HellGame, The - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, strategická, intriky, diplomacie
Čeština: není
Vydavatelé: Living Dead Entertainment
Autoři: Anders Fager
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Křesťanská mytologie démonů

Zajímám se hodně o mytologii (převážně křesťanskou, ale i antickou, pohanskou a nebráním se ani orientální) a tuhle hru jsem si pořídil právě kvůli tomu, že je v ní vykresleno hodně démonů a v pravidlech je hezky popsán jejich základní flavor (který krásně dokresluje atmosféru hry a úplně to z ní čiší). Proto ani tak moc nesouhlasím s názory, že tato hra není vhodná pro křesťany, protože i ta temná strana je součástí jejich celé mytologie a nevidím důvod, proč se od ní odvracet.
Tuhle diskuzi ale začínám z důvodu, že bych se rád něco více dozvěděl o celém tom mytologičnu démonů, pekla a samozřejmě i andělů a nebe. Neznáte nějaké dobré knihy, které by o tomto aspektu křesťanské mytologie pojednávaly?
29.11.2009 12:46:39

Křesťanská mytologie démonů
Sám si hned odpovím pár kouskama, které jsem za svůj krátký život stačil sesbírat, ale není toho mnoho, proto otvírám tuto diskuzi.
Jako první určitě musím zmínit Ztracený ráj (Paradise Lost) od Johna Miltona. Ještě jsem jej nečetl, ale po dlouhém předlouhém shánění mi ji má milovaná věnovala ofocenou v českém překladu Josefa Jungmanna (nechala si ji ofotit někde v knihovně). V angličtině se dá sehnat na netu zadarmo (autorská práva už vypršela), ale je psaná starší angličtinou, což obyčejný smrtelník nemůže rozumně číst, obzvlášť aby rozuměl těm filosofickým zamyšlením, které autor předkládá. Je to kousek klasické literatury, který pojednává o pádu Lucifera a všeho, co se kolem dělo. Lucifer tady je vykreslen jako ten dobrý, který se vzepřel nadvládě a osamostatnil se - "Raději vládnout v pekle, nežli sloužit v nebi."
Druhá věc, na kterou jsem nedávno narazil v knihkupectví a hned jsem ji svíral ve svých pařátech, je "Griomire Occulte - Goetia sborník lóže OLDM" v překladu Petra z Vlkova. Kniha s takovou hodně gotickou kresbou na obalu, která obsahuje popis Padlých andělů nebo chcete-li démonů. Sice je popis většinou celkem zkratkovitý, ale pro seznámení dobře poslouží (seznamte se, toto je Paimon, mocný Král a vůdce 200 legií duší). To by vám určitě zlepšilo požitek i při hraní HellGame. Druhá část knihy se zabývá přípravou na vyvolání démonů, ochrannými symboly a i nějakými zaklínáními, což už pro mě není tak zajímavé jako část první, protože se o to rozhodně pokoušet nehodlám (a nevím, který rozumný člověk by chtěl).

29.11.2009 13:07:42

Ztracený ráj (Paradise Lost) od Johna Miltona.
je na netu books.google.cz
john milton Ztracený ráj

vypadá to zajímevě

29.11.2009 13:32:05

Malleus maleficarum
předpokládám, že myslíš mytologii odbornou, nic fantasy ani žádné moderní úvahy ve fantasy stylu.
já znám jen tuto knihu (MM), vyšla v levných knihách, tuším, za 100kč. četl jsem zatím jen úryvky, a je to docela šílenost, podle čeho soudili. Samozřejmě se musí vzít v úvahu jejich vzdělanost a civilizační úroveň, ale vůbec netuším zda něco podobného vzniklo i v jiných náboženstvích. Možná by tě mohla zajímat. Je tam popsána spousta forem, v které se ďáblové vyskytují a možnosti obcování s nimi.
musím do toho kouknout a něco o tom, ti sem napíšu. Samozřejmě jestli ji neznáš.

29.11.2009 13:43:49

zajímá mě jen ztracený ráj
když ji překládal jungman, tak mě to zaujalo, nevím jestli budu schopný se poprat s tím textem a taky 500 stran "veršů".

A druhé co se mě libílo:
"Raději vládnout v pekle, nežli sloužit v nebi."

29.11.2009 13:51:33

Kadaver
a nevychází tato hra z Dantova Pekla? Ten tam má kruhy pekla atd. Což mi řekl jeden kamarád. Abych nevypadal tak sečtěle;-)

29.11.2009 13:59:18

a ještě
kdyby někoho zajímalo :-)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Peklo
jsou tam i odkazy dále a v angličtině je toho trochu víc

29.11.2009 14:10:28

ztracený ráj
http://books.google.com/books?id=XbUKAAAAIAAJ&pg=PA1&dq=ztracen%C3%BD+r%C3%A1j#v=onepage&q=&f=false

super téma:-)

29.11.2009 14:33:23

literatura
Zkus trochu okultní a hermetické literatury (kabala, gnostici, F. A. Ukert - není česky přeložen, A. Crowley - byť pošuk, z křest. mytol. částečně vycházel, LaVey - ještě větší pošuk, ale měl fantazii...) nebo biblické apokryfy (co se nehodilo a v Bibli není).
Ztracený ráj i Božská komedie jsou sice fajn, ale relevantně toho o tématu řeknou asi tak stejně jako Krteček o ekologii. Jedno vychází z apokryfů, druhé je čistá fikce. Bylo tu zmíněno i staré dobré Kladivo - to mohu vřele doporučit, neb mimo vzdělání i dobře pobaví :)

29.11.2009 14:47:21

Ztracený ráj, Božská komedie, Kladivo na čarodějnice
Skvělé zprávy mi tu nosíte, že Jungmannův překlad je i na Google Books, tam mě nenapadlo se podívat. Každopádně už to mám i tištěné, tak se mi to bude číst trochu lépe :-)
Božskou komedii od Danteho jsem samozřejmě četl a vím, že z ní HellGame vychází. Nejvíc se mi líbí, jak o HellGame píšou, že je v ní mapa pekla, která vychází z posledního výzkumu. A je to přitom Danteho peklo, takže poslední výzkum byl dělaný v gotiko-renesanci asi :-) Božská komedie ale ani tak nebere popis pekla moc mytologicky, jako spíše lidsky. Dante nepředstavuje démony, kteří v pekle vládnou, ale popisuje lidi, kteří se do pekla dostali. Taky tam podle mě dost odsuzuje některé jeho současníky, když je potkává v různých kruzích pekla a odsuzuje jejich prohřešky.
Malleus Maleficarum, aneb Kladivo na čarodějnice, mám taky. Je to klasický inkviziční text, ze kterého inkvizice a hon na čarodějnice vycházel. Taky tam nepopisují ale významné mytologické postavy nebo reálie, je to spíš takový těžký teologický text typický pro tu dobu.

29.11.2009 14:53:17

to Dansemacabre
Nějakou tu hermetiku mám už taky trochu za sebou, svého času jsem dost četl knížky Františka Bardona, ale on spíše popisuje, jak nastoupit na cestu mága a jak na to jít prakticky (což jsem v té době přesně potřeboval a má to velmi dobře napsané). Teď mám ale zájem o mytologičtější texty, kde se nepopisuje praktikum, ale celé to pozadí. Crowleyho ani LaVeyovi věci jsem nečetl, protože se nechcu prokousávat jejich bibliografií. Měl bys nějaké konkrétní texty, které by stály za to?

29.11.2009 14:59:09

Kadaver
LaVey i Crowley jsou dost nesystematičtí, co se rozdělování informací týče, takže uvedu obligátní: Liber Legis (Crow.) a Satanská bible (LaVey - pozor, je to fakt literární škvár...)
- tyhle pány jsem uváděl spíš proto, že na rozdíl od všech různých démonologů a lovců čarodějnic stojí na opačné straně barikády :)

Hle, co na mě vyskočilo po použití wikipedie:
* Friedrich August Ukert: Über Dämonen, Heroen und Genien (Leipzig 1850), (de)
* P. Tillich: Das Dämonische, (1926), (de)
* M. Nilsson: Geschichte der griechischen Religion (1950), (de)
* Egon von Petersdorff: Daemonologie 2 Bd. (Bd. 1: Daemonen im Weltenplan.;Bd. 2: Daemonen am Werk), Christiana Verlag, Stein a. Rhein, 1995, (de)
* Tomáš Akvinský, Summa Theologica (1274)
* The Sworn Book of Honorius (13. století)
* Nicholas Magni, Tractatus de superstitionibus (1405)
* Johannes Hartlieb, Buch aller verpoten kunst (1456)
* Kniha Abramelinova (1450)
* Heinrich Kramer a Jacob Sprenger, Malleus Maleficarum (1486)
* Martin of Arles, Tractatus de superstitionibus (1515)
* Šalamounův klíč (16. století)
* Nicholas Remy, Daemonolatreiae libri tres (1595)

29.11.2009 15:39:50

to Dansemacabre
Moc pěkný seznam, ale kolik z těch knih se dá v této době sehnat. Pochybuju, že bych někde na pultech narazil třeba na Tomáše Akvinského, a musela by to být i hodně slušná knihovna, která by takové texty měla alespoň na nahlédnutí a nedejbože na zapůjčení. Spíše s poohlížím po knihách, které by bylo možné v této době sehnat a navíc pokud možno v nějakém rozumném jazyce (angličtina, čeština).
Ale každopádně díky za tipy, zkusím pohledat na webu, jestli někde nemají nějaké verze ke stažení.

29.11.2009 16:05:26

Kadaver
Všechny zmíněné tituly vyšly v novějším přetisku, některé i v českých překladech. A namátkou jsem koukal, že každá druhá z těch knih je v angličtině na google books :)
Ono dnes obecně není problém sehnat informace o ČEMKOLI, jenom člověk musí umět hledat a být schopen číst v cizím jazyce :)

29.11.2009 16:16:36

Vybíráme z Bazaru

Insert FS Hrdina v Kotsce
Insert FS Hrdina v Kotsce
Akt. cena: 125 Kč
Končí za: 12 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas