Forceball - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: není
Vydavatelé: Gigantoskop
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Forceball je karetní hra pro 2 hráče, která simuluje zápas dvou družstev ve futuristické sportovní hře Forceball. Základní balení hry obsahuje pravidla, 2 přehledové karty a 54 hracích karet, které se dělí na útočné, obranné a kombo karty. Všechny hrací karty mají 5 atributů: sílu, požadovanou rychlost, jméno manévru, typ manévru a speciální efekt. V průběhu hry se hráči vzájemně střídají v roli útočníka a obránce. Pro každou roli je typické, že v ní hráč může hrát pouze karty daného typu (útočník útočné a obránce obranné). Výjimku tvoří kombo karty, které mohou být hrány oběma hráči.

Příprava hry

Hráči zamíchají balíček karet. Každý hráč dostane 1 přehledovou kartu a 7 hracích karet. Poté hráči umístí balíček karet doprostřed stolu lícem vzhůru tak, aby vrchní kartu viděli oba hráči.

Face off

Hra se hraje na tzv. periody, přičemž jedna perioda odpovídá jednomu dobrání balíčku hracích karet. Fáze Face off se hraje na začátku každé periody a slouží k určení počátečních rolí, tj. kdo začíná hru jako útočník a kdo jako obránce. Tato fáze probíhá následujícím způsobem. Každý hráč si skrytě vybere jednu kartu a poté ji oba hráči naráz otočí. Hráč, který zvolí útočnou kartu s vyšší silou než soupeř, vyhrává Face off a začíná hru jako útočník. V případě remízy pokračují hráči tak dlouho, dokud jeden z hráčů nevyhraje.

Průběh hry

Hra probíhá v kolech a každé kolo se skládá z následujících fází:

  • Při Braní karty si hráč vezme do ruky vrchní kartu z dobíracího balíčku hracích karet.
  • Základní akcí ve fázi Změny rychlosti je zvýšení rychlosti. Rychlost hráč potřebuje k tomu, aby mohl hrát manévr (viz následující fáze). Učiní to tak, že vyloží 1 kartu z ruky rubem na stůl. Celkový počet takto vyložených karet udává výslednou rychlost. Hráč může rychlost také snížit (vzít si 1 kartu rychlosti zpět do ruky), přeorganizovat (zaměnit kartu v ruce za již vyloženou kartou rychlosti), transformovat rychlost do manévru (odhodit kartu rychlosti a vzít si místo ní 2 karty z dobíracího balíčku) anebo zahodit libovolné karty z ruky a vzít si místo nich nové.
  • Provedení manévru spočívá v tom, že hráč před sebe vyloží 1 kartu lícem nahoru. K zahrání karty musí mít vyloženo minimálně tolik karet rychlosti, kolik požaduje hraná karta (od 1 do 3 karet). Dále může hráč navýšit sílu karty a to buď pomocí karet rychlosti anebo pomocí karet z ruky. Na konci této fáze musí být výsledná síla hráčova manévru vyšší nebo rovna naposledy zahrané kartě protihráče. Není-li tato podmínka splněna, útok končí a hráč, který zahrál poslední kartu, dostává v závislosti na tom, zda je útočník či obránce, a na typu zahrané karty buď vítězný bod, 3 karty do ruky, 2 karty ke své rychlosti anebo se z něj stává útočník. Hráči mohou také faulovat a ohlásit jiný typ karty, než který hrají. Pokud tak učiní, náhodně sejmou dobírací balíček a je-li na kartě symbol rozhodčího, rozhodčí faul vidí a hráč, který fauloval, okamžitě prohrává toto kolo.

Pozn.: Výše uvedené fáze jsou nepovinné a hráč se může rozhodnout, kterou z nich vynechá. Pokud vynechá fázi provedení manévru, automaticky prohrává útok.

Speciální efekty

Speciální efekty karet jsou zobrazeny symbolem v levém dolním rohu karty. Hrají se tak, že po vyhraném útoku může hráč dodatečně vyložit kartu se symbolem speciálního efektu a změnit typ útoku na jiný.

Konec hry

Hra končí po odehrání tří period. Oba hráči sečtou body, které nasbírali v průběhu hry. Vítězí hráč s větším počtem bodů. V případě rovnosti končí hra remízou.

Autor: Parxel

Vybíráme z Bazaru

Descent: Crown of Destiny EN
Descent: Crown of Destiny EN
Akt. cena: 999 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas