Jerusalem - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: Abacus Spiele
ElfinWerks
Red Glove
Autoři: Michele Mura
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Joe
Joe - avatar

Krátky pohľad po jednej hre

Musím povedať, že som Jerusalemom milo prekvapený!

Zahrali sme ho s Dilli, Peťom Černákom a ešte jedným herným kolegom (sooryyy, meno si nepamätám, hlava deravá :) po ukončení bratislavského turnaja v Carcassonne. A je to výborná hra! Až toľko interakcie a zaujímavých rozhodnutí som od takejto, na prvý pohľad "suchej", euro hry nečakal...

V podstate v každom kole sa rozhodujete o tom, kam umiestniť svojich sluhov, ale tak, aby vám ich súperi po vás neprevýšili. V každom kole môžete do jednej zo štvrtí umiestniť aj baróna a ten vás ochráni pred položením viacerých sluhov protivníka. Ale baróna máte len jedného a štvrtí je toľko...

Výborné je, že sluhovia vo štvrtiach po ukončení kola ostávajú! Takže späť si beriete len baróna. Nových sluhov na ďalšie kolo získavate z niektorých štvrtí alebo akčných kariet, takže si musíte tiež dobre zvážiť, či chcete ísť len za stavbou veže (čo je rozhodujúce pre víťazstvo), alebo budete diverzifikovať a získate aj nejakých nových sluhov, či iné výhody. Sluhov tiež získavate aj zo svojej vydraženej karty úradníka na začiatku kola, ale tých zas tak veľa nie je.

Po rozdelení sluhov do jednotlivých štvrtí sa každá štvrť vyhodnotí (podľa uvedeného poradia) a hráči, ktorí majú v tej-ktorej štvrti najviac sluhov, získajú jej príjem (body prestíže pre stavbu veže, nových sluhov do ďalších kôl, peniaze, akčnú kartu ai.).

Potom nasleduje stavba veže, na ktorú slúžia získané body prestíže. Každá úroveň hráčovej veže je drahšia, čiže postupne sa cena za stavbu zvyšuje. No a na konci 2., 3. a 4. kola nasleduje jedna zo štyroch možných udalostí, ktorá väčšinou značí niečo nepríjemné pre niektoré zo štvrtí (napríklad smrť všetkých sluhov v tejto štvrti, za čo ale môžete zničiť aj niektorých iných sluhov protivníkov). Pri niektorých z nich sa našťastie môžete uchrániť zaplatením určitej čiastky za každého svojho sluhu.

A potom nasleduje ďalšie kolo... Kôl je celkom päť a v piatom kole pred stavbou veže ešte hráči odhalia svoje zásteny a určí sa, kto má najviac peňazí, sluhov a prípadne nepoužité akčné karty a podľa toho hráči môžu získať dodatočné body prestíže na konečnú dostavbu veže.

Kto má na konci hry najvyššiu vežu, je víťazom. Pri rovnosti (čo sa často môže stať) je rozhodujúci počet zvyšných bodov prestíže, a ak ani to nestačí na určenie víťaza, rozhoduje najnižšie číslo karty úradníka v poslednom kole.

Summa sumárum:
--------------

Jerusalem ma veľmi potešil, najmä svojou interaktivitou medzi hráčmi, ktorá je prítomná v podstate neustále. Musíte totiž vždy premýšľať a taktizovať tak, aby ste súperov prevýšili aspoň v niektorých štvrtiach a získali to, čo potrebujete. Takisto nie je až tak výhodné ísť prvý, pretože po sebe máte ešte protihráčov, ktorí môžu pomer síl vo štvrtiach výrazne zmeniť (aj keď použijete na jednu baróna).

Odporúčam každému záujemcovi o hry s využívaním robotníkov a kontrolou územia.

Výborne, Michele Mura!
8/10
1.7.2010 09:32:01

to Joe
A můžeš mi říct, proč jsi takový perfektní report dal do diskuze a ne jako report do herního deníku ??? Když už ten herní deník je.

Jinak na Jerusalem si taky brousím zuby.

1.7.2010 09:57:02

Joe

Kren
Ts ts :)

Lebo to nie je report sám o sebe (tam by som skôr opisoval čo kto kedy zhruba robil a ako sme skončili), je to pohľad na hru - a to po jej prvom zahratí, takže to nie je ani na recenziu.

Takže "bába poradila" a dal som to sem :P

1.7.2010 10:03:11

kren
Ja si taky brousim zuby, jen tam moc nevidim to propojeni s historii, tak si to chci nejdriv nekde zkusit...

1.7.2010 10:04:04

kren
Taky brousím a brousím:-)

1.7.2010 10:20:02

kren
Já už si žuby úplně ohobloval :-) Tak sem si to zase vytiskl podomácku ať mám ašpoň čím žužlat žvaneč ;-)

1.7.2010 10:22:06

Joe

aneken
No, určité prepojenie tam asi je, ale neskúmal som ho do historickej hĺbky :) Takže v tomto neporadím.

Ale tematicky to celkom pekne sedí... Čo by sme ale čakali od eurohry, že? Twilight Imperium 4? :))))

1.7.2010 10:34:39

rbx

aneken a marvin a kren
tak az obrousite ty drevene komponenty na neco prijatelnejsiho a udelate hru opravdu o dobyvani Jerusalema, tak dejte vedet :-))

1.7.2010 11:06:14

rbx
No me prave navnadilo to tema, ale to uchopeni mi zas tolik nesedi... Dobyvat Jeruzalem muzes treba v Crusader Rex;)

1.7.2010 11:15:54

rbx

aneken
tak na vsechny tri krizove vypravy mam Onward Ch. S., tam je to tema v pohode :-) Tady to se mi libilo, protoze mam tema rad, ale to uchopeni, jak diplomaticky rikas, je teda hrozive.:-) Alespon pro mne.

1.7.2010 11:27:01

Joe

Chlapi
wargamesy sú o dvere vedľa :P

Jerusalem je to tom, o čom je - a robí to veľmi dobre.

1.7.2010 11:40:29

Joe
Njn, ale kdyby se to jmenovalo Atheny, Damasek nebo treba Kahira, tak to muze vypadat v podstate uplne stejne a nic nepoznas:) Coz mi posledni dobou u nekterych her trochu vadi...

1.7.2010 11:44:56

rbx

aneken
Jo! To jsem od tebe necekal nacelniku!:-)

1.7.2010 11:48:53

aneken
No propojení tam je přes ten hrací plán:-D
Nicméně i u některé wargamesy se dá téma měnit.

1.7.2010 11:53:01

Hej Trolové
ja tam v popisu hry nikde wargame nevidím, ale budovatelská, tak mi nekažte radost z eurovky s dřevěnýma komponentama :-))

Máte samozřejmě pravdu, že herní mechanismus šel dosadit nacokoliv, ale vydavetel naláká na rytíře a středověk.

1.7.2010 12:26:23

Vybíráme z Bazaru

Zahraj si CCG Doomtrooper: Oficiální pravidla hry
Zahraj si CCG Doomtrooper: Oficiální pravidla hry
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 14 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas