nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Cry Havoc

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: EuroGames
Autoři: Gary Chalk
Tony Webster
Rok vydání: 1981
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Let's Cry: HAVOC! No quarter will be given to enemy! Ano i takhle by se dala charakterizovat wargame hra Cry Havoc. Název hry není totiž vůbec náhodný. Cry Havoc byl středověky vojenský příkaz  a znamemnal přibližně toto: "Žádná milost nepřiteli!"

Jak už bylo napsáno výše, Cry Havoc je hrou patřící do série historických (Viking Raiders, Outremer, Siege, Samurai) a fantasy (Dark Blades, Dargon Noir) wargames her. Cry Havoc je zařazen konrétně do 13.století a odehrává se v západní Evropě. Hra je určena primárně pro 2 hráče, kteří si mezi sebe rozdělí jednotlivé vojáků. Hra se dá hrát buď s použitím knihy scénářu, kde je popsáno přesné rozmístění jednotek a jejich počet, nebo jako volná hra, kde záleží na dohodě hráčů.

Hra obsahuje "pouze" 2 komponenty důležité pro hraní. Těmi jsou: velká hexová mapa o velikosti A2, na které jsou vyobrazeny stromy, křoví, budovy, svahy atd. a desítky žetonů jednotlivých vojáků (rytíři na koních, seržanti, kopiníci, kušiníci, lučištníci), ale i obyčejných vesničanů nebo nákladních mul. Jako bonus lze vzít v potaz ještě bonusovou knihu scénářů. Jednotky patří rozhodně k nejdůležitějším součástem hry a je to na nich poznat! Každá pěší jednotka má 4 různá vyobrazení na žetonech (normální stav, zraněn, omráčen, mrtev) a jezdecké dokonce o 4 více (normální stav na koni, zraněn na koni, neobsazený kůň, mrtvý kůň) a aby toho nebylo málo, tak každá jednotka má unikátní barvu a své vlastní jméno! Takže sbohem bezejmenným hrdinům!

Samotná hra probíhá jednoduše. Hráči zvolí mise ze scénaře s předvolenou mapou, počtem rozmístění jednotek a jejich počet nebo se dohodnou mezi sebou. Vybrané jednotky se rozdělí na jednotlivé hexy (pěší zabírá 1 hex a jezdci 2, z toho na jednom hexu může být jen 1 postava) a začne se hrát. Hraje se na tahy ve kterých mají hráči několik možností. V nich mohou řešit boj mezi jednotkama, pohyb, obnovu omráčených jednotek, ústup atd. Bitvy se vyhodnucují pomocí hodů 10-ti stěnné kostky a přehledné tabulky pro boj. K značné variabilitě bojů přispívají i mapy, které poskytují různé taktické možnosti v podobě stromů, domů, kopců atd.

Cíl hry je většinou zabít všechny jednotky nepřítele, ale scénaře obsahují množství jiných herních situací např. zabití nepřátelského generála, ochrana důležité osoby popř. její eskort na určené místo, atd.

PS. Hra je kompletně free a patří do kategorie her Print'n'Play. Na internetu je navíc možnost najít desítky dalších map, jednotek a scénářů.

Autor: Fr3NZyY