Dominion - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Bard - Centrum Gier
Filosofia Editions
Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Donald X. Vaccarino
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nová pravidla aneb co vy na to?

http://www.uloz.to/7886022/dominion-pdf
18.2.2011 13:14:13

Zajímavé
Na pohled to vypadá jako příjemná úprava hry, která jí zase o něco zvedne, budu to muset v nejbližší době vyzkoušet.

18.2.2011 13:40:43

pjekné
Zajímavé, asi to vyzkoušíme. Jen mi vrtá hlavou, jestli se to pak nezvrhne v neustálé přetahování o jedinou provincii.

18.2.2011 13:48:15

velmi zajímavé
asi to hned v neděli na pravidelné Dominion seanci prubnem. Díky!

18.2.2011 15:38:34

teda
mě to taky fest zaujalo - to by nemuselo být vůbec špatný :-)

18.2.2011 15:40:22

Ze zájmu jsem si to přečetl...
Jsou tam některé nesrovnalosti.

1) Není řešeno, zda dá se dají získat karty vítězných bodů pomocí Workshopu, Remodelu či Feastu (neznám české názvy :)? Z popisu plyne, že ano (výslovně omezen je jen nákup), pak ale nemůže dojít ke zmiňovanému bankrotu, protože aspoň jedna kopie těchto karet zcela jistě ve hře je.
2) Aspoň jedny zahrady ve hře určitě jsou.
3) Aby se zjistilo, zda došlo či nedošlo k bankrotu, by bylo třeba probrat balíček, což je v rozporu s tím, že se karty dávají tajně.
4) Není řečeno, zda se dají při nákupu kombinovat aktiva na stole a karty z ruky, a z žádné formulace to jasně neplyne. Předpokládám, že kdyby to bylo možné, bylo by to zmíněno v příkladu... i když při celkové kvalitě této úpravy člověk nidky neví...

Kromě toho:
1) Ta hra vůbec nebude fungovat se zahradama, které i při normálních pravidlech mohou být vítěznou strategií. Tady budou prostě stoprocentně vítěznou strategií, takže když budou ve hře, okamžitě se vykoupí, a hra pak skončí na dobrání dalších dvou typů balíčků ještě než někdo ten komplikovanej engine s nákupem běžných vítězných bodů rozjede. To, že zahrady ze své varianty nevyloučili, mě utvrzuje v tom, že o tom autoři úpravy zrovna moc nepřemýšleli.
2) Výrazně se mění význam některých akčních karet, a jejich cena tomu nebude odpovídat. Např. výrazně posílí Milice (dřív jsi prostě zahodil nepotřebné vítězné body z ruky, teď ti to zabrání v nákupu bodů přes karty v ruce... nehledě k tomu, že milice produkuje virtuální penízky, které nemusíš odevzdat, když to někdo zkusí přes nákup ze stolu). Třeba kaple a hra na pročištěný balík zase fungovat nebude vůbec, protože se prostě nesmíš zbavit těch počátečních statků. V důsledku si můžeš nalosovat pár přesílených a pár zbytečných karet, takže co je na hře pěkné (dilema, kterou strategii zvolit) úplně zmizí, protože bude jasné, co máš kupovat.
3) Nevím, jestli si autoři uvědomili, že to, že kradeš (zvlášť nižší vítězné body) od jiných hráčů je pro tebe výhodné. Na první pohled vypadá to, že musíš odevzdat peníze jinému hráči, jako nevýhoda. Když se tím však zbavíš dvou měďáků a zasviníš jimi balíček jinému hráči, tak ho tím vlastně poškodíš dvakrát (to, žes ho "zbavil" statku se nepočítá, protože ten byl vyložený a balíček mu nikterak nesvinil).
4) Hra se může snadno zvrtnout hned začátku. Ve skutečnosti je výhodné vyložit si na začátku aspoň jeden dva statky, aby nesvinily ruku... když to udělají všichni, snadno pak hráči můžou na jednoho hráče vrhnout a prostě ho jen tak vyřadit ze hry, aniž se tomu může bránit... tedy hráči jen tak, svévolně rozhodnou, kdo bude "90-120 minut" sedět a koukat, jak ostatní hrají rozbitou hru. To mi přijde jako úžasná zábava :)
5) Pokud k předchozí námitce řeknete, že je tedy neměl vykládat... dříve či později to udělat musí. Pokud výběr karet neumožňuje "silný engine", kdy dobereš velkou spoustu karet, je nákup přes stůl dříve či později jedinou možností, jak vůbec nákup rozjet (pro nákup prvního Vévodství z ruky potřebujete mít na ruce 5 statků a ještě 5 zlata, což jak uznáte znamená, že máte v ruce v podstatě celý balíček - dost těžké s většinou výběru karet, zvlášť když je balíček ředěnej těmi pěti statky). Pro nákup vévodství tedy potřebujete vyložit dříve či později statky na stůl. Kdo to udělá první, tomu to ostatní v klidu rozeberou - stačí, aby měl někdo v tom okamžiku na ruce dva statky, což nepoznáš a neovlivníš, leda bys podrobně sledoval odkládací balíčky všech hráčů (což nesmíš, a navíc to zdržuje :)
6) Nejpravděpodobější průběh (předpokládám samozřejmě hráče, kteří tuto skvělou úpravu pochopili) bude, že hráči budou pouze nakupovat statky, když se jim v ruce sejdou dva statky. Vévodství nejspíš nikdo za celou hru nekoupí. Hra bude zablokovaná a nezajímavá a skončí na dobrání tří hromádek - vyhraje ten, kdo měl štěstí a podařilo se mu koupit těch estate nejvíc. Pokud někteří hráči zkusí toto, pak už není šance pro ostatní zkusit to přes karty na stole - když vyložíš statek, je velká šance, že někdo z těch, kdo se rozhodli statky nakupovat, má na ruce dva statky a dva měďáky, takže o něj zase okamžitě přijdeš.
7) Kdyby se to náhodou nezablokovalo výše uvednými způsoby (tj. kdyby hráči hráli fakt špatně), a na stole se skutečně objevila před několika hráči vévodství a provincie, pak o vítězi rozhodne ne to, jak dobře hraješ, ale čistě rozhodnutí ostatních hráčů. Pokud kupuju provincii, a více než jeden hráč má provincii na stole, svým rozhodnutím nejen připravím jednoho z těchto hráčů o 6 bodů, ale i o možnost provincie nakupovat. V souboji dvou hráčů by to ještě docela šlo, ale když mají provincie vyloženi tři, první, kdo ji kupuje, prostě rozhodne, který z druhých dvou hráčů ztrácí šanci na vítězství. To je vskutku zajímavý závěr 90-120 minut trvající partie... Celé je to samozřejmě jen taková myšlenková konstrukce, protože ve skutečnosti to k této situaci nejspíš nikdy nedojde, protože hráči, kteří hrají na statky, hru dávno ukončili a vyhráli.

Sorry, jestli vám tím kazím radost, ale přijde mi to neskutečně rozbité. Hodně štěstí v praktickém testu "až v sedmi hráčích" :)

18.2.2011 17:20:33 | Upraveno autorem (porovnej)

pravidla
ja vam tedy nevim, hrat jednu hru hodinu, popripade dele, bych tedy moc nechtel :-/. Pak by me zajimalo jestli se do aktiv pocitaji zahrady a Nobles. Mno ja zustany radeji u klasiky ktera je aspon svizna.

18.2.2011 17:26:13

pravidla
přijde mi to jako neskutečná volovina. Nezlobte se na mě....

20.5.2011 20:30:35

Vybíráme z Bazaru

Blood Rage Promo Box (nikdy nehraný, BR DIGITAL)
Blood Rage Promo Box (nikdy nehraný, BR DIGITAL)
Akt. cena: 2900 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas