Arkham Horror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Nexus
Autoři: Kevin Wilson
Richard Launius
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

hra jednoho hrace

nejaka doporuceni, varovani, apod.? pripadne i neco oficielnejsiho?
25.12.2010 13:38:49

1 hrac
normalne si to zahrajes treba s dvemi detektivy sam, hra je urcena od jednoho hrace, coz je oficialni.

25.12.2010 13:46:16

to Ringo
jj. na obalu pisou 1-8. ale v pravidlech jsem zatim nevypatral nejakou option rule pro jednoho hrace. nekde na zatrolkach jsem cetl 3 detektivove pri jednom hraci a 4 pri dvou

25.12.2010 14:58:43

ndru
tak ono je to na tobe, v kolika to solo rozjedes. Nejake optimalizace podle me nejsou potreba.

25.12.2010 15:13:08

to Ringo
oki

25.12.2010 16:54:11

to ndru
No podle house rules přímo od vývojáře je v solitaire ideální hrát za 4 vyšetřovatele. ;)
Ty house rules jsou přímo tady i přeložený. Není špatný se na to podívat, jsou tam docela zajímavý věci.

25.12.2010 22:21:26

to ndru
Zaklad staci hrat teoreticky ve trech vysetrovatelich. Je to pro jednoho cloveka jednodussi z hlediska ovladani postav, ale je to desna nuda. Nebo ve ctyrech, coz je teda uz uplny masochismus podle me, ale potom je hra mnohem jednodussi a v globalu si ji asi celou uzijes vice. Takze zaver je takovy, ze je nejlepsi pribrat jeste jednoho spoluhrace, pokud mozno. :-)

House Rules:
Nedoporucuji. Nejdrive si hru vyzkousejte tak jak je a po nejakych 6 - 10 hrach vyzkouset teprve House Rules.
POZOR: House Rules tak jak je znam, tak neovlivnuji hru v jednom hraci.

26.12.2010 01:20:14

to Vojtech
No tak to musím oponovat. Například Stormknight mi přijde jako výborná věc a není špatné se na začátku rozhodnout jak to začnu hrát. Ale to je každého věc. Jen jsem mu napsal ať se na ně podívá, ne ať hned zkouší všechny varianty...

26.12.2010 09:06:36

Jeden vyšetřovatel
Pravidla o žádných optional rules pro jednoho hráče nemluví, protože normálně předpokládají, že i když hraješ sám, tak budeš hrát jen jednoho vyšetřovatele (tomu jsou i přizpůsobena čísla otevřených bran a nestvůr v outskirts). Lidičkové na BGG to tak normálně hrávaji, ale hodně to tu hru degraduje, protože s jedním vyšetřovatelem nemáš šanci zavírat/zamykat brány, takže celou hru Ti nezbývá hrát nic jiného, než sbírat věci na neodvratný souboj s Prastarým. Ale i v jednom to jde, jak hlásí reporty.
Hrát za více vyšetřovatelů je kapku schizofrenní a ani si tak neužiješ tu atmosféru a tu beznaděj. Když Ti něco zblajzne jednoho vyšetřovatele, tak nad tím mávneš rukou a spolehneš se na ostatní. Když hraješ jen s jedním, tak se jo snažíš, aby Tě nic nesežralo a když máš málo sanity/staminy, tak se jo dvakrát rozhodneš, jestli do té brány lézt a nebo se nejprve zajít doléčit.

26.12.2010 10:15:09

Kadaver
JJ to je pravda, osobně bych za víc vyšetřovatelů už nehrál. Ať už v jednom či dvou hráčích. Ztrácí se to vcítění do postavy a pocit beznadějě, přesně jak píšeš. Hra tím podle mě dost trpí co se týče atmosféry.

26.12.2010 10:37:14

to Born
Nejsem si jisty, ale Storm Knight neni house rule, nybrz fanouskovska uprava.

Jo, tak jsem na tom koukal. Ty domaci pravidla tady na zatrolenych hrach jsou puvodni House Rules od Richarda Launiuse a na zaver je pridany Storm knight, ktery by tam ale nemel byt. Na BGG je takovych uprav tuna, aby se hra v celem prubehu nejak "vyvazila".

26.12.2010 11:42:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Vojtech Musil
House rules jsou v podstatě veškerá neoficiální pravidla...včetně fanouškovských úprav.

26.12.2010 12:24:19

to aradraug
Dobre, House rules v tomto pripade neni puvodni House Rules od Richarda Launiuse (ktere jsou mimochodem uvedena na oficialnim webu ffg k Arkhamu) a obsahuji upravu Storm Knight (kterou mimochodem na oficialnim webu ffg nenajdes).
Takze se da rict, ze toto jsou oficialni upravy od autora hry, ktere doporucuje pro hrani, ale nejedna se o nejaka errata, ktera by nahrazovala puvodni pravidla. Jen to dava alternativu.

Co jsem ale chtel rict je, ze toto nedoporucuju. Prijde mi lepsi si hru vyzkouset spise v originalu a zjistit, co a jak se hraje, proc atp. a pote postupne vyzkouset upravy jako jsou House rules od R. L. a Storm Knight. Bude vice zrejme, proc jsou upravy udelany a jake to ma nasledky. Krome toho tyto pravidla spise zvysuji obtiznost hry, takze pro nektere hrace by to mohlo byt vice deprimujici a proto opet nedoporucuji pro novacky.

26.12.2010 12:51:43

all
Jednak si myslim ze v jednom hraci to neni ono, ale o tom tu rec stejne neni :).

Jinak ja taky beru ze house rules je vse neoficialniho.

Stormknight byl vytvoret hlavne pro zaklad protoze byl (je) moc jednoduchy, ve chvili kdy se prida rozsireni (alespon deskove) tak stormknight nema smysl.

House rules od Richarda jsou zajimava.

V jednom hraci bych hral vice detektivu, v jednom budes porad lezt z bran ven a zavirat, s tim ze za kazdou zavrenou branu se nejspis dalsi dve otevrou, i kdyz pri vetsim poctu otevrenych bran jsou spise monster surge.

Jinak bych se nebal vlastni upravy pravidel driva nez 6-10 her. Odehrani deseti her netrva uplne chvili, a vic jak dva Arkhamy za vecer nedoporucuji, pote se muze snadno hrat ze se ohraje.

26.12.2010 18:41:41

první solo hra
Již dřív jsem AH hrál u kámoše a rozhodl jsem si to pořídit, dnes mi to přišlo a já si hned dal solo hru s jedním vyšetřovatelem. Byl jím fotograf a měl jsem dost štěstí protože jsem dostal random item tommy gun, takže nestvůry mi nedělali moc velké problémy. Prastarého jsem měl Yiga. Nakonec se vzbudil, protože se rychle načerpaly doom tokeny ( neměl jsem čas pečetit, kvůlivá rituálu, který mne zastihl bez kouzel - 3 kola v krámku). Měl jsem hodně stop a povedlo se mi ho dostat na 1 doom token, ale pak došla sanity a byl jsem sežrán. Hra jednoho hráče s jedním vyšetřovatelem tedy jde, ale není to tak zábavný a některé věci se bez více postav dělají horko těžko :D

7.9.2011 18:24:40

Solo hra
Hru jsem jen načnul s 1 vyšetřovatelem a po chvíli vzdal. To přeci není možné všechny brány oběhnout, pečetit, sbírat žetony stop a zabíjet příšery.Nebo jde jen o to se vybavit na Prastarého ?

14.6.2012 21:53:13

2: hnede ostri
hej.. zkus vic nez jednoho vysetrovatele ;)

solo neznamena 1 detektiv :)
ja solo hraju se 3-4 detektivy ;)

14.6.2012 23:17:40

Jen jednou...
... jsem zkoušela hrát sama, vzala jsem si vyšetřovatele dva, ale i tak jsem měla co dělat. Nemít tolik štěstí na karty i kostky, tak to nedám. Takhle mi to ale trvalo jen hodinku :)

15.6.2012 07:16:10

1 vysetrovatel
Ja to hral jen s 1 vysetrovatelem (pouze zakladni hru), moc zabavne mi to neprislo, protoze je temer jiste, ze prastary vyleze a tak vicemene se staci vybavit na zaverecny souboj. Kdyz to clovek hraje s timto zamerem, rekl bych, ze je to celkem lehke - ale ne moc zabavne.
Jediny problem je pak Azathoth - ten mi dal pekne zabrat, ale i toho jsem solo porazil, ale to uz je dost tezke, hlavne proto, ze hra trva dlouho a tudiz stihnou vyskakat nechutne zvesti - solo hru clovek casto projede na efekt nejake zvesti.
Jinak v solo taky hodne zalezi na postave, ktera hraje, hlavne maly pohyb je tragedie.

15.6.2012 08:01:22

re
Tak tak, podle mě jsou fakt potřeba dva vyšetřovatelé, v jednom se to nedá uběhat, i když výzva to určo je. Jinak ač AH zbožňuju, tak mezi hrou různých počtů hráčů je totální unbalance, jednou jsem hrál učební partii v 8 a byla to totální zývačka...

15.6.2012 09:48:17

Hra v jednom
O víkendu jsem AH dostal a protože hra s kamarády bude nejdřív příští týden, tak jsem si dneska dal hru sám. Hrál jsem s jednou postavou a Yigem. Celou dobu jsem měl otevřený pravidla, takže žádná super zábava, ale hrál jsem to abych pochopil jak ta hra funguje (proto jsem dal přednost jedné postavě, abych to zbytečně neprodlužoval). Nakonec samozřejmě Yig přišel a já ho celkem v pohodě sundal. Měl jsem ale štěstí na pomocníky i vybavení a taky se mi podařilo asi ve 4. kole shodit prokletí. Jinak v jednom bych asi hru nedoporučoval. K vyzkoušení a pochopení principů asi ano, ale není to taková sranda. Doufám, že ve více hráčích to bude super:)

5.9.2012 15:58:24

Coewolf
Je jasné, že ve více hráčích, kdy se hodně komunikuje je to větší zábava. Když už hra v jednom, tak doporučuji si vzít na hraní víc vyšetřovatelů.

5.9.2012 17:39:37

sappho
Určitě by hra s více postavami i v jednom byla zajímavější, ale hrál jsem to abych se trochu sžil s pravidlama a neměl jsem na to tolik času, takže proto volba jedné postavy. Jinak už se hodně těšim na hru ve více lidech.

5.9.2012 18:46:43

Opravdu nehratelné jako sólo?
Pořád mi to nedá, nezeptat se znovu. Opravdu je sólo hra tak špatná, nezáživná a nevím co ještě?

Hra mě podle recenzí láká, ale vzhledem k její délce budu mít problém shánět spoluhráče, tj. dost často bych si ji rád zahrál sám....

12.7.2013 09:15:46

cartas
Neřekl bych, že je špatná, nezáživná a nevím co ještě :o) Asi dost záleží, kdo od toho co čeká.

V jednom za jednoho detektiva je dost těžko vyhratelná, nebo spíš určitě ji (podle mě) nevyhraješ na zapečetění bran. Teoreticky s velým štěstím by byla možná vyhrát na zavření bran. Ale spíš se dá vyhrát jen tak, že porazíš Prastarého, až se probudí. Takže s jedním detektivem je to spíš příprava na bitvu s Prastarým (což je ale podle mě taky zábava, rozhodně tím nechci říct, že by to bylo nějak méněcenné).
Pokud to hraješ v jednom hráči za víc detektivů, určitě se to víc blíží "normální" hře více hráčů, ale zas to klade větší nároky na koordinaci nebo jak to říct - prostě přepínat se z jedné postavy do druhé a pamatovat si, co má která za skilly, zbraně, spojence, aniž bys to musel pokaždé znova hledat... někomu to může vadit nebo dělat problémy.

12.7.2013 11:37:12

Sólo hra
Ja som si túto hru kupoval preto, že som ju chcel hrať sám, ale po pár pokusoch som ju musel dať stranou.
Ono je síce napísané, že je pre 1-8 hráčov, ale v tej hre to nie je nijako vyvážené - kolo stále vyzerá rovnako a to tak, že najskôr si svoje odohraje 1-8 detektívou a potom sa ťahá karta z balíčka prastarého (teraz neviem presný názov) - a toto je blbosť, pretože ak máš iba jedného detektíva, tak je pomer ťah detektíva vs. ťah prastarého 1:1, lenže ak je v hre 8 detektívou, tak je pomer 8:1.
Áno, sú tam určité mechanizmi, že keď je viac hráčov, tak sú limity nestvůr väčšie a počet dovolených otvorených brán menší, lenže to len veľmi biedne kompenzuje tento silný nepomer.
Na to, aby si ako sám mal reálnu šancu, tak zo začiatku by si sám musel hrať za štyroch (!) detektívou, postupom času, čo som čítal, tak sa ten počet dá znížiť na dvoch (ale je to riadna honička). A toto ja osobne nedávam a ničí mi to atmosféru hry - osobne sa neviem do toho vžiť, keď musím každé kolo hrať za 4 detektívou (i dvaja mi robia problém) a u každého si ustrážiť jeho špeciálnu vlastnosť, špeciálne karty, ktoré má a do toho nezabudnúť za kolo, že čo som chcel urobiť v ďalšom kole (toto sa mi často stávalo, že som kvôli niečomu išiel do jednej časti a v polovici cesty zase zabočil inam a tak sa zbytočne zdržal).
Skúšal som aj nejaké kompenzácia, ako napr. začať s nejakými výhodami, lenže potom sa možnosti hry veľmi znížia len na zatváranie brán a neustále zabýjanie príšer a už nepotrebuješ chodiť do rôznych lokalít, lenže potom ti zase chýbajú žetóny stôp a je to nestíhateľné.

Ako sólo hra mi príde omnoho lepšia Mage Knight, kde je špeciálne scenár pre sólo hru, plus si vieš ľahšie ovplivňovať obtiažnosť hry. Tu obtiažnosť ovplyvníš v rámci pravidiel len minimálne. Arkham Horror je podľa mňa dobrá hra, ale minimálne pre dvoch hráčov s dvomi detektívmi a max. pre štyroch s jedným detektívom.

12.7.2013 20:32:19

Vybíráme z Bazaru

ESCAPE ROOM - Úniková hra
ESCAPE ROOM - Úniková hra
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas