nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Battle for Rokugan

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy, Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Molly Glover
Tom Jolly
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Tento popis ještě nebyl definitivně schválen. Pokud chcete, můžete zkusit navrhnout vhodnější verzi, která by lépe odpovídala ideálnímu popisu.

Být dědicem klanu je fajn, dokud není válka. To se rychle změní pohodlí paláce v mozoly od sedla a má milovaná Haiku na bolest hlavy z toho neutichajícího ryku. Vyhrát proti klanu Kraba nebylo snadné, ale poté co jsme je vylákaly do vnitrozemí dál od vody a jejich loďstva je ta arogance přešla. Klan Fénixe je ale zkušený a mocný. Snad mi bohové Kami předali dědictví klanu Jestřába - uměním diplomacie a podaří se mi přesvědčit klan Jednorožce…

Cíl hry -  každý hráč se stane Daimyo (vůdce) jednoho ze sedmi klanů a bude se snažit získat co nejvíce cti. Hra je typu area kontrol, neboli hra o ovládání území.

Příprava hry - nejprve si zběžně popíšeme herní komponenty. Ve hře je sedm klanů, klan obsahuje zástěnu, žetony kontroly území, bojové žetony. Klan jako takový má bonus, který každý klan činí něčím unikátní. Společný herní materiál je herní plán, speciální žetony a karty (60ks). Mezi kartami jsou karty iniciativy pro určování pořadí hráčů, karty tajných cílů, karty území které umožní nasazení speciálních žetonů, karty průzkumu a pár dalších.

Samotná příprava hry je potom umístění plánu mezi hráče, po obvodu plánu je dané místo pro karty území (kdo ovládá území na herním plánu si vezme danou kartu, kterou může ve vhodný čas zahrát). Poblíž plánu se umístí speciální žetony. Každý hráč si vybere klan a vezme si potřebné herní komponenty. Každý hráč dostane 2 karty průzkumu (ty umožní nakouknout na neodkrytý žeton na mapě) a jednu kartu Shugenji (dělá něco podobného). Hráči si také nalosují karty tajných cílů, které přinášejí na konci hry další body cti za splnění. Určí se první hráč a připraví balíček iniciativy pro další kola. Nakonec hráči postupně umístí na mapu část svých žetonů kontroly, počet je dán pravidly.

Průběh hry – mapa se dělí na území, území na jednotlivé provincie. Provincie jsou děleny hranicemi a jelikož je na mapě i voda, rozlišuje se také vnitrozemí a pobřeží. Hráči se střídají v umísťování svých bojových žetonů lícem dolů na hranice pokud chtějí expandovat anebo do středu regionu pokud jej chtějí bránit. Nakonec jsou všechny takto umístěné žetony odhaleny a vyhodnotí se jejich efekty. Hraje se na 5 kol, každé kolo je rozděleno na 3 fáze které dávají výše uvedenému "chaosu" jasný řád.

    1.   Fáze údržby: určí se první hráč, hráči si doberou nové žetony, případně můžou zahrát karty území, pokud nějaké mají.

    2.   Fáze umísťování bojových žetonů, bojové žetony jsou různých druhů: vojsko, loďstvo, vrahové… a zároveň mají různou sílu vyjádřenou číslem. Každý druh žetonu má také své pravidlo jak/kde může být umístěn. Žetony se umísťují lícem dolů, tedy skrytě.

    3.   Fáze vyhodnocení, odhalí se žetony a v předem daném pořadí se vyřeší jednotlivé konflikty.

Konec hry – po odehrání pátého kola se odkryjí tajné cíle a každý si spočítá své body cti. Ty jsou udělovány za ovládané provincie, za ovládání celého území a za skryté karty cílů. Kdo má nejvíce bodů cti je vítězem.

Další poznámky – pokud by měl někdo pocit že podle popisu je hra přímočará, doplním pár dalších detailů. Mezi bojovými žetony jsou i prázdné blafovací. Provincie se nemusí nutně jenom kontrolovat, ale lze je vydrancovat a proměnit v zemi nikoho, nebo diplomacií přivést k míru. Expanze území musí probíhat z již ovládané provincie, jaké území ovládáte a kam expandujete má tedy svou váhu. Ubráněná provincie získává další žeton kontroly, což je bonus k obraně a taky vítězný bod (žeton kontroly = čest = vítězný bod). Na mapě jsou již nějaké ty bonusy předtištěné a také tam je tajemná oblast Shadowland.

 

Autor: JeSSi

Vybíráme z aukcí

Kyvadlo
Kyvadlo
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>