nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Cheesy Gonzola

Rozšíření pro hru: Burg Appenzell
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: dětská hra
Čeština: undefined
Vydavatelé: Zoch Verlag
Autoři: Bernhard Weber
Jens-Peter Schliemann
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Rozšíření Cheesy Gonzola pro hru Burg Appenzell je vlastně souborem čtyř menších minirozšíření, které do už tak vydařené hry přidávají několik dalších zajímavých prvků. Společně s nimi získávají hráči ještě možnost hrát hru až v pěti lidech, protože v krabici nalezneme i čtveřici šedivých myšek (hra v pěti hráčích ale vyžaduje použití níže zmíněného modulu Věž tří sýrů).

1) Sýrový Gonzáles:

Toto minirozšíření do hry přináší novou neutrální figurku Sýrového Gonzálese s velkým mexickým kloboukem, kartičku podlahy s jeho obrázkem a pět malých kroužků v barvách jednotlivých hráčů.

Kartička podlahy se Sýrovým Gonzálesem by měla být vždy uprostřed hradu. Samotný Gonzáles pak začíná své působení právě na ní. Celá tato místnost tedy zůstává od začátku hry odkrytá. Každý z hráčů dostane malý kroužek své barvy.

Snahou hráčů je dostat Sýrového Gonzálese do svých služeb. Toho může hráč docílit vstupem na pole s obrázkem Gonzálese. Protože na něm ale od začátku stojí samotný Gonzáles, minimálně napoprvé tak může být učiněno pouze podsunutím. V takovém případě pak tento hráč umístí svůj kroužek na Gonzálesův klobouk a od této chvíle se Gonzáles stává jeho pátou figurkou do té doby, než na jeho pole vstoupí jiný hráč a Gonzálese „překroužkuje“ ve svůj prospěch.

Gonzálesovy superschopnosti:

  • Pokud Gonzáles provádí akci odkrývání místností, může odkrývat všechny střechy sousedící s místností, ve které se sám nachází (tedy i ty, se kterými sám bezprostředně nesousedí).

  • Pokud Gonzáles provádí akci pohybu po hradě, pohybuje se nikoliv po polích, ale po místnostech. Může se tedy za cenu jedné akce pohnout na libovolné volné pole ve stejné, ale i sousedící místnosti. Gonzáles může dokonce vstoupit i na střechu zakryté místnosti. Nesmí tam ovšem zakončit svůj pohyb. Pokud se tedy Gonzáles pohybuje po střechách, je vždy nutné za jednu akci na střechu vylézt a za druhou akci zase slézt.

  • Gonzáles může běžným způsobem sbírat sýr v páru s jinou myškou barvy jakou má aktuálně na svém klobouku.

  • Pro Gonzálese nefungují hradní propadla. Může se přes tyto díry nejenomže pohybovat, ale dokonce přímo v nich zakončit i svůj aktuální tah. Díky svému velkému klobouku do nich nikdy úplně nepropadne a navíc dočasně zablokuje posuvný mechanizmus podlah v obou řadách.

2) Věž tří sýrů:

Toto minirozšíření do hry přináší pátou vstupní věžičku do hradu (nutnou pro hru v pěti hráčích). Po vymáčknutí z papírového kartonu je zapotřebí ji nejprve složit a ideálně buď slepit či alespoň zpevnit gumičkou. Věžičku při přípravě nové hry zacvakneme na libovolné místo ze strany hradu vyjma vedle již existujících věžiček. Věžička se v průběhu hry chová úplně stejně jako čtyři základní. Je prostřednictvím ní možné nasazovat a vpouštět do hradu nové myšky. Jediným rozdílem je možnost změny jejího umístění. To může udělat libovolný hráč ve svém tahu za cenu jedné akce a to nezávisle na tom, zda je aktuálně věžička obsazená či nikoliv. Po jejím odejmutí jí smí připevnit na libovolné jiné místo hradu kromě sousedství s již existujícími věžičkami. Linie s touto věžičkou je zablokovaná pro posun hradními podlažími.

3) Posunovací zařízení:

Toto minirozšíření je identické jako jedna z kartiček z minirozšíření Úplný myšmaš. Na rozdíl od jeho kartičky má ale tato (standardním způsobem) obě strany stejné. Kartičku přidáme mezi ostatní kartičky podlah a rozmístíme do hradu při jeho přípravě. Při vstupu na toto pole získává hráč jednu akci posunutí hradními podlažími navíc a zdarma (lze tedy výjmečně provést tento typ akce vícekrát za tah).

4) Spižírna:

Toto minirozšíření obsahuje stejnou kartičku, jako jedna z minirozšíření Úplný myšmaš. Na rozdíl od něj má ale (standardním způsobem) obě strany stejné. A navíc má v tomto minirozšíření úplně jinou funkci. Kartičku společně s kartičkami Sýrového Gonzálese a Posunovacího zařízení (nehledě na to, zda s pravidly těchto minirozšíření hrajeme, či ne) přidáme mezi ostatní kartičky podlah a rozmístíme do hradu při jeho přípravě. Tentokrát nám tedy přebydou místo původní jedné, rovnou čtyři kartičky (šest v případě, že hrajeme současně s minirozšířením Úplný myšmaš), které položíme vedle sebe mimo hrad - ty představují hradní spižírnu. Při hře s tímto minirozšířením lze provádět klasické akce pohybu hradními podlažími. Hráč si vybere libovolnou kartičku ze spižírny (pokud na ní stojí nějaká myška, přemístí ji vedle) a opět spižírnu doplní vypadnutou kartičkou z hradu. Tímto způsobem se dříve nebo později do spižírny dostane i nějaký sýr.

Hráč, který vstoupí na pole s obrázkem padacích dveří, může svou myšku za cenu jedné akce pohybu umístit na libovolné pole do spižírny - mimo hrad. Pokud se myška nachází ve spižírně, může se v rámci ní za cenu jedné akce pohybu pohybovat na libovolné jiné pole. Za cenu jedné akce pohybu lze spižírnu rovněž opustit a figurku pak vrátit zpátky do hradu na pole s padacími dveřmi. Ve spižírně se smí současně nacházet maximálně tři myšky.

Autor: Mroj

Další názvy této společenské hry

  • Burg Appenzell Erweiterung: Cheesy Gonzola

Vybíráme z aukcí

Hravé kroužky
Hravé kroužky
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Není zadaná žádná velká herní akce. Přidat novou.

Kalendář všech akcí >>