nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Dune

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, intriky, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Descartes Editeur
Hobby Japan
Autoři: Bill Eberle
Jack Kittredge
Peter Olotka
Rok vydání: 1979
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Rotory ornithoptér rozhazují písek a v jejich řevu téměř zanikají povely Harkonnenských seržantů. Hlavní přistávací port v Carthagu je zaplněn vojáky, kteří rychle nasedají do létajících strojů. Spěchají, jelikož bouře se neúprosně blíží a na pouhou ochranu zdí jejich města nelze spoléhat. Baron Vladimir Harkonnen přehlížel ruch na letišti, jeho zrak spočíval na atomovém hřibu tyčícímu se nad skalami za městem. Štítový val, odvěká ochrana jeho národa před smrtící bouří, byl proražen a písku, schopnému strhat člověku maso z těla již nestálo nic v cestě. Baron byl vzteky bez sebe. Právě nyní, když dosáhl významného spojenectví s Císařem a genocida Fremenů mohla započít, musel místo útoku ustupovat. Nevěděl, čí je to práce, ale jeho špioni to jistě brzy zjistí. A pak... Zvuk sirény přerušil tok jeho myšlenek. První ornithoptéry se zvedaly z povrchu letiště a Baron se vydal ke svému osobnímu stroji. Cestou pohlédl na hořící zbytky svého harému, který vlastnoručně vypálil poté, co se o výbuchu dozvěděl.Vzpomínky na zoufalý křik chlapců pečených zaživa mu na krátkou chvíli vrátil úsměv na rty. Ale opravdu jen na krátkou...

Kdo by neznal Franka Herberta a jeho dílo Duna. Na tuto planetu je zasazeno dění stejnojmenné hry. Hráči představují 6 frakcí, které bojují o vliv na Duně, která je jedinou planetou, na které lze těžit Koření - látku prodlužující život a umožňující navigátorům vesmírné Gildy přenášet lodě vesmírem.

Hra se hraje maximálně na 15 kol, v každém kole se nejprve pohne bouře, která ničí vše, co jí přijde do cesty a určuje i začínajícího hráče - hráč nejblíže bouři začíná každou fázi a ostatní po směru hodinových ručiček následují po něm. Poté se na mapě objeví Koření (určí karta), sloužící jako platidlo, a hráči nakupují tzv. Treachery karty, které představují zbraně a jiné technologie. Někdy se však místo Koření objeví pouštní červ, požírající bez milosti nejen Koření ale i jednotky hráčů. V další fázi hráči rozmisťují na planetu své jednotky, pohybují s nimi a pokud na konci fáze sdílejí pole s jednotkami soupeře, dojde k bitvě. Ta se vyhodnocuje pomocí tzv. Bitevních disků, kde hráči skrytě nastaví počet jednotek, které do boje pošlou, velitele jednotek a případné zbraně. Hráč s vyšším součtem jednotek a přeživších velitelů vyhrává bitvu. Na konci kola pak přeživši jednotky těží Koření (pokud jsou na místě, kde se Koření objevilo).

Vyhrává ten hráč, který jako první obsadí tři pevnosti (na mapě je jich celkem pět). Pokud se tak nestane do 15. kola, vyhrává hráč Gildy (jedna z šesti frakcí). Duna je hra plná blafování a odhadování soupeře. Každá frakce má jiné schopnosti a vyžaduje jiný styl hraní, nejvíce ze všeho však potřebujete být zdatným diplomatem, zkušeným kamuflážníkem a bezskrupulózním zrádcem.

K pestrosti hry přispívá i to, že každá frakce je jedinečná a má speciální pravidla. Harkonneni mají více zrádců a Treachery karet, Atreidé vidí do budoucnosti - ví, jaké Treachery karty se právě draží, kde se objeví koření a co proti nim protivník v boji chystá, Císařovi všichni odevzdávají Koření, které utratí během dražby, Gildě peníze za přepravu, Fremeni jsou rychlí a mohou jezdit na červech a Bene Gesserit mají schopnost Hlasu - zakázat protivníkovi v boji použití určité karty.

Autor: sydo

Další názvy této společenské hry

  • Duna Franka Herberta