Ancient Civilizations of the Inner Sea

xxxxxxxxoo hodnoceno 3x (Seznam vlastníků)

Ancient Civilizations of the Inner Sea - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: strategická, válečná, diplomacie
Čeština: není
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Chris Vorder Bruegge
Mark McLaughlin
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Zdravim, ma niekto skusenost s touto hrou a je ochotny sa podelit o dojmy? Pripadne neuvazuje niekto o preklade?
29.9.2019 14:43:31

ACIS

Hra je veľmi rýchla a svižná, má vcelku jednoduché pravidlá, ktoré snáď ani nepotrebujú preklad.
Je vhodná aj pre začiatočníkov, ako úvod do sveta Wargamingu. Je určená pre 1-6 hráč, veľmi vhodná aj pre hru solo. Mám odohraných niekoľko cvičných partií, plus hrali sme aj v troch, pravidlá sa v podstate vysvetlili za cca 10 minút. V hre hrá každý hráč za jednu z desiatich starovekých civilizácií, ktorú sa snaží doviezť k víťazstvu získavaním víťazných bodov. Tieto je možné získať za mestá a divy, obmedzene i za víťazstvo v bitve. Hrá sa v základe na 4 epochy (3000 BC – 500 AD), z ktorých každá pozostáva z 2-4 ťahov. Každý ťah pozostáva zo 4 fáz: Fáza rastu (budovanie civilizácie), Fáza Kariet, Fáza súperenie (bitvy) a Fáza vyhodnotenia. Je riadená kartami, ktoré sú pre všetky epochy rovnaké, a recyklujú sa (zamiešajú na začiatku každej epochy). Sú medzi nimi škodiace karty udalostí, ktoré sa vyhodnocujú ihneď, karty „bojové“, karty osobností, investícií.
Hra navyše obsahuje množstvo historických a sandboxových scenárov (60 str.), ktoré sa dajú hrať takisto solo alebo vo viacerách hráčoch. Každý má svoje špeciálne pravidlá, môžete si skúsiť hru napr. za Hannibala, Alexandra Macedónskeho. Doporučujem.

29.9.2019 15:29:28

Hrali jsme ted o vikendu
A moc se mi ta hra libila. Je to takova lightova wargame / civilizacni hra rizena kartami, na kterych jsou udalosti, ktere vam bud pomahaji nebo skodi protihracum (ehmmm je to docela skodici hra, vas narod lze i vymazat z mapy a ve hre je i faze "restartu" naroda, kdyz se vam zrovna nevede nejlip :-) Ale rekl bych, ze k tomu dochazi zridkave.
Hra je to malinko abstraktni - jedine co dostanete je hromada drevenych disku. Vasim hlavni cilem je rvat je na mapu, kde dle toho kolik jich na danem uzemi mate predstavuji bud jakesi tabory, osady anebo mesta.
Na mori pak rybarske lodicky anebo flotily. Osady vam generuji dalsi disky, mesta pak vitezne body. Dale muzete disky pouzit na "talenty" ktere maji vselijake pouziti anebo muzete postavit div, ktery vam pak dava bonusovou schopnost po dobu nekolika kol.

Jenom bych si teda dovolil nesouhlasit s kolegou v nasledujicich bodech:
Pravidla rozhodne nejsou na 10 minut :-) - mozna pro lidi, kteri jsou opravdu zbehli v cdg/wargamingu. Nerikam, ze je hra slozita, ale to tvrzeni mi prijde prehnane, rovnako jako, ze hra nepotrebuje preklad - u hry jsme se nekolikrat zasekli i treba u nekterych karet, ktere spoluhracum prisli nejednoznacne, nebo uplne neporozumeli jejich textu.
Ty anglictiny je tam docela dost...
Ze je hra svizna mi taky uplne neprislo, ano, hrali jsme v 6 lidech, vsichni novacci, nekteri i mene hard-core hraci a s pauzama na jidlo, cigo a pod... ale za cca 4 hodiny jsme odehrali 1. epochu :-)
Opet, zalezi na lidech, scenari atd... ale pro prvni hru si urcite nejaky ten cas vymezte :-)

30.9.2019 00:07:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Re:

Áno, je to samozrejme o individuálnom pohľade :-). V porovnaní s ostatnými WG sú základné pravidlá u ACIS skutočne jednoduché, majú predsa cca 12 strán (nepočítam setup). Samotní autori uvádzajú komplexnosť 3/9, čo mi príde pravdivé. Zjednodušene ide o umiestňovanie / odoberanie diskov. Samotné hranie už môže byť naozaj pre niekoho komplikovanejšie, záleží od skúseností s podobnými hrami, úrovni angličtiny, atd. Tej tam skutočne až tak moc nie je, texty na kartách mi prišli jasné. My sme sa po 10 minútach fakt pustili do hry, niečo sme samozrejme ujasňovali počas hrania, hlavne schopnosti divov. Hra mi príde rýchla preto, že karty ktoré dostávate na konci epochy, si môžete v kľude pozrieť počas fáze rastu iných hráčov. Čím viacej hráte, tým vám to príde plynulejšie, karty poznáte už podľa obrázkov a viete čo spôsobujú. Mne príde, že nemusím príliš dlho premýšľať čo urobiť, situácia hracej doske sa často mení, reagujem na akcie protivníkov. Ale záleží skutočne s kým hráte, ak máte u stolu 6 premýšľavcov, môže v pohode tá jedna epocha trvať i 4 hodiny . Hlavne pri prvej hre, časom sa to dostáva rýchlo do krvi. Zabudol som ešte spomenúť, vo fáze rastu má určitú výhodu hráč, ktorý ide posledný, môže tak reagovať na hranie diskov ostatných hráčov. Netreba zabudnúť na doplnkové pravidlá, individuálne pre každý historický scenár, ktoré hru určite robia náročnejšou a predlžujú hernú dobu. Ale nie vždy sa hrá na 4 epochy, navyše dĺžku epochy dokáže skrátiť pravidlo náhlej smrti.

30.9.2019 10:46:28

Vybíráme z Bazaru

Splendor
Splendor
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas