Axis & Allies Revised Ed.

Axis & Allies Revised Ed. - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Lawrence H. Harris
Mike Selinker
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Píše se rok 1942. Německá ofenziva do Sovětského svazu byla zastavena a Rudá armáda se chystá k protiútoku. Americké námořnictvo se vzpamatovalo z drtivého útoku na Pearl Harbor a má opět svou flotilu připravenu k boji. Britské námořnictvo, letectvo i armáda s podporou svých spojenců začíná nabírat dech. Za nedlouho se rozzuří největší bitvy 2. světové války.

V této době se vůdcem jednotlivých stran konfliktu stáváte Vy. Pokusíte se ony slavné bitvy zopakovat nebo naplánujete jinou strategii? Rozložení armád a jejich složení stejně jako výzkum zbraní podléhá jen vašemu rozhodnutí.

Síly ve hře jsou rozděleny mezi dva válce - Osu (zahrnující Německo a Japonsko) a Spojence (kam patří Sovětský svaz, Spojené státy a Spojené království). Průběh hry je plně podřízen realitě těchto dvou soupeřících koalic - výhra tedy patří jedné z nich (čímž se hra stává polo-kooperativní hrou, ve které na jedné straně může hrát více hráčů). Cílem je obsazení a ovládání "víťezných měst" na mapě a hráči si mohou na začátku zvolit délku hry, která je dána právě počtem vítězných měst, které jsou potřeba k vítězství. Referenční karty pro každou ze zemí určí počáteční rozložení jejích jednotek na mapě.

Hra probíhá v tazích, ve kterých každý z hráčů vyvíjí zbraně, nakupuje nové jednotky, bojuje s nepřítelskými mocnostmi, přesouvá jednotky, mobilizuje nové jednotky nakoupené na začátku tahu a získává příjem z obsazených území. Samotný boj mezi nepřátelskými mocnostmi je založen na odlišných vlastnostech jednotek (pěchota, tanky, dělostřelectvo, více druhů válečných lodí, ponorky, protiletadlová obrana, stíhače, bombardéry) a na hodu kostkami. Zjednodušeně se dá říct, že za každou svou jednotku v boji hodí hráč kostkou a s přihlédnutím na její schopnosti zjistí, zda jednotka nepřítele trefila nebo ne. I když boj probíhá stylem "útočník první, pak obránce", boj je považován za simultánní, takže ztráty jsou odstraněny až po provedení střelby obou stran. Některé jednotky mohou střílet i před samotným bojem (tzv. "otevírací střelba"). Když boj skončí, zabere se případné získané teritorium. V boji jsou využívány i všelijaké bonusy, například zvýšení útoku pěchoty, když ji podpoří dělostřelectvo apod.

Hra také obsahuje volitelná pravidla, například pro vítězství jednoho z hráčů (na rozdíl od normálního vítězství jedné ze stran globálního konfliktu), nebo pro různé jiné vychytávky, zejména v boji.


Shrnutí: Komplexní strategie, ve které záleží na vašem velení, ale i na náhodě jako u skutečných bitev. Jde o čistě vojenskou simulaci světového konfliktu na pozadí 2. světové války a díky několika úrovním obtížnosti pravidel je vhodná i pro začínající generály.

Autor: Joe

Vybíráme z aukcí

Odložené případy - špetka vraždy
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 11 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas