Great Western Trail (Second Edition)

xxxxxxxxxo hodnoceno 27x (Seznam vlastníků)

Great Western Trail (Second Edition) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: desková hra
Čeština: není
Vydavatelé: Eggert-Spiele
Lacerta
REBEL.pl
Autoři: Alexander Pfister
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jakou edici vybrat

Ahoj, zvažuju GWS a potřebuji poradit, která edice je lepší (z jakéhokoliv úhlu pohledu) nebo jestli nebude lepší pořídit Argentinu/Nový Zéland…

Chopí se toho někdo?

Díky

26.9.2023 17:57:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Nic z GWT jsem nehrál -> Základ druhé edice

Základ druhé edice se mi líbí, ale začínáme ho mít ohraný -> Rozšíření k druhé edici

Máme první edici včetně rozšíření a už nám dochází bodovací bloček -> GWT NZ

26.9.2023 19:36:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Pokud jde jen o klasiku, tak určitě ta druhá. Má několik vylepšení oproti původní (různé žetony nádraží, oranžové krávy, co dorůstají, žetony výměny, sólo mód, dvojvrstvé desky hráčů…) a přijde mi i přehlednější.

Argentinu ani Zéland jsem pak nehrál, na ně jdou rozdílné názory (ale vesměs pozitivní), aspoň co jsem slyšel. Obě jsou už určitě pokročilejší, tak záleží, jaké máš herní zkušenosti a s kým budeš hrát.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

26.9.2023 21:17:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Určitě začni 2.edicí. Už jenom proto, že si zvykneš na ten nový grafický design, kdyby tě to hodně chytlo a chtěl bys další hry z této série. 

Argentina je spíše pro zapálené fanoušky, je náročnější, protože člověk musí řešit více věcí, zároveň balanc se nezdá úplně ideální.

Pokud by tě nechytl základ, dává podle mě pořád smysl zkusit Nový Zéland, tam zbyla v zásadě jen kostra, ale je to obalené hodně jiným masem a má to blíže k ostatním euro hrám.

26.9.2023 23:46:47

@UmmA * masem a vlnou!

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

27.9.2023 08:02:21

Balanc Argentiny je úplně v pohodě.

27.9.2023 23:03:05

Záleží jak kompetetivne hraješ. Já vycházím hlavně ze zkušenosti Maria Rossi na BGG (ten se tomu věnuje tak, že pomáhal Argentinu testovat a s Pfistrem spoludesignoval rozšíření k Boonlake).Zdá se, že v Argentině úplně dobře nefungují kovbojove a úkoly jsou slabé. To neznamená, že ta hra je špatná, nefunguje, musí se hrát jedním způsobem, není to zábava, atd. Jenom jsou tam některé aspekty slabší, ale pořád je tam dost co objevovat,naučit se. 

28.9.2023 11:18:36

Já nevím, co ta Argentina lidem udělala… Možná, že když má někdo nahraných 100+ her (což bych od testera čekal), tak tam může vidět nějaké menší disbalance. Ale u normálních hráčů je to daleko víc  o herním stylu a skupině, než o vyváženosti hry. Případně o předpojatosti vycházející z předchozích verzí.

Gaučové fungují v GWT:A dobře a je jedno, jestli člověk zvolí strategii, kdy jich má málo, nebo hodně. Stěžejní je vývoz krav do Evropy a je to jedna z nejtematičtějších věcí ze všech GWT. A i celkově jsou mechaniky v GWT:A skvěle vyladěné a tematické.

To samé s úkoly. Nezaznamenal jsem, že by nějaký byl slabší, nebo naopak přesílený. Vzhledem k tomu, že se boduje 10+ kategorií, tak mají úkoly rozumný poměrný podíl na celkovém skóre.

30.9.2023 01:51:11

K původní otázce - žádná edice není lepší. Záleží, co komu vyhovuje. Já osobně to subjektivně vidím takto:

  1. Pro staromilce: původní GWT 1e.
  2. Začínající, či nižší komplexita: GWT 2e.
  3. Kdo má rád volitelnou komplexitu: GWT 2e + rozšíření RttN.
  4. Kdo má rád komplexitu a tématičnost: GWT:A.
  5. Divoká karta: GWT:NZ.

Ohledně New Zealandu, mám obavy, že zatím to nemá nikdo v Česku dost nahraný, aby mohl dělat srovnání s ostatními edicemi. Spíš to budou rané dojmy (můžu se mýlit). 

30.9.2023 02:04:12

Vybíráme z Bazaru

Settlers: Zrod impéria
Settlers: Zrod impéria
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 20 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas