Duel of the Giants

xxxxxxxxxo hodnoceno 1x (Seznam vlastníků)

Duel of the Giants - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Pilot Games
Z-Man Games
Autoři: Friedemann de Pedro
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

první zkušenosti

Tak Ježíšek skutečně přinesl tuto hru a tak uvádím dojmy po rozbalení. Figurky tanků opravdu jsou dosti odbyté, horší než v M44 nebo TOI, ale zajímavé je, že jsou všechny složené ze šesti kusů - po dvou pásech, dno korby, hořejšek korby a věž. Jsou rozebiratelné, celkem drží po sestavení pohromadě, lze je určitě slepit nějakým lepidlem. Ovšem chlapeček právě tuto vlastnost nesmírně uvítal, neboť po každém zásahu tank rozebere a ponechá na plánu jeho trosky. Působivé. Stuka je určitě k rozeznání, ale skalní modelář by také spokojen nebyl.
Po dvou hrách se nám zdá, že těžší je vyhrát za Německo. Uvidíme, zatím máme odehráno málo. Přesto, že jsem přeložil pravidla pro Hras a snažil se vychytat všechny chyby v originále i zapracovat všechny FAQ, které jsem našel, zbylo bohužel pár nejasností. Zkusím je zde uvést, jestli se mi podaří zjistit někde odpovědi (např. na BGG), dám vědět.
Tedy: - zůstane odrytá mina po výbuchu dál ležet? - Na BGG se praví, že ne, po výbuchu má být žeton odstraněn.
- Může německý tank nacouvat na zakrytý žeton ruského tanku, aniž by byl tento odhalen? - Zdá se, že asi ne, před najetím se žeton prozkoumá, a je-li pravý, nemůže na toto pole Tiger vjet.
- Kdy se musí Němec rozhodnout, jaká je orientace letounu Stuka na letišti? V rámci přípravy hry, nebo až v okamžiku startu? My hrajeme, že až při startu, aby měl Němec situaci lehčí.
- Je po úspěšné misi Stuka dál na letišti a může být přejeta? Těžko říci.
- Chce-li Němec použít děla a dobrovolně je aktivovat, kdy tak musí učinit? Ve fázi plánování pohybu tanků, kdy smí děla nově zamířit, nebo přímo až ve fázi boje?
- Smí vjet zakrytý žeton tanku na zátaras? Zdá se, že ne.
- Žeton tanku se smí přesunout i přes jiný žeton tanku. Smí na něm ale jeho pohyb skončit? Zřejmě ne, jsem ochoten připustit jen domácí pravidlo, že pouze tehdy, je-li jeden ze žetonů falešný, ale že Rus nemusí prozradit, který.

Zkusíme to taky vzít s sebou na lednový Zatrocon v Želivu.
27.12.2010 15:44:25

pravidla
Pravidla jsem jen překládal (ty, co jsou tady ke stažení), ale zkusím odpovědět na některé otázky:

- Odstranění miny po najetí napovídá i ukázka hry (na str. 38 je červený tank minou zastavený, na str. 41 se pohne a mina už tam není), nicméně v ukázce se záhadně ztrácí a zase objevuje mina "pod lesy", takže tohle bych nebral jako 100%.
- Stuka po misi musí přistát na letišti. Vzhledem k tomu, že v pravidlech není nic o odstraňování z herního plánu, IMHO zůstane na letišti a sovětské taky ji můžou přejet. (str. 13).
- Dobrovolná aktivace protitankových děl probíhá ve fázi A (str. 12 dole, Pootočení PaK) a ve fázi D (str. 16 nahoře).
- Žeton tanku na zátaras IMHO nesmí vjet - v pravidlech je napsáno, že muže vjet na a projet jen lesem a plání (což by nebyl takový problém, protože zátaras se pokládá na terén a je to "vylepšení" terénu). Nicméně pravidla pro zátaras počítají jen s pohybem tanku. Kromě toho bys při projetí zátarasu žetonem mohl mít problém s tím, jestli zátaras odstranit nebo ne...
- U zastavení žetonu tanku na jiném žetonu bych se držel pravidla "co není povoleno, je zakázáno". V pravidlech je napsáno pouze to, že žeton může projet skrz jiný žeton, takže žetony bych na sebe "nesázel".

Neber mě nicméně na 100%, je to jen můj, subjektivní, výklad pravidel.

27.12.2010 16:23:01

karel
Tak paráda, určitě bych s tebou na Zatroconu DotG zahrál, synátora to prostě moc nebaví.
K pravidlům jak to hrajeme my (netvrdím že dobře, ale logicky)

- zůstane odrytá mina po výbuchu dál ležet? - po výbuchu vždy odstraněna
- Může německý tank nacouvat na zakrytý žeton ruského tanku, aniž by byl tento odhalen? - nemůže při pokusu o nejetí se tento žeton vždy odkrývá.
- Kdy se musí Němec rozhodnout, jaká je orientace letounu Stuka na letišti? V rámci přípravy hry, nebo až v okamžiku startu? Při startu, to by měl Němec safra těžké.
- Je po úspěšné misi Stuka dál na letišti a může být přejeta? Ano může být přejeta
- Chce-li Němec použít děla a dobrovolně je aktivovat, kdy tak musí učinit? - ve fázi A i ve fázi D přesně jak píše aradraug
- Smí vjet zakrytý žeton tanku na zátaras? Určitě ne - nedávalo by smysl
- Žeton tanku se smí přesunout i přes jiný žeton tanku. Smí na něm ale jeho pohyb skončit ? - neměl by, porušilo by se pravidlo jednoho bojového prostředku na hexu

A souhlasím že hra za Němce je mnohonásobně těžší, po čtyřech hrách Němec ještě nevyhrál

27.12.2010 16:36:00

odpovědi
díky, tak s těmi děly je to opravdu v pravidlech, přece jenom už jsem na tom dělal před nějakou dobou. Jinak ovšem je dost těžké orientovat se podle obrázků ze vzorové hry, je tam chyb několik. Například to postavení Stuky na plán určitě musí nastat v přípravě hry, aby bylo možné jí přejet před startem, je to i na obrázcích, že je možné ji natočit před vzletem, to z toho není jasné. Souhlasím ale, že jinak by to bylo zase ještě těžší. Nechal jsem dotaz i na geeku, třeba ještě někdo odpoví.
Pokud ne, ztotožňuji se s vámi.

27.12.2010 20:07:20

ještě jeden dotaz
Jak hrajete bonus plus jedna za střelbu z kopců? Vždy, i tehdy, když se střílí z kopců na jiné kopce? Jako že vzájemná přestřelka v kopcích je větší maso? Je to zřejmě v souladu s pravidly...
Ještě jsem přemýšlel o těch dvou žetonech tanků na jednom poli a pravidlu o jednom bojovém prostředku - v pravidlech je výslovně uvedeno, že ruský tank může vjet i na pole s žetonem. Jestli to zároveň znamená, že na něm nesmí jeho pohyb skončit, to se v pravidlech taky přímo neříká. Co soudíte vy?

30.12.2010 13:00:09

Vybíráme z Bazaru

Clank! Catacombs
Clank! Catacombs
Akt. cena: 1025 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas