nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Bláznivá ZOO

Počet hráčů: 3 - 7
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: MindOK
PS-Games
Rio Grande Games
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Úvod

Jak již název hry napovídá, ve hře se to zvířaty jen hemží. A ne ledajakými, ale už z názvu hry poznáme, že se setkáme se zvířaty, které jen tak na ulici nebo v parku nepotkáme. I když až na výjimky, neboť jsou tam dvě zvířátka, které zrovna v oblibě nejsou, další zvířátko je u nás doma zařazenou mezi škodnou a žije převážně v lesích, které doplňuje další  „naše“ zvířátko a pak je tam jedna ryba o které spoustu dětí ani neví jak vypadá a přitom se zabydlela i v domácích vodách. Prostě hra je plná zvířat.

Něco o hře samotné

Hráči jsou v této hře prostě samotnými hráči. Jelikož se jedná o karetní hru, nemá v této „karetce“, hráč žádnou konkrétní roli. Může se pak ale hrát v týmech a pak se jedná o týmovou spolupráci. Hraje se vždy se všemi kartami, které se rozdají mezi jednotlivé hráče a minimální počet hráčů kteří si tuto zábavnou karetní hru může zahrát jsou tři, maximální počet pak sedm.  Každý hráč se přitom snaží co nejdříve zbavit svých karet a přitom zahrát co nejsilnější kombinaci zvířete.

Obbsah baleni

Jak se tato hra vlastně hraje

Je to jednoduché, karty se postupně vynášejí na stůl podle předem daných pravidel. Hráč který začíná, vynese libovolnou kartu zvířete nebo zvířat na stůl a pokračuje hráč vedle něj.  Pravidla dovolují vynést i více stejných karet najednou, někdy je to dokonce podmínka k přebití spoluhráče. Pokud chce hráč, který je na řadě, přebít zvíře, které vynesl hráč před ním, musí dodržet určitý postup. Tedy stejné zvíře přebíjí pouze o jednu kartu vyšší počet karet stejného zvířete, nebo stejný počet karet vyššího, čili silnějšího zvířete. Uvedu příklad: Jeden hráč vynese kartu sardinky. K přebití této karty může hráč, který je na tahu, použít buďto dvě karty sardinek, nebo jednu kartu okouna, tuleně, krokodýla či kosatky, tedy všech zvířat, které jsou logicky silnější než sardinka. Pokud by vynesl dvě karty sardinek, musí ten co je na tahu přebít tuto kombinaci třemi kartami sardinek, či dvěma kartami výše uvedených zvířat.

Pokračuje další hráč a ten zase musí tuto kombinaci zvířat přebít.  Použije-li druhý hráč k přebití jedné karty sardinek, kartu okouna, má následují hráč možnost tuto kartu přebít opět silnější kombinací a má na výběr opět tuleně, krokodýla nebo kosatku a navíc přibude i lední medvěd. Jak je vidět, kombinací je dost a každá karta se dá přebít silnější kombinací, dokonce i slona. Výjimkou je jen kosatka, kterou přebijí jen dvě kosatky, jinak nic. Kromě již popsaných zvířat se ve hře objevují také lev, liška, ježek, myš, která přebíjí slona a komár.  Ten je sice bezesporu nejslabším zvířetem ,ale ve hře má ještě jednu zvláštní funkci. Ve hře není dovoleno zahrát ještě silnější kombinaci zvířat, než je potřeba k přebití spoluhráče.

 

Hra v plnem poctu

Hráč může také vynechat, nebo-li passovat. Má to svůj význam, jelikož ten kdo vynesl nejsilnější kombinaci zvířat v daném tahu, bere celou hromádku, tzv. „štych“ a pokud je v této hromádce zvíře, za které se na konci hry udělují body, může mu být tento štych ku prospěchu. Když hráč passuje, může to být z důvodu, že ve štychu nejsou právě bodované zvířata a šetří si dobré karty až na situaci, při níž může bodované zvířata získat.

Hra je velmi jednoduchá, ale může ve hře nastat tolik různých situací, že by jsem zde mohl opsat rovnou celá pravidla, což není účelem tohoto popisu hry.

Konec hry a bodování

Hra je rozdělena na kola a po každém kole se udělá vyhodnocení. Kolo končí, jakmile jsou spotřebovány všechny karty, které mají hráči v rukách.  Respektive ve chvíli, kdy předposlední hráč zahraje svoji poslední kartu. Pak se už nevynáší a tento rozehraný štych nikdo nezískává.  V tomto prvním kole se pouze boduje to kdo se zbavil svých karet jako první podle pořadí v jakém hráči tohoto cíle dosáhli. Body se rozdělují podle počtu hráčů, kdy poslední hráč nezískává žádný bod. Další kola se můžou hrát stejným způsobem a nebo je ve hře možnost rozdělit se do týmů. To záleží na počtu hráčů.  Rozdělení do týmů je popsáno v pravidlech. Ve hře se pak bodují lvi, kdy hráč, který získá alespoň karty s dvěma lvi, získá za každého lva 1 bod. Naopak, zůstane mu karta se lvem na ruce, 1 bod ztrácí. Pokud nemá hráč ve své hromádce získaných karet ježka, 1 bod se mu odečte. Hra končí v tom kole, kde alespoň 2 z hráčů dosáhnou 19 bodů. Ten hráč, který má bodů nejvíce se stává celkovým vítězem.

Ukázky karet

Závěr

Hru vymysleli Doris Matthäus a Frank Nestel,  U nás vydal MINDOK s přiloženými Českými a Slovenskými pravidly. Karty neobsahují žádný text.  Hra je určena především dětem.

Autor: Kent

Další názvy této společenské hry

  • Frank's Zoo
  • Zoff im Zoo