nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Arkham Horror (Third Edition)

Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: právě překládáme
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Nikki Valens
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

planuji se dodatky a rozsireni?


planuji se dodatky a rozsireni?
a kde?

22.5.2019 16:09:34

trocha osvěty

Spíš než politická korektnost to bude selektivní slepota ;)

Dal jsem si tu práci se na to podívat:
Cca polovinu nestvůr tvoří nelidská monstra, cca čtvrtina jsou bílí muži a zbytek ženy, "ne-běloši" a dokonce je tam i jedna žena-černoška.
Mezi pomocníky bílý muž taktéž figuruje, stejně jako 5 žen a několik mužů hispánců a asiatů.

Spojené státy roku 1920 zažívaly masivní imigrační boom, takže byly všechno, jen ne "čisté a bílé". Zároveň zde fungovala docela brutální rasová i národnostní segregace, takže to, že vyšetřovatelé jsou až na dvě výjimky Američané ze střední třídy a jejich pomocníci imigranti, dává dokonalý smysl (navíc mezi pomocníky ze speciálního balíku pro scénáře je těch bílých můžu ještě víc).

P.S. Ještě bych rád upozornil na ten děsivý fakt, že mezi vyšetřovateli je jedna lesba a jeden možný homosexuál (nepotvrzený, vycházím ze spekulace ohledně mužského jména jeho lásky) - to už bych skoro začal dávat bacha, aby mi ta hra nerozvrátila rodinu a neudělal z dětí devianty :)

Upraveno autorem (porovnej)

20.11.2019 15:39:06

Politkorektnost


Hru jsem pořídil nedávno a přesně tohle byla první věc, která mě při prohlížení karet praštila do očí. z 12 pomocníků není žádný bílý muž. Na tu dobu dost netématické. Pak většina lidských nestvůr jsou zase bílí muži, takže to tak hezky zcela nepropagandisticky vyrovnají :D

18.11.2019 23:07:25

nezapomeňte,

koho to zajímá, dnes ve 20:00 by měly být zveřejněny novinky ohledně prvního rozšíření na YT kanále FFG.

11.6.2019 11:01:50

Off topic

Prosím kohokoliv kdo by chtěl pokračovat v debatě na téma politická korektnost nebo cokoliv v duchu debaty co tu proběhla, ať založí nové vlákno a v úvodním příspěvku dá referenci na toto vlákno. Ale další diskuse ať se odehrává tam a zde se to vrátí k původnímu tématu.

Tj. plánované rozšíření a dodatky.

Díky.

Upraveno autorem (porovnej)

7.6.2019 14:37:56

Atmosféra

Budu se tvářit, že nejsem OT: Na rozšíření se těším, hlavně doufám v další dílky mapy a zvětšení balíčků encounterů :).

Kdyby Lovecraft někdy hrál něco z Arkham Files, buď se střelí do nohy nebo se pokusí přivolat Azathotha, aby konečně sežral svět. Přesto maj hry skvělou atmosféru a řekl bych, že 3. edice se v tomto dostala celkem daleko. Stále tam však zůstává ono "jdeme střelit Cthulhu brokovnicí do obličeje a uvidíme, co se stane". Takže aby mě někdo nepochopil špatně - miluju kompletní Lovecraftovo dílo a miluju Mythos hry od FFG. A jsem přesvědčen, že i když se stále vykrádají, s každým vydáním jsou lepší tak, že se vyplatí je stále kupovat. 3. edice Arkhamu tak u mě teď zcela vyřadila sbírku Eldritche. S LCG bych to nesrovnával, protože ten si zahraju při zcela jiné příležitost.

Co se však zastoupení kultur a minorit týče, tady mi přijde zcela absurdní něco řešit. Kdybychom se drželi čistě Lovecrafta, tak je to hrozná nuda a rozmanitost žádná. On těch archetypů hrdinů má vážně málo. Navíc, pokud si dobře vzpomínám, hrdinka tam není fakt asi žádná. Nerad bych přítelkyni říkal: "Za holku hrát nemůžeš, protože Lovecraft byl fakt divnej. Sorry jako." Navíc se stále bavíme o fiktivním městě (světě), kde chodí obyvatelé měsíce, návštěvníci z Pluta, mluvící kočky, chapadlaté bestie a nedaleko stojí vesnice rybích lidí. Černej homosexuál, ind nebo latino opravářka mě fakt nerozhodí. A kdo ví, co by zrovna na tohle řekl Lovecraft. Židy by asi jako správnej antisemita nezkousl, ale tohle? A zcela upřímně si myslím, že i když se někdo osype u představy, že existují homosexuálové nebo třeba jiní lidé než běloši, zrovna u této hry to příliš nepozná. Co si teď vybavuju, tak minimálně 8 bělošských postav "starého dobrého" světa by tam být mělo.
---
Autor hry Velryby ničí svět

7.6.2019 13:32:00

OT

Svět se v prdel obrací .... už dlouho.

7.6.2019 13:03:03

SJW

Pozoruhodné, kam až se dostane diskuse na téma chystaného rozšíření, kvůli kterému jsem to vlastně rozkliknul :D

A jdu se podívat do diskuzí k Robinsonovi, abych se pobavil nad tím, jak se šovinisti vztekají ze slov jako třeba vojačka a tesařka :D :D

(Mnohokrát děkuji za příspěvky od Miner a Hawkie, protože bych to asi nenapsal lépe...)

7.6.2019 11:18:04

její?

Umírám :D sorry OT
___
redaktor Deskofobie

7.6.2019 11:14:21

Azalin

Mě se zrovna tahle mechanika líbí, jo musí se to míchat, ale zase nevíš jak rychle se k té stopě dostaneš, ale víš že tam je. Tudíž ten efekt naopak oceňuju, to míchání je pak daň za to, že hrajem analogovou hru, tam se to musí řešit mechanicky.

@Svobi: Na ty pomocníky se podívám, na rovinu sem si toho zatím nevšimnul, ale nijak sem je neprohlížel a nestudoval.
Jinak jak tu psal Hawkie, je to evidentní odkaz designéra(ky) Nikky Valens, která se identifikuje jako non-binary osoba. Tudíž její? hry v sobě ten odkaz mají, viz. třeba Dragonholt co zmiňoval Kubrt. Nikky už pro FFG nepracuje a už je to nějaký pátek, takže je solidní šance, že rozšířko bude mít jiného designera a třeba nebude tak "progresivní".

7.6.2019 10:34:05

Azalin

Nemyslím si, že by v rozšíření měnili základní část pravidel hry (míchání stopového setkání mezi tři vrchní setkání čtvrti).

Jinak Arkham LCG naše skupina také hraje (a moc nás baví). Já mám ale radši Arkham III.

Důvody tu jsou - větší svoboda ve hře (méně lineární). Větší příběh ve hře (kodexové zápisy v AH3 jsou daleko rozsáhlejší než v LCG). Není tu deckbuilding (který mě nebaví). Je tu herní deska, která je moc krásná. A vůbec grafika AH3 se mi líbí více. Veliké karty detektivů a tak...

7.6.2019 08:34:36

Politkorektnost

Teda ta hra má hodně problémů, ale zrovna tohle jako problém nevidím, vlastně jsem to při těch několika hrách, co jsem hrál, ani nezaznamenal.. Víc mě například otravuje to věčné míchání tří horních karet balíčků. Fakt nevím, jestli půjdu do rozšíření, pokud nebudu vidět snahu něco zlepšit. Nevidím důvod, proč hrát tohle místo AH LCG..

7.6.2019 08:10:10

Svobi

Abych odpověděl na tvou otázku, ano i ne.
Tu atmosféru to sice ničí, ale ne tolik, aby to udělalo hru nezábavnou, nebo neatmosférickou. Pořád se člověk musí hlavně soustředit na příběh (ty zápisy v "kodexu" jsou fantastické!) a když si zrovna vytáhne nějaký politkor bullshit, tak si trochu zanadává, odplivne a jede dál :)

A nejde ani tolik o ty vyšetřovatele, u nich je vyloženě absurdním excesem jen Daniela (Latino, lesba, mechanička a opravářka aut, motorkářka...). Takže ji prostě málokdy hrajeme.

Hlavně mi vadí ti pomocníci, protože tam je to opravdu čistě o zástupcích minorit a gender vyrovnanosti, zcela bez běžných lidí té doby. Z čehož bolí oči.

7.6.2019 07:30:43

Svobi

Osobně z toho nemám pocit "ultrakorektnosti". To, že se mezi větším počtem vyšetřovatelů objeví mj. homosexuál, lesbička, černoch atp., mě nepřijde jako problém nebo známka "ultrakorektnosti". Jak psal Miner - i takoví lidé tehdy žili a to, že se objeví ve hře jako hratelné postavy, mě osobně nevadí (vadilo by mi, kdyby to byly jediné postavy, za které můžeš hrát, a hra tě tak fakticky nutila hrát výhradně za postavou z jakékoliv minority - tak to ale není).

Otázka "je to ještě Lovecraft" je špatně položená - není, ani nikdy nebyl. Je to hra inspirovaná jeho dílem. Chápu ale, jak to myslíš, a za mě platí, že (nejenom) dílo HPL je tady velmi dobře z(a)pracované. Atmosféru to má podobnou a pokud se ti líbil AH2, MoM2 nebo AH:LCG, je velká pravděpodobnost, že se ti bude líbit i AH3.

Pokud by mi implementace jakékoliv minority vadila, nemám problém to říct. Zapracování minorit do AH3 (resp. jakékoliv jiné hry z rodiny Arkham Files) mi ale nepřijde jakkoliv násilné - pokud by se tady nerozběhla tahle debata, nejspíš bych se nad přítomností minorit vůbec nezamýšlel. Jestli to je známka "politkorektnost", "ultrakorektnosti" atp., je asi dost subjektivní. Podle mě spíš ne (důvod vidím v tom, že hlavní designérka hry Nikki Valens do hry prostě promítla kus svého vidění světa).

7.6.2019 01:30:13

@Pelly

To je trochu mimo srovnání, pokud by hra byla historická wargame z WW2, tak by rudoarmějci v Normandii nedávali smysl, pokud by to byla alternativní historie (fikce chceš-li) a byla k tomu nějaká zábavná omáčka, tak by tam být mohli.

Nicméně, možná se ti to nepozdává, ale i ve dvacátých letech minulého století skutečně žili homosexuálové. Sice jak tu bylo psáno svojí orientaci skrývali, ale existovali.
Oproti tomu, Rudá armáda se vylodění v Normandii opravdu nezúčastnila. Tudíž ta analogie nefunguje.

Mimochodem je nesporně pravda, že výběr vyšetřovatelů neodpovídá reprezentativnímu vzorku, jak píše Hawkie, ale není důvod, aby tomu tak bylo, to za prvé a za druhé, originální Lovecraftovo charaktery, taky nebyly reprezentativní vzorek soudobé společnosti, byť samozřejmě v úplně jiném úhlu.

Ale nepovedené paralely nejsou to důležité, zásadní je, jestli tahle snaha o korektnost a maximální vyváženost přináší FFG více zákazníků. Častým argumentem pro přidávání ženských charakterů je fakt, že deskovky začíná hrát víc a víc žen a ty ocení, když mohou hrát za ženský charakter. Jestli to je pravda neposoudím, ale to že hry ať už počítačové tak deskové nejsou už jen zábavou nerdů téměř výlučně mužského pohlaví je pravda.

Ale faktem je, že bych byl taky nerad, kdyby se každá hra změnila na seznam klišé, kde si jen odškrteme, že máme zástupce každé skupiny, že je všechno vybalancované. Zkrátka taky bych byl nerad, kdyby deskovky dopadli jak filmy od Disney. :)

6.6.2019 22:13:57

Atmosféra

Hru jsem nehrál, ale rád bych se zeptal, jestli ta ultrakorektnost neničí atmosféru? Přece jen hry Mythosu kupuji především díky atmosféře, kterou tvoří návaznost na Lovecrafta i pochmurná a neprobádaná 20. léta. Proto se zeptám. Je to ještě Lovecraft? Nebo to je jen hra, kde měli tvůrci ulehčenou roli a nemuseli vymýšlet jména monster a hrdinů?

Jinak kroutím hlavou nad dnešní bláznivou dobou, kdy musí člověk před vyjádřením názoru nejdříve napsat, že mu nic nevadí a rozhodně proti nikomu není, aby nebyl náhodou ukamenován..

6.6.2019 21:51:48

Politkorektnost

Plně souhlasím, že řada vyšetřovatelů neodpovídá reprezentativnímu vzorku lidí žijících v té době. Nikky Valens coby členka minority zjevně cítila vnitřní potřebu promítnout minority do svého díla - sice tomu netleskám (odchyluje se to jak od reálií té doby, tak od díla HPL), ale nijak mě to neuráží.

6.6.2019 12:34:40

Jo a jinak OT

jak sviň... ;-)

6.6.2019 12:30:32

Politikokorektnost

Toto je specialita Nikky Valensové... Kdo hrál Legacy of Dragonholt, tak ví. ;) Ano, to je úplné fantasy, ale inkluze a korektnost tam volá úplně do nebe... Na BGG za to všichni nadšeně tleskají! Hru mi to nezkazilo, ale přišlo mi to padlé na hlavu. Přesně jak píšete - na někoho "normálního" tam člověk nenarazí.
...................................................................
Redaktor Deskofobie a blogu Kubrt vs Deskovky

6.6.2019 12:03:48

Lovecraft

Řekl bych, že se tím snaží tlačit proti populárnímu americkému názoru o Lovecraftovi, že byl velký rasista, xenofob a homofob (a že jsou tyto jeho názory propletené skrze jeho prózu). Za mně osobně ty náznaky tam moc nevidím a celá ta vlna politické korektnosti mně přijde ujetá :D

Jana & Jonáš
deskoviste.cz

Upraveno autorem (porovnej)

6.6.2019 12:01:00

?

úplně stejně bych se pozastavil například nad hrou "inspirovanou" WWII, kde by se na plážích Normandie vyloďovali rudoarmějci. Však to je přeci taky daleko reálnější, než Shoggothi, ne?

Upraveno autorem (porovnej)

6.6.2019 11:45:58

Fikce

Dílo H. P. Lovecrafta je fikce. Ano je zasazená do 20. let dvacátého století, ale třeba mechanička je IMHO reálnější než Shoggoth.

Mě osobně je to celkem fuk, to že FFG dbá na vyváženost pohlaví, že tam cpe všechny možná etnika atp.. není nic nového. Mimochodem s tím počtem postav už jedna lesba a jeden homoseuál dávají smysl i statistiky ne? :)

Pokud to nezačne bejt dotěrně poučný a násilně inkluzivní, nemám s tím problém. Až s tím budu mít problém přestanu to kupovat.

Mimochodem já sem ty FFG hry vždycky bral jako něco inspirované Lovecraftem, nikdy sem k nim neměl vztah jako k součásti jeho díla, možná proto mě to nechává chladným.

6.6.2019 11:33:15

Lothar135

Suprově shrnuto, naprosto souhlasím... na BGG bys dostal ban :-D

6.6.2019 11:26:02

přesně...

Líp bych to nenapsal a ani k tomu asi nenašel sílu. Ani já nemám ani zbla proti homosexualitě (minimálně na polovičku údajných HS se přinejmenším hezky kouká, že jo ;-)) a rasista taky nejsem, ale jak říkám. Úplně mě to asi nesejří jako tebe, ale kroutit hlavou nad tím kroutím. Asi jako nad princeznou na vozíku v jedné Disneyovce...

Upraveno autorem (porovnej)

6.6.2019 11:15:30

Politkorektnost

Předem se omlouvám za delší text, ale byly tu otázky na toto téma.

Jak jsem psal, ve hře je možno najít politkorektnosti poměrně dosti.

Vidíme ji u vyšetřovatelů:
Máme tu dvě nové postavy. Gaye a lesbičku (Calvin není zcela nová postava, ale dřív v Arkhamu II nebyl homo...respektive pro nikoho nebylo důležité něco takového zmínit). Ani jeden není běloch. Daniela je mechanička a živí se opravami aut...jako vážně? Kamarád k ní trefně prohlásil, že se autorům skutečně povedlo koncentrovat maximum menšin do jedné osoby...

Nemám nic proti homosexuálům a ženských opravářích a proti latíno američanům. Mám ale hodně proti nerealističnosti a ničení atmosféry. Kolik si myslíte, že by v dvacátých letech v USA bylo lidí, co by si šli nechat opravit auto u ženské? Kolik myslíte, že tam bylo mechaniček? A co se týče homosexuálů, v této době byla homosexualita mnoha lidmi ještě považována za psychickou chorobu. Nikdo se s tím nešířil ani nechlubil a společnost byla silně proti všem takovým jedincům...bylo to pokládáno za zvrácenost. A latinos američané byly v té době extrémně vzácní...zejména teda kolem Bostonu :D.

A pak ta horší věc, pomocníci a spojenci:
Ve starém Arkhamu II bylo super potkávat známé tváře z Lovecraftových povídek a příběhů. Zde nenajdete ani jediného. Proč? Protože autoři pokládali za vhodné tam narvat hromadu naprosto nerealistických politkorektních postaviček. Opravdu by mne zajímalo, kolik bylo ve dvacátých letech černých univerzitních profesorů v celé Americe...nebo bohatých černých sekretářek...nebo japonských policistů...ženských policejních detektivek...čínských boxerek?!?...atd...prošli jsme všechny spojence a nenašli jsme tam nikoho, kdo by byl typickým obyvatelem USA v této době...prostě ani jeden...všichni jsou buď "nebílí" nebo s genderově nereálným povoláním v té době...

Tohle je to, co mě štve, to nepřirozené vecpání extrémně netypických postav, které zcela nahradily reálné lidi té doby, neřkuli mé oblíbené postavy z příběhů. Ono to skoro vypadá, jako kdyby při tvorbě měli autoři zakázáno vymyslet jako spojence bělocha. Nebo ženu s reálným povoláním. Kdyby jich tam bylo pár, tak neřeknu, bylo by to příjemné zpestření...ale tohle? To je fakt bléé...

Jinak mám tu hru opravdu rád, tohle je holt takový můj osobní trn v patě...a vlastně i trn i všech ostatních hráčů, co to se mnou hráli...ono si toho moc nejde nevšimnout.

6.6.2019 10:58:59

Hawkie

Tak ono toho BF z AHF zas až tolik nevydal:

AH2
TZ
EH
PH

a teď je na cestě AH3. Ano, k doposud vydaným hrám vždy vydali i alespoň jedno rozšíření, i když ne nutně to první. Jestli se tedy nemýlím, tak:

AH2: 1. a 2.
TZ: 1. 2. a 5.
EH: 1.
PH: CK a 3.


Upraveno autorem (porovnej)

3.6.2019 10:33:38