Caylus - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Edge Entertainment
Quined White Goblin Games (QWG)
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: William Attia
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dráb a jeho vliv na hru

Zajímal by mě váš názor na to, jak dráb ovlivňuje zážitek z hraní Caylusu. Caylus jsme zkoušeli zatím cca 3x a pokaždé jsem hru končil s hodně smíšenými pocity.
Z hlediska herních mechanismů je dráb zajímavý prvek, který do hry přidává další úroveň taktizování a odhadu soupeřů. Problém ale vidím v tom, že pokud se dráb pohybuje většinu hry příliš blízko hradu, získá herní seance "chudý charakter". Mám tím na mysli, že nejsou využity prakticky žádné kartičky kromě růžových, na herní plochu se dostane jen pár nových budov a hráči na konci nemají onen uspokojivý pocit, že něco vybudovali. Bohužel se nám to stalo zatím pokaždé, např. v poslední hře se na plochu dostaly jen 4 nové budovy, a z nich byly využité pouze 2, než se dráb dostal před ně a pevně se tam usadil.
Je mi jasné, že to, jak se dráb bude hýbat, je věcí skupinového myšlení (groupthink) a závisí to na samotných hráčích. Otázka je, zda při agresivní hře dráb většinou blízko hradu opravdu neskončí... a ještě jednou musím říct, že ač respektuji herní mechanismy Caylusu, náš zážitek ze hry byl nic moc. Co vy na to?
12.1.2014 17:56:01

mám nahráno hlavně ve dvou
ale je to zajímavý prvek, se kterým se dá počítat. Hlavně na "vydírání" soupeře. Zase když je dráb blízko u hradu, je hra delší. Navíc se dřív pasuje, takže pak zbývá víc peněz na hraní si s jeho posunem v pozdějších kolech. Jedna hra, co jsem hrál, byla v tomhle ohledu celkem agresivní, navíc jsme nevěděli, že se dráb na začátku kola vždy posouvá k rychtářovi, o to to bylo horší a stejně jsme se myslím celkem bavili.

12.1.2014 18:26:59

satupeka
Ale body máš i z postavených budov. Je škoda nestavět. Využívat je nemusíš. Pak se dostaneš hloub, a zjistíš, že jen syslit suroviny na stavbu hradu z pár karet, je zdlouhavý,střídající a spočitatelný proces. Samozřejmě nudný. Ale hra je nudná a nezábavná jak si ji hráči odehrají. Z některých budov máš profit ty i soupeř. Fakt se nebojte stavět. Dejte si přátelskou hru bez chtění vyhrát a vyzkoušejte možnosti. Tahle hra má co nabídnout.....určitému typu hráčů. Dle mého pozorování, nesedí opravdu malému procentu.
Tím jsem chtěl říci, že bez drába, to nejde.
"Než se dráb dostal před ně".... můžete mu pomoci s pohybem....
A hra vám končila na zaplnění hradu nebo bodováním věží? .... opravdu to hrajete dobře...?
Dráb se nikde pevně neusadí.... pořád postupuje.... na správce....

12.1.2014 19:22:05 | Upraveno autorem (porovnej)

souhlas
dráb je zásadní prvek ve hře, jinak by se z toho stala agricola

12.1.2014 19:42:57

Díky za názory
Teď mám pocit, že nám něco uteklo v pravidlech... Takže dráb se každé kolo nějak automaticky posunuje? My to hráli vždy tak, že automaticky se posunuje Rychtář (o 1 nebo 2 pole podle pozice drába), a drábem posunují jen hráči pomocí speciálního pole (zadarmo posun 1-3) nebo na mostě každý hráč za 1-3 mince

12.1.2014 21:59:10

Tak jsme to fakt hráli blbě :-)
No, už jsem si to přečetl v pravidlech - dráb se na konci tahu vždy posune tam, kde stojí rychtář (ten velkej). No, tak to zcela mění situaci a své postřehy tak beru zpět. My jsme ho neposunovali, tím pádem stál třeba několik tahů hned u hradu i když rychtář byl už za dolem na zlato a hra se tak neskutečně táhla a byla fakt ... blbá. Ale když to zahrajeme správně, myslím, že to bude mnohem zajímavější

12.1.2014 22:04:10

satupeka
Tak to každopádně... "o)
Nicméně s některým hráčem, který to má "nahrané", nebo který to naopak tak nějak nepobírá a nechce pobírat, to bude opět někdy "blbá" hra.
Ale samozřejmě. Tohle bude úplně jinej "sport, jiná liga, jiný hřiště"....... Tak spoustu zábavy.

13.1.2014 07:20:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

frostpunk cz
frostpunk cz
Akt. cena: 1675 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas