Julius Caesar - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Columbia Games
Autoři: Grant Dalgliesh
Justin Thompson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Mám dotaz ohledně "zadržení" 6.13 str. 5

...ostatní (nezadržené) jednotky se mohou dále pohybovat
a dokonce i zaútočit, ale nemohou použít
žádnou z cest/moře, kterou předtím použil
útočník...


napravo na str. 5 v příkladu zadržení je uvedeno:
...zbývající jedna jednotka je nezadržena a může
se tak pohnout i po cestách, které byly použity útočníkem...


neprotiřečí si to?

Ď
24.4.2011 14:55:53

četla jsem to !!!
v konceptu přeložených pravidel od pihory.,která mi dal laskavě k dispozici a kterého jsem tedy upozornila na chybku...

26.4.2011 11:22:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Z jakých pravidel jsi to četla ???
Napravo v příkladu na str. 5 se píše:
... but 1 is unpinned and may move except via the two roads being used by the Attacker.

Je tam to slovíčko "except" - takže správně je to přeloženo:
... zbývající nezadržená jednotka se může pohnout KROMĚ dvou cest použitých útočníkem.

26.4.2011 11:33:52

to tajemna
Mně to bylo hned divné, když tady nejsou pravidla ke stažení a vím, že ty nevládneš angličtinou. Myslel jsem, že jsi to třeba četla z nějakých pravidel co třeba přikládá nějaký internetový obchod jen k hrám, které jsou koupeny u nich a nejsou tedy veřejně k dispozici.

A mimochodem já jsem se ani slůvkem nezmínil, že bys to nečetla. Jen jsem se zeptal z jakých pravidel jsi to četla a odcitoval jsem originál pravidla. Nemohl jsem tušit, že cituješ z nějakého konceptu překladu :). Ony bývají chyby i v už schválených překladech (třeba i mých) a když má člověk pochybnosti, tak je dobré si příslušnou větu najít v originálních pravidlech.

26.4.2011 14:30:58 | Upraveno autorem (porovnej)

pravidla
už jsou hotová, jen korektura chybí...

26.4.2011 14:38:51

kren má pravdu
Je to stejně jako u Richarda.

26.4.2011 22:47:37

Pravidla - ano
byla tam chybka, děkuji za upozornění, už je to opravené a pravidla snad v brzku budou k dispozici.

27.4.2011 07:15:24

potřebovala bych
uplně polopatě objasnit, jak je to s pohybem a útočením. Pokud se hýbu o více než jeden pohyb (vrámci jednoho pohybu) nemohu verbovat a útočit. Znamená to, že když se pohnu v rámci "jednoho" pohybu podruhé a dojdu do obsazeného města, nemohu tam zaútočit?

10.5.2011 11:24:09

to tajemná
Jak jsem se díval do originálních pravidel, tak je to s tím pohybem podobně, jak u jiných her. Můžeš se pohnout až o dvě pozice (města/moře) ale jen v případě, že ta první pozice skrz kterou jdeš je buď neobsazená, nebo přátelská. Pokud je nepřátelská, tak se tam musíš zastavit a bojovat a pak už nemůžeš pokračovat na tu další (druhou pozici). Pokud projdeš skrz přátelskou nebo neobsazenou pozici a na druhé (cílové) pozici je nepřítel, pak normálně bojuješ.

Takže to není tak, že při pohybu o 2 nesmíš útočit, ale ta podmínka je obráceně. Jestliže jsi při tom prvním pohybu útočila, pak už se nesmíš pohnout dál a musíš zůstat stát. Nemám k dispozici ten pihorvův překlad, tak nevím nakolik srozumitelně to tam popsal.
Aspoň já jsem to tak ze sběžného nahlédnutí do pravidel pochopil.

10.5.2011 12:06:39

kren
no mě to právě přijde logický - jak píšeš, ale zrazuje mě od toho následující:

- Jednotky nemohou zaútočit nebo být posíleny, jestliže se pohnou o dvě města/moře. ..???

10.5.2011 12:17:45

to tajemná
Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici pihorvův překlad, tak musíš vždycky přesně specifikovat, kde se ta věta na kterou se odkazuješ v pravidlech nachází, abychom to mohli zkonfrontovat s originálem (strana, odstavec).

10.5.2011 12:43:40

jasný,
je to strana 1
2.2 Fáze příkazů
- pohyb

10.5.2011 12:50:48

to tajemná
Tak to jsem přehlídl. Je to tak. Buď se pohneš o jedna a na nepřítele na kterého jsi narazila zaútočíš, nebo pokud ses pohla o dva (skrz přátelské nebo neobsazené místo), tak už nesmíš útočit. Je to zdůrazněno na str. 5 - vysvětlující odstavec s příkladem v pravé části stránky (Pohyb a útok).

Já tu hru sice nemám, ale celkem mne zaujala, tak se o to trošku víc zajímám.

10.5.2011 12:59:14 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
už mi to v SZ tady taky kdosi potvrzoval před časem s tím pohybem a (ne)útočením, ale mně to pořád vrtalo v hlavě...

Já hru mám doma, pravidla načtený a ještě to musím "rozhejbat" - jen se právě nechci "kousnout" hned na začátku hry kvůli nejasnostem v pravidlech...

tak Ď

10.5.2011 13:13:34

kren, tajemná
Ahoj, hru doma nemám, ale originál pravidla jsem se snažil pečlivě nastudovat.
Domnívám se, že pohyb a boj je v pravidlech upraven tak, že pohyb o 2 je možný jen tehdy, pokud OBĚ města, tedy to přes které jdu, i to druhé, do kterého mířím, je volné.
Zásadní je podle mě skutečnost, že jednotka, která přichází do města, ve kterém je cizí jednotka, se nazývá Útočící jednotka. Útok je však povolen vždy jen do sousedního města.
Nemůže se tedy stát, že na "druhý pohyb" jednotky přijdu do města, kde je cizí jednotka. Ona by totiž nemohla být na druhý pohyb "Útočící", a pak by byl narušen ten zásadní princip "Útočící" a "Bránící" jednotky, kterým se řídí každá bitva, potažmo pravidlo o "pinned" bránících jednotkách, které se nemohou pohnout při tahu druhého hráče.
Zásadní jsou pro mě pro podporu tohoto názoru články pravidel 6.12. na straně 5 a příklad pohybu a boje na pravé liště strany 5, který nedovoluje přesunout Caesarovy jednotky z Massilie do Tarraco, protože tam má jednotky Pompeius.
6.12: Blocks entering an Enemy city/sea are Attacking; the enemy blocks are Defending.
Blocks can only attack from adjacent cities/seas.

17.5.2011 15:44:22

to Petr
No a říkal jsem snad něco jiného? Já jsem napsal, že když se pohneš o dva, tak nesmíš útočit. Z toho je jasné, že se nemůžeš pohnout o dva do nepřátelského místa.

17.5.2011 15:51:41

kren
Já se s tebou vůbec nepřu, napsal jsem jen svůj názor na dané téma s ohledem na svůj výklad pravidel. Pouze jsem tě uvedl do názvu příspěvku, aby bylo patrné, k čemu se chci vyjadřovat.
Jsem ale rád, že se ta otázka vyčistila, ty vaše předchozí příspěvky mě trochu znejistěly.

18.5.2011 11:22:13

to Petr
Jo šak v pohodě. Já jsem tam ze začátku přehlédl to pravidlo, ale pak už jsem to napsal celkem jasně, tak jsem myslel, že jsi to pochopil nějak jinak. Ale v podstatě jsme oba napsali totéž.

18.5.2011 11:30:17

2 dotazy
1) Chápu to správně, že ustupující útočná námořní jednotka nemůže ustoupit do sousedního neobsazeného moře (pokud z něj nevedla útok)? Pouze do frendly adjacent moří?

2) Můžu posilovat (pomocí levy) Kleopatru, když je zrovna součástí mé armády?

23.5.2011 20:19:43

halbarad
1) ano
2) ano

23.5.2011 20:43:37

ještě doplnění
Ale bránící se námořní jednotka může ustoupit do neobsazeného moře. Myslíte, že tato odlišnost je naschvál zamýšlená autory? Nečetli jste někdo nějaké FAQ nebo errata, kde by se to sjednocovalo?

23.5.2011 20:57:59

halbarad
Myslím, že je to tak zamýšlené. Je to stejný princip jako na souši, kde to dává smysl, protože útočící armáda může těžko ustupovat na území, které předtím neovládala. Smysluplnost na moři nedokážu posoudit, ale určitě to zamezuje nějakým podivným herním trikům.

23.5.2011 21:09:06

Dotaz ohledně pohybu

Jestliže jako hráč č.1 pohnu jednotkou o 2 města do přátelského (nebo prázdného města) a hráč č.2 v tomtéž kole na mě zaútočí, tato moje jednotka (přestože se pohnula o 2 města) může v této bitvě standartně bojovat na straně obránce……alespoň tak si to vysvětluju…

Příklad: Jako hráč č.1 za Pompeia mám kartu s pohybem 3, hráč za Caesara má kartu s pohybem 2.
Za první pohyb posílám všechny 3 jednotky z Neapole do Říma (o 1 město), za druhý pohyb posílám do Říma 3.legii z Brundisia (pohyb o 2 města) a za poslední pohyb posílám do Říma loď z Utici (o 2 moře - neboli moře + přístav). V Římě ještě narekrutuji balistu ( díky jednotkám z Neapole, které se pohnuly jen o 1 město) a v klidu tak se šesti jednotkami očekávám útok Caesara s pěti jednotkami (3 hlavní a 2 jako rezervy ) v tomtéž kole ….

21.4.2012 13:35:03

Obojživelný pohyb + verbování

Jestliže pomocí obojživelného pohybu přesunu jednotku do prázdného přístavu, mohu ještě v tomtéž kole v tomto městě (které je tím pádem už přátelské) verbovat svojí novou jednotku???

21.4.2012 13:45:56

Steve
Ano. Všechny jednotky, které jsou ve městě před tím, než tam přijde nepřátelské vojsko, brání společně.

Předpokládám, že v tom příkladu píšeš o situaci v prvník kole a počítáš s tím, že Caesar útočí ze dvou směrů. Potom je to přesně, jak píšeš.

21.4.2012 13:47:35

Jezura
Díky za odpověď....to potěší, když to stejně vidí i zkušenější praktikující kolega...:o)

A jak je to s tím obojživelným pohybem ?? V tom máme s kamarádem trochu nesoulad...

22.4.2012 11:50:18

Vybíráme z Bazaru

Donuty
Donuty
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas