Infidel - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Richard H. Berg
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Infidel vs Battles of Westeros

Ahoj, chtěl bych poradit. Možná srovnávám nesrovnatelné, ale i přesto se zeptám.

Chci si už dlouho koupit Battles of Westeros, ale vždy mi do toho něco vlezlo :) Jednou Dominant Species, podruhé zas Space Empires 4X. V současné chvíli mi tam zase leze Infidel. Mimochodem je zvláštní, že to jsou vždycky GMT hry :)

Chtěl bych hru pro dva hráče, kdy proti sobě nastoupí dvě armády vojáků různých schopností v bitvě, kterou rozhodují dobré velitelské schopnosti. Nejde mi o prostředí, dobu, ani zpracování hry, ale hlavně o mechaniku boje.

Zvažoval jsem Memoir 44, pak BattleLore a nakonec skončil u Westerosu. V prvních dvou se mi nelíbila právě mechanika boje. Je tam příliš náhody, kterou prostě nelze ovlivnit... Westeros se mi líbí kvůli velitelům, člověk není tolik omezen.

No a teď Infidel. Moje první obava spočívá v tom, že když to budu hrát s přítelkyní (která je v space empires poměrně dobrým vojevůdcem), že to pro ni bude už moc abstraktních kostiček a moc pravidel a počítání. Jak je to tedy s komplexností, naučitelností a složitostí pravidel u Westerosu/Infidelu.

I když jsem na začátku říkal, že mi nezáleží příliš na zpracování, je mi jedno čím na mapě hejbu, mám docela bujnou představivost :), stálo by za to si pořídit Westeros kvůli figurkám, v případě, že jsou ty hra tak nějak nastejno v pravidlech?

Poslední věc je ještě délka hrací doby. Raději bych tu hru, která trvá kratší dobu...

Díky za pomoc.
7.8.2012 14:45:17

predek
Takhle, pokud si tvoje přítelkyně najde zálibu v Infidel, tak bych rád požádal o její telefonní číslo a který typ restaurací preferuje :)

Jinak podle mě je to oheň a voda Battles jsou imho relativně casual záležitostí - krásné zpracování, jednoduchá pravidla, celkem dicefest, ale taky vynikající zábava. Navíc tak na hodinku, hodinku a půl.

Infidel je spíš simulace jednotlivých bitev, kde má hlavně vždycky někdo navrch už v setupu, což většinou děvčata velmi náročně nesou :). Navíc je ta hra podstatně na dýl (přímo jsem nehrál, ale po zkušenostech s SPQR si to myslím). Celkově je to podle mě dosti antifeminní záležitost :)

7.8.2012 15:39:41

Infidel vs. něco .. :D
Hned na rovinu píšu, že jsem blázen do Infidelu, ale pokusím se být opravdu spravedlivý.:)

Já hrál Battlelore a byl jsem dost zklamán.. ani ne zpracováním, které bylo nádherné, ale spíš to, že jsem měl setup tak za pul hodinky připravený a herní doba byla ta samá.. a to mě nějak nebavilo.. navíc i souboj byl dost šílený a s realitou nebo alespoň s náznakem reality to teda nic společného nemělo.

Poté, co jsem vyzkoušel Men of Iron ( první díl od Infidela ) musel jsem si Infidel ihned zahrát. Zatím mám odehrány 4 mapy z 6ti, ale uznávám, že to je neskutečný zážitek. Ano, herní doba je někdy kolem 2-3 hodin, ale uteče to tak rychle, že se pak spíš člověk zarazí..:D

Infidel je prostě wargema a tak je jasné, že bitvy budou nevyrovnané, ale vždy s kouskem naděje, že se vám podaří vyhrát.

Když hrajete mapu z Infidela, máte pocit, že nejste jen na herní ploše, ale že svět kolem mapy prostě existuje.. najednou se přiřítí posila.. nebo z hradu na mapě lezou další vojáci, kteří se snaží udělat místo pro rychlou jízdu atd.. Stále jste ve hře a tím, že mechan. hry je velice příjemná se ani moc počítáním nezabíráte. ( Teda já ne..:D )

Na druhou stranu je problém v tom, že pokud nedáš dost trpělivosti k tomu, aby jsi dal dohromady žetonky a měl krabičku připravenou na jednotlivé bitvy, trvá setup celkem dost.. alespoň pro nováčky. Já teď pracuji na seznamu kde jaké jednotky mají být a až se to povede, možná to sem dám.

U Battleloru mi vadilo, že mám tunu map ale v zásadě jsou jednotky stejné.. a najednou přišel Infidel a zde si autoři dali práci s tím, aby neopomenuli takové maličkosti jako sesednuté rytíře, mokré tětivy nebo tvrdý spánek v táboře turků..:D A toho si moc vážím.. to pak je opravdu hraní..

Jestli tvá slečna zvládá SE4X pak bych se Infidela nebál. Možná se ji to zalíbí právě proto, že záleží jak umíte velet a jak zvážíte situaci.

Westeros je fajn hra pro nováčky a pro milovníky AGOT. Pro hráče, kteří nechtějí trávit u hry 3 hodiny a mít starosti s mnoha detaily kolem jedné bitvy.

Infidel je pro hráče, kteří nechtějí mít pocit, že vše rozhodlo pár hodů kostkou a chtějí mít pocit, že jejich muži bojují za ně. Ale hlavně se chtějí vžít do té doby...

P.S. U každé bitvy v Infidelovi je vždy napsáno, jak hru vybalancovat, tak se nevyrovnanosti bát nemusíš..:)

7.8.2012 16:06:00

re
Znám obě, ale i když BoW mám nahraném daleko víc, tak by v tomto porovnání vyhrál Infidel.

Pro Infidela
- Vyváženost (dost scénářů BoW je špatně otestovaných a nevyvážených, obzvlášť v expanzích)
- Cena
- Realističnost (můj názor)
-Historická věrnost (subjektivní, pro mě plus)
-Nemusíš lepit figurky do podstavců (strašnej vopruz, kterým mě FFG fakt rozběsnili)

Pro BoW
-Svět Game of thrones
-Vizuál (krásné karty atd.)
-O něco málo snazší pravidla
-Možnost expanzí (byť dle mého předražených)

Co se srovnatelné je doba setupu (ono v Bow vytřídit karty velitelů, najít a nasadit správně překryvové hexy a dát dokupy jednotky je taky na 30 min) a taky herní doba. Když se podíváš do zápisů her BoW většina se pohybuje okolo 2-3 hodin, ale samozřejmě záleží na rozsahu scénáře.

7.8.2012 16:54:48

sszgsa, lomikar
Díky vám za odpověď. Co se set-upu týče, z toho strach nemám, nazval bych se krabičkovým mágem :-D Teď jsem dodělal krabičky na space empires :) Já jsem neměl zatím čas číst pravidla u Infidelu, navíc to louskání z AJ mi moc nejde.

Jak moc velký rozdíl je v podílu náhody mezi Westerosem a Infidelem? Je vůbec v Infidelu kostka?

Respektive, zkazí vám veškeré pečlivé přípravy dobrého útoku ve Westerosu špatná kostka? To mě dokáže u her tohohle typu hrozně naštvat. Když člověk posouvá a špekuluje a piluje svůj útok a pak dvakrát blbě padne kostka jde se domů. U Space empires se to dá všechno ovlivnit tím, že člověk posouvá letky skrytě a pak vyrukuje jinde.

Jo a adresu ti teda nedám :) Jsem rád, že jsem ji do toho uvrtal :) Jen ji musím vždycky slíbit, že si pak zahrajeme Dominant Specie, kde dostávám hrozně na zadek :)

7.8.2012 16:55:37

nahoda a infidel
v infidelu kostka je a to 10 stenka. pri soubojich si hazis ale je tam dost modifikatoru vesmes i kdyz ti to pri soubojich nepada neni to zadna tragedie da se to ovlivnit spoustou veci jako odkud najedes do jednotek s kolika jednotkama ... tam to zasadni neni
ale
kostka je vcelku zasadni pri aktivaci velitelu, v infidelu nejsou kola, proste se se souperem nestridate. Jeden hrac ma aktivaci a vybere si velitele a jeho jednotky a s tou hraje pak muze pokracovat dal ale musi podhodit nejake cislo vesmes 2-5, kdyz se mu to podari hraje dal a priste ma k hodu +1 a pak +2 atd, kdyz se mu to nepodari hraje souper a zase muze pokracovat v aktivacich. Samozrejme do toho muze souper vstoupit a pokusit se prerusit ale vesmes je to mensi sance nez ze hrac na tahu selze v dalsi aktivaci... a to je ten probelm kdyz ti to pri aktivaci nepadne a souperi to padne 4x za sebou tak to muze byt spis masakr nez bitva. ale me to treba nevadi je to aspon vyzva pak otocit bitvu, ale muze to zariznout a nekomu i znechutit hru

Edit: BoW sem nehral ale pravidla infidelu mi prijdou doste jednoduche az na par konkretnich situaci nebo pravidel je to v poho, kdyz ti to nekdo vysvetli tak je to uplne jednoduche

7.8.2012 17:16:27 | Upraveno autorem (porovnej)

tak nakonec jsem dal přednost hře sekigahara :)
je to typově samozřejmě jiná hra, ale oslovila mě ze všeho nejvíce...

6.9.2012 17:22:23

predek
Taky dobrá volba :-)

6.9.2012 19:16:35

Vybíráme z Bazaru

Mars: Teraformace
Mars: Teraformace
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 9 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas