Dobyvatelé vesmíru

xxxxxxxxoo hodnoceno 501x (Seznam vlastníků)

Dobyvatelé vesmíru - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Abacus Spiele
Albi
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

IV. fáze - spotřeba obchod - nepochopení

Včera jsem zkoušel první hru s přítelkyní. Všechno se zdálo být z pravidel jasné až na IV. fázi - obchod.

Můžete mi někdo, jak pro blbce, popsat co přesně udělám s nějakou konkrétní kartou?
Na akční kartě "IV - spotřeba - obchod" se píše $:bonus pro obchod: musíš nejprve prodat 1 zboží za druhu odpovídající počet karet" - asi tisková chyba, ne?
Pochopil jsem z pravidel, že jen ten, kdo si zvolil tuto akční kartu provádí obchod. Ale už netuším jak. Takže pokud jsem si tuto akční kartu zvolil já, vezmu jednu kartu zboží z mnou vyložené (zaplacené) planety a prodám jí. Dejme tomu modré zboží za 2 karty = odhodím zboží z modré planety a líznu si 2 karty. Abych tohle mohl udělat, musím mít vyloženou nějakou technologii nebo planetu, která má něco poznačené u fáze $ (obchod)? A pokud nějakou takovou vyloženou mám, např "Vývozní poplatky", pak to znamená, že třeba tu zmiňovanou modrou odhodím a líznu si 2 + 1 kartu do ruky? Nebo nejprve musím provést přesně to, co je na akční kartě spotřeba - obchod, tedy odhodím modré zboží, líznu si 2 karty do ruky a až pak s nějakým jiným zbožím použiju vyloženou kartu "Vývozní poplatky", tedy odhodím zboží z nějaké mé jiné planety a líznu si za ní jednu kartu? Mate mě, že na kartě "Vývozní poplatky" je napsáno ne 1, ale +1 a v pravidlech se uvádí, že tenhle symbol ruky kolem karty s textem +1 znamená "Při prodeji zboží si do ruky vezměte 1 kartu" viz str. 14.

Předem díky

4.2.2012 09:25:32

engi
Máš pravdu, je tam chyba, ani jsem si jí nevšimla - slovo "druhu" tam nepatří.

Pokud jsi zvolil akční kartu Spotřeba - obchod, spotřebováváš jednu zvolenou kartu zboží ze své planety. Vylepšení vyložené mít nemusíš, je to prostě tvůj bonus za tu akční kartu.
Pokud máš vyložené např. ty poplatky, znamená to, že odhodíš třeba modré zboží a automaticky si vezmeš tři karty.
Takže rekapitulace: Zvolíš obchod, máš jen jedno modré zboží a Vývozní poplatky. Odhodíš zboží, vezmeš si tři karty.

Dále: pokud máš ještě další zboží a vylepšení pro fázi spotřeby, tedy i vylepšení pro 2x VB, musíš zboží spotřebovat (jedno zboží za každé vylepšení, zbytek zboží zůstane ležet). Totéž musí udělat soupeř - pokud TY volíš obchod, soupeř musí spotřebovat své zboží odpovídajícím způsobem dle vylepšení (pokud on sám nezvolil 2x VB, pak spotřebovává za 2x body).

Jasné? :)
Pravidla k DV jsou špatně srozumitelná.

4.2.2012 09:56:18

@engi
Je to tak jak píšeš, prodáš ve fázi "obchod" modré zboží (za dvě karty) a k tomu využiješ technologii Vývozní poplatky, která ti umožní v této fázi líznout jednu kartu navíc. Takže to modré zboží prodáš za 3 karty. Viz pravidla, strana 8:
"Hráči, kteří si vybrali akční kartu Spotřeba:Obchod smí při tomto bonusovém prodeji jednoho zboží také použít všechny vhodné speciální vylepšení pro fázi obchod uvedené na vyložených kartách ve svém území vedle symbolu $ (většinou se jedná o líznutí 1 nebo 2 karet do ruky navíc)"

4.2.2012 09:57:34

Obchod - spotřeba
Protože to nováčci často hrají špatně, upozorním ještě na to, že po provedení obchodu automaticky následuje spotřeba, která je povinná pro všechny hráče, včetně toho, kdo hrál obchod.

Edit: teď koukám, že to pěkně shrnula už ikri, takže sorry za zbytečný post :-)

4.2.2012 10:19:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky moc
... všem za bleskové rady. Teď už jsem v obraze.

4.2.2012 12:29:17

slovíčka
Je to jen slovíčkaření, ale formulace: ... za druhu odpovídající počet karet - co je na tom za chybu? Každý druh zboží se prodá za odpovídající počet karet nebo: každému druhu zboží odpovídá určitý počet karet. Myslím tedy, že jde o korektní formulaci (stavbu věty). Tahle skvělá hra už snesla tolik hany a přitom tak jak je, je v pohodě hratelná (a navíc za tu současnou cenu), proto to píšu.

4.2.2012 13:09:49

kalif
Aha, až teď mi došlo, že ta věta asi opravdu dává smysl. Tu skladební dvojici "druhu odpovídající" jsem v tom zprvu nerozluštil a asi jsem nebyl sám.

4.2.2012 14:52:43

Ještě jeden dotaz
Omlouvám se, zřejmě budu za blbce, ale přes to se radši zeptám zkušenějších:

Prosím, opravte mě, pokud následující píšu špatně.

Pokud zahraju akční kartu "IV. Spotřeba - obchod", MUSÍM (pokud mám) odhodit na odhazovací balíček pouze JEDNU (ne víc) kartu zboží (mám-li nějakou vyprodukovanou) a za ní si líznu z dobíracího balíčku počet karet dle barvy zboží + počet karet dle případných bonusů, které naleznu na svých vyložených kartách v řádku se symbolem $.
Potom hraju s ostatními běžně fázi spotřeba - tedy musím zahodit (spotřebovat) karty zboží a líznout si za ně karty, (a) nebo vzít body (dle ikon na vyložených kartách) s tím, že každou vyloženou kartu, která spotřebovává zboží, mohu použít v tomto kole právě na jedno zboží, pokud na kartě není uvedeno jinak.

5.2.2012 10:20:10 | Upraveno autorem (porovnej)

engi
presne tak

5.2.2012 10:31:26

Vylepšení pro obchod
Do teď jsem si myslel, že hru hraju dobře, ale...

hrál jsem teď PC verzi, měl jsem vyložený 2 karty s vylepšením pro obchdo. Myslím, že zrovna jedna z nich byla zde zmiňovaný "vývozní poplatky". Protihráči dali fázi spotřeby, já sám dal dobývání.
Ve fázi spotřeby mi ale hra nabídla s jednou kartou obchodovat. A to za její normání obchodní cenu +1 (za ty poplatky). Jak to tedy je? Je PC verze blbě naprogramovaná, nebo to celou dobu hraju blbě? Ale i podle pravidel, se smí tyhle vylepšení pro obchod použít jen při mnou hrané fázi "Spotřeba-obchod"...

11.10.2012 14:46:15

Qnik
Jestli správně chápu tvůj dotaz, tak je to nějaký celý zmatený. Pokud jsi sám nedal obchod, tak se tě týká pouze spotřeba. Obchod je bonus té role pro hráče, který ji zahrál. Pokud jsi neměl kartu, která ti ve fázi spotřeby umožňuje obchodovat, tak je opravdu někde chyba.

11.10.2012 14:51:17

Qnik
Nemusel to být bug. V základu je pár karet (dvě?), s vylepšením pro spotřebu (IV), které ti umožňuje prodat zboží jako bys zahrál akční kartu Obchod. Jedna z nich je šestková techonologie na vylepšení za obchod ($, Cech obchodníků?) a další je Planeta černého trhu nebo tak nějak - ta první ti umožňuje použít vylepšení pro obchod, ta druhá ne.

11.10.2012 15:12:14

re
Přesně tak. Měls asi Black market trading world nebo Trade league :)

11.10.2012 16:03:17

..
Tak jsem si zkusil z jedný hry vybrat maximum karet s vylepšením pro obchod ($) https://lh4.googleusercontent.com/-yoTCG6b44o0/UHe6dLsMQbI/AAAAAAAAYmE/k_q8_GXeUyM/s1280/RFTG.jpg . Podlo toho co píše ikri bych tedy chápal, že stejnou funkci má i např. Old earth, či Export duties.

Tedy ikdyž nezvolím fázi Spotřeba-obchod, můžu OBCHODOVAT s jakýmkoli zbožím, když někdo zvolí IV fázi?

A co ty ostatní vypelšpení? Dejme tomu Genetic Labs? Taky můžu ty GENY PRODAT ikdyž jsem fázi spotřeba-obchod nezvolil?

12.10.2012 07:24:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Qnik
Ta PC verze je co já vím napsaná správně (a mimochodem velmi dobré AI - klobouk dolů). To co popisuješ, nedává smysl, protože pokud si prodal zboží v soupeřově fázi obchodu, musel si mít vyloženou jednu ze dvou níže uvedených karet. Nicméně pokud by to byla planeta černého trhu, tak bys neměl bonus za poplatky a pokud by to byl cech tak bys měl další bonus za cech. Jakou PC verzi hraješ?

edit:
není pravda - Ikri píše něco jiného. Jde o tu ikonku u IV - tedy zboží, šipka a karta

12.10.2012 08:53:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Qnik
to ne, všechny ty karty ti dávají jen bonus při prodeji (vylepšení pro prodej), ale na Black market trading world nebo Trade league je napsáno, že ve IV fázi můžeš prodávat (vylepšení pro IV. fázi).

12.10.2012 08:56:23

Uvědomění
Už to mám. Pravda. Měl jsem totiž vyložené Trade League a zároveň jsem měl ještě dvě karty s vylepšením "$ +1". A jelikož jsem prodával vždy novinky, tak mi přibyly 2 karty. Neuvědomoval jsem si že je to za vylepšení na Trade League. Omlouvám se za zmatek.

12.10.2012 09:06:07

Vybíráme z Bazaru

Moje kavárnička
Moje kavárnička
Akt. cena: 510 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas