Pád nebes: Galské povstání proti Caesarovi

xxxxxxxxxo hodnoceno 71x (Seznam vlastníků)

Pád nebes: Galské povstání proti Caesarovi - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
GMT Games
Autoři: Volko Ruhnke
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

COIN série - náročnost pravidel a pochopení hry

Zdravím,
hodně mě láká COIN série. Mám ale obavu, že naučit se hrát tuhle hru nebude tak jednoduché. Přeci jenom vypadá to dost komplexně a pravidla vydají pomalu na malou knihu. Chci se proto zeptat zkušených hráčů této série, jak se tím prokousali. Popřípadě bych byl rád za nějaké kvalitní výukové videa, pokud o nějakých víte.
Témata doteď vyšlých her mě zatím nějak moc nezaujaly, snad lehce Vietnam... Ale římské legie a barbarské kmeny, to nezní vůbec špatně :) Děkuji.
31.5.2016 15:55:40

IN

Re
Podle recenzi to vypada, ze tohle bude naopak jeden z lehcich kousku COIN serie. Dokonce by se dal udajne doporucit jako vstupni hra. Takze smele dotoho ;-)
Naopak Fire in the Lake je na druhe strane pomyslne stupnice.

31.5.2016 22:24:31

COIN (ADP)
Mám a velmi rád hraju (sice jen solo, nikdo nechce investovat tolik času a úsilí) A Distant Plain, kterou řadí někam do střední obtížnosti. Jako vstup je doporučován Andean Abyss, který je jednodušší na pochopení a naučíš se tam systém hry používaný ve všech COINech. Fire in the Lake je podle všeho opravdu z nejtěžších. Taky záleží na tom, jaké téma tě zajímá, za chvíli bude v COIN sérii k výběru opravdu všechno:)

Co se týká obtížnosti A Distant Plain, tak pravidla jsou sice náročnější, ale dle tradic GMT přesná a perfektní. Dost záleží na každém slovu, např. když pravidla určí "remove a guerilla" a na BGG se vyskytne dotaz kolik že, tak odpoví, že je v pravidlech "remove A guerilla", tzn. opravdu jednoho. Prostě přesná pravidla. Karty událostí jsou už trošku těžší, protože na kartu nelze narvat tolik textu, kolik by si ta událost zasloužila. U karet občas vznikají dohady, "jak to vlastně mysleli".

Jinak samotná hra (systém COIN her) zas tak těžká není, to se jde naučit razdva. Jelikož hraju pouze solo, nemůžu říct, jaké je to ve více hráčích. V solo hře jsou ostatní frakce ovládány flowchartem a ten je dost pekelný. Navíc postup operací a speciálních aktivit non-player frakcí je často odlišný než postup stejných operací a speciálních aktivit stejných frakcí, pokud za ně hraje živý hráč. Sledování postupu nehráčovy frakce zabere asi nejvíc času, ale časem se to jde jakžtakž naučit a zrychlí se to. Ten, kdo vymyslel tenhle flowchart, musel být bedna.

Jinak patřím k těm, kteří se nebojí říct, že ani jednu hru ADP jsem nehrál úplně správně (na bgg je k tomu i forum vlákno:)), protože těch maličkostí k přehlédnutí je opravdu dost. Dá se v tom udělat hodně chyb, ale výborné je, že to hře vůbec nevadí, naopak se chyby dají brát jako prvek náhody a hře to přidá na už tak vysoké variabilitě.

Můj názor - vůbec se COIN neboj, pokud ti není líto investovat čas na naučení. Vyplatí se to. Ber!

1.6.2016 07:35:41

COIN series
A hele, já se celou dobu domníval, že War on Terror taky patří do COIN a ono ne. Ale pro solo jsou tam taky flowcharty, dřevěný špalíčky tam jsou taky, tak to asi nebude takovej rozdíl :)

Z COINU chci jít do Liberty or Death a právě do Falling Sky (a pak ještě Pendragorn, až bude.) Hlavně kvůli tématu.

@meah btw, jak to jde v tom sólu? Je mi totiž jasný, že mi taky nezbude nic jinýho :-/

17.6.2016 23:10:01

...
mě taky hodně zajímala coin série, měl jsem chvilku distant plain, ale třeba solo varianta mě vůbec nebrala a mezi kamarády neměla moc úspěch, protože to jsou lidi co mají potřebu se hádat o pravidlech a tak nějak mají výpadky při chápáni textu psaného takovou high english, stejně tak jako při některých logických souvislostech, jako když mě přesvědčovali že vojsko vlády nemůže postavit svou základnu ve měste které ovládá, protože to přece nedává smysl.
Je to super série, ale dost náročná, byl bych opatrný :)

18.6.2016 12:07:44

Výhodou COIN série je, že si každý najde to své téma, které ho zajímá. ADP se mi líbí, protože je ze současného období a vztahy mezi frakcemi jsou tak pro mě pochopitelnější než historičtější kusy, třeba revolta proti Césarovi.

@mindlesSheep: Náročné to je, to není třeba zastírat. Jsou to hry, kterým je třeba věnovat čas, jinak je to jen hýbání s kameny po mapě. Ale po pochopení motivů jednotlivých frakcí se do toho člověk dostane. A když hru nehraje třeba měsíc, tak to zase zapomene:)

@halbarad: no, jak to jde. Jde to, to víš, že to jde, když tomu ten čas jsi ochotný věnovat. Nejdřív je to boj s pravidly - jak píše mindlesSheep - protože pravidla a texty na kartách nejsou jen o "Add 1 Govt Base to Konduz", pro neangličtináře je to smrt. Pak je to boj s flowchartem, ale na ten se dá zvyknout (oficiální jsem si předělal, protože u flowchartu se předpokládá znalost pravidel - já často mám v jedné ruce flowchart a v druhé pravidla:))

Možná není špatné před koupí vyzkoušet Vassal modul, kde nějaké ty COIN hry jsou. Ale s Vassalem žádné zkušenosti nemám, tak s tím víc neporadím.

20.6.2016 11:14:17

Jakou vybrat ?
Taky silně zvažuju nákup některé z COIN her. Primárně pro účely sólo hry. Hrozně moc se mi libé Liberty or Death. Máte nějakou zkušenost s touto hrou (v solo verzi)?

26.6.2016 21:53:00

Richmond
ohledně Liberty or Death napiš soukromou zprávu Lumiriusovi (možná radši na Deskožroutovi, nevím, jak moc chodí sem)

Já mám momentálně na srovnání vytisklá pravidla 4 COINů, které mě lákají tematicky (v pořadí FitL, FS, AA, ADP), takže u mě je to asi jen otázka času :D

26.6.2016 22:46:52

Richmond
už chodím i tady.
Solo hru jsem bohužel vůbec nestudoval. Připadne mi to hodně složité s mrtě vyjímkama. Jako solovku si dám radši Navajo wars.

27.6.2016 07:43:09

IN

Re
Skoda, ze uz se Navajo wars nedaji moc sehnat...

27.6.2016 09:03:02

NW
Není to k Caesarovi, takže sorry za OT:)
Zkoušel jsem Navajo Wars guglit a je to v pytli. Ručně jsem proklikával i britské e-obchody (mám v GB kontakt), jestli někde něco neleží, ale smůla, škoda. Jedině počkat na reprint GMT, případně jít do P500, kdy sleva za předplatné prakticky vyrovná dopravné z USA. Předobjednávek je k dnešku 210, to ale reprint asi jen tak nebude...
Edit: nebo do toho jít přes nabídky Amazonu a podobných, ale to je cenové peklo.

9.7.2016 19:54:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Comanchería: The Rise and Fall of the Comanche Empire
mno nezbývá než se spokojit s komančema kteŕí příjdou snad do konce roku do ČR.

9.7.2016 20:10:35

Comanchería
Ty jo, to vypadá pěkně! Poté, co jsem si pořídil Fire in the Lake, pokukuju po Cuba Libre a zdá se, že nakonec dám do hledáčku i tenhle kousek :)

9.7.2016 21:49:02

Falling Sky pre začiatočníkov
Keďže sa táto hra chystá v CZ, zaujímalo by ma či je vhodná aj pre začiatočníkov, teda hráčov ktorý nemajú s COIN sériou žiadne skúsenosti. Rád by som prešiel na trošku náročnejšie hry, a Falling Sky ma zaujala svojou témou.
Je táto hra podľa Vás vhodným vstupom do tejto oblasti?
A hlavne, ako je to s hrateľnosťou v dvoch hráčoch?

18.8.2019 13:25:53 | Upraveno autorem (porovnej)

COIN ve dvou
Reakce na BGG:

https://www.boardgamegeek.com/thread/2203435/two-players-good-or-bad

Píšou, že je to celkem dobrý, ale jiný, než ve 4. Každý hraje za dvě strany, pokud se nepřidaj boti. Ti ale taky dávaj jinej zážitek ze hry. Mě osobně to přijde docela divný, ale nezkoušel jsem to.

18.8.2019 15:56:54

tom_game
Falling Sky byl první COIN, který jsem pořídil (je možné, že jsem předtím hrál Fire in the Lake, ale nejsem si jistý, co bylo dřív :) ). Pořizoval jsem ho právě proto, že mi přišel z popisu jednodušší a i na BGG ho lidi (vedle Cuba Libre) doporučovali jako vstupní COIN. Zpětně si myslím, že to byla dobrá volba.

Tím, že odpadá jeden z charakteristických prvků standardních COINů - nálada obyvatelstva - se hráči starají víc o to ostatní a nemusí se jí trápit. Nevýhoda je, že pokud se pak dostaneš ke klasickým COINům, jsou tam mechanismy, které jsou jim společné, ale ve FS se neobjevují. Ale pokud tě COIN bude bavit, tak je to maličkost :)

18.8.2019 17:17:22

...
Shodou okolností jsem zrovna pořídil svůj první COIN a to Cuba Libre (má být nejmenší, nejkratší, nejjednodušší).

Samotná pravidla jsou poměrně hutná a nekompromisní. Řekl bych, že Enklund se četl snad i líp :)

Jenže jako další sešit je v krabici playbook, který obsahuje naprosto parádní tutoriál, který uvede do historického kontextu a krok po kroku se hrou seznámí. Když dojde na pravidlo, tak odkáže na rolebook a přesně řekne: přečtěte 1.5. až 1.9., pak se vratťe.
Poté před vámi hru rozehraje a simulovanými několika koly ji představí - včetně taktických a strategických rozhodnutí. Taktéž nechybí komentáře autora hry. Naprosto dokonalý přístup.
Potom jsem dal první solo hru, kdy jsem ovládal vládu a mafii, druhé dvě frakce jsem nechal na UI.
První tahy byly opravdu dlouhé, hlavně než jsem rozchodil ty hrou řízené frakce. Většinou jsem se staral jen o současnou kartu a do budoucna příliš nehleděl, to přišlo nějak tak automaticky, kdy mi systém přišel do krve. Seděl jsem u toho asi 4 hodiny a odehrál to do konce. Samozřejmě jsem občas udělal chybu, nějaký detail opomněl, ale to k učící hře patří.
"Meníčka" operací jednotlivých frakcí jsou zpracované na jedničku a málokdy, jsem musel cokoliv konzultovat s velkými pravidly. Prokousat se flow chartem bota bylo o něco horší, ale jakmile to cvaklo, tak jsem neměl problém. Co je trošku horší je skórovací kolo, na to jsem musel pravidla otevřít a jít krok po kroku, protože tam jsem si jednotlivé kroky nezapamatoval.
Zážitek ze hry je naprosto skvělý a mechanismy s tématem jdou ruku v ruce. Na falling sky se těším a jsem zvědavý, co nabidne navíc.
___
redaktor Deskofobie

18.8.2019 18:54:02

yedle
souhlas.
teď jsem si domů donesl Cuba Libre jako startér COINů a čekám jak mi to půjde, ten FS bude v češtině asi must have, protože v sólu mi COIN opravdu zachutnal.

Offtopic:
Jinak níže ve starých komentech jste zmiňovali Navajo wars, tu jsou teď v GMT v dotisku a už mám objednáno.

18.8.2019 20:09:30

Vybíráme z Bazaru

Pán prstenů: Karetní hra - Kopce Emyn Muil
Pán prstenů: Karetní hra - Kopce Emyn Muil
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas