nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Jericho

Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 15 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: není
Vydavatelé: Abacus Spiele
Überplay
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Avšak sedmého dne Jozue rozkaz dal,
ať se se svým hlasem nikdo netají.
Nikdo se kravál dělat neostýchal,
dolů hradby padají!

V karetní hře Jericho jeho zdi budujete i boříte. Vyhrává ale ten, komu se podaří odhadnout nejen chování ostatních, ale i příchod bodovacích karet.

Příprava hry

Před začátkem hry dostane každý hráč sedm karet. Karty bodování se poté pravidelně vloží do balíčku (tak, že se rozdělí na šest částí a do tří se vmíchá po jedné kartě, balíčky se pak dají na sebe). Před začátkem hry ještě každý zahodí jednu kartu do odhazovacího balíčku, kam se vždy odkládá lícem dolů.


Průběh hry

Hráči se střídají ve vykládání karet (zdí): buď před sebe (odkrytě) či do odhazovacího balíčku (po tahu si vždy doberou opět jednu kartu do šesti). Karty jsou vyvedeny v pěti barvách s čísly 1, 3–7 a vykládány jsou právě dle barev nezávisle na pořadí čísel. Číslo 2 – tedy šófar – má barvu universální a pokud je přiložen k některé z barev, hráč s nejvyšší kartou dané barvy (příp. všichni takoví hráči) je povinen tuto kartu odhodit.
Ve chvíli, kdy kdokoli při dobírání karet narazí na bodovací kartu, zhodnotí se, kdo má od pěti barev aktuálně nejdelší zeď (tedy součet čísel vč. šófarů): ten dostane všechny karty dané barvy, které jsou v odhazovacím balíčku, a ponechá si je položeny rubem nahoru (kde je značka šekelu) – nezáleží tedy na hodnotách odhozených karet.

Konec hry

Ve chvíli, kdy je líznuta třetí bodovací karta, hra končí. Hráči dostanou ještě po jednom šekelu za každou vyloženou jedničku. Vyhrává ten, který má nejvíce šekelů. Vtip tedy spočívá v tom, mít dostatečně dlouhé zdi, ovšem z dostatečně krátkých částí, aby bylo zároveň možné ničit zdi téže barvy ostatním a získávat tak šekely.

Hra má vcelku jednoduchý princip a vzrušující průběh, ve skupině rovnocenných hráčů může být však náročně strategická.

Autor: Lapin