nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Art of Tactic

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: neuvedeno
Herní doba: neuvedeno
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: válečná, sběratelská
Čeština: není
Vydavatelé: Zvezda
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Popis hry

Dveře se rozlétly a do místnosti vpadl voják. Zasalutoval a vzrušeně ze sebe chrlil slova: " Soudruhu plukovníku, Němci se přebrodili u Dobrovky a postupují po silnici!" Plukovník se sklonil nad mapou, rozloženou na stole, pohlédl na kapitána, skloněného nad ní a řekl: " Takže, Nikolaji Vladimiroviči, zopakujeme si to; kulometnou četu Osipova tady na okraj lesa, nebudou mít čas se zakopat, tak aspoň ať dobře využijí terén, ty se roztáhni se svým praporem na druhé straně silnice na okraji lesa, minomety ukryj zde , přepad provedete, až když děla začnou střílet ", zhluboka vzdechl, "Snad je zdržíme...Kapitáne,  proveďte rozkaz!". Kapitán zasalutoval, "Provedu!", chvíli zaváhal, pak se otočil a vyběhl z místnosti...

Art of Tactic - Operace Barbarossa je sběratelská figurková desková hra z období počátku II. světové války. Hraje se na číslované hexové mapě, kde jeden model představuje jednu jednotku. Hráči se stávají veliteli těchto jednotek, kterým vydávají rozkazy a tyto jsou podle konkrétního pořadí postupně plněny a to současně oběma hráči.  Každá jednotka má svou bodovou hodnotu, což umožňuje sestavování bodově stejných armád a každá jednotka má svou kartu statistik a rozkazů. Hra klade důraz na logistiku - jednotky je nutné zásobovat střelivem. Všechny bojové rozkazy se rozhodujou hodem kostkami D6. Hraní podle scénářů převažuje, ale není podmínkou. V současné době se hraje podle pravidel ver.2, na podzim 2012 by se měly objevit pravidla ver.3

Připrava hry

Hráči se dohodnou na bodové velikosti armád, sestaví si hexovou mapu z jednotlivých mapových dílů a rozestaví jednotky, v případě hraní scénáře jsou tyto věci již dané. Každá jednotka musí mít své označení (většinou číslo); hráči si vyberou karty statistik a rozkazů konkrétních jednotek a přepíšou na ně označení jednotek. Tím přiřadí každé jednotce jednu kartu. A hra může začít.

Průběh hry

Hra probíhá v kolech, které se skládá z několika fází. Hráči tyto fáze vykonávají současně:

 1. Vydání rozkazů - hráči přidělí jednotkám rozkazy, přičemž mohou přidělit pouze ty rozkazy, které mají jednotky na své kartě statistik a rozkazů. Každá jednotka může dostat maximálně 1 rozkaz.
 2. Rádiový průzkum - jednotka s tímto rozkazem (většinou průzkumníci) se může pokusit zjistit jaké rozkazy dostaly nepřátelské jednotky. Tyto nepřátelské jednotky ale musí být v dosahu rádiového průzkumu.
 3. Splnění rozkazů v pořadí  - 
  • Obrana - jednotka se brání. Tento rozkaz reaguje pouze na jakýkoliv pohyb nepřítele. to znamená, že jednotka v obraně nedělá nic do okamžiku, kdy se nepřítel v dostřelu jakkoliv pohne
  • Potlačovací palba - velká spotřeba střeliva, ale i větší šance poškodit nepřítele
  • Palba - je-li nepřítel v dostřelu, schytá to
  • Akce letectva - komplexní samostaná pravidla, kdy se plní rozkazy dané letectvu
  • Útok - boj v tváří v tvář
  • Léčka - skryté jednotky, mají-li v dostřelu nepřítele mohou zahájit palbu
  • Speciální rozkazy - tyto rozkazy hrají významnou roli ve hře, je jich velké množství
  • Pohyb - běžný pochod, pohyb v boji, nebo střelba z vozidla za pohybu patří do tohoto bodu
 4. Testy na paniku - jednotka, která dostala alespoň jeden zásah, musí provést ihned test na paniku. Pokud neuspěje, zalehne a její bojová činnost je značně omezená.

... a jde se do dalšího kola

Konec hry

Hra končí splněním cíle scénáře, nebo hry. Většinou to bývá obsazení, nebo udržení nějakého místa do konkrétního kola. Počet kol je daný scénářem, nebo se hráči domluví. Kol může být i dvacet a více.

Shrnutí

Taktická hra. Hlavní důraz je kladen na první fázi v kole-vydání rozkazů. Hráč v této fázi musí opravdu přemýšlet. Náhoda ovlivňuje pouze boj, ale systém je vyvážený a hráč nemá dojem že jedním špatným hodem něco zásadního pokazil. Hráči hrají fáze kola současně.

Nelze opomenout výbornou kvalitu detailních modelů jednotek.

Autor: battlegames