Andor - dobrodružné legendy

xxxxxxxxoo hodnoceno 303x (Seznam vlastníků)

Andor - dobrodružné legendy  - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Michael Menzel
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

1 legenda VS ostatní legendy

Jedna z věcí, nad kterou v souvislosti s Andorem dumám je velký rozdíl mezi 1. legendou a ostatními. Tedy těmi, co znám.

Andor mě první legendou úplně odstřelil tím, že se v průběhu hry změní úkol. Hráči dopředu netuší, co se bude dít. Když jsem hru vysvětloval a hrál s jinou skupinou, tak se kamarádka pořád ptala a co je cílem? A mě došlo, jak je to jiné oproti 99% her a hlavně... jak je to blízké RPG, v nemž netušíte co pro vás PJ připravil.

Bohužel všechny ostatní legendy se drží opačného primitivního přístupu, kdy Vám na začátku hry vyblejí, co je váš "cíl" a maximálně přihodí nějaký ten cíl pod nohy. Naproti tomu v první legendě nejdřív chodíte po kraji, pak zuřivě bráníte hrad, načež se neočekávaně musíte přinejmenším rozdělit a utíkat s dopisem do lesa.

Jedna z věcí, kterou podle mě Andor trpí, jsou dementní legendy. Nemyslím herně, ale příběhově.
15.9.2015 21:53:04

výuka
1. (a 2.) legenda je především výuková, tak nějak se nepředpokládá, že ji budeš hrát víckrát, slouží hlavně k naučení mechanismů metodou "nezdržujme se čtením, pojďme na to"...

ale ano, to, že se úkol náhle změnil, nás dost vytočilo...

16.9.2015 08:45:50

Joe

alladjex
Ono, Andor nie je RPG. Síce som ešte nehral ďalšie legendy okrem 1., ale čo-to som už preložil z nemčiny (nájdeš v sekcii "Ke stažení").

Niektoré legendy majú väčšiu variabilitu, niektoré menšiu - a je to vždy o tom, ako autor tú-ktorú legendu nastaví a čo zmení uprostred hry.

Otázka aj je, či dokážeš do jednej legendy dať príliš veľa zvratov, keďže si vždy limitovaný lištou priebehu legendy (a postupom Rozprávača na nej).

Ale verím, že kreatívni autori prídu s dostatočne variabilnými a "RPG-like" legendami.

16.9.2015 09:48:06

asi jsem to špatně napsal ...
add Wolfsen: Já sem se asi blbě vyjádřil. Mě se totiž ta první legenda líbí ze všech nejvíc.

add Joe: Mě právě Andor přijde ze všech RPG her, co jsem hrál, jako nejbližší storytelingovému RPG. Nikdy mě moc nebavil dungeoncrowling a souboje byli spíš spestření příběhu.

Respektive systém Andoru má ten potenciál vyprávět pěkné legendy s neočekávanými zvraty, jako je v první legendě. Ale na to jak je dlouho venku zase tak moc legend nevyšlo. Popravdě, když Andor vyšel, tak jsem si myslel, že to dopadne jako u počítačových protějšků, že budou hráči valit další a další legendy. Ale je fakt, že deskovek je tolik, že se hráči jen těžko přinutí dělat pro jednu konkrétní ... už musí frčet na další. Nemyslím to nijak špatně. Nejsem jiný ;]

16.9.2015 11:19:18

Joe

alladjex
Neviem, či sleduješ oficiálne nemecké fórum (resp. vieš po nemecky), ale tam je tých fanúšikovských legiend na 10-20 nových krabicových hier Andoru :)

Od krátkych párkartových až po monštrá o 30-40 kartách...

A áno, potenciál má hra veľký, plus ak máš malé rozšírenia (čo bohužiaľ v CZ/SK asi neuvidíme, takže aj ja si budem musieť zohnať nemecké), tak tých predmetov a kartičiek sa ešte nakopí omnoho viac. Plus samozrejme veľké rozšírenie/pokračovanie Cesta na Sever (to si asi tiež kúpim, keď vyjde - hádam počas budúceho roka sa podarí našporiť).

Neviem napríklad, či sú nejaké legendy úplne bez príšer (prípadne iba s pár z nich) a či sa orientujú aj na iné príbehové deje... Asi sa spýtam na nemeckom fóre :)

16.9.2015 13:19:18

Vybíráme z Bazaru

Dominant Species
Dominant Species
Akt. cena: 1550 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas