nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Belratti

Počet hráčů: 3 - 7
Doporučený věk: od 9 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní, párty hra
Čeština: není
Vydavatelé: Mogel-Verlag
Autoři: Michael Loth
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Bylo nebylo, parta koček se jednoho dne rozhodla otevřít si galerii. A jelikož se rozumí, že žádný renomovaný malíř nebude spolupracovat s kočkami, nezbylo jim nic jiného, než se obrátit na sovy. Ty kupodivu brzy začaly vytvářet jedno mistrovské dílo za druhým a galerie se těšila obrovskému úspěchu. Donedávna nepochopené soví umělkyně si začaly účtovat za svoje obrazy horentní sumy, a je pochopitelné, že tento lukrativní byznys nezůstal bez povšimnutí jisté krysy, která se na něm rozhodla přiživit.

V kooperativní hře Belratti se budete střídat v rolích malířů a správců galerie, kteří se snaží nasbírat pro galerii co nejvíce autentických obrazů a přitom odhalit Belrattiho padělky.


Příprava hry:

Na začátku hry každý hráč dostane buď kartu malíře (sova), nebo kartu správce galerie (kočka), kterou si vyloží před sebe. Každý hráč také skrytě dostane do ruky odpovídající počet karet obrazů. Balíček ostatních karet obrazů se umístí lícem dolu doprostřed stolu, vedle něj se vyloží 4 pomocné karty a karta Belrattiho.


Průběh hry:

Na začátku kola otočí správci galerie dvě karty obrazů z balíčku – tyto obrazy určují dvě témata pro toto kolo. Poté správci galerie společně určí celkový počet obrazů, které budou v tomto kole po malířích požadovat. Malíři pak musí společně dodat odpovídající počet obrazů, které podle nich odpovídají jednomu nebo druhému tématu. Malíři si nesmí karty ukazovat, nemohou je popisovat, ani naznačovat to, ke kterému tématu se jejich karty hodí. Mohou pouze říkat, kolik mají vhodných karet, a jak moc odpovídají některému tématu. Každý z malířů pak skrytě odevzdá vybrané karty a musí si pamatovat, které karty jsou jeho a ke kterému tématu každou kartu přiřadil. Správci galerie přidají k těmto kartám 4 náhodné karty z balíčku, aniž by se na karty dívali – to jsou Belrattiho padělky. Karty malířů se zamíchají společně s kartami Belrattiho a poté se otočí lícem nahoru. Správci galerie nyní musí společně určit, které obrazy jsou autentické a zároveň ke kterému tématu patří. Pokud správci galerie vyberou autentický obraz a přiřadí ho ke správnému tématu, hráči jako tým získají 1 bod (karta obrazů se odloží na hromádku hráčů). Pokud správci galerie vyberou autentický obraz, ale přiřadí ho k nesprávnému tématu, nezískají hráči žádný bod (karta obrazu se odloží na odhazovací hromádku). Pokud však hráči vyberou Belrattiho padělek, získá bod Belratti (karta obrazu se odloží na Belrattiho hromádku).

Na konci kola si každý hráč dobere do plného počtu karet v ruce a předá svou kartu role hráči po své levici.

V průběhu hry jsou k dispozici 4 pomocné karty, které mohou hráči použít (upravují pravidla pro dané kolo). Po použití se však karta otočí na stranu s číslem (3, 4, 5 a 6), a může být obnovena pouze v kole, kdy správci galerie vyžádají po malířích odpovídající počet obrazů a zároveň neudělají žádnou chybu při jejich určování.


Konec hry:

Hra končí poté, co se Belrattimu podaří propašovat do galerie 6 nebo více padělaných obrazů. Hráči porazí Belrattiho, pokud se jim do té doby podaří nasbírat minimálně 15 bodů. Lepší výsledek však znamená lepší spolupráci mezi malíři a správci galerie, a to se také promítne do ohlasů návštěvníků.

Autor: XoreX