Esians - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–3
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Rebel
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Fantasy solitér jinak....

Autor: Tormentr | 8.6.2009 | 1

Hra Esians mi přijde jako velmi smělý počin od českých autorů. Na začátku vás určitě potěší úžasná grafická stránka karet. Ta je opravdu skvělá, ale bohužel je to tak asi jediné, co tato hra má skvělé. Pravidla jsou vcelku stručná a snadno pochopitelná, bohužel neřeší některé sporné situace a velkomyslně nechávají na hráči, aby si nejasnosti sám vyřešil, však přece jen hraje sám proti sobě. Ale v některých situacích si budete marně lámat hlavu, co máte dělat.

Hra samotná probíhá tažením karet, které jsou rozděleny na dobrodružství, bytosti, předměty a kouzla. Hráč si nejdříve vytáhne první dobrodružství, které najde a k němu hledá kartou daný počet monster, které v dobrodružství potká. Za poražené bytosti, splněná dobrodružství může získat odměnu v podobě předmětů. Tak probýhá celá hra až do dobrání poslední karty, pak se balíček zamýchá a jede se odznova. Boj s nestvůrami je řešen také pomocí tažení určitého počtu karet a součet symbolů na dolním okraji karet. Cílem hry je projet balíček karet několikrát dokola a přežít.

A zde již začíná první kámen úrazu této hry. Nejen, že cíl hry je v podstatě snaha co nejrychleji dolízat balíček, tudíž přeskočit, co nejvíce karet. Sám bych byl spíše pro cíl, aby hráč například zabil potvory určité hodnoty, pak by mělo smysl se některým bytostem vyhnout a jiné zkoušet porážet. Ale tak jak je hra nastavená, je bohužel téměř nemožné některé bytosti porazit, obzvlášť v některých dobrodružstvích.

A to je druhý kámen úrazu, nevyváženost. Ve hře je velmi těžké porazit draka, pokud ho zrovna nezabijete kouzlem. Ale zkuste si porazit draka v dračí sluji, kde za porážku draka dostanete největší odměnu ze všech karet. Myslím, že tvůrci si měli lépe rozvrhnout monstra, jejich sílu a poměr. Když jsem po prvních třech hrách zemřel, aniž jsem zabil jedinou nestvůru nebo získal jediný předmět, tak jsem si začal raději pročítat pravidla, zda někde nedělám chybu. Když jsem zjistil, že ne, tak jsem to zkusil s jinou postavou a o moc lépe jsem si nevedl.

To mě přivádí k dalšímu problému hry. Velký vliv náhody, když bytost s útokem dva získá na dvou kartách 5 zásahů proti mé obraně 4, tak je to smůla. Ale zkuste si pak trouchnout na draka, který má útok 7 a tahá 7 karet. Dohromady s pravidlem, že bytost útočí první a pokud vás přemůže, tak už se na proti útok nezmůžete, je smrtící pro většinu setkání. Je možné použít kouzla či podplacení, pokud tuto možnost máte, ale moc užitečné to není, když ani nevíte jaké kouzlo a jestli vůbec nějaké sešlete. A připravovat se o dobrý předmět je úplná hloupost. Tvůrci sice nabízí možnost se vyhnout dobrodružství, když narazíte na velmi silnou nestvůru, ale i za vyhnutí následuje trest, který vás kromě o odměnu v dalším dobrodružství či o předměty může připravit také, v horším případě vám sebere jeden či více životů, což vás může v klidu zabít. A i když ne, tak se utracený životy velmi těžko získávají zpět.

Shrnuto a podtrženo, Esians stojí za to koupit jako sběratelský kousek nebo jako krásné záložky na čtení do knih. Jinak asi ne. Celá hra na mě bohužel působí nedotaženým a neodzkoušeným dojmem. Takže pokud budete mít chvilku čas a chuť si něco zahrát a nebudete mít s kým, tak radši místo Esians vytáhněte jinou hru pro jednoho, např. Arkham Horror, Agricolu či Dobyvatele vesmíru (s rozšířením).

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Dovolím si nesouhlasit
Nedovedu si představit, jak si ve vlaku roztahuju Arkham, Agricolu apod :)Nebo když cestuju někam na čundr, výlet apod, jak sebou balím všechny ty krabice. Esians strčím do kapsy a jdu. Když mám chvilku, nudím se, vytáhnu a hraju, k tomu mi stačí cca 15 cm místa. A právě pro tyhle chvíle je myslím Esians určen. Jistě, není to žádná strategická,taktická či logická pecka, ale k pobavení poslouží. Náhody je tam přehršel, ale kdo by chtěl hrát šachy sám se sebou (jako bych to už někde psal :) A že nejde porazit draka? Já když ho vidím, tak zdrhám, holt raději beru trest, než bojovat s větrnými mlýny. A že nejsou dořešená pravidla? Nemusí být přece vždy všechno nalinkováno od A po Z. Je třeba zapojit vlastní fantasii a řešit sporné věci podle logicky nejpravděpodobnější varianty. Mě se prostě Esians líbí. Nebudu ho hrát doma v "hlavním herním čase", ale rád po něm sáhnu v těch chvílích, pro které je podle mého určen.
Ovšem samozřejmě plně uznávám, že to tak nemusí mít každý a ne všem se bude líbit.

8.6.2009 19:35:14

to: Hammer
Je pravda, že Esians je skladnější, ale i na něj potřebuješ plochu, kam dát kartu dobrodružství, kartu hrdiny, karty nestvůr a karty výbavy, které získáš. Ale máš pravdu, každý od té her asi očekává něco jiného. Pro mě je nejdůlěžitější znovuhratelnost a zábavnost (dáli se to tak říct). A to podle mého názoru Esians nesplňuje.

14.6.2009 11:19:33

to Tormentr
já podporuju názor Hammera. Hra je skladná a je třeba ji brát jako oddychovku, navíc výhoda je že jde o solitaire. Drak je ve hře silný, ale takový by měl být i v reálu, tam bych taky zdrhal...:-) Jinak mě se třeba hned v prvních dvou hrách co sem hrál povedlo v obou vyhrát (3x projít balíček, 4 životy na začátku, jednou s bojovníkem jednou s kouzelníkem). Maximálně s tebou souhlasím ohledně grafiky karet, ta má špičkovou úroveň!!!

13.9.2009 01:07:40

nesouhlas
Taky si dovolim nesouhlasit. Jako oddychovka naprosto supr. Teď jsme s manzelkou byli na vikendu u prarodicu a ukratil jsem si tam pekne dlouhou chvili. Je to urcite hodne o nahode, ale to se mi libi. Jedu na 3 prolizani a 3 zivoty. Vetsinou bojovnik.

22.11.2009 23:18:45

skvelá fantasy blbinka
súhlasím s hammerom, esians nie je seriózna hústá hra na hlavný herný čas v klube. okrem toho patrí medzi fantasy fatalistické hry typu talisman, draci démoni, duchové, či proroctví, kde veľký podiel náhody je súčasťou herného štýlu a čaro hra je založené na peknom prevedení a atmosfére. Čo mne trochu vadilo, bolo, že pri prelízavaní kartami ich vidím. Preto som si ich odzadu označil bodkou farby podľa typu karty a teda lížem naslepo. Preto nikdy neviem, aké potvory som si prelízal a aké ešte nie. A k dokonalosti taj hry som došiel tak, že som spojil dve herné sady. Teraz je to hustá atmosferická fantasy hra na kratšie chvíle typu vššie spomenutých. :)

27.11.2009 17:56:07

drak
Já si dovolím nesouhlasit. Souhlasím s verzí že hra je jen na pár her ale černého draka porazit lze a dokonce i v dračí slůji, chce to jen štěstí během hry a vědět jak na to.

3.3.2012 20:25:40

Vybíráme z Bazaru

Noc upírů
Noc upírů
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas