nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Ka-Ching!

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra, strategická, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Gamewright
Winning Moves
Autoři: Horst-Rainer Rösner
Rok vydání: 2001
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

"Ka-ching" je výraz pro typický zvuk, který se v minulosti ozýval po zaklapnutí pokladní zásuvky. Přeneseně znamená něco jako dobrý obchod, slušný výdělek za minimální námahu. Posaďme se tedy do pohodlné kancelářské židle a pusťme se do obchodu s komoditami. Ka-ching!!!

Ka-ching je hrou pro dva hráče, kteří se stávají obchodníky na burze a jejich cílem je vydělat nákupem a prodejem komodit více peněz, než jejich soupeř.

Ve hře se vyskytují dva druhy karet:

  • karty zboží - 35 karet v pěti barvách dle druhu komodity. Na každé kartě je kromě obrázku číslo. Tyto karty se na začátku hry zamíchají a rozloží náhodně do pěti sloupců.
  • peněžní karty - za ně se nakupuje a prodává zboží a na konci hry představují zisk. Na začátku hry každý obdrží karty v hodnotě dvaceti dolarů.

Hráč má ve svém tahu dvě možnosti - koupit si jednu kartu zboží, která je právě navrchu - čili poslední v daném sloupci, nebo prodat dvě karty zboží, pokud už nějaké nakoupil. Číslo na kartě určuje jednak nákupní cenu karty a při prodeji potom hodnotu, kterou se karty vzájemně násobí.

Příklad: Koupím si žlutou kartu zboží (ropa) s hodnotou 5. Zaplatím do banku 5 dolarů. Protože už mám v ruce také žlutou kartu s hodnotou 4, v příštím tahu mohu tyto dvě karty zboží prodat za 20 dolarů.

Tím, že si vezmu kartu zboží, umožním protihráči vzít si v dalším kole kartu, která ležela do té doby "za ní". Podstatou hry je tedy brát si co nejvýhodnější kombinace karet a zároveň v tomtéž zabránit soupeři.

Hra končí ve chvíli, kdy zbývají jen dva sloupce karet. Potom ještě každý může uskutečnit jeden prodej. Vítězem se stává nejúspěšnější obchodník. Tedy ten, kdo vydělal svými obchody na burze nejvíce peněz.

Autor: ikri

Další názvy této společenské hry

  • Combit