Adventure games: Žalář

xxxxxxxooo hodnoceno 38x (Seznam vlastníků)

Adventure games: Žalář - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Dino Toys
Giochi Uniti
IELLO
Korea Boardgames
Kosmos
Zvezda
Autoři: Matthew Dunstan
Phil Walker-Harding
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Ahoj, už to někdo zahrál ?
Na hře spolupracoval vcelku úspěšný designer Phil Walker-Harding.
Má se jednat o něco mezi TIME Stories (bez vrácení se zpět) a EXIT/Unlock hrami.
Navíc je možné hru kdykoliv "ukládat", hra je rozdělena do 3 kapitol. Každá kapitola cca na 90min.
K dohrání hry vede několik cest.
Hru podporuje i KOSMOS Helper App z Googleplay, která je GER/ENG. K hraní není nutná. Co jsem pochopil, vysvětluje jen pravidla a čte příběh z gamebooku, který je v krabici se základní hrou tištěný.

20.5.2020 14:11:52

Dojmy
Koukam, ze zatim nikdo nezareagoval, tak si dovolim nejake postrehy ja.

Nehral jsem TimeStories ani Exit (i kdyz jsem po obojim dlouho posilhaval), takze nemuzu porovnavat, ale chvilku jsem zkousel hrat nejaky Unlock a Unikovku a tam mi to prislo hodne o reseni hlavolamu, tady je to opravdu hlavne o pribehu a to mi vyhovuje podstatne vic.

Pokud jsi nekdy hral nejakou adventuru na pocitaci (Monkey Island, Simon the Sorcerer apod.), tak je to vlastne presne to same, jen prevedene do deskovky. Mas obrazek s nejakou lokaci, kde je treba mistnost s posteli, dverma a oknem. Na kazdem "klikacim" objektu je cislo, ktere kdyz chces pouzit, das k nemu panacka (jako ze jsi sem dobehl) a prectes si prislusny odkaz v sesitku (podobne jako treba u TWOM). V inventari pak muzes mit nejake predmety, ktere maji take sva cisla a pokud chces kombinovat predmet s nejakym objektem v lokaci ci s jinym predmetem, jednoduse udelas kombinaci tech cisel, to je podle mne moc hezky vymyslene. Kdyz budes prozkoumavat prostredi a pouzivat predmety, budes ziskavat nove predmety a otevrou se ti postupne dalsi lokace, takze se ti rozrusta mapa - jak rikam, je to presne jako v klasickych adventurach.

Pokud hrajete ve vic hracich, ma kazdy svou postavu a stridate se, je to asi jako kdybyste se v te adventure postupne stridali v tom, kdo ted nekam klikne. Pro ozvlastneni autori vymysleli, ze kazda postava ma nejakou vlastnost, ktera je pro nej specificka - jeden je treba silny, jiny mrstny. Kdyz pak bude nekdo provadet nejakou konkretni akci, tak to muze byt timto ovlivneno - kdybys treba byl Indiana Jones a utikal pred kamennou kouli, tak silak muze dlouho utikat, ale nakonec ho to trochu stejne prasti, ale mrstny muze nejak pred kouli uskocit do vyklenku, takze se mu nic nestane. Predmety si muzete libovolne predavat bez ohledu na to, kdo kde stoji, a pobihat po mape muzete bez omezeni (tedy po tom, co jiz mate odkryte).

Hra je rozdelena na tri casti, ale v podstate hrajes porat dal, jen ti to v urcitem okamziku rekne neco ve smyslu: "ted si zapis, kolik mate kdo zivotu a zda jste nasli nejake cennosti, podle toho se urci vysledne skore a tak te na konci ohodnotime", ale pak vlastne normalne pokracujes v te hre tak, jak jsi to mel. Vlastne spis nez checkpoint je to takovy okamzik na bodovani.

Zatim teda mame dohrane jen dve casti, takze nemuzu jeste defiunitivne hodnotit hru jako celek, ale v tuto chvili uz muzu s jistotou rict, ze:
- uz na prvni pohled jsem si to zamiloval, jak stale zminuji, vidim v tom presne ty "point and click" adventury, ktere jsem kdysi hraval
- po dohrani prvni casti mi to prislo hezke, ale mel jsem pocit, ze se vlastne celkem nic nestalo, ze to bylo hrozne kratke
- po dohrani druhe casti jsem absolutne nadseny (a nejen ja, rekl bych, ze se to moc libi cele rodine)
- ve hre nejde definitivne umrit, ale muzete se zranit a to asi ovlivni to vase skore na konci a asi pak nebude konec tolik vesely
- nektere predmety jdou pouzit ve vice situacich, ale pouzitim take muzete treba o predmet prijit, takze kdyz vam neco dojde pozde, uz se to neda vratit, coz je fajn, protoze se tim hra evidentne muze malicko vetvit
- bal jsem se, ze po dohrani uz nebudu mit chut to hrat znova, ale uz ted se tesim, az si na to chvilku najdu (i kdyz treba jen sam), ze zkusim nejake veci udelat trosku jinak
- jedine, co je mi lito, je, ze pri listovani v sesitku snadno ocima zabloudite na nejakou kombinaci a tim si neco muzete vyspoilovat, myslel jsem, ze se to nemuze stat, ale taky se mi to stalo (hledate totiz podle cisel a kdyz uvidite urcite cislo, uz vam to muze neco prozradit)

Za mne v tuto chvili jednoznacne pecka a myslim, ze pomer cena/vykon je vazne super, ani nepredpokladam, ze ji po dohrani (a probadani dalsich cest) poslu dal, protoze myslim, ze treba za rok dva se k ni zase rad vratim, ale sto lidi - sto chuti a urcite se najde spusta taokvych, kterym se to do vkusu netrefi. Jeste asi pujdu do toho sourozence, jen mam trochu obavu, ze je klasifikovan jako 16+, tak nevim, zda nenarazime na neco, co nebude vhodne pro deti.

7.6.2020 18:05:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Velmi pěkné
Ahoj
My jsme to odehráli včera a jsme nadšeni.
V podstatě se můžu podepsat pod to, co napsal Bluda.

Hráli jsme s rodiči (cca 55 let, v podstatě nehráči) u skleničky vína. Mysleli jsme, že dáme první kapitolu a uložíme to a nakonec jsme to odehráli v jednom zátahu a všem se to moc líbilo. Celkový čas 5 hodin s tím, že jsme měli drobný zásek těsně před koncem. 90minut na kapitolu vycházelo skoro přesně.

Jediná drobná vada na kráse je kvalita překladu. Slovosled některých vět byl dost divoký. Občas jsme se nad tím museli zamyslet, jak to asi bylo v originále.

7.6.2020 20:35:10

Nic moc
Za nasi skupinu herne nic moc. Je to presne jako kombinace point and click adventury a gamebooku, akorat prakticky bez jedineho hlavolamu. Cekala jsem od toho pribehovku v kombinaci s hadankami a logickym uvazovanim, ale toho tu bylo poskrovnu. Pribeh byl celkem fajn, ale treba hlavni zvrat/odhaleni jsme uhadli uz na zacatku hry, takze to zadny zvrat nakonec nebyl. Nakonec jsme si to tedy stejne maximalne uzili, akorat ne diky hre, ale diky skupine a role playingu - dat do hry postavy a jejich hlavni rys byl dobry tah.
Jeste k hernim mechanikam - ty tu vlastne zadne nejsou, coz mi prislo jako nejvetsi chyba hry. Nejsou tam hlavolamy, tak nejde o to je vyresit. Neni tam casovy limit, takze nejde o to byt co nejrychlejsi. Jsou tam sice "akce" a "pravidla" o predavani predmetu a pohybu, ale jsou totalne, ale totalne nanic, kdyz nejsme omezeni ani casem, ani poctem akci, a dokonce ani poctem bodu pohybu- tudiz je uplne jedno, zda budu mit ty predmety u sebe nebo je dame do spolecne zasoby. Naopak rozdelenim do jednotlivych zasob dochazi ke zbytecnemu sachovani s predmety, ktere stejne nic neovlivni. Jediny postih jsou ve hre zraneni, ale i ten je omezeny, jelikoz nikdo nemuze zemrit, a i kdyby mela skupina maximalni pocet zraneni, tak zije a hraje dal. Akorat to ovlivni zaverecne "hodnoceni".
Takze pokud to mam shrnout - je to takova jednoduchoucka vec, ani ne hra, ale pokud od toho nebudete moc cekat a mate radi role play, tak se to da docela uzit.

_____________________
Člen a vrchní lopata v MysiDoupe.cz

8.6.2020 00:26:33

Fajn
Za mě je to fajn hra pro nenáročné hráče včetně dětí. S TIME Stories bych ji nesrovnával, to je o úroveň výš. Hrám EXIT se podobná snad jenom velikostí krabičky. EXIT a Unlock jsou mnohem kratší a řeší se v nich hlavolamy, které v Žaláři nejsou. Ale řekněme, že s nimi spadá do stejné kategorie "na jedno zahrání".

8.6.2020 16:42:48

Vidím Velký špatný
Nekonečná nuda to je. Ta "hra" potřebuje appku jako sůl. Jinak je to prostě jen nekonečné listování. Aby se neřeklo, tak je tam jakýsi pseudotlak na hráče prostřednictvím karet zdraví. Celé je to takové uměle naroubované, výsledek za mě hrozný.

30.7.2020 15:19:04

Skvělý
Moc jsme si to užili, krásná oddychovka po hutných eurech, určitě dokoupim i další díly. Je to nenáročná příběhovka, skoro bez pravidel.

14.1.2021 22:51:27

Vybíráme z Bazaru

Rococo Deluxe
Rococo Deluxe
Akt. cena: 1450 Kč
Končí za: 7 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas