Empires of the Void

xxxxxxxxoo hodnoceno 1x (Seznam vlastníků)

Empires of the Void - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: undefined
Vydavatelé: Red Raven Games
Autoři: Ryan Laukat
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Tak jsme dneska vyzkoušeli první hru ve 2. A přijde mi jako takové hodně odlehčené Twilight imperium. Hra nám zabrala cca 2 hoďky, ale udělali jsme několik chyb a hlavně jsem hráli asi o 3-4 kola víc.

Jinak tím že jsem udělali onu zmíněnou chybu, tak jsme pak měli vyzkoumané téměř všechny technologie, což pak vedlo k tomu, že jsem na tom byli oba s ženou stejně. Ale šlo nám spíš o to vyzkoušet si co a jak.

Jinak pár postřehů. Planety lze buď dobít vojensky nebo získat jako spojence pomocí diplomcie. Výhodou spojenectví je, že vám planety poskytují navíc vliv a speciální vlastosti, které zahrnují např. stavbu jiného druhu lodí atd.

Ze začátku má káždý hráč tři akce, se kterými se moc muziky nenadělá, ale stačí vyzkoumat např. varpový pohon a za 2 akce můžete pohnout všema loděma na mapě najednou (jinak totiž hýbete za 1 akci jednou lodí), pomocí dalších technologií můžete zefektivnit pohyb lodí (doletí dál) atd. Další dodatečné akce lze získat pomocí diplomatických karet, kde mimo diplomacii má kařdá karta ještě taktickou akci, kterou hráč může zahrát tím že odhodí příslušný počet diplomatických karet, může se jednat např: o 1 útok navíc, při stavbě technologie využijete zboží které nemáte apod. A vůbec s těmihlemi kartami se dá docela slušně prasit. My jsem jejich potenciál zdaleka nevyužili, ale z vlastností karet to docela vyplynulo.
21.7.2012 19:32:47

eclipse
Máš skúsenosti s eclipse? Pri poslednej návšteve Prahy som si chcel túto hru kúpiť, ale stále ma niečo odrádzalo od toho, že je to podobne už mne obľúbenej hre (Eclipse).. a že či má vôbec zmysel to brať. Už len z tvojím prvých dojmov som usúdil, že sa jedná o veľmi podobnú hru.. vďaka

21.7.2012 20:25:36 | Upraveno autorem (porovnej)

stOKYi
Sak uz Radek rikal, ze to je jako Eclipse a dokonce lepsi. Ale z tohoto popisu me to zatim nijak zvlast neuchvatilo. :-) Muzes se rozepsat trochu vic Parxeli?

21.7.2012 20:33:33

no hej
spomínal že je to ako Eclipse ale ešte to vtedy nemal odohraté, tak že či to tak naozaj je. By ma zaujímalo že v čom to je lepšie ako eclipse, keďže ten má pre mňa len málo aj to zanedbateľných chýb :)

21.7.2012 20:42:01

Vojtech Musil
Ja to s Eclipsem srovnat nedovedu, protože jsem ho nehrál. Z toho co jsem viděl si ale myslím, že Eclipse je přece jenom víc na přemýšlení a propočet. Empires of the Void je prostě taková odlehčená hra u který člověk rozhodně hlavu neuvaří. Chceme to zkusit příští týden s Thalesem v tomovkách a máme ještě 2 místa volná tak kdo chcete zkusit tak klidně napište. Myslím si že ve 4 to bude lepší, víc konfliktů, napínavější hra atd.

21.7.2012 22:39:38

Parxel
Me neslo ani tak o srovnani s Eclipse, spis jestli by ses mohl trochu vic rozepsat o tom Empires of the Void. :-)
Jinak dekuju za pozvani, ale uz nejsem v Praze, takze si pockam, az zahrajete a kluci sem neco napisou. :-)

22.7.2012 08:35:21

Parxel
A na který den to plánujete?

22.7.2012 17:33:27

zgrywus
Úterý od cca17:30 - už se k nám přidal radek, tak jestli chceš můžeš taky a budeme mít plný počet.

22.7.2012 18:23:51

Parxel
OK, počítejte se mnou.

22.7.2012 19:17:02

zgrywus
Ok.

23.7.2012 08:32:32

rbx

Ad srovnání s Eclipse
Ja nikde neřekl ze je to lepší jak Eclipse. Je to úplne jiné. Přijde mi to spis jako mix Nexus Ops a Eclipse. Z Nexusu si to bere boje a z Eclipse technologie. Samozřejmě ne tak komplexni, proto se to dá odehrát za přijatelnou dobu.

23.7.2012 10:33:51

Vojtech Musil
Přesně jak píše rbx. Mě to teda víc připomíná TI3 než Nexus Ops, ale ten hlavní důvod proč jsem si to pořídil je rozumná hrací doba a za druhé se mi hra líbí graficky - eclipse mi graficky moc nesedí.

Jinak není moc co psát.

Prostě kolo vypadá tak, že postavíš technologii, lodě a potom odehraješ 3 akce z cca 5 možných: pohyb, boj, táhnutí karty diplomacie, těžba a navázání spojenectví s planetou.
A to je celé.

Nejzajímavějším prvkem mi připadá, že je právě to obsazování planet. Když totiž vytvoříš spojenectví, tak už ho totiž planeta s nikým jiným vytvořit nemůže, ale může jí někdo vojensky obsadit. Vojensky dobitá planeta na rozdíl od spojenců totiž neposkytuje vliv a speciální technologie (ty mohou být někdy hodně silné).

Ale, přes karty diplomacie právě můžeš otočit spojenecký token na enemy a potom plan etu dobít a vytvořit spojence. My tuhle možnost nevyužili, ale poskytuje zajímavé možnosti jak zvrátit situaci.

23.7.2012 12:14:25

rbx

Parxel
jak moc ovlivnuje hru rozestaveni hexu? Koukal jsem, ze hodne cest je zabetonovanych nejakou mimozemskou pakazi, asteroidovym polem, minami a tak vubec a na jejich prulet potrebujes technologii. K technologii zase nekdy potrebujes mit obsazenou planetu s danou surovinou. Jsou technologie potrebne k cestovani skrz tyto veci spojene s nejakou surovinou, tedy s vlastnictvim planety?

23.7.2012 12:25:38

rbx
Jo je to tak jak píšeš. K tomu aby jsi proletěl některé cesty potřebuješ mít vyzkoumané příslušné technologie a k jejich výzkumu zase potřebuješ mít obsazené planety s odpovídajícím zdrojem.

K tomu můžu říct následující:

1. Na začátku hry můžeš jeden sousedící hex otočit, tak jak ti vyhovuje.
2. V průběhy přicházejí různé eventy a jeden z nich je gravitační anomálie, které způsobí to, že se hex pootočí.
3. Diplomatické karty mají taktickou část, pomocí které můžeš zahrát různé spec. akce. Jedna z nich je pašování, které ti umožní při stavbě technologií využít jednu surovinu, kterou nemáš.

Takže tak.

23.7.2012 12:57:50

DD

Vcerejsi hrani
Tak jsme vcera v Tomovkach dali jednu hru. Diky Parxelovi ze to pritahl a predvedl.
Urcite stoji za to si pred hrou precist FAQ, ktere se daji nalezt zde:
http://boardgamegeek.com/filepage/80207/empires-of-the-void-complete-faq-as-of-july-2012
Jsou tam odpovedi na nektere otazky na ktere jsme v prubehu hry narazili.
Z tech nejpodstatnejsich, ktera vyvstala hned na zacatku:
Ano, karty lze discardovat.

Jinak z tech zajimavejsich:

Plasma Drill technologie pridava Mining akci ale nerusi limit jedne akce za kolo, takze kazde kolo vytezite 1 credit, zbyle 3 akce musite pouzit na neco jineho.

Terraforming - musis mit 3 ruzne zdroje, tudiz bud 3 planety, ktere davaji ruzne zdroje a nebo mene planet a zbytek vyskeftovat s nekym (tudiz da se to zahrat uz v 2. kole, kdyz kazdy hrac bude mit jiny zdroj a ja je s nima vykseftuju).

Warp Gate - lze pouzit pouze jednou za kolo, i pripade ze diky extra akci mam 4 pohybove akce, Warpovat lze pouze jednou.

A ty mene zajimave na ktere jsme narazili:
Extra lode co jsou v baleni, budou pouziti v nekterych z rozsireni, pripadne pro print and play rasy.

Jinak musim rict ze hra je to prijemna. Jsou tam technologie, bitvy, obsazovani planet a ma to velice rozumnou hraci dobu. My jsme to hrali asi 2 a pul hodky, vcetne vykladani pravidel a s variantou zmeny prvniho hrace podle Advanced rules (coz znamena ze kazde kolo na zacatku pocitate kolik ma kdo planet, vlivu, penez). Pokud se hrac bude menit podle hodinovych rucicek jak je doporuceno v simple rules tak se hraci cas jeste o neco zkrati.
Urcite hru muzu doporucit a zahraju si ji rad znova.

25.7.2012 10:06:05

DD
Na BGG je už rasa, která používá ty žluté moly.
http://www.boardgamegeek.com/image/1371722/empires-of-the-void-key-to-the-universe

25.7.2012 11:47:11

DD

to zgrywus
jj, to je rozsireni, ktere je udajne tedka v beta-testingu. Ma prinest novou rasu, nove sekundarni akce a par dalsich veci.

25.7.2012 12:36:02

sakryš
vypadá to docela pěkně, akorát se ale bojím takového toho prvotního nadšení, které nakonec skončí takový tím - není to špatné, ale nic světoborného, zase osekaný TI3 a ten TI3 stejne nakonec budu muset koupit, tuhle touhu prostě asi neošidím:-)

8.8.2012 07:57:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Musim pochvalit komponenty
Komponenty jsou zetonkoveho chrakteru a musim teda pochvalit, ze jsou prakticky zacisteny a a jakoby zaobleny, takze netreba zadne orezavani, netrepi se (aspon prozatim). Pokud bych to mel srovnat s komponenty Space Empires 4X, tak Empires of the Void je tak o tridu vyse. Kdyz jsem vyloupal komponenty ke Space of Empires 4x, tak jak hraci deska, tak zetonky mi prisly vylozene jako flink a dodelej si doma.

Jedinou vytku u Empires of the Void bych mel k delnikum, kteri hru balili v tovarne. Dva rohy vnitrni krabice jsou roztrzeny, pravdepodobne zpusobeno tim, jak to tam nesetrne ladovali. Ale nic, co by nespravila lepici paska.

U nekolika malo fialovych zetonku mam strzeny potisk na rozku zetonu. Neni zpusobeno vyloupnutim, potisk byl strzeny jeste pred vyloupnutim a docela nechapu, jak se tohle molo podarit.

Treti vytka je, ze na dvou dilech herniho planu mam z jedne strany jakousi smouhu jakoby od lepidla. Mozna to spravi lehce navlhceny hadrik. Ale jinak nic co by gameplay narusovalo byt jen psychicky, protoze herni plan je oboustranny a na obou strnach stejny, takze to staci otocit tou horsi stranou na stul a problem je vyresen:-)

15.8.2012 19:46:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo
Takze Empires of the Void, Twilight Imperium nebo Eclipse? :)

16.8.2012 09:16:53

SHaitan
Záleží co od hry čekáš a k jaké příležitosti, s jakými hráči ji budeš hrát.

Mě Empires of the Void přijde ze 3 zmíněných her nejméně časově a pravidlově náročná, proto jsem si jí pořídil, protože si jí zahraji i s nehráči.

Naproti tomu TI3 ti dá opravdu epický zážitek se vším všudy, ale za cenu toho že hraješ třeba i 10 hodin nebo i víc a to prostě některé lidi neutáhnu.

Eclipse jsem zatím nehrál, protože mě silně odrazuje grafika hry, takže nemohu posoudit.

Takže za sebe říkám, že já bych si ty hry vybáral ne podle toho která je lepší, ale pro jakou příležitost ji mám. Chceš velkou epickou bitvu, která ti zabere víc než 5 hodin jdi do TI3. Nebo chceš spíš odlehčenou hru na 2 hoďky, kterou si zahraješ i s méně zkušenýma hráčema. Příp. něco mezi tím, což by mohl být zmiňovaný Eclipse.

16.8.2012 09:34:14

Parxel, Shaitan
Tak jedna vec je či bude mať na to skupinu a druhá vec je či to bude baviť jeho :) Ja mám napríklad skupinku na hranie vládcov podzemia, ale keď ma to nebaví, tak to hrať nechcem. Preto radím pred kúpou hry si prečítať všetky možné infošky a risknúť to :)) Alebo ešte lepšie, ak je možnosť hry si vyskúšať..

16.8.2012 09:39:06

jak se to vezme
ja osobne taky nehravam hry z donuceni jen proto, ze to 4 chteji hrat a ja ne. Kdyz to ja hrat nechci, tak to nehraji. Takze tady souhlas se stOKYim.

Kdyz vezmeme ty tri jmenovane hry - Twilight Imperium 3ed - moje dlouhodoba touha, ale vzdy kdyz zvazuji pro a proti, tak ennachazim snad jedineho hrace krome sebe, ktery by to chtel v me skupine hrat. A kdyz uz bych nekoho prekecal, vyvstane druha otazka - mame 10 hodin casu? Povetsinou nemame.

Eclipse - hodne Eurovita hra a docela nadejna v tom, ze to bude bavit sirsi skupinu hracu nez TI3ed. Ja tu hru chci ale nejdrive vyzkouset, protoze pres to jak zni lakave mam problem s grafickym zpracovanim a hlavne tim, ze tohel jde hodne do Eura a nejsem si jisty, jak dlouho by me tohle bavilo.

Empires of the void - pravidla jsem necetl, spise jsemsi pozjistoval od tech, co to hrali, o co jde. Pokud jde opravdu o Nexus Ops styl a pripomina to TI, tak je to prakticky ideal, protoze dalsi parametry - dohratelne do dvou hodin, plne hratelne ve dou - jsou idealem, takze tady souhlas s Parxelem. Kdyz k tomu pripoctu vesmirnou planetarni rezbu, po ktere tak touzim (jasne, mam bozskeho Starcrafta, ale chtel jsem neco dalsiho a trochu i jineho) tak ta hra ma prakticky idealni parametry. Vim ze nahrazovat necim TI 3 ed. je kontraproduktivni, protoze si reknu, chtel jsem to necim nahradit, ale ono to nahradit nelze. ale chtel bych proste neco alespon trochu podobneho a s jinymi parametry nez je 5 a vice hraci + 10 hodin nutnost. Empires of the void nevidim an nejakeho uber lamace hracskych srdci, must have a vyprodano nekolik edici a nutnosti dodelavat reprinty. Neni to ani zadna vyhypovana hra, ktera bude drtit hitparady. ale asi o proto mi je tak sympaticka. Je to proste neco odlehcenejsiho a neni to zase zadna pitomost, takze z toho mam takovy ten pocit, ze je to takovy ten skryty gem, ktery si neporidi kazdy, ale komu neunikne, ten si jej oblibi:-) Podobne to mam treba s Nexus Opsem.

16.8.2012 10:59:12

dojmy prve..hmm
V zasade to funguje, obavam sa vsak, ze toto by som sam od seba uz len tak nehral, celkovo velke sklamanie (prislo mi to hodne plytke, ne moc variabilne a "technologie", to je kapitola sama o sebe) od zaciatku do konca som mal tisnivy poict a la: 'toto je vsetko?' Ako milujem scifko a jednoducchost ma len tak neurazi.. .
..ale myslim, ze pre narocnejsich (a skusenejsich) hracov je toto strata casu.. A zaroven to nie ani filler imho, v ktorom sa daju kuzlit veci a trhat sa smiechom(ci zlostou)

Inak sa mi pacil pohyb a hlavne volitelnost suboja flotil na jednom fleku (!), nech sme aj pozitivni :D
(nechcem zhadzovat hru ci herny vkus, pre ilustraciu, nexus mi pride na tom podobne - po dvoch hrach som sa ho musel zbavit..a to bol ten UVckovy sakra)

16.8.2012 11:06:47

trochu OT
...ad Eclipse a grafika. Já jsem s tím na první pohled měla taky problém, ale po zahrání se mi ta hra odměnila za to, že jsem ji nenechala bez povšimnutí a teď už se kochám i tím designem...

16.8.2012 11:49:42

.opcik
divas se na to prilis z hlediska hrace, kteryvyzaduje velkou komplexnost. I ja mam rad hodne komplexni hry, ale nekdy je proste chut jen treba na cistou rubanici a pritom ne uplne hloupou. Jasne ze by Nexus mohl byt komplexnejsi, mohl bys tam mit budovani zakladny, vyvojovy strom, kartu sve frakce do ktere bude pridavat to ci ono, spoustu event karet, ale o tom ta hra neni. Nexus a podle me i Empires of the void jde cestou ciste spise toho bitevniho pole a rekl bych ze jde hlavne o takticke hry. Ne o komplexni strategie.

16.8.2012 13:04:42

Vybíráme z Bazaru

Sada pěti únikovek - Únikovka, Exit, Odemkni, Osud
Sada pěti únikovek - Únikovka, Exit, Odemkni, Osud
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas