Colosseum - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Days of Wonder
Edge Entertainment
Autoři: Wolfgang Kramer
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

hral to niekto?

rozmyslam nad kupou tejto hry, a preto by mi velmi pomohlo ak by sa nasiel niekto ochotny a priblizil mi niektore veci ohladom tejto hry:aka je to hra co sa tyka zabavnosti, komplexnosti, hratelnosti v roznych poctoch hracov...dakujem
31.8.2009 13:16:52

info ke hře
Jo, patří to mezi naše Hot Games.

Najímáš si herce, rozšiřuješ arénu, buduješ lóže, produkuješ divadelní představení a snažíš se přilákat co nejvíc diváků. Za protekční diváky (konzulové atd.) máš extra body.

Klasická euro hra - vyhrává, kdo má po 5 kolech nejvíc bodů (diváků). Body se ale po jednotlivých kolech nesčítají - na konci kola dostaneš tolik peněz, kolik máš bodů, ale pokud je to míň než bodů v minulém kole, zůstane na počítadle předchozí hodnota.

Startovací pozice na plánu se liší pro 3-5 hráčů, takže hra je naprosto vyrovnaná v každém počtu hráčů. Zastoupena je dražba - dražíš si "herce" do představení. Největší chudák může vždy největšímu boháči ukrást jednoho herce. Je dobré být po jistou dobu chudák a parazitovat na prozatím úspěšnějších hráčích. Na konci představení se každý hráč musí zbavit jednoho herce (umře? uteče?) Náhodu kromě otáčení žetonů s herci v dražbě ještě ovlivní kostka, kterou posunuješ ty konzuly a spol. po městě tak, aby včas došli do arény k tobě a ne k někomu jinému. Chce to dobře plánovat, jaké představení budeš produkovat, protože u větších představení (které přinesou více peněž) jsi těžce penalizovaný za každého chybějícího herce.

Kvalita herních komponentů je prvotřídní. Dobře se bavíme i při pouhých názvech představení a dražených hercích, které ostatní lanaří (co si člověk může myslet o představení, pro které potřebuješ 4 otroky, 2 klece a 2 lvy).

Líbí se mi i interakce - herce můžeš vyměňovat s ostatními (ve stylu Osadníci - chci zpěváka, nabízím koně).

31.8.2009 13:54:46

Tak jsem napsala dlouhý příspěvek, jak je to dobré, a on mi zmizel. Ach jo. Napíšu to zase večer.

31.8.2009 13:56:10

příspěvěk nalezen :-)
Sodovko, nic psát znova nemusíš, našel jsem ho a vrátil :-)

31.8.2009 14:31:55

to Sodovka
Příště můžeš po napsání dlouhého příspěvku (nebo i v průběhu) dát ve formuláři +, + (vybrat vše a zkopírovat do schránky) a máš zálohu, pokud se odeslání nepovede :-) Jednoduše text vložíš znova ...

31.8.2009 15:42:36

hmmmm
koukám, že mi to web neschroustal a zobrazil to jako tagy ... mělo tam být CTRL+A a CTRL+C ...

31.8.2009 21:28:35

to Merlin a Zeus
Díky oběma.

Ten trojhmat CTRL+A+C+V používám, akorát v tom rozrušení, že někdo chce něco vědět o mé oblíbené hře, jsem na to zapomněla:-)

1.9.2009 03:05:18

První hry
Tak máme za sebou první dvě partie této super hry. Jak už psala Sodovka, kvalita komponent je výborná.

Hráli jsme obě hry ve třech hráčích a vypadá to, že větší počet je lepší, protože ve chvíli, kdy potřebujete dovyměňovat nějaké herce a jeden hráč nic nepotřebuje a druhý to, co chcete nemá, jste v pasti. V těch třech hráčích se nám za obě hry stalo snad jenom 4x, že by někdo přihazoval na trojici vybranou jiným hráčem, jinak to byly skoro samé nákupy za 8 peněz.

Moc se mi na hře líbí, že přestože vyhrál hráč, který produkoval snad jen dvě představení za celou hru (nejdřív 3x to horší ze začátku a pak koupil to nejdražší a dvakrát ho otočil), hned za ním byl druhý, který každé kolo poctivě představení měnil a vylepšoval a dostal tak nakonec +20 bodů jenom za již předvedená představení.

28.6.2010 10:16:49

Zábavnost
Mám řadu euroher (Puerto Rico, Agricola, Tical...). Nevím, zda si Colosseum pořídit... Je hodně zábavná? Pokud jsem pochopila, hra v pěti hráčích se hraje pět kol? Přijde mi to málo :-).

19.9.2010 19:10:15

makeska
No, je u toho sranda - pokud teda spoluhráči nejsou extra suchaři. Těch pět kol stačí - trvá to tak hodinu až hodinu a půl.

Jinak doporučuju vyzkoušet. Sice jako v klasické eurovce sbíráš body, ale je k tomu pěkně naroubovaný příběh.

Narozdíl od PR, Agricoly a Tikalu je tam kostka (náhoda) + náhodně taháš žetony z pytlíku. Navíc žetony vyměňuješ jako třeba v Osadnících.

Pokud očekáváš typickou eurohru, kde každá chyba bude po zásluze potrestána, budš zklamána, ale pokud vítáš jistou náhodu (eliminující třeba rozdíly mezi zkušenějšími a méně zkušenými hráči), Colosseum si pořiď. Osobně ho mám hodně ráda.

19.9.2010 20:41:32

pravidla pre dvoch
nemate niekto spracovanu upravu pravidiel pre dvojku ? Na bgg je len v madarcine , a to mi zmysluplne prekladac neprelozil . ak nieco mate , vopred diky

4.10.2011 22:57:36

aka je
po par dalsich partiach - vynikajuca , zabavna hra

6.10.2011 21:15:49

dedodusi
Ahoj, podarilo sa vam zohnat tu variantu pre dvoch? Pripadne, uz ste to skusali, ake to je?

5.12.2012 17:44:24

pravidla pre dvoch
nemate niekto spracovane - prelozene, pravidla pre dvoch hracov ?

15.1.2013 17:44:10

Dojmy
Konečně jsme se dostali k této postarší hře a musím říct, že dojmy jsou velmi pozitivní. Povedlo se mi sehnat první edici od Days of Wonder, která mi vizuálně přijde mnohem hezčí, než její následovník od TMG. Sice to je německá kopie, ale vem to čert, hra je jazykově nezávislá (až na část nelatinských názvů představení). Pokud si vyrobíte ze souboru zde na ZH výborné lamakarty, pravidla nebudete po jednom přečtení vůbec potřebovat.
Hra ve čtyřech nás všechny bavila. Díky kostkám pohybu a losovaným bodům programu je zde sice zastoupena náhoda, ale za mě je v ideálním poměru vůči zajištění znovuhratelnosti do budoucna a vůči budování napětí a zvratů ve hře. Díky střídání hráčů během jednotlivých fází herního kola je downtime relativně nízký. Vyrovnávací mechanismus, kdy nejslabší hráč si na konci kola může dle své volby vzít jeden bod programu od nejsilnějšího, je přiměřený a dá se s ním kalkulovat. Pět kol je dle mého optimální délka pro hru, oněch deklarovaných 60-90 minut v závislosti na počtu hráčů odpovídá realitě. AP hráči si zde pravděpodobně přijdou na své a to zejména v investiční fázi a ve fázi obchodování. My nikoho takového naštěstí ve skupině nemáme, takže hra plynula relativně v pohodě. Velmi zábavné je, když komentujete uspořádané představení a celkově se trochu vžijete do role impresária... Jako největší otazník hry vidím právě znovuhratelnost, která s odehraným počtem partií bude určitě klesat. Tak ale ruku na srdce, kolikrát to dostanu na stůl?! Více jak desetkrát určitě ne.
Doporučuji pro všechny ameritrashery, kteří semtam chtějí zahrát nějaké okulahodící euro (platí pouze pro edici 2007), které navíc není suché. Téma hry, naplnit co nejvíce stadion, čemuž je potřeba podřídit zázemí, je pro mě, jako fanouška fotbalu, velmi atraktivní. Stejné je to s obdobím římského starověku. Výborná hra!

4.6.2019 21:53:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

The Dwarves
The Dwarves
Akt. cena: 15 €
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas