Axis & Allies: 1942

xxxxxxxxoo hodnoceno 23x (Seznam vlastníků)

Axis & Allies: 1942 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Wizards of the Coast
Autoři: Lawrence H. Harris
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Obecně o hře

Protože se Ringo chtěl zorientovat v Axis and Allies a založil pokec u starší revised edition, tak tu diskuzi přenáším sem k momentálně nejnovější edici Axis and Allies komplexní WWII.

Tak v těch edicích jsem měl taky poměrně hokej, ale postupným otravováním Siarona a samostudiem jsem se v tom trošku zorientoval. Takže z pohledu začátečníka pouze základní edice (ne samostatná Evropa, nebo samostatný Pacific, atd.), tedy celosvětová WWII:

1.) byla vydaná Axis and Alies
2.) pak bylo 2. vydání Axis and Alies Revised Edition
3.) pak byla vydaná Axis and Alies Anniversary Edition - limitovaná komplexnější edice k výročí (ta se normálně nedá sehnat a prodává se různě zhruba na naše peníze kolem 8000,-)
4.) Ta revised edice už končí a byla teď vydaná ta 1942 edition za tu nízkou cenu.

Ta 1942 edice má následující výhody:
+ nízká cena
+ nová pravidla vycházející z Anniversary edition
+ navíc křižníky

a nevýhody:
- očesané komponenty (chybí peníze, tabulka produkce není zvlášť a je na mapě - zmenšuje to mapu, tabulku ceny, pohybu a síly zbraní nemá každý hráč u sebe a je jen na mapě, chybí některé žetony, které by se šikly)
- dost malá mapa, kde zvlášť v Evropě jsou pak jednotky tak nahňácané, že nejsou vidět údaje na mapě a hranice, takže se stane, že nevíš jestli tank patří tam nebo onde.
- národní výhody jednotlivých zemí nejsou součástí pravidel a téhle edice
- vynález a vývoj nových zbraní není součástí pravidel a téhle edice

Vyrobil jsem si, nebo vyrábím:
+ Peníze (respektive produkční certifikáty), není problém na laserovce natisknout
+ Tabulky pohybu, síly, a ceny jednotek jsem vytiskl na samolepky a nalepil na druhou stranu setupových tabulek mocností, co má každý hráč u sebe
+ Vyrobil jsem samostatný ukazatel produkce, který leží mimo mapu
+ Vyrobil jsem žetony doletu pro letecké síly, protože když útočíš více letadly, tak pak snadno zapomeneš kolik má které letadlo ještě dolet.
+ Dnes jsem zadal v grafickém studiu výrobu mapy na takovou tu plachtovinu na náklaďáky (dělají se z toho reklamní bannery) o velikosti 80x150 cm což bude akorát na náš kuchyňský stůl s tím, že ještě na každé straně zbyde místo pro hráče na komponenty (mám hrací kuchyňský stůl o velikosti 100x180cm). Cena mapy ve fotokvalitě mi vyšla asi na 1000kč.
17.8.2010 13:19:35

kren
a neni teda lepsi si sehnad Revised edition nez tu 1942?

17.8.2010 15:33:31

to Ringo
To si prodiskutuj s odborníky na AA. Problém je, že tam jsou úplně jiná pravidla než zase v té Anniversary edition, ze které vychází ta nová 1942 edice. A ta anniversary edition zas nemá vůbec nic společného s tou revised edition. Prostě pravidla a komponenty jsou v každé té edici jiné a v každé je i jiná bojová síla a cena jednotek a jiné chování jednotek. Takže si klidně kup co chceš. Ta revised edition už skončila, ale sehnat určitě někde půjde. Nicméně mě se ta mapa z těch nových edicí líbí o moc víc. A ta co jsem si nechal tisknout je téměř stejná jak ta originální z 1942, jen jsou tam hranice a značky dodělané vektorově. Jinak ta velká mapa co tisknu má navíc na neutrálních zemích zobrazeny hodnoty produkce a přátelskost k mocnosti, což u té základní mapy ani u dřívějších edicí není a budou tomu odpovídat vylepšená pravidla, která zas budou až teď v nové edici Evropa. Jinak ty národní výhody a vývoj zbraní jde také naroubovat na tu novou 1942 edici.

17.8.2010 15:46:09

Ringo
Revised edice uz se nevyrabi, 1942kova edice ji nahradila .. pravdou ale je, ze veskere online-hrani, turnaje atd se jedou nadale bud v Revised/LHTR nebo Anniversaries :)
PS: prijed nekdy na Kladno, mam ve skrini vsechno, krome te 1942kove edice, ktera je pro me fakt zbytecna ... zorientujes se s vykladem raz dva :)

Kren ... ty neutralove, co sli zabirat a pripojovat uz kdysi historicky v nekterych verzich byly ... to jen tak naokraj.

17.8.2010 16:00:02

kren
k tem verzim jeste...
1.) byla vydaná Axis and Alies
2.) pak bylo 2. vydání Axis and Alies Revised Edition

ono to je jeste trosku slozitejsi, protoze ten bod 1) by se dal rozhodit tak do trech podbodu, a to jeste od ruznych vydavatelu, ale to neni moc dulezite :)

a nevyhodam .... narodni vyhody v revised edici jsou tak nevyvazene, ze stejne nesly pouzit ... viz treba americke nesmrtelne bombardery B-59 immuni vuci flaku ... prvni kolo si nakoupil 3 bombardery, 1 uz si mel od zacatku, druhe kolo s nima prelitl do anglie a vynalezl tezke bombardery (2 kostky na utok a bombardovani) a od tretiho kola si srazil produkci nemecka na 0 :) (nebyly ani zadne limity na to kolik toho muzes vybombardovat) .. a to je jen nejkriklavejsi pripad :)

vynalejzani tak jak je popsano v pravidlech revised je tak nahodne, ze se s nim na turnajich stejne nehraje a v onlinu ho profi hraci zakazuji :)

17.8.2010 16:10:11

Ringo
Jeste k tomu tvemu uvodnimu dotazu ... vec se ma takhle ... revised i 1942 edice maji stejnou mapu (geograficky) ... graficke provedeni te 1942 verze hezci (zelene dzungle, hnede hory, svetla more, zlute pouste ... revised verze ma uzemi v barve narodu ... ale nekomu vyhovuje vic to), nicmene diky production stripu v dolni casti je jeste o poznani mensi ... a uz ta v revised byla dost mala (ale pokud clovek planuje udelat si velkou, je to asi vedlejsi) ... 1942 verze ma navic krizniky ve figurkach, ale zase ji chybi jine veci (viz to co psal kren) ... vzhledem k tomu ze revised edice je out of print, ja bych sel cestou koupe 1942 edice, vytiskl si penize jako kren a pokud bych chtel hrat nejen doma, tak si stahl revised pravidla, nebo rovnou turnajova LHTR pravidla a hral podle nich :) Ono asi bude chvili trvat, nez se velke herni kluby preorientuji na nova pravidla, jsme holt konzervativci :) Myslim ze jeste nejakou chvili se bude hrat bud revised nebo anniversaries :)

17.8.2010 16:23:01

ok
diky za rady, vemu 1942 edici, nakonec je i nejlevnejsi, takze kdyz to je v podstate koupe pro me na slepo a na zkousku, nebude to tak bolestivy vydaj v pripade, ze by se to u nas vubec nechytlo

17.8.2010 17:45:14

Ceske pravidla
k tomuhle asi nejsou, ze?

17.8.2010 18:40:56

ringo
muzu ti poslat svuj asi 5 let starej preklad k revised, pokud ti to k necemu bude :)

17.8.2010 18:49:07

Siaron
kdybys byl tak hodny, na mh.ringo@seznam.cz
potreboval bych si aspon precist jaky to ma mechanismus, i kdyz jsem vice mene presvedcen ze to beru:-) Zvlastni prvni hra o jejiz existenci jsem vedel, ale nikdy me nenapadlo, ze bych ji mel s kym hrat, tak jsem o ni ani nepremyslel a nikdy se nedostala do meho Wishlistu:-)Ale temer pulrocni stopstav me vylozene do nejake koupe nove hry nuti a tohle me v tento moment zaujalo ze vseho nejvice, pritom v planu byly Cyclades:-)

17.8.2010 18:54:26

Ringo
Poslano .. treba se na pristim warconu setkame na bojisti :)

17.8.2010 18:58:12

Siaron
diky moc, jestli se ma poradat na Morave, jak jsem slysel, tak urcite na bojisti:-)

17.8.2010 19:59:22

ringo
no tak to ale abych vzal sebou aspon tak 1-2 sve spolubojovniky :-P

17.8.2010 22:12:31

Ringo
jestli se se Siaronem setkáš na bojišti jako nepřítel, tak ho zahlídneš pouze v kouři tankových výfukových plynů těsně před tím než tě převálcuje jeho invazní armáda :-)

a k ženám: moje přítelkyně je to ochotna hrát, když moc chci, podle revised pravidel bez jakýchkoliv úprav, to jsou ty nejméně vyvážené :-), ale nikdy jsme to nedohráli jelikož ji to +- po hodině a půl přestává bavit. Takže ohledně vhodnosti pro ženy jsem spíš skeptik

17.8.2010 22:24:58

Boldrick
Psssst, neplas me cerstvy maso do mlynku :)

17.8.2010 22:29:02

Boldrick
tak ja s tim pocitam, ze me zkusenejsi hraci semelou, ale ja takove hry hravam strasne rad pro hru samotnou, atmosfera a tak.

Co se tyce hrani s manzelkou, je to u nas zvlastni, manzelce valka a sci-fi vubec nic nerika, ale postupne jsme od Agricoly a Puerto Rica presli k vecem jako Antike, Nexus Ops, Cosmic Encounter, World of Warcraft TBG a dokonce Starcraft, u ktereho jsem byl skepticky nejvice a to bys videl jak je moje zena schopna hrat zapalene Starcraft:-) Antike taky dava v pohode, i kdyz to ji bere az od vice hracu, coz docela chapu. Takze riskl jsem to, objednal Axis a jsem zvedav co na to rekne:-)

17.8.2010 23:00:02

Má první hra doma
Tak jsme to po třech dnech přerušovaného hraní se synátorem dohráli. Včera a předvčerejškem jme hráli tak každý den něco přes hodinku, což bylo na to, že první den jsem vysvětloval a četl pravidla celkem OK. Dnes ve večerních hodinách spáchal Adolf Hitler ve svém bunkru v Berlíně sebevraždu, protože po devastaci okolí Berlína německá vojska definitivně vydrtila invaze ze severního moře. Císař Hiro Hito se už dávno předtím musel vzdát, protože USA za podpory obrovské americké pacifické flotily provedly invazi do Japonska a Tokio padlo.

Prostě jsem to s Tobiášem projel na celé čáře a hrál jsem to jak ponocnej - a navíc jsem Tobimu radil. Ještě jsem nikdy neviděl, že by Tobiáše nějaká hra bavila tak silně, jak Axis and Allies - díky Siarone za nakopnutí.

Prosímtě Siarone nevíš jak se řeší ta jednorázová společná invaze spojeneckých vojsk na kterou jsem se tě už ptal? Komu pak patří dobyté území a pokud je dobyté území hlavní město Berlín, komu Německo předává peníze? Eventuelně jestli nevíš odkaz na ta pravidla, kde to je ať to nemusím hledat. Dík.

17.8.2010 23:08:02

ringo
na tech axisech je super, ze se daji hrat v tech 5ti/6ti, zkusenejsi se rozdeli, rozeberou si novacky a ty pak lehce usmerni a oni se pak nenasilnou formou nauci pravidla a zaklady taktiky ... to bys videl jak klopik valel na warconu za nemce ... stacilo ho lehce usmernovat aby neudelal nejakou vylozenou botu, podstrcit par rad, skousnout (grr) par neee uplne koser jeho vlastnich napadu (nastesti mezi spojenci nebyl nikdo z mych vlastnich lidi, aby mu je omlatily o hlavu :) ) a za 4 nebo mozna dokonce 3 kola hodily spojenci rucnik do ringu, protoze po tahu nemcu bylo jasne, ze na konci kola mame potrebne victory pointy i kdyby se brit s americanem rozkrajeli :)

17.8.2010 23:10:51

kren
oooo, neni zac, rado se stalo .. ale teda takhle ostudne prohrat pote co jsme ti s klopikem na warconu ukazali jak vypada blitzkrieg v provedeni nemcu a japoncu ... stacilo si zapamatovat aspon pulku :)) Ze tys ho nechal vyhrat schvalne :))

Invaze ... mas to v tech enhanced rules ode mne .. ale v anglictine ... mam ti to sem ve strucnosti napsat cesky ?
PS: nemecko patri tomu kdo ho zabere ... spolecna invaze lze provadet jen do francie a protoze se provadi v kole americanu,tak francie je pak americka

17.8.2010 23:13:51

kren
kolik ze je Tobiasovi let, at vim kolik let si jeste pockam, nez si to zahraji s Matyaskem?:-)

17.8.2010 23:13:58

Siaron
tak snad si me na Warconu nekdo vezme pod sva kridla:-)

17.8.2010 23:14:25

kren
Ale byt tebou tak to takhle po castech do te hry nepridavam ... ta pravidla byla odladena jako celek, vcetne vynalezu, narodnich vyhod a dalsich pravidel ... protivahou je treba moznost atlantickeho valu za nemce, potapeni konvoju atd ... pridas jen cast a koledujes si o to, ze se rovnovaha hry se zmeni ..

17.8.2010 23:16:01

ringo
na pristi warcone uz asi povezu 1940kovou edici evropy a pacifiku, spojene do velke svetove kampane :) Tam jsou jeste i frantici, italove, poradne velka cina, ANZAC ... mechanizovana pechota, takticke bombardery, pristavy, letiste, .. no nic :)

17.8.2010 23:18:04

ringo
Urcite se te nekdo ujme ... Boldrick by ti mohl vypravet jak vypadala nase hra v anniversaries ... prijeli 3 moji zkuseni generalove, rozdelili jsme si boldricka a thalese a mastili to od 8 vecer do 6ti rano ... nakonec osa vyhrala, ale behem hry padla Moskva a taktez Tokio po necenem vysadko americkych paraganu a presto se obe mocnosti dokazaly jeste zmatorit, ziskat v protiutocich sve hlavni mesto zpet a vratit se do hry ... obzvlat to japonsko to byla sila ... v te dobe bylo japonsko opravdu velke, prijem cca 60-70 a amerika tak mela pro svuj dalsi tah v banku asi 120 IPC!!

17.8.2010 23:24:00

Siaron
to zni slibne, akora zacinam mit obavy, ze pak po warconu k tem 800 co jsem ted utratil za zaklad budu muset utratit i ty 4 litry za tu Evropu a Pacific:-)

Jinak da se to na Warconu stihnout dohrat? Se Sydem uz mam domluvenou Dunu a Pax Romana, doufam ze se to bude dat vsechno stihat, Axis bych si nechtel rozhodne nechat ujit:-)

17.8.2010 23:25:04

Na hrach je fakt kouzelne
ze vzdy, kdyz mam takove to klidove obdobi po nakupech a rikam si tak, a ted uz mam fakt definitivne vse co jsem chtel, konecne stop stav, vynori se z poza buka na me neco, co me dokaze totalne nadchnout a musim to mit:-) U Axisu to bylo fakt necekane, protoze kolem te hry krouzim uz hodne dlouho a nikdy me nenapadlo si to koupit. A rozhodnuti a dokopnuti padlo toalne z hodiny na hodinu behem dneska a nevim proc, bylo to po te, co kren rekl, ze si hru koupil a mydli to uz doma se synem. To uz jsem si rikal, sakra, kren a zaujal jej valecny Axis, to uz musi byt fakt jo hra:-)

17.8.2010 23:30:32

Vybíráme z Bazaru

Praga caput regni: minirozšíření
Praga caput regni: minirozšíření
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 14 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas