Citadela - Temná země

xxxxxxxooo hodnoceno 324x (Seznam vlastníků)

Citadela - Temná země - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Citadela
Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Bruno Faidutti
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

FAQ a oficiální errata

Čím víc hrajeme Temnou zemi tím víc se objevuje nejasných pravidel jak tuto hru hrát. Je až k nevíře jak malá hra s relativně malým počtem kombinací dokáže zavařit hlavu při řešení vztahů jednotlivých postav a budov. Po shlédnutí několika vláken na BGG fóru jsem usoudil, že nejsem sám komu lezou nejasnosti na mozek a proto jsem se pustil do zkoupání i různých jazykových mutací. To celou věc ještě zkomplikovalo v vzneslo více otázek než odpovědí.

Každopádně pokud bude někdo někdy řešit podobné otázky, a chtít hrát hru podle řekněme asi nejlepšího vztahu k originální verzi pravidel, doporučuji zahodit česká pravidla! Česká pravidla obsahují hromadu nejasností a například postava Intrikána je přeložena vyloženě chybně.

Firma FFG vydala revidovanou verzi hry Citadels včetně rozšíření Dark City a dle mého názoru obsahuje mnoho pravidel, které se v mnohých překladech nevyskytují vůbec. Pravidla k nahlédnutí na stránkách FFG, nebo odkaz:

https://images-cdn.fantasyflightgames.com/filer_public/f2/e7/f2e74a36-bed7-4a38-aff4-c2e968a1c369/citadels-rules-english.pdf

FFG navíc vydala i odpovědi na některé záludné dotazy ve formě FAQ a oficiálních errat, které jednoznačně řeší většinu problémů. FAQ opět k nahlédnutí v profilu hry na stránkách FFG, nebo odkaz:

https://images-cdn.fantasyflightgames.com/ffg_content/Citadels/support/citadels-faq.pdf

V neposlední řadě stojí za zvážení i následující vlákno na BGG foru řešící mnohé další otázky, s přihlédnutím k různým jazykovým mutacím.

https://boardgamegeek.com/thread/406296/faq-end-all-faqs-work-progress

Zaručuji, že 90% nejasností ve hře se tímto jednoznačně vyjasní a jednotlivé závislosti začnou dávat smysl. Nevýhodou je, že se komplexnost té hry oproti základu výrazně zvýší a pokud nebudete hrát hru pravidelně nevyhnete se stálému nahlížení do výkladu pravidel.

Je ovšem třeba říct, že ani výše zmíněné odkazy zdaleka neřeší všechny nejasnosti. Co je navíc ještě horší, že minirozšíření Circus/Ohne Furcht und Adel v české reedici se jedná o bílé akční karty, errata nemají a jejich vztah ke všem postavám není řešen vůbec.
14.9.2015 11:55:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Jazyk
Mám pocit, že nejvíc bordelu vzniklo nepřesnými překlady...aj, nj a cz pravidla říkají něco jiného, já jsem se perfektně pravidla naučil přes online verzi citadely.

http://ciudadelas.net/content Doporučuji, je to tam i s Temnou zemí.

14.9.2015 13:52:17

BMAJTZ a Pernicek
BMAJTZ: Rozhodně lépe popsané než CZ pravidla. Zkoušel jsi hrát Královnu i přestože bylo méně než 5 hráčů ve hře?

Pernicek: chápu to správně, že se dá hrát Citadela i online? :-)

14.9.2015 13:58:12

John
Jj, pod tím odkazem, co jsem poslal

14.9.2015 14:00:14

JohnKitts Pernicek
Já citadelu nehraju v jiném poctu jak 3-4 hráčích, viz moje vlákno - Hra ve čtyřech lidech, navíc s takovým jednoduchým homerulem, aby každý ze 4 měl 2 postavy (více v téže vlákně). Takže technicky vzato hrání královny je úplně zapovězeno.

Ale našel jsem na BGG někoho kdo řešil tutéž variantu 4 lidí a 2 charakterů na osobu a v případě královny navrhl omezit její vlastnost jenom na hráče nalevo (případně napravo). Takže technicky vzato by se to dalo použít (určitě to vyzkouším) a to i ve hře 4 hráčů dle oficiálních pravidel.

Ale pozor dle odkazů výše a oficiálních ffg erat platí vlastnost královny na kartu Krále/Intrikána a né na korunu jak je to opět blbě v CZ pravidlech.

Pernicek: Projizdim si pravidla na te online verzi a taky se nevyhnul nejakym homerule pravidlum, napriklad kralovna tam pusobi na korunu a ne na postavu, cim se to zase lisi dle oficialnich pravidel.

V tech pravidlech je proste bordel a dam ruku do ohne ze ani autor Buruno Faidutti netusi jak co navzajem funguje.

EDIT: Teď jsem si dokonce všiml, že dle těch FFG pravidel není ani povoleno do hry přidat víc než 1-2 postavy z rozšíření. Toto pravidlo se mi spíše nelíbí, ale opět v porovnání s českými je to úplně jinak.

14.9.2015 15:19:32 | Upraveno autorem (porovnej)

BMAJTZ
Přiznám se, že já pravidla Citadely ani nečetl, hraji ji podle té online verze :-D

Tam mi to přijde super vyvážené, včetně královny.

Když hrajeme ve třech či čtyřech, tak si taháme charaktery naslepo. Nelíbí se mi ta možnost hrát 2 postavy, to je takříkajíc přepostavováno a každá daná postava ztrácí na významu. Takže hrajeme random, sice je pak o dost ztížena hra za assasina a thiefa, každopádně to má šmrnc =)))

14.9.2015 22:55:06

Pernicek
Na vic postav mam svuj nazor, z meho pohledu to zvysuje strategii hry a snizuje nahodnost.

14.9.2015 23:09:58

Vybíráme z Bazaru

Black Rose Wars: Rebirth - Deadly Masks
Black Rose Wars: Rebirth - Deadly Masks
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas