Colonial: Europe's Empires Overseas

xxxxxxxxoo hodnoceno 8x (Seznam vlastníků)

Colonial: Europe's Empires Overseas - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Stratagem Ltd
Autoři: Christophe Pont
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

O hře

Tato hra mě po grafické stránce velice zaujala. Zahrál si ji někdo třeba v Essenu, nebo ji alespoň viděl hrát a může napsat aspoň pár postřehů?
31.10.2011 16:33:22

dojmy
tak jsem si Colonial pořídil, rozbalil, pomazlil, nechal RBX naučit pravidla, aby mi poté hru vysvětlil a nakonec jsem si jí nezahrál :-( narozdíl od Radka, Jendy, Citrona, Tangrama a Olafa... takže pánové, jsem napnutej jak kšandy, jaký to nakonec bylo, protože pravidla vyzněla dost brutálně!

4.3.2012 17:40:14

parádní
Poněkolika počátečních kolech všechno zapadlo do sebe, pravidla velice jednoduchá, intuitivní, tah hráče velmi rychlý, hra měla spád. Napřed se rozjel Radek, takže ho skrouhl Jenda s Olafem tuším, já sem nabral půjčku jako první, všichni se smáli, ale okamžitě následovali mého příkladu, kromě Citrona, který sice nic nedlužil, ale jeho rozjezd byl pomalý a nešlo to dost rychle. Radek expandoval, ale díky nájezdům ostatních pak nestíhal splácet půjčku a propadl se. Olaf se zatím pěkně rozjel, já sem ho potichu následoval. V pozdější fázi jsme přišli na některé věci, které zpočátku nebyly jasné a nikdo jim nevěnoval pozornost. Například, že je lepší obsadit objevenou provincii obchodními loděmi, než vojáky. Nakonec jsem nabyli trochu dojem, že pokud je někdo moc na čele, tak ho mohou ostatní po domluvě rychle zaříznout. Což se nám už s Olafem nepodařilo. Pak jsme to nějakou dobu rozbírali, trochu zakalilo dojem z celé jinak naprosto úchvátné hry. Nakonec Radek dočetl pravidla, zřejmě nějaká kompletní, připadalo mi, že jsme hráli nějakou učební verzi, protože v těch kompletních pravidlech se odkrylo další obrovské množství možností, co se dá v tahu hráče udělat.
Já jsem byl spokojen, krásná mapa, rychlý spád tahů jednotlivých hráčů a dost možností, jak strategicky postupovat vpřed. S kompletní znalostí pravidel asi parádní hra. Chtělo by to víc partií, takže u mě včera zůstala nakonec zastíněna překvapivým Zombie State, ale jak říkám, parádní hra. Myslím si, že budeš spokojen :).

4.3.2012 17:51:50

Tangram
díky, už se na to těším, člověk by neřekl, co se dá nacpat do jedenácti stránek pravidel, co? :-) mimochodem zombie state byla pro mně taky ohromný překvápko, když jsem jí hrál poprvé, akorát na tohle se musí sejít správná skupina...

4.3.2012 18:02:04

rbx

Ozzy
urcite to neni na prvni zahrani. Jde o to, ze jsem ze hry dostal pocit, ze jakmile se proti tobe treba dva spiknou, tak si ani neskrtnes a dokazi ti tu hru dost znechutit. Jenze diky advance pravidlum u kolonii se z techto pruseru da dostat. Konkretne jde o Revoltu. Pokud nekdo zahraje tuto akci, tak muze v jakekoliv kolonii, ktera je nacata revoltou, zkusit vyvolat vzpouru, nebo muze naopak do ciste kolonie pridat zeton revolty a, to je horsi, ho prida i na herni desku daneho hrace. A pokud ma dany hrac pujcku, tak za kazdy tento zeton na domaci desce, se mu pricita k pujce jeden zlatak. Zlataky jsou nedostatkove zbozi, takze pokud se ti techto zetonu na domacim poli nashromazdi vic, tak ti ta pujcka zavratne roste. Vicemene se pak jen snazis platit uroky. Zbavit se muzes pouze jednoho zetonu za kolo, ale blokujes si tim zase jinou parovou akci, co je na dane karte. Pri ctyrech zetonech vypuka revolta na domacim poli a prichazis o vsechny zlataky. Toto ale castecne resi prave advance rules u kolonii. Takze verim, ze dalsi hra bude urcite lepsi.

Nic to ale nemeni na tom, ze hru muze uplne bez problemu zkazit jeden hrac, ktery se nesnazi vyhrat, ale spise skodit. Toto ale asi neni problem jen teto hry, ale spousty ostatnich.

Takze zaverem tu hru po prvnim zahrani hodnotim jako velmi slibnou a urcite si ji znovu rad zahraju, protoze odsejpa a nabizi spoustu moznosti. Vlastne nejdelsi cas zabere planovani akci na zacatku kazdeho tahu a to je pro vsechmy hrace spolecne, takze cekaci doba je timto skoro eliminovana.

4.3.2012 21:23:51

dostupnosť
dá sa to niekde zohnať?

7.7.2012 22:33:37

rbx

Johan
Jasne ze jo. Pokud to chces, tak mi napis zprávu.

7.7.2012 23:33:56

rbx
Aj ja by som mal záujem. Vieš prosím Ťa povedať aj nejakú cenu? Dal som si ju zháňať Peťovi z Ihryska a už pol roka ju nevie zohnať...

8.7.2012 17:12:27

rbx

Judabegin
Jj, vždyť ho máme v nabídce. Pro jistotu bych se ale ještě zítra ujistil. Doteď šly vždy sehnat bez problému.

8.7.2012 17:35:15

rbx

Judabegin
tak je to v pohode, do 14 dnu by tu byly.

9.7.2012 10:36:21

Dotaz
Po teto hre taky pokukuji. Jak je to u ni s anglictinou na hernim materialu? Zvladnou ji i slabi anglictinari?

9.7.2012 16:01:21

saiwer
BGG říká: Language Dependence - Some necessary text - easily memorized or small crib sheet

Podle dostupných obrázků se zdá, že jde jen o pár mini textíků na několika málo kartách, které se stejnak jenom vysvětlí a hraje se s nimi neustále. Takže podle mého názoru to taky vypadá na snadno zapamatovatelný text.

9.7.2012 16:13:11

Havelock
Jo, na BGG jsem to taky cetl a obrazky videl, jen bych to potreboval potvrdit lidmi, kteri jiz hru znaji, bo BGG ne vzdy je presne.

9.7.2012 21:08:04

saiwer
potvrzuji :-) hru mam, textu tam moc neni, neanglictinari mohou byt v klidu, po prvnim vysvetleni zahraji

9.7.2012 21:16:04

prvni zahrani. ve trech, narodni varianta
docela slibna hricka. bavili jsme se docela pekne. anglie, spanelsko, nizozemsko
nakonec vyhral hrac za nizozemsko, ktery vetsinu casu pasoval, v podstate neskodil, prohraval valky. anglicanovi uteklo vitezstvi o fous (mel snad uz 15 prestize a zbylo zaplatit dve zlatky pujcky). spanel marne bojoval o prekroceni magicke hranice sesti prestizi

19.9.2012 11:22:14

první zahrání
Dovolím si doplnit ndrua: ..pasoval, v podstate neskodil, prohraval valky "a objevil polovinu světa"

19.9.2012 21:28:44

dojmy po více hrách?
Ahoj, hra vypadá hodně zajímavě. Mohl byste se někdo podělit o dojmy po více odehraných partiích? RBX se zmniňoval, že když se několik hráčů domluví, tak můžou bez problémů dalšího zaříznout. Je to opravdu tak jednoduché, nebo se dá účině bránit? Nevzniká pak pocit, že nemá cenu se snažit získat v průběhu hry náskok nad ostatními, protože ti by mě pak společně zase rychle vrátili na jejich úroveň?

29.4.2013 22:44:33

rbx

...
plati to porad, ze se da takto nekdo zariznout. Ale ta hra me bavi, neznam lepsi kolonizacni hru. Navic krasne vypada, mam ji rad. Trosku hloupe je vedeni valky. Kdyz nekomu vyhlasis valku, tak se s nim musis utkat ve vsech smerech, tedy na pevnine, na mori, v ekonomicke oblasti a jeste myslim v Evrope. Coz znamena, ze vsude s nim musis mit neco spolecneho vsude musis neco mit, nejaky svuj zeton. Kdyz ho nemas, automaticky to projedes.

Jo a doporucuju to hrat s rozsirenymi pravidly pro kolonie, bez toho to nema smysl, polovicni zazitek.

30.4.2013 11:25:11

rbx
Co jsem se díval na BGG tak se pravidla ještě upravovala a ve finální verzi válka probíhá jen v koloniích a na moři, přičemž o výsledku (pokud se nikdo nevzdá) rozhoduje moře.

30.4.2013 20:35:58

rbx

,,,
v tom pripade to dava smysl a pak uz tam zadny zadrhel nevidim.

30.4.2013 22:51:51

...
Okolo hry sa za posledneho polroka robilo dost boom. Pravidla aj samotna hra sa upravovala, doplnili sa niektore komponenty, na novo sa vypracovali karty, ciastocne sa upravila hracia doska ... Krabica sa od povodneho vydania odlisuje tym, ze v logu hry je Klaus Kinski (Aguirre hnev Boží) v namornickom klobuku oproti povodnej konquistadorskej helme.

1.5.2013 09:58:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Veilwraith + rozšíření Absolution
Veilwraith + rozšíření Absolution
Akt. cena: 1850 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas