nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Ark

Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: undefined
Vydavatelé: Doris & Frank
PS-Games
Rio Grande Games
Wargames Club Publishing
Autoři: Doris Matthäus
Frank Nestel
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Otázka: Jak Noe vměstnal do své Archy všechna ta milá zvířátka tak, aby se navzájem nesežrala?

3-5 hráčů se pokusí o totéž ve středně dlouhé karetní hře, hratelné též s rozšířením a/nebo ve variantě pro 2 hráče. Karty zvířat obsahují určité charakteristiky (oblíbené klima, potravu, váhu a povahu) zvířete a hráči je budou muset během hry vhodně zkombinovat.

Příprava hry

Na stůl se položí základní karta představující Archu a 5 bodovacích karet (Zásoby a povahy zvířat: těžká, pomalá, plachá a užitečná).

Ze zamíchaných karet Zvířat a Zásob se vyloží první čtyři (vždy dvě pod levobok a dvě pod pravobok Archy). Rozdíl mezi váhou nákladu na pravoboku a na levoboku určuje výchozí náklon Archy a zvýrazní se žetonem na odpovídajícím poli Archy.

Dále se na stůl vyloží další 3 karty - viditelná nabídka karet k dobrání.

Každý hráč dostane žetony jedné barvy a do ruky 2 karty.

K ostatním kartám se přidají karty Deště a vznikne dobírací balíček.

Průběh hry

Hráči se pravidelně střídají a ve svém tahu provedou jednu z těchto možností:

  1. buď hráč dobere 1 kartu z nabídky a 1 kartu z dobíracího balíčku (pak doplní nabídku do plného počtu o další kartu z balíčku)
  2. nebo hraje karty z ruky

Hráč smí z ruky přiložit do Archy 1 až 2 karty, přičemž musí dodržet několik zásad:

Archa se plní po řadách (palubách), vždy jednu kajutu na levoboku a jednu na pravoboku. Kajuta smí obsahovat nejvýše tři karty Zvířat nebo Zásob. Hráč přikládá kartu do existující kajuty nebo zakládá kajutu novou. Přiložením karty její váha ovlivní náklon Archy - nelze přiložit kartu, která by Archu převážila a převrhla. Přikládaná karta se také nesmí ocitnout v ohrožení (nelze umístit teplomilné zvíře do mrazivé kajuty; popř. kombinovat zvířata nebo zásoby, které by spolu nedělaly dobrotu™). Po přiložení karty hráč uplatní případnou specifickou schopnost zvířete a přidá 1 svůj žeton na odpovídající bodovací kartu.

Konec hry

Jakmile se při dobírání karet z balíčku objeví pátá karta Deště, mění se možnosti hráčů - smí buď hrát 1 kartu z ruky nebo stát. Hra končí ve chvíli, kdy už nikdo nemůže hrát kartu z ruky. Každá bodovací karta se vyhodnotí zvlášť, hráči si sčítají dosažené body za převahu svých žetonů na bodovací kartě. Hráč, který získal nejvíc bodů, zvítězí.

Odpověď: Všechno jde, když vám teče do bot...

Autor: M

Další názvy této společenské hry

  • Arche Opti Mix