Arkham Horror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Nexus
Autoři: Kevin Wilson
Richard Launius
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pár dotazů (budoucího) začatečníka

Zdravím a doufám, že nebude vadit, když se tu mezi vás vetře jeden, deskovými hrami doposud nezasažený, "vetřelec. :)
Abych se dostal k jádru věci: poslední desková hra kterou jsem naposled hrál byly snad před 10 lety klasické (a klasicky nudné) Dostihy a sázky (resp. Člověče, nezlob a jeho další "varianty") - jsem "odkojený" na klasických "pen and paper" hrách (DrD, Shadowrun). Ještě před Vánocemi mě napadlo, že bych si konečně taky nějakou deskovou hru pořídil, a před pár dny jsem konečně vyrazil obhlídnout situaci do obchodů. Jakožto fandu H.P.Lovecrafta mě okamžitě upoutala kouzelná krabice s nápisem Arkham horror, doma jsem si pročetl pár recenzí a nějaké příspěvky na zdejším webu, celkově se mi velmi zalíbil popisovaný systém hry ("rpg" prvky, kooperativnost hráčů) přesto (nebo právě proto?) mám pár dotazů (tisícovka je pro mě přeči jenom relativně velká částka na to, abych si koupil něco, co mi pak bude ležete ve skříni).

1. Z toho, co jsem měl možnost si přečíst, jsem vyrozumněl, že hra je vhodná spíše pro pokročilé hráče. Je ten deficit pro někoho, kdo s deskovými hrami začiná, opravdu tak rapidní?
2. Jedním z motivů pro pořízení téhle hry je "mytologie" Lovecraftova světa. Tudíž by mě zajímalo, zda-li je daný faktor při hře cítit a nestává se z toho pouhé házení kostkami a počítání čísel s pěknými obrázky.
3. Další možný problém vidím v tom, že hru budu pravděpodobně případně hrát ve dvou hráčích (s přítelkyní), proto se ptám: nakolik je hra hratelná a vyvážená ve dvou?
4. V případě, že byste mi hru z jednoho z výše uvedených důvodů nedoporučili, tak by mě zajímaly případné alternativy, které by splňovaly podmínky kooperace hráčů a "rpg" systému.

Předem děkuji za odpovědi.
24.1.2011 20:48:26

Krátce, stručně :-)
1) Podle mě to problém není, pokud tě a tvé spoluhráče neodradí komplexnější pravidla než třeba u Osadníků či Bangu.
2) Atmosféra bezmoci a beznaděje z hry přímo sálá. Dokonce mám pocit, že FFG k tomu dávají prokleté kostky, aby na nich nepadlo moc pětek a šestek :-)
3) Arkham hrajeme v drtivé většině ve dvou a nijak mi to hru nezkazilo, ani neznehodnotilo.

24.1.2011 20:56:10

VinasSolamnus
Tak tie zeleno-čierne kocky určite pochádzajú z hlbín R'lyeghu. Odkedy ich mám, miera utrpenia investigatorov nepozná hranice.

24.1.2011 21:15:53

to Stavik
ak máš rád lovecraftove diela a rpg a kooperatívky, tak isto kupuj. atmosférou je táto hra výborná a to, že si ešte žiadnu "veľkú" hru nehral podľa mňa nevadí. sám som hral arkham horror takmer hneď na začiatku môjho herného života a zvládol som to v pohode čo sa pravidiel týka :-)

24.1.2011 21:40:28

Stavik
1. Nemal by to byť problém. Musíš ale počítať s faktom, že v začiatkoch stráviš viac času listovaním v pravidlách než samotným hraním.
2. Hra je skutočne veľmi atmosferická. Záleží však aj na tebe, ako sa do nej dokážeš vžiť, a samozrejme aj na spoluhráčoch.
3. Optimálny počet sú asi 3 až 4 hráči, ale hra vo dvojici určite nepredstavuje žiadny výrazný hendikep.

Mimochodom, a čo keby si na týchto stránkach skúsil nájsť niekoho, s kým by si si mohol AH vyskúšať? Mal by si informácie z prvej ruky. Veď keď už nie tu, tak kde? :-)

24.1.2011 21:43:04

to Stavik
Přidám svůj osobní názor a rozhodně to neber jako něco objektivního nebo zaručeně správného.
1) Podle mě je to pro začátek trochu moc velké sousto. Pravidla nejsou úplné peříčko a když nemáš trochu nahráno, tak budeš ze začátku hodně tápat a může Ti to tu hru dost znehodnotit. Namísto aby sis užíval atmosféru hry, budeš listovat v pravidlech a hledat, jak se to sakra vlastně hrálo? Začal bych u trochu lehčích kalibrů viz bod 4.
2) Mytologie a celková atmosféra Lovecraftova díla ze hry přímo sálá, ale musíš si ji umět vychutnat. Dá se totiž hrát tak, že pěkně předčítáš všechny atmosferické popisné texty na kartách celé skupině a fantasie krásně pracuje... Nebo z karty přečteš jen: "Jo, mám hodit Štěstí -1 a můžu najít nějakou zbraň. Boží!" Jaké si to uděláš, takové to budeš mít. Ta hra je připravená na obě varianty.
3) Co se týče hry ve dvou hráčích, tak tu bych osobně moc nedoporučoval. Tenhle názor moc neber, protože jsem to ve dvou hrál snad všehovšudy jednou. Pokud budete hrát každý za jednoho vyšetřovatele, tak se do něho budete moct vžít, ale celá hra se zderivuje jen na přípravu na závěrečný souboj, protože to snad ve dvou nejde ani jinak vyhrát. Tím se ale obíráš o dost velký kus hry, její skryté taktičnosti i strategičnosti a podle mě i atmosferičnosti (kašlem na brány, musíme nasbírat největší kvéry proti tamtomu velkému zlému - který by měl ale být v podstatě nezabitelný, když už se jednou probudí).
Pokud budete hrát každý za 2 vyšetřovatele, tak už si budete moct hru užít úplně, ale zase bude pokulhávat ten RPG prvek a sžití s hrdinou. Když Ti jeden padne do bezvědomí a ztratí polovinu věcí, tak co... Máš přece ještě druhého, takže žádná křeč. Já bych hru raději doporučoval pro rozmezí 3-5 hráčů, to je nejlepší. Ve 3 je to infarktovka, ve 4 jednodušší záležitost a v 5 zase trochu složitější, neboť se na plánu objevuje více potvůrek.
4) Tak se konečně mrkněme, jaké jsou tedy alternativy, když Tvou situaci nevidím úplně růžově a se zásadním nedostatkem chapadel... Tady je trošku zádrhel v jazykové vybavenosti. Pokud Ty i Tví případní spoluhráči pasivně ovládáte angličtinu, tak máte pár možností: Betrayal at House on the Hill (kooperativní a v průběhu hry se něco zvrtne a jeden hráč se stane zrádcem), Tales of the Arabian Nights (není kooperativní, ale je silně příběhová a dá se hodně dobře hrát jako RP), Shadows over Camelot (kooperativní se skrytým zrádcem), Space Hulk: Death Angel (čistá kooperativka, ale není RP). Pak pár náročnějších, které bych ale taky nedoporučoval pro začátek, takže jenom abys měl o čem přemýšlet, až budeš mít trochu nahráno: Middle-Earth Quest (jeden proti zbytku), Battlestar Galactica (mechanismus skrytých zrádců).
Pokud nevládnete anglickým jazykem, tak... Máte dost smůlu... Česky takové věci moc nevycházejí, snad možná Space Alert, ale tam si neužijete RP, protože je to realtime stresovačka (i když s rozšířením se už dá vylepšovat postava mezi lety). Dále ještě dobrá kooperativka je Ghost Stories, ale tam se taky na RP nehraje, tam jste rádi, když to stíháte nějak rozumně uběhat.
A nebo máte tvořivého ducha a odhodláte se ke stažení překladů z těchhle stránek a hru si počeštíte. Problém je, že zrovna Betrayal at House on the Hill, který bych Ti nejvíce doporučil, ještě není přeložen. Stejně tak je to s Tales of the Arabian Nights, i když tam se na překladu pilně pracuje, a podobně je na tom Death Angel. Jedině mi tak z toho vylezly Shadows over Camelot, který zase ale není moc příběhový.
A teď prostě babo raď :-)

24.1.2011 22:00:37

budoucímu začátečníkovi
Staviku, přidám svůj názor podepřený vlastní zkušeností. Člověče hrál každý, i já. Dostihy jsme taky hráli všichni. A jestli máš teď chuť na cokoliv složitého, komplexního, dlouhotrvajícího, tak do toho prostě jdi a neposlouchej řeči o tom, že to bude pro Tebe velké sousto a že bys měl začít něčím jednodušším. Nic jednoduchého a složitého neexistuje. Existují jenom věci, které máme touhu objevit, poznat a vyzkoušet. A nic nás na ně nepřipraví. Jde jenom o Tvoji vlastní zkušenost. Takže přečti si pár postřehů, prohlédni si obrázky, podívej se na hodnocení ostatních, ale pokud Tě něco zaujme, je jenom na Tobě, aby sis o tom udělal vlastní obrázek. Hodně štěstí a mnoho příjemných překvapení a kouzelných chvil u skvělých her.

A ještě fakta:
1) pokročilí hráči a začátečníci to je nesmyls - tím se nezatěžuj
2) Arkham sem si koupil, zahrál, skvělá hra, která mi nabídla to, co jsem čekal, pak jsem si přečetl jednu povídku od Lovecrafta ... nuda ... takže znalost díla není potřeba k tomu, aby ses u hry bavil
3) ve dvou hráčích skvělá ... můžete klidně každý hrát za víc hrdinů ... odpadá problém s pasivními hráči, kteří se podvolují autoritě ostatních a pak už jenom tahají figurkami, jak jim kdo řekne ... ve dvou se skvěle domluvíte a můžete lépe koordinovat, případně si hrát každý po svém ... nikde není řečeno, že hru musíte vyhrát, abyste se dobře pobavili
4) Arkham doporučuju, pokud Tě hodně zaujal a cítíš, že Tě láká, tak se nezdržuj s alternativami.
5) Znalost angličtiny ... teď když vyšel česky, tak není co řešit

24.1.2011 22:10:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Stavik
Pen & Paper RPG je podle mě mnohem lepší základ k dnešním hrám než Sázky a dostihy nebo Člověče. Jinak co bych ti doporučil z mé zkušenosti (protože takhle jsem se do světa deskovek sám dostal) - když už jsi objevil zatrolenky, tak se podívej po nějakém hráči v místě svého bydliště a napiš mu. Určitě najdeš někoho poblíž, kdo bude mít pár her, které si s ním můžeš zahrát, aniž bys je hned musel kupovat a tak zjistíš, co se ti líbí a co ne. ;-) A abych taky odpověděl na tvoje otázky:

1) Já jsem taky skočil rovnýma nohama do Arkhamu a byl jsem unešen, ale je pravda, že pokud člověk sám nemá to nadšení (většinou partner/kamarád, kterého přesvědčuješ ke hře a nemá zkušenosti s ničím než s člověče), nemusí ho to hned chytit. Ale jinak je jedno jestli jsi hrál stovky her nebo žádnou.
2) Atmosféra Lovecraftova světa tady hraje prim a když si to umíš užít, nenajdeš nic lepšího (alespoň než vyjde Mansions of Madness).
3) Jde to, ale přijde mi lepší, když každý hraje za 2 vyšetřovatele. Ale samozřejmě si to pak ideálně vyzkoušejte ve všech možných variacích.
4) Těch her je skutečně hodně a třeba Death Angel není špatná volba, je to malá a levná hra a vůbec není špatná.

24.1.2011 23:03:05

Arkham vs zaciatocnici
Ako bolo napisane, urcite si najdi hraca vo svojom okoli, zahrajte jednu/dve hry a uvidis. ;-)
Ako cerstvy majitel AH sme od pondelka hrali asi 5 hier.

Prvykrat som hral sam za 2 postavy, kedy som sa ucil pravidla. - cca 6 hod (stale neovladam uplne vsetky pravidla, ale to nevadi ;-) )
Druha hra uz bola zivsia, pravidla sa do ruk beru sporadickejsie, hlavne na uistenie, ci sa dobre pamatam ako to, ci ono funguje.
Kazda dalsia hra je uz len dopilovanim pravidiel, upravou poctov strasidiel a pod. (3 a 4 hraci).

Po tychto 5 hrach mam chut zahrat AH kedykolvek s kymkolvek. Pravidla stale neovladam na 100% (cca 90%), ale hru si vieme uzit, a pravidla v danom momente "ohnut" podla nasho vykladu, pokial nepochopime danu kartu.

Bolo to uz popisaneho vela, staci citat. ;-)
PS: Hral som pred tym len Smallworld a klasicke hry ako clovece, dostihy, investor, bridge, scrabble.

27.1.2011 11:31:20

stavik
Nevím jestli tady už kluci psali. ALe Rozhodně to nejprve vyzkousej. Existuji dva tabory. Jedni tuhle hru miluji a druzi nevedi co s tím. A je to pro ne nuda. Takže pozor na to.

27.1.2011 11:35:25

ve dvou
Já to hraji tak z 90% ve dvou a super. Prostě si každý vezme dva vyšetřovatele a bez jakékoliv úpravy pravidel hraje.

27.1.2011 12:08:04

Stavik - AH ano i ne
Pokud jste spolu s přítelkyní fandové H.P.Lovecrafta, tak do toho jdi. V opačném případě se přikláním k tomu co psal Kadaver + přidávám vlastní komentář, za který mě tady jistě ukamenují - hra Tě může pěkně otrávit, protože házet 3 hodiny kostkami a listovat v pravidlech nemusí být úplně pro každého "začátečníka" snesitelné a klidně by se mohlo stát, že hru pak odložíš do skříně a nedáš jí druhou příležitost. Pro mě osobně je Arkham, přestože je to dobrá hra, trochu zklamáním a možná je to i tím, že nejsem fandou Lovecraftova světa a na hru se dívám čistě z herního pohledu. Fandové Arkhamu promiňte.

27.1.2011 12:57:42

Vybíráme z Bazaru

Concordia Venus + Italia, Balearica
Concordia Venus + Italia, Balearica
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas