Arkham Horror (třetí edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 130x (Seznam vlastníků)

Arkham Horror (třetí edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Nikki Valens
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

planuji se dodatky a rozsireni?


planuji se dodatky a rozsireni?
a kde?
22.5.2019 16:09:34

Nikdo neví...
Je to dost zvláštní, ale ticho po pěšině... upřímně řečeno, ani se nidivím, ve srovnání s Arkham Horror LCG ta hra fakt není nic moc..

22.5.2019 16:23:58

Miranu
Určitě něco bude, jen ty prodeje jsou asi slabší než se čekalo respektive mi přijde že třeba teď to Putování po Středozemi frčí prodejně mnohem lépe a do toho odešla z FFG autorka takže se to asi trochu zbrzdilo a prioritu mají jiné věci.
Azalin: Jj LCG je bomba zvlášť cyklus s Carcosou je úžasný, třetí edice Arkhamu mě bohužel opravdu moc nezaujala, nějak mi to evokuje herně spíš Pandemic což mě moc nebere.

22.5.2019 16:38:54

AH3
Třetí edice AH není špatná hra, ale to vytěžování mythosu ze strany FFG je už i na mě trochu moc (Arkham Horror, Eldritch Horror, Arkham Horror LCG, Elder Sign, Mansions of Madness 1 a 2 edice... vše samozřejmě se spoustou rozšíření), takže jsem seznal, že další kousek pořídím výhradně případě, že půjde o něco skutečně mimořádného. A to, při vší úctě k AH 3 ed., tady nejde. Navíc po odchodu Nikki Valens je otázkou, jak to bude pokračovat.

22.5.2019 18:35:07

...
Vidím to úplně stejně jako Hawkie.
A přesto jsem moc zvědavý, co s tím první rozšíření udělá.
A taky se divím, že tu už dávno není...

22.5.2019 20:53:36

Taky by mne zajímalo..
Safra, rozšíření tahle hra potřebuje jako sůl!

Čekal bych ho ale asi až v listopadu, rok po vydání.

Dost mě mrzí, že prodeje nejsou dle všeho moc dobré, protože ta hra je opravdu super. Má to svoje mouchy, to rozhodně (zejména nečekanou politkorektnost...), ale jinak mě to baví mnohem více, než třeba karetka, protože ač to má hodně podobných mechanik.

Na rozdíl od LCG je to více příběhové (mnohem delší příběhové popisky) a je to mnohem více znovuhratelné (stejný scénář v karetce je pro mne po prvním odehrání už takřka znovunehratelný). Ale má to jen 4 scénáře a málo karet setkání, málo předmětů a kouzel a tak...aspoň jedno rozšíření bude podle mne naprostá nutnost!
(jsem zmlsán rozšířeními Arkhamu II, kterého jsem milovníkem :))

28.5.2019 15:21:43

Lothar135
Jakou Politkorektnost myslíš? Resp. jak se projevuje např. oproti II edici? Dost mě to zajímá, uvažuji o české verzi.. I díky tomu jsem zavrhl zahučet do LCG a lokalizovat si ji.. Možná je čas na změnu názoru..
Každopádně to, že ještě teď není rozšíření, cosi napovídá..

28.5.2019 20:24:22

Lothar135
Ta zmínka o politkorektnosti mě taky zaujala... co tím máš konkrétně na mysli? Já si při hraní nevšiml, že by to bylo z tohohle hlediska nějak výrazně odlišné od ostatních Arkham Files věcí... uniklo mi něco?

Když jsem koukal na komponenty, měl jsem z toho podobný pocit jako blahé paměti z Eldritche - přišlo mi, že část hry prostě "uřízli", aby ji vydali jako první rozšíření (pravda, u Eldritche jsem ten pocit měl o něco větší).

Nepochybuji ani v nejmenším, že se rozšíření dočkáme. Pokud ještě není ani ohlášené, souhlasím, že nejpravděpodobnějším vysvětlením jsou slabší prodeje. FFG nejspíš čeká, až se prodá určitý počet kusů hry, aby se jim (podle jejich zkušeností s počty prodaných kusů rozšíření ku počtu prodaných kusů základní hry) vyplatilo rozšíření vytisknout.

29.5.2019 00:12:52

...

Pro některé zákazníky je to možná trochu začarovaný kruh, protože kdyby nějaké rozšíření vydali, tak jsem si to už taky koupil. Ale dokud nemám jistotu že se hra dočká aspoň nějaké podpory v podobě dalších scénářů a karet, nahrazovat Arkham 2nd Ed. nebudu. Aspoň to jedno větší jako byla New California pro Fallout.

Já se trochu obávám, že tomu tradičnímu FFG modelu dnešní doba úplně nevyhovuje. Deskovky vycházejí jak na běžícím pásu, a dlouhodobě podporovat starou hru se asi tolik nevyplatí, pokud to není hit hned ze startu.

Nová civilizace taky stále nemá oznámené rozšíření.

29.5.2019 00:33:29

Borghal
Tenhle aspekt na to určitě může mít taky vliv, souhlasím. Pokud jde o mě, pak tím hlavním důvodem je to, co jsem zmiňoval dřív - obrovské vytěžení mythosu ze strany FFG a z toho plynoucí "únava", pokud jde o tuhle tématiku, resp. její zpracování ze strany FFG... FFG tohle téma ždíme na můj vkus až nestydatě (viz např. opakované používání naprosto identických ilustrací v různých hrách). Základ AH3 mi nepřišel jako žádný revoluční počin - spíš evoluce původní hry s využitím řady mechanik z úspěšné AH LCG. Což samo o sobě není špatně - AH3 není špatná hra. Je to ale pořád (téměř) totéž, v X-tém kabátě, pouze s drobnými úpravami (alespoň takový jsem z toho měl pocit po pár hrách).

29.5.2019 01:22:07

politkor
je pravda, že jeden homosexuální vyšetřovatel by bohatě stačil. Nicméně pro genderovou vyváženost je třeba přidat i jednu lesbičku, že... Také mě to přinejmenším překvapilo a už nad tím jen kroutím hlavou...

29.5.2019 09:15:35

AH3
Mě se naopak AH3 líbí moc, je to kombinace mechanik z předchozích deskovek (AH2, EH), AH LCG, Falloutu a možná dalších, ale to mě nijak netrápí, zajímá mě výsledek a ten je dobrej. Nemám problém zahrát konkrétní scénář několikrát, např. ten první sem hrál třikrát a už je to nějaký pátek, klidně bych ho zahrál znovu. Jeden jsem ještě nestihl zahrát vůbec, hru sem hrál asi 6x.

AH2 byla hra, kterou jsem ze všech FFG mythos her hrál asi nejvíc, jedna z her co mě přitáhla zpět k deskovkám, takže na ní mám super vzpomínky, ale zároveň vím, že měla spoustu chyb, občas se hra moc nepovedla, třeba když člověk dostal rychle nářez a zbytek hry se z toho nevzpamatoval. Lost in Time and Space - mám cca 20minut pauzu a nic nedělám. Složitá údržba, často se na něco zapomnělo atp...

Když vyšel EH tak sem celý AH prodal, mimochodem měl jsem to skoro celé, první velké rozšíření jsme hráli celkem dost, druhé pak asi 3x, třetí jednou, tam mě zklamaly ty personal questy, od toho sem čekal o dost víc. Každopádně jsem se poučil a EH mám základ a Forgotten Lore a nic dalšího sem nepořizoval a zatím jsem v pohodě. Hrál jsem dvakrát Mountains of Madness a není to špatný, ale že bych si to musel kupovat, to si rozhodně nemyslím. Mám z toho stejný pocit jako z AH2, měl bych plnou skříň krabic, které nepoužiju ani když se dostane na hru samotnou.
Každopádně EH mám rád, je jednodušší, lépe odsýpá, ale mám z něj jiný pocit, než z AH, je to víc takové akční, kdy člověk lítá po světě a hasí problémy, nepřátelé jsou spíš překážky než hrozby a celé to vnímám spíš jako dobrodružství než jako horror. Není tam ten tlak a pocit beznaděje, který byl v AH2 často dost běžný.

AH3 pak je trochu návrat k horroru, ale né úplně, nepřátelé jsou opět spíš překážky co zdržujou než nějaká hrozba, ten pocit tlaku tak je díky event decku, ale tak dobrej jako v AH2 prostě není, přeci jen když člověk sype doom žetony a ví, že když jich bude deset stane se něco špatnýho a když nasype 10 explore žetonů stane se něco dobrýho, je spíš takové účetnictví než horror. Na druhou stranu ty scénáře jsou pěkné, speciální mechaniky doplňují pěkně konkrétní téma scénáře a díky použití velkého množství komponent specifických pro daný scénář, je téma hodně cítit a zážitek z různých scénářů je skutečně jiný. V tomhle je AH3 napřed před všema ostatníma a kvůli tomu si tu hru rád zahraju a v tuhle chvíli jí dám přednost před EH i před AH2 (ten už bych asi hrát nechtěl).

Recyklace artu pokud je v rozumné míře mi taky nevadí, aspoň je to konsistentní a má to stejný "feel" jako AH LCG.

Za mě je to povedená hra, budu rád za rozšířka, zároveň bych nechtěl, aby to nabobtnalo jako druhá edice nebo Eldritch.

Co se týká vytěžování tématu, tak na tom nevidím nic špatného, dokud ty hru budou kvalitní a tématicky v pohodě, tak ať klidně dělají další. Kdyby vydávali Carcassone Mythos Files nebo Osadníky z Arkhamu, tak bys asi prskal, ale tohle mi nevadí.

29.5.2019 10:16:42

politkor
Hru ještě nemám, takže neznám podrobnosti, ale nemůže ta sexuální orientace vyšetřovatelů souviset s Nikki Valens? Viz její charakteristiku na Twitteru.

29.5.2019 11:26:16

Její orientace
je mi upřímně jedno. Asi jako jí moje.

29.5.2019 11:32:43

Miner
Když to vezmu podobně chronologicky:

- AH2 byla pro mě něco velmi podobného - k deskovkám mě v podstatě přivedla. Z nostalgie ji mám doma v AJ kompletní (chybí mi pouze revised edice Žlutého faraona), ale už jsem ji velmi dlouho na stůl nedostal a s ohledem na množství nových skvělých her asi ani hned tak nedostanu...,

- EH je pro mě vylepšená AH2 s jiným feelingem. Herně ale vymazlenější a víc user-friendly. Taky ji mám komplet, ale taky jsem ji už dlouho nehrál a asi se k ní hned tak nedostanu...,

- AHLCG přinesla výraznou změnu v mechanice hry, aniž by tím utrpěl feeling ze hry (v řadě případů je možná vůbec nejlepší, co jsem u mythos her zažil), a obrovskou variabilitu,

- MoM2 přinesla další obrovskou změnu - práci s aplikací,

- u AH3 naproti tomu postrádám cokoliv "nového" nebo "revolučního". Jde o kompilát předchozích her, který se příjemně hraje (souhlasím, že AH3 není špatná hra), ale já osobně tam v tenhle okamžik nevidím nic, co by mě přimělo zainvestovat do ní. Třeba se to změní s rozšířeními, ale trochu o tom pochybuji (kromě pár dobrých nápadů rozšíření zpravidla přinesou i dost zbytečné mechaniky).

Konzistence artu je v obecné rovně samozřejmě plus (bylo by dost podivné, kdyby jednotlivé hry z Arkham Files měly výrazně odlišný art), ale míra jeho naprosté recyklace ze strany FFG mě osobně vadí. Vůbec bych se nezlobil za obdobně graficky ztvárněného Mi-Go, jenom např. v jiné póze a s jiným pozadím (což už není "totální recyklace"). Pokud je ale ve třetí hře použit naprosto identický obrázek, vyvolává to ve mě jednak podezření na snahu FFG o co největší úspory za art, jednak mě to lehce mate - pod konkrétním obrázkem mám často zapamatované i konkrétní schopnosti/vlastnosti, a ty jsou v jednotlivých hrách samozřejmě liší.

Pokud jde o vytěžování tématu, je to samozřejmě každého věc - dá se argumentovat zejm. širším výběrem, což je (zpravidla) věc čistě pozitivní. Já jsem ale už z toho množství FFG her s touhle tématikou (a recyklovaným artem a v případě AH3 i s absencí něčeho výrazně nového/revolučního...) lehce unaven. Uvidím, jak dlouho mi vydrží kompletování AHLCG, ke kterému se taky dostáváme minimálně...

Eventuální Carcassone Mythos Files nebo Osadníci z Arkhamu by mě nijak zásadně neurazili. pokud by tam byl nějaký smysluplný přesah do mythosu. Pokusů o naroubování mythosu do jiných her tady v minulosti bylo už vícero (z hlavy mě teď napadá např. Lovecraft Letter), a do budoucna se určitě dalších dočkáme. Někdy se to povede, někdy ne - já osobně za povedenou adaptaci považuji tu, která dává hráči alespoň lehce pocítit tu těžko popsatelnou atmosféru děl HPL (a dalších lidí z jeho okruhu). Pokud jde o pouhopouhé využití jmen (typicky Prastarých), bez jakéhokoliv přesahu, pak za mě palec dolů. Ale to je čistě můj ryze soukromý názor, který nehodlám nikomu vnucovat.

29.5.2019 11:44:37

GordonFreeman
Osobně bych se tomu vůbec nedivil (v době, kdy mythos hry dělal hlavně Richard Launius, ve hrách tyhle aspekty vůbec nebyly, resp. nevybavuji si je), nicméně přítomnost vyšetřovatele gaye a vyšetřovatelky lesbičky mě nijak neuráží.

29.5.2019 11:54:41

Hawkie
Souhlasím, že AH3 není nová hra, ale přijde mi, že máš špatně nastavená očekávání. Kdyby se to jmenovalo Elder Horror nebo cokoliv, tak ok, ale tady se bavíme o Arkham Horroru třetí edici, už z podstaty věci to je nová edice existující hry a nikoliv nová hra, tudíž čekat revoluci mi nedává moc smysl.

TI4 taky není nová revoluční hra, protože je to nová edice existující hry.

Čímž neříkám, že musí každého zaujmout nebo že jí musí všichni hned kupovat. Je to proste evoluce AH a za mě povedená. Těžko bych si dokázal představit, že bych si sednul ke druhé edici místo třetí.

A mimochodem ani mi nepříjde, že by ta hra byla tak ořezaná jako Eldritch, možná z pohledu odehraných desítek her v nějakém kratším čase, ale to mi přijde že dneska už u moc lidí nehrozí, rozhodně ne u mě.

Někdo tu zmiňoval znovuhratelnost ve srovnání s LCG, tak u AH mi přijde lepší ve smyslu, dám klidně scénář znovu. U AH LCG pak již zahraný scénář zahraju klidně taky, ale s jiným balíčkem, pokud mi scénář přijde zábavnej a chci vyzkoušet jinou taktiku, tak proč ne, ale mám tam tu podmínku jiného decku, bez toho bych scénář znovu nehrál.

29.5.2019 13:18:28

politkor
Pelly - OK, to byl jen můj postřeh, když na to téma přišla řeč.

Těším se na českou verzi.

Kéž Cthulhu pohltí tvůj dům až jako poslední!

29.5.2019 15:41:39

Miner
Jistě, AH3 je z povahy věci následovníkem AH2. Ale přesto jsem čekal větší porci změn. Díky tomu, že ty hlavní změny jsou v podstatě převzaté mechanismy z jiných her téže rodiny (Arkham Files), to na mě nově moc nepůsobí. A s ohledem na to, že takových her z téže rodiny mám vícero, nemám potřebu to pořizovat. To není výhrada k té hře - to je vysvětlení, proč nemám potřebu ji pořídit (a pokud jsou její prodeje opravdu horší, pak podobným způsobem možná uvažuje víc lidí).

Pokud jde o TI3 a TI4, potom jejich základ je samozřejmě prakticky stejný. Na rozdíl od AH, resp. Arkham Files, ale neexistuje celá rodina her ze světa TI, které by s určitými modifikacemi dělaly totéž.

29.5.2019 16:59:19 | Upraveno autorem (porovnej)

rozšíření
Bude představeno 11. června

31.5.2019 21:16:24

Rozšíření
Jen doplním zdroj: https://www.fantasyflightgames.com/en/news/2019/5/31/ffg-live-in-june/

1.6.2019 08:13:26

No však...
bylo na čase... uvidíme, co na to BF

1.6.2019 08:37:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
Pletu se, nebo BF prozatím každé první rozšíření hry z rodiny Arkham Files, jejíž základ do češtiny lokalizoval, také přeložil? U AH i EH to tak určitě bylo, u ostatních už si nejsem jistý (a jsem líný to dohledávat...). Pokud ano, pak bych spíš čekal, že i tohle rozšíření bude lokalizovat. Neznám ale samozřejmě všechny podstatné okolnosti (zejm. množství prodaných kusů, co má BF s FFG ujednáno atp.), takže jde fakt jen o odhad...

Na obsah rozšíření jsem docela zvědav - pokud by tam přišli s něčím opravdu hodně zajímavým, zvážil bych pořízení.

1.6.2019 18:22:58

Rozšířění
Taky sem koukal, těším se.

Mimochodem samotná třetí edice má samozřejmě svoje inovace, ať jsou to další specifické komponenty pro každý scénář (anomálie, clue eventy, monstra, agenda deck), proti EH je to výrazný posun. Monstra samotná pak fungují taky jinak, je to elegantnější než u předchůdců, třeba to jak vymysleli, že dokud monstrum není engaged jsou všechny informace na jedno straně karty a naopak poté co na někoho skočí platí druhá strana karty, což je prostě chytrě vymyšlené a nabízí to nové možnosti, například tím, že si monstrum někdo vezme na pašká vypne jeho rubovou abilitu. A neposlední řadě pak bag driven omen fáze, to je úplně nové a taky se mi to líbí, navíc to do budoucna dává spoustu možností.

1.6.2019 23:24:20

Miner
To, že se rozmnožil počet balíků karet, sice umožňuje větší vázanost s tématem konkrétního scénáře, ale jednak to zvyšuje náročnost setupu a managementu během hry, jednak to snižuje znovuhratelnost (zas tolik karet v každém balíku základní hry není). EH byl v tomhle směru podle mě rozumný kompromis, v AH3 je těch různých balíků karet na mě už trochu moc.

Práce s pytlíkem s tokeny je zjevně víc než inspirovaná AH:LCG, ale je to ok mechanismus.

Mechanika nepřátel je udělaná pěkně, souhlasím.

Za mě asi hlavní změna spočívá v boardu, který se pro každý scénář sestavuje individuálně - to udělali taky pěkně.

Jak jsem psal na začátku: hra to rozhodně není špatná, ale že by ve mě vyvolala potřebuji ji hned pořídit, to ne. Uvidíme, co přinese rozšíření.

2.6.2019 14:53:56

Bag
Arkham LCG využívá tahání žetonů z pytlíku k vyhodnocování testů. To rozhodně není to samé, jako když tahání žetonů supluje protihru jako je to v AH3.

To bych pak mohl říct, že Arkham LCG kopíruje Orleáns nebo jiné hry s taháním z pytle, protože je tam pytlík a tahaj se z něj žetony. Zásadní není ten pytlík a žetony (to už tu bylo dřív), ale to jak s tím hra pracuje a v AH3 to použili inovativně.

2.6.2019 16:04:47

Vybíráme z Bazaru

Šachy DETOA - vhodné pro rodiny i šachisty
Šachy DETOA - vhodné pro rodiny i šachisty
Akt. cena: 130 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas