Age of Innovation

xxxxxxxxxx hodnoceno 13x (Seznam vlastníků)

Age of Innovation - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 200 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická
Čeština: není
Vydavatelé: Capstone Games
Feuerland Spiele
Portal Games
Autoři: Helge Ostertag
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

House rule pro Iluzionisty (návrh úpravy přímo od autora)

Na frakci Iluzionistů se od vydání hry snáší kritika, že jsou totálně přesílení, což kdo zná Terra Mysticu, tak to vidí na první pohled. Spousta lidí z BGG včetně mě se rozhodla je vyřadit a nechávat v krabici. Rozbíjí hru a není zábava proti nim hrát.

Sám autor psal, že z testování vycházeli dobře, ale dle testerů to bylo dáno tím, že silnější hráči za ně přestali brzy hrát, protože jejich schopnost jim přišla nudná a příliš jednoduchá. Nebyli s tou frakcí spokojeni. Chtěli je i změnit, proto během finální fáze testování chtěli dokázat, že jsou OP, a prý z 29 partií v té době  jich Iluzionisté vyhráli 24. Cca 82 %, což je úlet. Takový win-rate neměli v počátku ani Futuristé v Tapestry.

Autor je chtěl nerfnout, ale vydavatel byl proti, že prý z  dat (bohužel dost pokřivených) na oslabení nevypadali. A vydavatel že má poslední slovo…. bohužel.

Je k tomu obří vlákno na BGG a nedávno vyšel na BGG i rozhovor s autorem. Pod něj napsal, že za něj by měli vypadat takto:

"1-3 player game: just -1 power per power action
4-5 player game: -1 power per power action + 1vp per power action (4 player seems to be the tipping point, either they manage to get a lot of power actions, or the power actions are heavily contested).

Alternatively:
1-4 player game: just -1 power per power action
5 player game: -1 power per power action + 1vp per power action".

Tzn. že v 1-3 hráčích nebudou mít za každou energickou akci navíc  3 VB a ve 4-5 lidech dostanou jen 1 VB. Zůstane jim “pouze” sleva . Což je samo o sobě nicméně dostatečné. Protože snáze a rychleji spustí energetické akce, čímž získají další zdroje, což jim snowballovým efektem pomůže k vystavění dobré ekonomiky a snadnějšímu  skórování.

Úprava má pak za důsledek, že na konci partie nebudou mít dalších klidně 30-45 VB (dle počtu spuštěných energetických akcí), což byl prostě nesmysl. Mohlo co tvořit klidně až 25 % získaných bodů, a vlastně za nic. Vůbec nechápu, jak se v této podobě mohli do finální verze dostat a kazí to dojem ze hry.

Na otázku, zda se plánují online errata (jako tomu bylo např. u Okultistů v Terra Mystice), mi autor napsal, že to řeší interně s vydavatelem a nemůže mi říci více. Snad se ale oficiální úpravy dočkáme. Podle mě nejpozději, než se hra dostane k veřejnosti skrze BGA, na níž testování mj. probíhalo.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

9.12.2023 12:45:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Včera jsme hráli, první hra ve 4 hráčích. Starou Terra mystiku jsme kdysi všichni hráli, takže nováčci nejsme, majitel hry je v ní prý navíc velmi dobrý (což nakonec potvrdil :-) ). O tomto vlákně jsme nevěděli, ale už při setupu se nám Iluzionsti zdáli trochu “čudní” a raději jsme ověřovali v pravidlech, že skutečně mají takový efekt (slevu a 3VB). 

Hráč s nimi nakonec skončil 3., ale pravda je, že mu chvíli trvalo, než nastartoval engine na energie, pak už sbíral body jak Baťa cvičky, takže věřím tomu, že zkušený hráč toho může využít a rýžovat neskutečné množství VB.

14.12.2023 08:16:08

Jo, právě že zkušení hráči s nimi vyhrávají pravidelně, kor v menším počtu hráčů. Ve dvou jsou úplně ulítlí. Ale zase tahle autorova úprava je dle mého až moc zásadní. Je to takové ode zdi ke zdi. Protože pouze při slevě 1 energie jsou z Iluzionistů takoví horší Psychici. Ti za celou hru získají 30 energie navíc a začínají s 1 nástrojem. Kdežto Iluzionisté s tímto nerfem ušetří 20-32 energie (dle počtu spuštěných energetických  akcí: 10 asi zvládne každý, někdo jich dal až 16). Moc nevím, co si o tom mám myslet.

Zase ale aby Iluzionisté získali 30-48 bodů jen spouštěním akcí, to je prostě fail. Na BGG byly od fans různé návrhy, jako umožnit jim to spustit jen 1x za kolo (že by se to chovalo jako speciální akce), snížit počet bodů (ale ne na nulu, třeba 1 VB v menším počtu a 2 VB ve větším počtu hráčů), že by se sleva na akce odebrala, ale body zůstaly, nebo hezký byl návrh, že buď by měli slevu, ale bez VB, nebo by naopak museli zaplatit o 1 energii více a dostali by i ty 3 body…

Tak doufám, že udělají kompromis a errata vyjdou. Do té doby bych dal Iluzionisty max úplným nováčkům a já sám je neplánuju z krabice vůbec vyndavat.

A jaké bylo skóre, @zdenda-foto, když Iluzionisté byli až 3.? Tady těch bodů lze získat rozhodně víc než v TM, je to fakt hodně otevřené a přístupné.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

14.12.2023 09:11:54 | Upraveno autorem (porovnej)

167 / 159 / 127 / 69 

15.12.2023 12:10:00

Takže Iluzionisté 127? A co ten poslední hráč? Tak nízké skóre jsem dlouho neviděl … Tam bych si tipl, že bude rozdíl hlavně ve zkušenostech s TM než v síle samotných frakcí. Ono ty rozdíly se projeví většinou až v případech, kdy jsou všichni hráči více vyhraní. Jakože lepší hráč i za slabou frakci asi vždy porazí toho méně zkušeného, i kdyby ten hrál za někoho objektivně silného. To jsou mý zkušenosti z TM/Gaia Projectu/Terra Novy.

@zdenda-foto 

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

15.12.2023 12:24:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Jo, Iluzionisté 127. Já hrál za Physics. Vedl jsem v podstatě celou hru díky pěkným kombíčkům na body, ale tradičně jsem podcenil sílu závěrečného skórování za oblasti a chrámy, tak mě majitel hry na závěr přeskočil. Těch 18b za první místo je fakt moc, to chce nepodcenit. Poslední se docela trápil. Své první (a jediné) město postavil snad až v 5. kole.

15.12.2023 12:43:49

@zdenda-foto Jo, závěrečné skórování může rozhodnout, ale furt se nejvíc bodů získá během hry.

Ono právě Psychics by při nerfu Iluzionistů byli vždy lepší variantou, jak jsem napsal výše: ty dvě frakce si jsou (nesmyslně) moc podobný. Primárně dělají to samý, zachází efektivně s energií. Takže snad tu jejich úpravu vyřeší lépe, aby si je lidi chtěli stále brát a z OP frakce nebyla najednou frakce, která se bude jen přehlížet.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

15.12.2023 12:48:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Iluzionisté dostávají dočasná errata, ještě se to bude testovat (viz vedlejší vlákno):

Ve hře 1–3 hráčů získají při použití energetické akce jen 1 VB a při hře 4–5 hráčů pouze 2 VB.

_____________________________________________
· šéfredaktor aktualit, schvalování a správa videí
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

1.4.2024 20:36:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Steampunk Rally Fusion
Steampunk Rally Fusion
Akt. cena: 720 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas