Advanced Squad Leader

xxxxxxxxxx hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Advanced Squad Leader - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Don Greenwood
Rok vydání: 1985
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Joe
Joe - avatar

Zaujímavé porovnanie ASL/SK1 a Valor and Victory

Keď už som tu načal vedľa Valor and Victory - na BGG hodil jeden užívateľ pred časom porovnanie ASL/SK1 a VV, keďže sa dajú obe hry brať ako úvod do systému (pričom VV je kompletný systém, ASL/SK1 je zameraný na pechotu).

Je to zaujímavé porovnanie toho, čo vlastne robí z ASL takú robustnú hru...

http://www.boardgamegeek.com/thread/352254/comparison-with-asl-starter-kit-1
22.3.2011 13:00:09

Joe
zajímavé, ale nevím co z těch zkratek bude mít člověk neznalí ASL pravidel ;-)

22.3.2011 13:33:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

Boldrick
Neeee, stačí toto:

V&V seems like ASL SK1 with...

... two categories of things removed:
Fiddly chrome like ELR that I can't see many people missing

More significant things like advancing fire, multiple opp fires, and nationality-specific morale that your hardcore grognard will see as showstoppers

:) :) :)

22.3.2011 13:57:54

Joe
Na clanek kouknu az doma, ale uz ted citim, ze neco smrdi :) ELR je jedno z nejjednodusich pravidel a rozhodne bych ho nekvalifikoval jako fiddly chrome. Nationality specific morale to same - kazdy narod ma svou specifickou moralku, al eopet je to jednoduse jen udaj na zetonku, takze hru nijak nekomplikuje. Uz se tesim, jake dalsi perly v tom clanku budou. Ale mozna mu krivdim a nebude to jen vykrik VaV fanboye. VaV se mi jako napad moc libi, snad se mi po tom neznechuti.

22.3.2011 15:42:43

článeček na BGG
on ten příspěvek je ve prospěch V&V, ale když si přečtu co tam všechno neni a je to vlastně komplet hra tak to na mě má spíš opačný efekt :-)
taky se to nedá moc brát, když opravdu nevíš co ty zkratky znamenají. Je to spousta vychytávek bez kterých si už taktickou hru nedokážu představit. Právě ta složitost, jak jsem psal ve vedlejší diskuzi nebo respektive podrobnost, je na tom to nejlepší pro dokreslení.

22.3.2011 15:53:20

Joe

sydo, Boldrick
To je jasné, že keďže je ASL určená hardcore hráčom, tí v nej hľadajú všetky tie detaily ktoré obsahuje. Ja by som ich tiež hľadal, keby som ho hral ;)

Tento článok je skôr o tom, aké rozdiely vlastne medzi VV a ASL sú jednak pre hardcore hráčov (tí asi nižšie prechádzať nebudú) a druhak pre nováčika, ktorý počul, že ASL je uber-duper nadupana vojnova hra a rád by si vyskúšal niečo ľahšie a priamočiarejšie, než sa rozhodne, či do ASL pôjde alebo nie (resp. ako vlastne vojnové hry vyzerajú).

22.3.2011 16:07:07

som

zacatecnik
Já taky někde zaslechl, že pokud někdo s podobnými hrami začíná a v životě nic takového nehrál (jako já), měl začít právě V&V, aby zjistil co a jak.
Poradí nějakdo, kdo může srovnávat? Z odkazovaného článku moc moudrý nejsem ...

2.5.2011 09:44:11

som
já jako naprostý začátečník ASL (a VV jsem nikdy nehrál) srovnávat moc nemůžu, ale pokud můžu poradit, tak si kup ASL SK1, pravidla mají asi deset stran (i když je pravda, že napsaná nejsou jednoduše, chce to mrknout na nějaký tutoriál, aby to člověku všechno secvaklo), ale hraní samotné až tak komplikované není, vše je docela logické. Investice to není velká a uvidíš, jestli tě ten systém chytne. Nebo se běž mrknout jak to někdo hraje :)

2.5.2011 09:50:46

som
Ja razim nazor, ze pokud jsi pripraveny se se hrou porvat a vis, do ceho jdes, pak zadnou pripravu nepotrebujes. Ma prvni wargame byl Pax Romana a na BGG taky najdes spoustu prispevku o jeho slozitosti. V&V ma tu vzhodu, ze je zadarmo, takze za vyzkouseni nic nedas, pripadne muzes zkusit ASL Starter Kit, jsou levne a daji ti hezky obrazek o hre (a obstoji i samostatne).

EDIT: O vterinu, herr Kandelabrr :)

2.5.2011 09:51:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

som
To závisí od toho, či chceš hneď investovať.

Najväčší problém ASL(SK) je ten, že ho nemusíš mať s kým hrávať. Vyžaduje totiž od oboch hráčov znalosť pravidiel. Samozrejme, každé pravidlá sa dajú naučiť a ak máš čas a vôľu, zvládneš.

Takže asi sa budeš musieť rozhodovať práve podľa toho, či máš ASL s kým hrať.

A ak máš tlačiareň (najlepšie farebnú), nižšie sú uvedené linky na potrebné súbory z Valor and Victory, ktoré si môžeš vytlačiť (je to taký neoficiálny "V&V Starter Set") - pár strán. Vystrihneš jednotky, zoženieš dve kocky a môžeš obidva scenáre vyskúšať, kľudne aj sám. Pravidlá V&V sú omnoho jednoduchšie, ako ASL, ale toto ti vôbec v objavovaní ASL nebráni.

Žetóny:
http://boardgamegeek.com/filepage/61985/starters-kit-counter-sheet

Mapy:
http://www.valorandvictory.com/vv_files/map_2_hedgerows.pdf
http://www.valorandvictory.com/vv_files/map_11_village_deux.pdf

Scenáre:
http://www.valorandvictory.com/vv_files/situation_h1.pdf
http://www.valorandvictory.com/vv_files/situation_h3.pdf

Pravidlá:
http://www.valorandvictory.com/vv_files/vv_captains_edition_rules_v1p5.pdf

2.5.2011 10:53:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe
Znalost pravidel od obou hracu podminkou neni (i kdyz je velkoou vyhodou), pokud je nekdo, kdo je ochotny vysvetlit je tem ostatnim. Vzdyt hrajeme plny ASL a ja jsem jediny, kdo pravidla cetl :) Rekl bych ze VaV je slozitostne na stejne urovni jako Starter Kit.

Ale jak rikas, zalezi na tom, ktery system soma laka vic, oba maji sve vyhody. Jen ja uz jsem liny delat PnP hru, strihani Megafauny o vikendu mi stacilo :)

2.5.2011 11:15:39 | Upraveno autorem (porovnej)

som
Jeste me napadlo - pokud by ses ke hre nedostal alespon 1x za mesic (naproste minimum), o plnem ASL neuvazuj, tam je treba staly dril, jinak ti pravidla vypadnou z hlavy.

2.5.2011 11:26:30

Joe

sydo
Tak, ASL musíš držať v pamäti, inak ti to postupne povypadáva...

Pre mňa osobne je práve V&V ten "sweet spot", pri ktorom som schopný si pamätať v podstate všetky pravidlá s tým, že mám spracovaný ich sumár a sem-tam sa môže stať, že nejaký detail si skontrolujem.

A súhlas s tým, ze záleži od toho, či chceš hrať celkom "realistickú" simuláciu v ASL, alebo voľnejšiu hru vo V&V.

2.5.2011 11:31:39

som

zatím to vypadá ...
Hm, tak zatím to vypadá, že otestuju ten V&V (díky Joe) a půjdu do ASL - SK2 (díky sydo). S časem a hraním to asi nebude tak horké, abych hrával jedno nebo druhé nějak často, takže na komplet ASL ani radši nebudu pomýšlet (zatím).

2.5.2011 12:14:12

som
Také jsem začátečník, ale pár kol v ASL za sebou už mám, tak ti třeba nějaké mé postřehy přijdou vhod. V&V jsem nehrál, ale obě hry fungují podobně, leč ASL jde s pravidly hlouběji.

Tyhle taktické hry, ke kterým si můžeš sehnat spoustu scénářů, nejsou určené pro občasné hraní. Když pominu, že bys při příležitostném hraní stále listoval v pravidle (zejména v ASL), tak by hlavně hře hrozně ublížilo takové to věčné nováčkovství. Budu-li se bavit tedy hlavně o ASL, tak je hra hrozně moc závislá na zkušenostech, které přijdou s každým odehraným scénářem. I kdyby nováček plně pochopil pravidla, nevěřím, že by byl schopen porazit zkušenejšího hráče. Stejně tak čím větší zkušenosti hráči mají, tím lepší herní zážitek hra nabízí. Takže pokud bys neměl spoluhráče, se kterým by ses scházel alespoň dvakrát do měsíce, nemá smysl si takovouhle hru pořizovat. V první řadě tedy řeš zapálené spoluhráče a možnost pravidelného hraní, pak teprve vybírej hru tohodle druhu.

Pravidla u ASL jsou obsáhlá a s každým dalším modulem pár desítek stránek navíc přiroste. Základ samotný v podstatě složitý není. Fází v kolech je sice trochu víc, ale pokud se v prvních hrách budete pomalu držet výpisu fází, které jsou barevně odděleny, brzy se začnete orientovat. ASL mají pravidla na úplně všechno a relativně podrobná, proto je nejlepší začít pomalu pěchotou, odehrát s ní pár scénářů, kde se zorientujete v základních pravidlech a terénu, pak teprve začít přidávat nějaké ty děla, pak možná první tank, vozidla a tak dále.

Snad ti to nějak pomůže. ASL je super hra, ale bez pravidelně hrající skupiny nemá smysl a je lepší se pak poohlédnout po jiné hře.

2.5.2011 12:27:27

Joe

Doplním Sjona
Obe hry sa naviac dajú hrať aj online pomocou utilitky Vassal (pre ASL dokonca existuje jej samostatná úprava VASL, ktorú si vyžiadala komplexnosť hry), takže ak máš čas hrať ju aj online, môžeš sa ASL naučiť a praktizovať aj takto. Samozrejme v tomto prípade prichádza do úvahy najlepšie real-time mód, nie hranie cez emaily (aj keď aj to sa dá), vzhľadom na dĺžku hry v ASL sú emaily tá najkrajnejšia možnosť.

V&V je pri Vassalovskom hraní na tom už lepšie a dá sa zvládnuť aj cez emaily. Pri realtime hraní je to naviac podobne rýchle ako v reále - do hodiny-dvoch zvládneš aj stredne dlhé scenáre, pretože o žetóny, ich odstraňovanie a podobne sa stará program pomocou klikania (to isté platí aj pre ASL).

Takže ak máš možnosť a čas hrať online, súperov nájdeš aj tam - a môžeš to skombinovať s hrou v reále.

2.5.2011 12:52:00

som

Joe, Sjone
Díky, že jste mě zavčas zabrzdily, asi sem byl moc natěšený na nový přírůstek. Zkusím zatím V&V kit od Joea a uvidíme, jak moc mě/nás to chytne.
Tu online variantu ASL sem už zvažoval, ale bez pravidel jsem do toho nechtěl jít...

2.5.2011 13:17:03

Joe
Jen hnidopisska poznamka - Vassal vznikl z VASL, coz znamena Virtual ASL, VASL tedy neni upravou VASSALu :) Vidite, za co vsechno muzeme byt ASL vdecni :)

2.5.2011 13:56:41

som
Rozhodně nechci odrazovat, každý další hráč je vítán a zároveň přínosem. Nicméně tahle hra je koníček sama o sobě, takže je třeba se jí věnovat mnohem víc. Na druhou stranu tě nemohu neupozornit a kdyby Vám to nesedlo, tak by mi mrzelo, kdybys to pak prodával, když je počáteční investice do plného ASL okolo 4tisíc.

Pokud Vás to ASL ale zajímá, určitě doporučím SK1. Zaměřeno na pěchotu a základy a pořizovací cena je oproti plné hře zanedbatelná.

2.5.2011 14:01:33

Joe

sydo
Ale kušuj, šlauch jeden múdry!

Kde je teraz moja karma, há? Hádžem na morálku...

2.5.2011 14:14:24

Joe
Ty mas moral checky jiste, vsak jsi jeden z nasich commisaru a ti ignoruji desperation morale ;)

2.5.2011 14:21:04

Vybíráme z Bazaru

Raptor
Raptor
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas