Czechoslovakia '38

oooooooooo hodnoceno 0x (Seznam vlastníků)

Czechoslovakia '38 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: XTR Corp
Autoři: Peter H. Gryner
Peter Pfeifer
Rok vydání: 1993
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je?

Zdravim,
neznáte někdo tuhle hru? Moc mě zaujalo téma, ale hodnocení na BGG je dost slabé(ale recenze tamtéž nevyzněla špatně), tak nevím jestli to stojí za tu investici:(
Budu vděčný za jakékoliv postřehy nebo názory.
5.9.2010 08:21:25

To máž těžký:-)
Oni dost vyčítají té hře, že není vyrovnaná. Tvrdí, že Němci nemůžou nevyhrát. Nicméně nikdo, včetně našich předních vojenských historiků, není schopen stanovit opravdovou bojovou sílu Československé armády v roce 1938. Jeden človíček tam píše, že hra nereflektuje 1 200 výkonných a dobře pancéřovaných československých tanků (myslí LT-35 a zejména LT-38). Ten Amík má celkem přehled, protože tyto tanky pak byly páteří německých sil při invazi do Francie. Nicméně Němci je použili a začlenili do armády zcela jinak, než to bylo v československé doktríně. Navíc kvalitnějších LT-38 bylo ve výzbroji ČS armády jen několik. Nikdo taky neví, jak by se projevil mnohonárodnostní charakter armády, kdy Němci by nebojovali a Slovákům a Rusínům byla obrana Československa celkem fuk. Čili, pokud Ti nevadí, že nastavení je takové, že Němci jsou silnější, tak bych se té hry nebál. Herní systém je ověřený a ta spekulace je fajn:-)

5.9.2010 13:22:44

Historicka otazka
Chtel bych se optat na zdroj udaje o 1200 ceskoslovenskych tancich.
Podival jsem se do sve sbirky, dle "Ocelove laviny", str. 25, 59x LT-38 a 298x LT-35. Dle "Obrnene techniky", svazek 6, str. 43, bylo LT jenom 244. Utoku na Polsko se zucastnilo dle "Ocelove laviny", str. 27, 59x LT-38 a 219x LT-35. Tim v zadnem pripade nechci snizovat skvele bojove kvality vyse zminenych tanku s prihlednutim k roku 1939.

Skoda, ze samotna hra nenabizi moznost vstupu do valky SSSR, ktery jiz vyhlasil mobilizaci zapadnich okruhu, pozadal Polaky o moznost pruchodu vojsk skrze jejich uzemi, coz Polaci pochopitelne odmitli (Tesinsko si ale vzali), a informoval Rumunsko, ze nad jeho uzemi bude vysilat letecke formace na pomoc Ceskoslovensku.
Ale dejiny nabizeji celou radu zajimavych "Co kdyby". Napriklad: jak by se vyvijela valka, kdyby Britove se vylodili v Norsku PRED Nemci, k cemuz mohlo dojit. Nebo co by se stalo, kdyby Francie a Britanie skutecne vyslaly na pomoc Finsku expedicni sbor a tak se stali neprateli SSSR?

5.9.2010 14:45:23

StevensonJunior
Nevím, kde vzal tento údaj ten člověk z USA. Dle mého povědomí bylo tanků (LT-34 a LT -35) asi 350. Dále bylo asi 150 obrněných vozidel a tančíků. LT-38 bylo asi 5 kusů (myslím, že nultá série). Možná se odovlává na počet vyrobených LT-38 čili Pz38(t), který je circa 1 300. Nicméně ty už byly vyráběny pro Wermacht.
Jak říkám, možná té hře vyčítají (a proto jí hodní nízko) něco, co není pravda:-)

Co se týče pomoci SSSR, tak nevím. Přeci jen měli ten pakt M-R:-)

5.9.2010 15:36:23

Marvin
Tak vzhledem k tématu mi nevyrovnanost sil příjde naprosto samozřejmá a logická, účelem hráče za ČS není také Wermacht porazit, ale jen se udržet dost dlouho než se do války zapojí spojenci, což si myslím odpovída opět tématu hry a době kdy se odehrává. Jinak možnost zkusit ubránit Československo je víc než lákavá, jen bych asi těžko sháněl protihráče který by v této hře byl ochotný hrát za Němce, mě by se taky asi nechtělo- obecně mi nevadí hrát za ty "zlé"(klidně i za Wermacht), ale tady je to takové konkrétnější a citlivější...

5.9.2010 16:43:13

pravidla
Viděl jste někdo pravidla k téhle hře ? Je to od pohledu klasická hexová žetonovka, ale to ještě nic neříká o tom jestli je pravidel 50 stran nebo 10.

5.9.2010 16:52:42

Panzer
Pravidla jsem neviděl, ale podle BGG by měla mít 18 stran...

5.9.2010 16:55:33

zluda
No i za těchto pravidel (udržení do doby zapojení Spojenců) považují hru za nevyrovnanou.

5.9.2010 16:56:33

doplnění
The game includes a 34" x 22" mapsheet, 142 counters, and 18 pages of rules.

5.9.2010 16:56:37

panzer
Píšou, že mají 15 stran. Co mne zarazilo je malá pohyblivost CS jednotek (1 hex) oproti Nemcům (někdy i 4 hexy)- Je tam i Luftwaffe. CS armáda má možnost vstoupit na německé území, ale pak se do hry zapojí další německé divize. je tam i nějaké doplnění pravidel, které by mělo více akcentovat CS obrněné jednotky.
Já o tom hodně uvažuju, ale otázka je, kdo mi bude hrát Němčoury?:-)

5.9.2010 17:02:31

Marvin
Jasně, ale opět vzhledem k tématu myslím že je v pořádku že hráč za ČS to nemá lehké. Otázka jestli to není tak moc nevyvážené že bude hra za ČS frustrujicí a vytratí se veškerá zábava, ale to z těch pár comentů těžko soudit.

5.9.2010 17:05:54

ad nízká pohyblivost
asi autor vycházel z předpokladu že československé síly budou zakopané na opevnění a budou jen bránit, zatímco němci budou uplatňovat blitzkrieg..

5.9.2010 17:07:43

BGG
Na BGG to nabízejí Britové za cca 15 liber. Při velmi sympatickém poštovném v EU kolem 5 liber hra vyjde na hezkých 600 Kč.
Neznalost pravidel beru jako velký handicap nákupu méně známých her. Už jsem tady v sekci vylepšení navrhoval, aby u každé hry byla i možnost posouzení pravidel - přehlednosti, rozsahu, grafiky, ale byl jsem zavržen s tím, že kdo chce může si stáhnot pravidla z webu, nebo se zeptat v diskusi.

5.9.2010 17:14:02

Marvin 17:02
Na základe Tvojej erudovanej historickej analýzy z 13:22 by Ti azda nemali mať problém vypomôcť s hraním za tých Nemcov nejakí Slováci alebo Rusíni, však áno?

5.9.2010 21:52:29

pecovarhy
Slováka si jako soupeře nechám až na Slovakia '44:-)
Ne vážně, jak píšu: "Nikdo taky neví, jak by se projevil mnohonárodnostní charakter armády". Situace v ČSR nebyla z národnostního hlediska jednoduchá a to zejména vinou centrální Pražské vlády. Já si taky raději představuju, že by ČS armáda statečně a v jednotě všech národů (kromě Němců) odrážela útoky Hitlerovců. Nicméně je mnoho odborníků (a to zejména v zahraničí), kteří bojovou jednotu a morálku ČS armády zpochybňují.

6.9.2010 08:50:08

to Marvin - Molotov-Ribbentrop
Pokud jde o pakt nacistického Německa a Stalinova Ruska tedy Smlouva o neútočení mezi Německem a SSSR , tak ta bylo podepsána až těsně před napadením Polska 23. srpna 1939. Sověti Benešovu vládu v září 38 dost blamovali, navíc o nějakou bratrskou nezištnou pomoc by stejně nešlo.. : ) Jen se podívejme jak si Stalin rozdělil s Hitlerem Polsko.
Jinak hra nevypadá špatně, dobrej příspěvek "k coby kdyby".

6.9.2010 16:01:03

Ramzke
Máš pravdu. Jsem se sekl o rok:-)

6.9.2010 16:22:45

K problematice Polska
Kdyz nyni muzeme shlednout na plany a pohledy Nemecka, Britanie a Francie, SSSR, tak najdeme hlubokou racionalni logiku.

Neschopnost Spolecenstvi Narodu "ucinne trestati" Italii za Etiopii, hruzna "ucinnost" Vyboru pro Neintervenci behem spanelske obcanske valky, zrada Ceskoslovenska behem Mnichova, nulova reakce na jeho nasledne spolknuti Nemeckem (Polaci si radi vzali Tesinsko, kdo by tusil, ze budou dalsi na rade, ze?) a zcela vagni vyjadreni Britanie a Francie na tema "Co bude kdyz budeme spolecne valcit s Nemeckem?" v lete 1939, presvedcili Stalina, ze je mnohem lepsi se domluvit s Nemeckem, nez se Spojenci.
Spojenci nemohli ani konkretne prislibit pocty a terminy nasazeni vojsk, kdezto Nemci nabizeli sfery vlivu, kdo by takovou nabidku odmital. Polaci navic absolutne nepripousteli moznost, ze by sovetske sily operovali na jejich uzemi v pripade valky Francie+Britanie+Polsko+SSSR proti Nemecku. Navic kdyz Stalin mohl oplatit Polakum jejich vypad na vychod, kdy si pripojili to, cemu se dnes rika Zapadni Belorusko a Zapadni Ukrajina, jenz skoncil neuspesnou ofenzivou na Varsavu, kdy RKKA s prekvapenim zjistila, ze ji lid nevita jako osvoboditele zpod panskeho jha.
Podivame-li se na tehdejsi pohled Zapadu, Vychodu a Stredu, zjistime, ze kazdy sledoval sve zajmy. Jak pravil veliky britsky statnik, citovany i americkymi statniky: My nevolime zajmy podle spojencu, ale spojence podle zajmu.

6.9.2010 16:24:15

StevensonJunior
ted te trosku nechapu, z posledniho prispevku jsem te pochopil ze si myslis, ze by se stalin spis scichnul s hitlerem a nas si pak rozebral stejne jako polsko, a kdes idole pises ze by to bylo zajimavy kdyby do pravidel bylo zanesena moznost zapojeni ruska, coz si myslim dle myho koncilo nakonec stejne tak ze jejich "pomoc" by se stejne obratila na to, ze by u nas zakempili o dobrejch 30 let driv nez v 68 - bylo by pak odrazeni nemcu vyhra? ;)

6.9.2010 16:42:04

historická zkušenost a logika velmocí
Rusko bylo vždy expanzivní, pochybuji že by bylo v 38 platným spojencem, vývoz bolševizmu za hranice "jediného státu dělníků a rolníků" bylo jen pláštíkem pro snahy posunout hranice impěria na západ. Národy jako Poláci, Bulhaři, Finové atd. o tom vědí své. Historická zkušenost naší země s okupanty jasně hovoří: 1938 nacistické Německo a o 30 let později v r. 1968 sovětské Rusko. Dvě naprosto zvrácené ideologie, rozdíl mezi nimi pouze v počtu mrtvých. Idealizovat si jakoukoliv světovou mocnost je naivní, Francie a Británie jako parlamentní demokracie naprosto selhaly, přesto agresorem byli nacisté a později bolševici. Spojenectví západních demokracií se sověty byla pouze volba z nouze v hodině největšího ohrožení, jinak to byly dva ideologicky nesmiřitelné světy.
Některé události našich dějin by měli být mementem a varováním.

6.9.2010 16:58:04

Schula
V roce 1938 to vypadalo, ze Stalin je pripraven zasahnout, pokud zasahnou zapadni mocnosti. Smlouva byla na zadost Ceskoslovenska formulovana tak, aby velky vychodni bratr mohl pomoci Francii nebo CSR jedine v pripade, ze ji pomuze druhy spojenec. To znamena, kdyby Francie sla pomoct CSR, tak by mohl legalne pomoct i SSSR, jinak ne. Jelikoz Francie podepsala Mnichov a CSR se dozvedela, co ma delat, aby byla hodna, tak SSSR nemel legalni moznost zasahu.
Z toho, co jsem cetl ve vice zdrojich, to vypada, ze Hitler byl ochoten a vlastne si pral valcit s CSR, Mnichov ho zklamal. Pokud by do valky se zapojilo Polsko, SSSR, Francie, Britanie a CSR, nemelo by Nemecko zadnou sanci. I za podminky, ze by Zapadni Spojenci respektovali neutralitu Beneluxu (o respektu Nemcu vime svoje).
Predpokladam, ze by po viteznem tazeni Stalin zhodnotil bojeschopnost RKKA a bojeschopnost Zapadnich Spojencu a dle toho rozprostrel rudy zavoj nad tou casti sveta, kam by dosahl. V roce 1938 Britove nemeli prakticky zadne poradne bojeschopne expedicni sily, Francie mela svoji armadu silne ovlivnenou doktrinou Prvni Svetove, RKKA na tom byla taky spatne, ale rozhodne lepe, nez zapadni spojenec.

O tom, zda-li je lepsi nadvladnuta rudych a hnedych, necht rozhodne kazdy sam. Pripominam, ze Slovane nepatrili mezi ciste rasy.
S tim souvisi mala geneticka perla. Vite, ze Slovane maji vice Arijskych genu nez Nemci? Takze vlastne pad Nemecka privodili "skutecni Arijci", presne dle prani Futce, aby "cista rasa vitezila" :)

P.S. Me osobne se nacismus, fasismus a neoliberalismus hluboce prici, predem upozornuji, kdyby nekdo pojal podezreni, ze zde fandim "cistym rasam".

6.9.2010 17:12:43

StevensonJunior ad hitler a valceni
no ja bych anglicke expedicni vojsko zase tak nepodcenoval co se tyka vybavenosti to az po evakuaci od dunkirque nebylo zase az tak spatny, o to horsi to bylo potom. Nicmene ad hitler a valceni, udajne kdyz projizdel nase opevneni, tak pry sam prohlasil ze pres nej by wermacht prosel jen stezi...skoda ze nebylo hotovy vsude...

6.9.2010 21:14:50

to sem asi nepatří
Ale když tady tak pěkně polemizujete. Myslím, že kdyby se nepodepsala mnichovská dohoda a nám by nevzaly celé pohraničí. Tak ještě dneska vládne v Německu fašismus a soused USSR ....... Kdo ví jestli bychom tady ještě byli?

No hrůza pomyslet!

6.9.2010 22:01:45

Britsky expedicni sbor
Richard Overy "Russia's War" (cesky preklad "Rusove ve valce"), str. 70, o jednani od 12. srpna 1939 o spolecne valce proti Nemecku: "Na otazku, kolik divizi mohou Britove postavit, se Vorosilov od britskych vyjednavacu dozvedel, ze celkem sestnact. Sovetsti zastupci byli tak udiveni, ze si to cislo nechali prelozit jeste jednou. Kdyz byli dotazovani na podrobnosti, byli Britove nuceni priznat, ze bojeschopne toho casu jsou pouze ctyri. Kdyz se pozdeji Stalin ptal na totez britskeho velvyslance, dozvedel se plnou pravdu: momentalne jsou bojeschopne dve a dalsi dve pozdeji... Francouz mohl nabidnout prece jen vic: 110 divizi a ctyri tisice tanku. Vorosilov se potom zminil o tom, co muze nabidnout Sovetsky Svaz. Krome 120 divizi (z celkoveho poctu tri set), 5000 tezkych del, devet az deset tisic tanku a pet tisic bitevnich letadel." Overym zminovany zdroj pro dany odstavec odkazuje na britske publikace z roku 1950 a z roku 1988.

6.9.2010 23:32:49

na túto tému
odporúčam časopis živá história, ešte by mala byť v stánkoch. Špeciál čoby bolo keby, a je tam aj o tom čo by bolo keby sa ČSR bránila nemecku.

7.9.2010 07:09:50

1938
A jdete někdo do té hry ?

7.9.2010 09:03:12

Vybíráme z Bazaru

Pán Prstenů: Putování po Středozemi
Pán Prstenů: Putování po Středozemi
Akt. cena: 1500 Kč
Končí za: 10 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas