nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Balloon Cup

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra, závodní
Čeština: undefined
Vydavatelé: 999 Games
Korea Boardgames
Kosmos
Rio Grande Games
Tilsit
Autoři: Stephen Glenn
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Balloon Cup je celkem rychlá, ale hlavně „škodolibá“ karetní hra, ve které se snažíte získávat body za přelety nad krajinou v podobě trofejí v pěti barvách. Téma letů ovšem není pro hru nijak podstatné, mohli byste rovněž hrát sbírání šišek v lese nebo lovení ryb v jezeře. Ovšem ve spojení s líbivou a celkem jednoduchou grafickou prezentací skýtá hra třicet minut zajímavé zábavy.

Příprava a průběh hry

Hráči dostanou na začátak 8 karet v pěti možných barvách a číslech od 1 do 13. Mezi hráči leží čtyři kartičky krajiny, z nichž dvě ze začátku ukazují údolí a dvě hory. Kartičky s údolím předznamenávají, že se na ně musí hrát co nejnižší karty, zatímco na kartičky hor se musí hrát karty co nejvyšší (pozn. - každá kartička je oboustranná, tudíž po získání přeletu je otočena na opačný typ krajiny). Navíc každá kartička krajiny ukazuje počet různobarevných kostek, které na ni musíte umístit z pytlíku. Na první kartičku umístíte jednu barevnou kostu, na druhou kartičku dvě, na třetí tři a na čtvrtou čtyři. Aby mohl hráč přelet nad danou kartičkou krajiny získat, musí zahrát odpovídající karty v souladu s počtem a barvami kostek. Rozhodující je pak součet čísel na kartách na hráčově straně u kartičky krajiny. Tedy například na druhé kartičce (s údolím) je zelená a žlutá kostka. Hráč musí na získání přeletu zahrát co nejnižší žlutou a zelenou kartu, přičemž je rozhodující součet karet na hráčově straně oproti součtu karet na soupeřově straně.

Tím se dostáváme ke „škodící“ části hry. Zahrát karty je totiž možné i na soupeřovu stranu, takže pokud se některá karta nehodí vám,  máte tu možnost uškodit soupeři. Tím se hra stává výtečnou taktickou honičkou o to, kdo dokáže lépe využít aktuálních možností na ruce. Ovšemže můžete i trochu plánovat (zejména díky rozličným distribucím čísel v jednotlivých barvách, viz níže), ale nikdy nedokážete stanovit svoji strategii na celou hru.

Pokud je na obou stranách některé kartičky krajiny příslušný počet karet v požadovaných barvách, kartička se okamžitě vyhodnotí a vítězný hráč získává všechny na ní umístěné barevné kostkyí. V případě shody je získává hráč, který jako poslední položil ke krajině kartu (bez ohledu na stranu). Pokud má vítězný hráč po získání přeletu dostatek kostek v některé barvě (i více barvách), vymění tyto kostky za trofej (trofeje). Účelem hry je získat tři trofeje. Možnost získat trofej má i hráč, který přelet prohrál.

Zajímavosti

Distribuce čísel není stejná pro každou barvu - například v červená barvě najdete všech 13 karet, kdežto v šedé barvě jenom čísla 1, 4, 7, 10 a 13. Tato distribuce rovněž naznačuje „cenu“ získání trofejí, tedy počet kostek dané barvy, které musíte na získání trofeje vlastnit (například na šedou 3, zatímco na červenou 7). Hráči může vypomoci schopnost zapamatování, které číselné karty v dané barvě už byly nedávno použity, takže se zřejmě brzy neobjeví (při získání přeletu jsou všechny karty z krajiny odstraněny do odkládacího balíčku).

Autor: Joe

Další názvy této společenské hry

  • Ballon Cup

Vybíráme z aukcí

Diamantový les - nový, ve fólii
Diamantový les - nový, ve fólii
Akt. cena: 199 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>