Dobyvatelé vesmíru

xxxxxxxxoo hodnoceno 501x (Seznam vlastníků)

Dobyvatelé vesmíru - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Abacus Spiele
Albi
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

rozšíření

ktera jsou alespon co k cemu? ktera jsou zbytecna a daji se ozelit? ktera jsou herne must have?

jsem mel za to, ze to tu nekde bylo, ale nemuzu se k tomu doklikat
21.11.2011 18:23:11

ndru
1. rozšíření je žalostným výdobytkem moderního marketingu. Za hodně peněz málo muziky.
2. je už o něco lepší.
3. jsem zatím nehrál.

Eyron říká, že nejlépe funguje, když dáš všechna ta rozšíření dohromady. Tak čert ví. Zkus se ho zeptat. Je to jeden z mála kompetetních lidí a hraje to se všemi rozšířeními dohromady.

21.11.2011 18:54:18 | Upraveno autorem (porovnej)

ndru
Tak abych prinesl svoji trochu do zlina: Ano, 1. rozsireni ma jen 20 neco karet. Zdalo se mi to jako vskutku zalostny pomer cena/vykon, tak jsem si radeji koupil RvI(2). Zpetne to ale hodnotim jako chybu, protoze mene v tomto pripade znamena vice - balicek se nam totiz nepekne nafoukl a (to je ciste muj dojem) ponekud naredil; dat dohromady efektivni kombo mi pripada slozitejsi. Takeovers jsou pak -pokud se nehraje specialni varianta "hvezdnych valek"- dost precenovane.

21.11.2011 19:27:37

ndru
Herně must have není ani jedno. Ale zas na druhou stranu když už, tak jedině všechny. Hru to ale posouvá docela do jiné úrovně a mě osobně komplet přijde už tak chaoticý a je tam tolik principů, že už ani nejsem schopen pojmout hru jako celek a využít všechny možnosti. Ve zkratce, bez všech rozšíření to nefunguje, jak má a se všema už to nefunguje s takovou lehkostí. Hra je pak hodně těžkopádná a ztrácí původní kouzlo. Hlavně třeba overtake je podle mě úplně slepá ulička. Tak to ale vnímáme u nás, někomu to možná vyhovuje. Osobně vkládám velké naděje do připravované nové "kapitoly"Alien Artifacts.

21.11.2011 19:27:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Havelock
Naprostý souhlas, zejména pokud jde o overtake a Alien Artifacts.

22.11.2011 07:18:11

ndru
Základ mě nebavil, pak se mi do ruky dostala kompletní sada s rozšířeníma a hráli jsme to pořád dokola. Je pravda, že už tam jde hrát strašně moc strategií, ale o to se mi hra líbí více.
Zrušili jsme overtake a stejně to funguje krásně. Některé karty jsou sice více zaměřené na ten overtake, ale dělají aji dalí věci, takže úplná ztráta to pro hráče není.
Moc se mi líbí počáteční setup kdy si hráši vybírají ze dvou startovních planet po rozdání karet a tím si vlastně trošku zvolí směr, kterým se budou během hry ubírat.
Také hraní na cíle je moc pěkný nápad.
Takže pokud chceš ušetřit kup si druhé a třetí rozšíření, ale budou ti chybět nějaké startovní planety a myslím že 6tkové technologie.
Někde jsem dokonce četl (a některé karty tomu nasvědčují), že tahle hra byla vytvořena jako celek a pak ji rozkouskovali do 4 krabic.

22.11.2011 08:32:50 | Upraveno autorem (porovnej)

re
Já už asi jen podpořím to, co bylo napsáno: buď všechny nebo nic.
Jen se základem mi ale hra hra připadá méně vyvážená. U základu mi přijde, že se vyplácí hrát od začátku na jednu kartu, na jednu strategii, u kompletu to díky množství karet, strategií a komb dost možné není a já mám na téhle hře rád hlavně to, že se přizpůsobuješ a během hry tsrategii třeba i výrazně měníš.
Ale rozšíření jsou holt zlodějina, to je fakt.
Overtake s kartami RvsI je téměř nepoužitelný, alespoň trošku to vylepšuje poslední rozšíření. Na Artefakty jsem hooodně zvědavý. Sakra, hned bych si zahrál :-)

22.11.2011 09:12:01

artefakty
jestli jsem to pochopil spravne, tak zaklad + artefakty by mely dat neco uplne jineho nez zaklad + ostatni rozsireni? a rozsireni vuci artefaktum by mely dopadnout jak, se vi?

22.11.2011 09:18:37

ndru
Já to pochopil tak, že rozšíření AA je nezávislé na předchozích expanzích a hratelné se pouze základem.

22.11.2011 09:21:19

prinos?
co vlastne dostanu z konkretnimi rozsirenimi? dalsi herni moznosti, pravidla, sadu karet pro dalsi hrace. nove karty - kolik? moznost hrat solo?

25.11.2011 21:41:52 | Upraveno autorem (porovnej)

koukam vsude jen ne doma (e;
odpoved jsem nasel na ZH (e;

25.11.2011 22:02:57

rozlisitelnost
jsou karty z jednotlivych rozsireni rozlisitelne? tj. je mozno je pak roztridit zpet do rozsireni?

27.11.2011 09:18:04

re
Pokud vím tak ano, rozlišuje je počet "čtverečků" vlevo dole na kartě (0 pro základ, 1 pro první rozšíření atd)

27.11.2011 09:27:27

retrospekrtiva?
Dovolím si vykopat toto vlákno z hrobu :)

Jak se tu aktuálně rozjela diskuse, vyndal jsem krabici a dostal chuť si zahrá (fakt se mi ta hra moc líbila) a pořídit rozšíření...

K rozšířením mám zásadní otázku - které/á? Názory se různí, ceny jsou nemalé. Pochopil jsem, že 1. rozšíření "The Gathering Storm" je spíš takový tah na peněženku a kromě sólo hry relativně malý herní příspěvek. Nicméně se snad velmi dobře pojí s 2. rozšířením "Rebel vs Imperium" a vlastně spolu se 3. rozšířením "The Brink of War" tvoří jednu ucelenou větev, ačkoliv právě to 3. rozšíření snad přináší disbalanc v podobě prestiže která spolu s alternativními cíli ke hře vlastně až tak nesedí. Tedy co jsem vyčetl a tak nějak vstřebal. Další 2 větve tvoří rozšíření 4. "Alien Artifacts" s na pohled zajímavou a prostorově relativně náročnou mapou a zcela novým mechanismem a následně rozšíření 5. "Xeno Invasion". Jednotlivé větve rozšíření nejsou kombinovatelné - pokud to dobře chápu, minimálně se to nedoporučuje, ale snad to ani není kompatibilní.

První sérka 3 rozšíření vychází jako totální finanční overkill, který lze zredukovat na samotné 2. rozšíření a s přivřením oka (protože sólo já beru jako fajn mód) i to 1. rozšíření. Nevím, jestli má smysl pořizovat 3. rozšíření - přišlo mi, že bych se na něj spíše měl vybodnou, pokud bych se pustil do této větvě (jako že o tom uvažuji).

Druhá větev, 4. rozšíření Alien Artifact, vypadá podle fotek "divně" a názorů tady na něj moc není. Tak jestli se k tomu někdo znalý může prosím pěkně vyjádřit...

No a třetí větev, 5. rozšíření "Xeno Invasion" mě také moc neláká a nazorů zde je asi jediný pozitivní, kromě toho, že možná ani nepůjde sehnat...

Podrženo shrnuto - vidím to na první 2 rozšíření, což je na jednu ránu fakt docela raketa za balík karet, takže možná jenom to druhé v řadě. Zajímají mě názory od zkušených hráčů, byť je mi jasné, že každému se mlže líbit něco jiného. Osobně bych co nejvíce chtěl zachovat původní pocit ze hry, ať to podobně odsejpá a kombí se to, ale jestli to jde, tak lépe využít nakousnutý potenciál, který naznačují kategorie karet a použitá klíčová slova. Nerad bych z toho měl naředěný balík, kde je to jenom jedna velká náhoda, co zrovna přijde, jak se mi z některých postů zdá.

Děkuji za aktuální názory založené na mnoha odehraných partiích :)

22.2.2019 22:29:22 | Upraveno autorem (porovnej)

@peca007

Ahoj,
hru vlastním už nějaký ten pátek, nejdřív jsme měli jenom základní verzi - hrála se pěkně, ale nepřinášela velké množství kombinací a hra často sklouzla do produkce/spotřeba závodu - záleželo, komu přišla trošku lépe karta (hráváme v podstatě jenom ve dvou).
Později jsme se rozhodli pořídit si rozšíření - objednali jsme první dvě rozšíření, tedy Gathering Storm a Rebel vs. Imperium - a neudělali jsme chybu.
Samotné Gathering Storm nepřidává příliš mnoho karet, ale dává nové herní mechanismy. Rebel vs Imperium naopak přidává hromadu nových karet. Dohromady všechny pěkně fungují a přináší možnosti nových strategií, na které se dá hrát.
Přiznám se, že jsme nikdy ani nevyzkoušeli Overtaking mechanismus (jsme nekonfliktní hráči a na téhle hře se nám líbí, že si každý hrabe na vlastním písečku) a cíle jsme ze začátku zkoušeli, ale k srdci nám nepřirostly a poměrně brzy jsme je hrát přestali. Sólovou hru jsem zkoušel jednou a nebylo to taky nic moc...
Takže dohromady z těch rozšíření používáme vlastně jenom karty, efekty pro Overtaking ignorujeme. Ale je potřeba říct, že hra s oběma rozšířeními opravdu nabrala jiný rozměr - hraje se opravdu o dost lépe, přináší více variability a nestává se tak často, že pořád opakuješ tutéž strategii - naopak hra tě tlačí ke zkoušení dalších a dalších věcí.
Taky mi přijde, že v samotné základní hře byla hodně silná strategie produkce/spotřeba, kdežto tyto dvě expanze hodně posilují armádu - podle mě až moc a když ti to jenom trošku přijde, často jsi schopen rychle vyložit hodně bodů a ukončit hru.
Nějakou dobu přemýšlíme, že bychom koupili i poslední rozšíření této větve, ale vždycky, když se na něj podívám, tak mě nějak přejde chuť... působí už zbytečně moc složitě, překombinovaně a vypadá, že hodně posiluje ty věci, které my stejně nehrajeme.

Takže moje zkušenost je takováto: pokud tě baví základní hra, první dvě rozšíření hodně posílí variabilitu a hra je celkově mnohem zajímavější i bez všech dalších přidaných pravidel. Nejsem schopný říct, jestli se dá hrát pouze s druhým rozšířením, protože jsme obě kupovali souběžně - takže nevím, které karty které rozšíření přidalo.

Tak snad můj pohled na věc pomohl :)

16.9.2019 09:55:11

peca007
Komplexně tvůj dotaz na rozšíření asi nezodpovím - pořídil jsem sice všechny, ale protože přítelkyně preferuje hry v češtině, hráli jsme většinou jen základ a k hraní s rozšířeními se dostávám až teď.
Jednu poznámku ale mám: v poslední době hrajeme s posledním rozšířením (Xeno Invasion) a osobně ho hodnotím velmi pozitivně - neeviduji nic, co by mi na něm vadilo nebo co bych považoval za zbytečné/nadbytečné (což je problém většiny ostatních rozšíření, když jsem pročítal různé recenze a koukal na různá související videa... např. Tom Vassel ho hodnotí jako asi nejlepší rozšíření RftG vůbec). Líbí se mi jak příběhově, tak z graficky a především herně.
Za mě tedy tímhle kouskem chybu neuděláš, ale je to samozřejmě jednak subjektivní, jednak jeho dostupnost je v poslední době mizerná. Občas se ale jak v některém obchodě, tak tady v bazaru objeví.

11.10.2019 00:26:30

peca
dobyvatelé je hra, kterou mám nahranou bezkonkurenčně nejvíc (cca 400+ her), nicméně mohu se vyjádřit jen k první "větvi", jak to sám nazýváš. Základ je dobrý, ale... Jak píše suril. Na rozdíl od jiných (pokud je pravda to, co píšeš) si o prvním rozšíření nemyslím, že je to útok na peněženku. Nepřináší sice moc karet, ale při hře se dle mého projevují celkem výrazně (zejména šestkové technologie). Druhé rozšíření osobně považuji za skvělé. S cíli sice nehraju rád, ale mechanika přebírání planet je parádní. Naopak třetí rozšíření považuji za totální sh*t, který hru dost uzemnil a už s ním nechci hrát.

Sečteno podrženo, základ dobrý, 1. exp must have, 2. exp nejlepší, 3. exp nekupovat

11.10.2019 08:09:57

Pelly a peca007
Pelly: Nejsem si úplně jistý, co máš na mysli tím třetím rozšířením? The Brink of War nebo Xeno Invasion?

Peca: Abych svůj pohled na věc trochu osvětlil, doplním několik obecných informací.

K RftG vyšlo prozatím celkem pět rozšíření:
- The Gathering Storm (2008),
- Rebel vs Imperium (2009),
- The Brink of War (2010),
- Alien Artifacts (2013) a
- Xeno Invasion (2015),
které vytváří tři samostatné "větve" (v originále "arc", tzn. chápu-li vše správně "(příběhový) oblouk"). Daná větev je vnitřně propojena nejenom společným příběhem, ale hlavně tím, že není kompatibilní s rozšířeními z jiných větví:
- první větev sestává z (prozatím) prvních tří rozšíření a příběh se věnuje boji Impéria s Rebely,
- druhá větev sestává z (prozatím) pouze čtvrtého rozšíření a příběh se věnuje průzkumu mimozemského orbu,
- třetí větev sestává z (prozatím) pouze pátého rozšíření a příběh se věnuje boji lidí s novou rasou mimozemšťanů (nejde o zmizelé "Aliens", kteří jsou ve hře od prvopočátku a jsou reprezentováni, resp. jejich pozůstatky, žlutými kartami, ale o "Xenos").

Zatímco první větev (1. - 3. rozšíření) je obecně vnímána veskrze pozitivně (na BGG mají tato rozšíření aktuálně hodnocení 8.1, 7.9 a 7.8), druhá větev (4. rozšíření) je vnímána jako nejslabší (na BGG má aktuálně hodnocení 7.5) a třetí větev (5. rozšíření) je vnímána opět velmi pozitivně (na BGG má aktuálně hodnocení 8.0).

Všechna rozšíření mají společné to, že jsou "modulární", tzn. umožňují buď "jenom" přidání nových karet do hry, bez implementace nových herních modulů (mechanik), které s sebou přinášení, tak i hru s těmito mechanikami. Zatímco přidání dalších karet asi vždycky potěší a rozšíří herní možnosti a strategie (tzn. už jenom z tohohle důvodu má smysl si všechna pořídit, i kdyby člověk některé mechaniky neměl rád), jednotlivé nové herní mechaniky už jsou vnímány a hodnoceny různě. Např. Pellym zmiňovaná mechanika přebírání planet (takeover), kterou přineslo hned 1. rozšíření, je dle mého povědomí obecně považována za spíše slabší a méně oblíbenou (zejm. z důvodu její komplikovanosti a menší využitelnosti). Sám to ale zatím neposoudím (ještě jsem ji nezkoušel), jen prodávám, jak jsem všude možně (články, videa) nakoupil. S přehledem nejkritizovanější a nejméně oblíbená je mechanika orbu z druhé větvě (4. rozšíření), což má nepochybně vliv i na nejslabší hodnocení tohoto rozšíření.
Jak už jsem zmiňoval ve svém předchozím postu, 5. rozšíření tvořící 3. větev (Xeno Invasion) se mě osobně velmi líbí a že jde o obecně velmi dobře hodnocené rozšíření viz i již zmiňovaný BGG (8.0, tzn. druhé nejlepší hodnocení ze všech pěti rozšíření).

Protože přítelkyni musím do hraní rozšíření "lehce" nutit, budu jenom rád, pokud se v Praze či blízkém okolí najde někdo, s kým bych to mohl zahrát :).

11.10.2019 11:43:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Hawkie
BoW. Jak jsem psal, druhou a třetí "větev" neznám. Vše se tedy týká jen první "větve".

edit: jestli se nemýlím, přebírání planet přišlo až ve druhém rozšíření...

11.10.2019 11:49:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
Aha, ok, díky moc za upřesnění. Já zase zatím nehrál první a druhou větev, takže neposoudím zase tyhle kousky. Doufám nicméně, že to v dohledné době napravím a pak sem případně doplním svůj pohled na věc.

11.10.2019 11:53:41

Hawkie
Výborné shrnutí, díky. Zrovna přemýšlím, že hru znovu opráším a k tomu je vždy dobré mít nějaký podpůrný důvod, nejlépe v podobě rozšíření...

27.10.2019 14:30:21

Vybíráme z Bazaru

Azul
Azul
Akt. cena: 750 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas