nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Investor

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická, párty hra
Čeština: není
Vydavatelé: SEMA
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: neuvedeno
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

"Ach jo, hodil jsem 4, takže jsem se dostal na plynárny."

"To je ale smůla, ty jsou náhodou moje. A mám tam ještě dvě pobočky... to nebude laciné."

"Peněz mám málo, tak Ti za to nabízím moje oděvní závody."

"Mmm, může být. Bylo mi potěšením s Tebou obchodovat."

Investor je v podstatě slovenský klon známé hry Monopoly. Rozdíl je jen v tom, že na rozdíl od ulic Londýna hráči kupují a prodávají různé podniky a že ty podniky nerozšiřují domy a hotely (hotel asi do oceláren nepatří, že?), ale pobočky a koncerny.

Pro ty, kteří Monopoly ani jeho klony v životě nehráli, je zde je krátké shrnutí:

Hráči se jako podnikatelé snaží kupovat podniky a pokud možno je rozšiřovat, aby tak mohli vydělávat na stoupnutí druhých hráčů na tyto políčka a přivést je na mizinu.

Hra obsahuje hrací plán, kostku, 6 figurek pro hráče, papírové bankovky hodnoty 1000$ až 500000$, žetony poboček a koncernů, dvě hromádky kartiček "zisk", "riziko" a kartičky podniků.

Na začátku hry si každý hráč vezme jednu figurku a umístí ji na políčko "start". Také mají hráči k dispozici 500000$, které si rozdělí mezi svůj bankovní účet a hotovost. Kartičky "zisk" a "riziko" se umístí do středu hracího plánu na vyznačená místa.

Hráči si určí pořadí a první z nich začne. Hod kostkou určí, o kolik políček se jeho figurka posune.

Jednotlivá políčka na hracím plánu jsou:

  • Start - když hráč přejde celý hrací plán a dostane se na (nebo za) políčko Start, dostává úroky v závislosti na množství peněz, které si nechal v bance; popřípadě nějaké úroky zaplatí, pokud má v bance půjčku
  • políčka podniků - když se hráč dostane na podnik, který nemá majitele, může ho koupit za příslušnou sumu a vezme si kartičku daného podniku. Pokud ho však vlastní jiný hráč, musí mu zaplatit poplatek za vstup na toto políčko. Jednotlivé podniky jsou barevně rozděleny do kategorií a má-li některý hráč všechny podniky z jedné kategorie, může je po vstupu na ně rozšířit o pobočku - nebo pokud již má tři pobočky, tak z nich udělá koncern. Cena rozšíření podniku je uvedena na jeho kartičce a má to tu výhodu, že když mu na takový podnik šlápne druhý hráč, musí zaplatit podstatně více, než kdyby nebyl ten podnik osamocen
  • "Zisk" a "riziko" - po vstupu na tato políčka si hráč musí potáhnout jednu kartičku z dané hromádky. Zisk obvykle znamená peníze navíc, riziko zase nějakou ztrátu.
  • přepravy a agentury - jedná se o speciální podniky (přepravy jsou čtyři, agentury dvě), které nelze vylepšovat pobočkami a koncerny, avšak poplatek pro druhé hráče závisí napevno na počtu přeprav nebo agentur, které jejich majitel vlastní. Čili pokud vlastníte tři přepravy, za vstup na některou z nich dostanete více peněz, než když máte jen jednu nebo dvě.
  • policie, vězení a relax - hráč, který vstoupí na políčko vězení, musí zůstat stát pár kol, ale může se ze svého trestu vykoupit propustkou z vězení, kterou může získat jen na políčkách zisk nebo riziko. Policie hráče vrátí (případné projetí startem se nepočítá) na políčko vězení a tam buď použije propustku, nebo si odsedí trest. Relax je obdoba vězení s tím, že pokud hráč zaplatí 2000$, nemusí tam zůstat stát.
  • pokuta - hráč musí zaplatit pokutu 20000$

Kdo přijde o všechny peníze, vypadává ze hry. Ten, kdo zruinuje ostatní hráče, stává se vítězem.

Autor: klaymen