Great Western Trail: Cesta na západ

xxxxxxxxxo hodnoceno 190x (Seznam vlastníků)

Great Western Trail: Cesta na západ - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Alexander Pfister
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

GWT vs. Marco polo


Dokáže někdo srovnat?

J.
5.12.2018 10:28:34

srovnání
moje dvě oblíbený eura. Pravidlově bych řekl obě nastejno složitý, herně o něco asi víc GWT - rozmanitost výherních strategií je fakt velká, v tomhle je Marco chudší (ale zase má variabilnější počáteční setup a asymetrický postavy). V obou je nutný dlouhodobě plánovat. Téma je víc cítit v GWT. Paradoxně si víc zavařím mozek u MP, kde ty zdroje člověk musí dopočítávat, aby mu ty všechny akce vyšly. Naopak GWT je pro mě víc "uvolněný" - když jsem teda trochu pobral různý strategie (do tý doby to bylo težší jak MP :) ). Taky by mohlo rozhodovat, jestli máš radši náhodu v podobě deckbuildingu nebo kostek(ta je trochu znatelnější bych řek), ale jak v GWT tak v MP s tou lehkou náhodou pracuješ a vytváří to napětí a zábavu. Za mě i za manželku GWT lepší.

PS: interakce- v MP blokuješ akce, to může být nepříjemný, v GWT platíš za průchod přes budovy protihráče a "žere" ti to kroky, ale co se mi hodně libí, že celková délka partie je ovlivněná tím, jak rychle hráči točí vývoz krav, takže pak tě to nutí se neflákat :)

5.12.2018 11:03:27 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Selbyy to podle mě dobře srovnal, jenom bych dodal pár bodů:
Zatímco GWT je celý o cestování v Marco polo se můžeš obejít jen s minimem cestování a stejně ti to může stačit na výhru.
V Marco polo podle mě hraje o trochu větší roli taktika než v GWT. Hodnoty jak na tvých kostkách tak i na těch soupeřů výrazně ovlivňují průběh daného kola a do toho tam máš ještě pokaždé nové kontrakty, takže je podle mě toho víc než v GWT na co musíš v průběhu hry reagovat. Co se týče strategie jsou obě hry podle mě nastejno. A ano, souhlasím se selbyy, že GWT má více cest k vítězství.
Na závěr jenom potvrdím asi největší rozdíl těchto her a to je zařezávání. Zatímco v Marcovi se ti lehko může stát, že tě někdo úplně zařízne a ty musíš kvůli tomu volit úplně jinou strategii než sis naplánoval (ale málokdy suboptimální), tak v GWT to tak hrozné nikdy není a to ani s nedostatkem surovin, kdy zase v Marcovi trpíš neustálým nedostatkem hlavně mincí. Na druhou stranu musím podotknout, že se mi ještě ani jednou v Marcovi nestalo, že by tam byl run away leader, vždy máš šanci i přes to zaříznutí dohnat druhé, třeba i tím že je taky zařízneš ve správný moment. To u Gwt už se mi stalo že jsem neměl šanci na vítězství někdy od půlky hry, protože ostatní měli lepší engine než já. Ale s Gwt mám mnohem méně zkušenosti než s Marcem, takže v tomhle ohledu možná trochu kecám.
Dělkou jsou obě hry zhruba stejné mi přijde, možná Marco o trochu kratší.
Mojí oblíbenější z této dvojice je Marco a to hlavně díky tomu super variabilnímu začátku, kdy máš jakoby pokaždé jinou hru. Ale GWT mám také rád, takže podle mě neprohloupíš ani s jednou z nich.
---------------------------------
Deskoherní výzva Zatrolených her
Občasný recenzent na Hrajeme.cz

5.12.2018 12:38:18

to selbyy a matewr84

Kluci, díky moc za důkladné srovnání....

6.12.2018 07:54:44

Srovnani

Obe jsou pro me jedny z nej her co mam (GWT je 4, MP je 8, cili obe v TOP 10 mych her).
GWT je uvolnenejsi a zdanlive jednodussi (da se hrat vic na casual urovni, MP je vic "tight", mas mene surovin, casu a porad potrebujes neceho vic nez zrovna mas, coz muze byt pro nekoho neprijemne.
Oboje maji sve kouzlo a jen kdyz by na me nekdo moc tlacil, tak bych dal prednost GWT, snad diky vetsi herni eleganci a vetsimu propojeni mechanismu s tematem.

Kazdopadne nesouhlasim s tvrzenim nize, ze obe dve hry jsou stejne casove narocne. Alespon ve dvou hracich je GWT cca 2x delsi na hrani nez MP.

6.12.2018 10:23:49

Marco Polo
souhlas se selbyy a matewr, shrnuli to dobře a názor mám podobný. Tak jen za mě, baví mě víc Marco Polo a to zejména kvůli neskutečné variabilitě, kdy je hra neohratelná a těžko najít vítěznou strategii, když je každá hra díky setupu úplně jiná.

6.12.2018 14:56:40

marco
GWT asi má lépe nalepené téma na mechaniky ale zase prodávání krav - co je to za téma že :)

marco má výhodu v rychlým setupu, kratší herní době a pro me je tam aj vetší pestrost v tom jak svuj tah zahrat.

no a nakonec baví to i nehráče.

6.12.2018 16:34:55

Tema

Mna tema GWT akurat zaujala,odkojeny od westernov :-)
Marko Polo som predal a to som sa tešil na cestovanie s Markom Polom.Netvrdim že MP je zla hra ale GWT je podla mna ovela lepši a to ho hravam na 90 percent v dvoch hračoch.

6.12.2018 17:55:08

herní doba
k té herní době, jak zmiňoval danissimus: Máš pravdu, už si vzpomínám, že gwt je zhruba tak o polovinu delší než Marco... nevím proč jsem si ještě dva dny nazpátek matně pamatoval že ta herní doba byla obdobná, když tomu tak není. Vzpomínky jsou prostě někdy zkreslené :)
---------------------------------
Deskoherní výzva Zatrolených her
Občasný recenzent na Hrajeme.cz

6.12.2018 20:28:24

Vybíráme z Bazaru

Klub ztroskotanců
Klub ztroskotanců
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas