nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Chicago Express

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Vlaky
Herní kategorie: desková hra, dopravní, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: G3
Queen Games
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

- „Pane, tak už je to tak, Pensylvánská železniční skutečně získá trať mezi Pittsburghem a Fort Wayne.“
- „Kruci, a Newyorská centrální společnost na spojení s Fort Wayne tak spoléhala. Investoval jsem do ní spoustu peněz!“
- „Však tam stále může vést trať z Clevelandu.“
- „To jistě! Víte co? Koupíme raději rychle pár akcií Pensylvánské. Jestli dostane i Chicago, jejich cena ještě poletí nahoru, uvidíte!“

Hra Chicago Express se odehrává na mapě složené ze šestiúhelníkových polí představující severovýchodní část Spojených států. Hráči se ocitají v 19. století v roli investorů, kteří prostřednictvím nákupů akcií vkládají své peníze do čtyř (v závěru hry pěti) železničních společností a snaží se rozvinout síť jejich tratí tak, aby jim jejich akcie co nejvíce vynášely. Hra spojuje rozšiřování železniční sítě s investováním a nehraje v ní žádnou roli náhoda.


Průběh hry

Na začátku hry každý hráč obdrží určitou sumu peněz a je vydražena jedna akcie od každé společnosti. Dále už se hráči střídají v jednotlivých tazích. Hráč, který je na tahu, si musí vybrat jednu z následujících akcí, a tu buď odehrát, nebo se jí vzdát:

  • Dražba nové akcie: Hráč vybere jednu akcii libovolné společnosti k dražbě. Kdo nabídne nejvíc, získává akcii. Danou částku hráč platí přímo dané společnosti, peníze se stávají jejím majetkem.
  • Stavba železniční sítě: Hráč může rozšířit síť jedné ze společností až o tři pole (umístí na ně příslušné vagonky). To je vždy spojeno s určitými náklady, které jsou hrazeny z majetku společnosti (tj. z peněz, které získává z dražeb akcií). Některá pole (města a hory) přitom zvyšují „hodnotu“ přítomných společností (zaznamenavá se na počítadle), a tím zisk z jejich akcií.
  • Rozvoj: Hráč může zdarma rozvinout některé pole, čímž zpravidla zvýší „hodnotu“ přítomných společností.

Počet tahů (akcí) je určitým způsobem omezen. Po jejich vyčerpání nastává konec kola a dojde k výplatě dividend. Každý hráč získá z banku peníze za každou akcii, kterou vlastní. Zisk závisí na „hodnotě“ dané společnosti a počtu akcií, které již byly vydraženy. (Jsou-li např. mezi hráče rozděleny tři akcie společnosti s „hodnotou“ 18, každá její akcie přináší 6 peněz. Zaokrouhluje se nahoru.) Poté se hraje další kolo, v němž hráči opět vybírají z výše uvedených akcí.

Některá města mají speciální funkci, především město Chicago. Pokaždé, když do něj dorazí některá společnost, dojde u této společnosti k vyplacení extra dividend. Po prvním takovém úspěchu se navíc do hry dostává nová (pátá) společnost Wabash.


Konec hry

Hra končí po běžné výplatě dividend, při níž je zároveň splněna některá z podmínek pro konec hry, nejpozději však po osmém kole. Vítězem se stává hráč, který má nejvyšší hotovost (majetek společností ani počet akcií se již nijak nezohledňuje).

Autor: J.J.

Rozšíření hry (1)

Chicago Express: Narrow Gauge & Erie Railroad Company (2009)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 2 - 6 hráčů od let

Celkové hodnocení:oooooooooo(hodnoceno 0x)

Vybíráme z aukcí

Warhammer Quest Blackstone Fortress (nová)
Warhammer Quest Blackstone Fortress (nová)
Akt. cena: 2699 Kč
Končí za: 18 hodin

Nejnovější otázky

další >>