Day & Night - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: není
Vydavatelé: Mystics.nl
Autoři: Sebastiaan van den Roovaart
Valentijn Eekels
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

jaké to je?

Udělal by mi prosím někdo minirecenzi o této hře? grafika vypadá dobře, rád bych viděl zápory a klady této hry. Díky moc :)
27.7.2010 19:44:57

minirecenze
Cílem hry je postavit 2 chrámy, přičemž chrámem se rozumí blok devíti polí tvé barvy. Poté co je chrám vytvořen nemůže už být zbourán, do té doby se může barva polí měnit mezi denní a noční v závislosti na vynesených kouzlech (kartách).Tah hráče má 3 fáze, zaprvé zahraní kouzel, dále pohyb po hrací ploše a za třetí eliminace případných přebytečných karet v ruce (limit 5). Pro první a druhou fázi tahu má hráč k dispozici přesně 12 hodin pro provádění svých tahů, přičemž provedení kouzla stojí tolik hodin, kolik je uvedeno na kartě a může provést tolik kouzel, kolik chce, resp. na kolik mu stačí hodinnový limit. Poté se může svou postavou pohybovat po hracím poli, přičemž pohyb o jedno pole stojí 3 hodiny, ale navíc je spojeno s dobráním si karty z balíku kouzel. Den i Noc mají k dispozici vlastní balík karet (ve hře vznosně zvaných kouzla), která umozňují měnit "barvu" políček mezi neutrální, denní a noční, ovlivňují braní karet, popřípadě pohyb Dne/Noci po ploše a dále umožňují provádět speciální akce, kterými jsou v případě Dne Mystifikace, která umožňuje Dni poté co je úspěšně provedena, postavit natrvalo část chrámu, přestože je nedokončený. Naopak Noc má k dispozici kouzla Krystalizace, která umožňují dočasně zablokovat "barvu" polí i pohyb přes ně.
Tak to byl asi trochu zmatený popis, ale aspoň něco. Tak a teď to zhodnocení (ovšem zápory mohou být někdy i klady a naopak).

-jedná se vpodstatě o čistě abstraktní hru, na kterou je "namontováno" téma boje Noci se Dnem
-variabilita ve hře je spíš takového šachového charakteru
-náhoda ve formě tažených karet (ovšem ta se dá hodně ovlivnit rozumným plánováním a strategií a navíc síla karet je kompenzována počtem hodin, které je potřeba na jejich vynesení utratit, ale karty jsou někdy jenom karty)
-příliš tenký karton jednotlivých polí i ukazatele Dne a Noci

+graficky velmi přitažlivá hra
+odlišné strategie pro Den a Noc (ale přitom dobře vybalancované)
+kompetitivní
+vpodstatě jednoduchá, intuitivní

Moje hodnocení: První dojmy z téhle hry byly strašně rozpačité, prostě abstraktní suchárna. Ale protože hrajeme převážně ve dvou, tak jsme Den a Noc přece jenom párkrát vytáhli a musím říct, že jsme jí postupně začali přicházet čím dál víc na chuť. S tím jak člověk poznává karty a ví kolik karet v balíku je a jaké, tak začne pomalu přicházet na strategie a je to hned veselejší. Hlavně tahle hra se musí hrát hodně konfrontačně. Když si každý hráč buduje v koutku svůj chrám tak je to o ničem, naopak přímé střety mezi Dnem a Nocí, kdy si navzájem opakovaně mění své dílky, Noc se snaží Krystalizací zabránit změnám na herním plánu a zablokovat pohyb Den a Den se naopak snaží pomocí Mystifikací budovat vlastní chrám, nebo tříštit pole tak, aby se Noční chrám na plán nevešel, dávají hře docela slušné grády. Prostě v současnosti je to naše asi nejoblíbenější hra čistě pro 2.

27.7.2010 23:32:17

Prebio
Děkuji za vyčerpávající odpověď :) Já mám kombinační karetky moc rád, takže bych to zkusil, šup do wishlistu ;)

28.7.2010 08:57:19

dodatek_černý vlk
Jo, a ještě jsem zapomněl dodat, že autor cca před rokem avizoval, že v případě, že se bude hra prodávat, vyjde do Essenu 2010 rozšíření, které by do hry mělo přidávat nové speciální akce, které by měly výrazně měnit strategie, a hráč by měl mít možnost sestavovat vlastní balík karet (spellbook) na podobném principu jako to je například v Blue Moon, takže by se ty kombinační možnosti měly ještě zvyšovat. Ovšem jestli k tomu nakonec dojde je otázka, možná má někdo lepší info než já, každopádně na BGG se nic nového neobjevilo a stránky mystics jsou evidentně už několik měsíců neaktualizované a k plánovanému květnovému reprintu základu evidentně taky nedošlo. Trochu mám strach (určitě se pletu), že hráčský zájem o tuto hru není tak velký, jak se mohlo ze začátku zdát a že se většina krabic po úspěchu v International Games Awards pouze přelila ze skladu mystics do skladů obchodů, kde leží. A to by mě fakt mrzelo. Takže si to do wish listu vůbec nedávej a šup to koupit :-)

28.7.2010 10:33:44

Vybíráme z Bazaru

Quoridor mini
Quoridor mini
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 11 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas