Advanced Squad Leader

xxxxxxxxxx hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Advanced Squad Leader - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Don Greenwood
Rok vydání: 1985
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Přehled

Ty mapy a žetonky, které jsou obsaženy ve starter kitech, jsou pak i součástí Beyond Valor nebo pokud chceš mít hru kompletní, musíš koupit i ty starter kity? Pak je tu ještě Historical ASL v podobě Valor of the Guard, a když si otevřu stránku MMP, tak v sekci ASL na mě vyskočí spousta dalších modulů a rozšíření, až mi z toho jde hlava kolem. Je možné mi osvětlit, co k čemu patří, co případně potřebuji k plnohodnotné hře, co jsou jen rozšiřující scénáře? Co patří k HASL a jakou funkci mají tyhle historické moduly?
20.3.2011 23:36:35

Sjone
Určitě ti odpoví někdo zasvěcenější jako třeba sydo, takže zatím jen na rychlo :-)
ASL pravidla jsou bez map a žetonků a je v nich všechno co potřebuješ vědět a pak jsou dodatky kde jsou mapy a žetonky. Myslím, že nejzákladnější je Beyond Valor což je celá II. sv. válka.

21.3.2011 08:02:57

Boldrick
Zhruba nějaký takový přehled jsem si udělal z příspěvků tady. Spíš mi jde o to, když se v nějakém pomatení smyslů rozhodnu hru pořídit, stačí mi ASL rulebook a BV a budu mít kompletní hru? Jak už jsem psal jinde, světové války zrovna úplně nemusím, ale na ASL se mi líbí, že si mohu zahrát jakoukoliv bitvu, když mám scénář, že si pak vlastně nemusím kupovat další hry a učit se spoustu nových pravidel, když to všechno ASL systém zvládne.
Osobně mi zrovna zajímá bitva u Stalingradu, když už tedy něco z WWII, ale to je rulebook, BV a VotG a už jsem v tom za šest tisíc. Bude to pak ale znamenat, že mám kompletní hru a už si nemusím nic dalšího kupovat nebo například starter kity obsahují nové mapy a scénáře než výše vypsané moduly? Za šest tisíc jsou to tři boxy, pak otevřu stránky MMP a tam jich vidím dalších deset plus... nejsem si jistý, jestli opravdu hledám sběratelskou stolní hru...

21.3.2011 08:13:35

Sjone
Starter Kity vůbec pořizovat nemusíš, jsou jen na učení. Když je budeš mít tak asi budeš mít o dvě mapy za SK na víc, ale to je asi zbytečný.
BV je určitě celá válka, ale zrovna v pátek jsem se o tom bavil se SSZGSA :-) a v dodatku ke Stalingradu jsou nějaká pravidla navíc k bojům v podzemí a historicky přesnější mapy, ale jestli budeš potřebovat BV to nevím, já bych řek, že ne, jestli ti jde jen o Stalingrad.
Ale to si musíš opravdu počkat na syda nebo SSZGSA možná Falca :-)

21.3.2011 08:23:38

Sjone
Mapy ze SK v plném ASL nevyužiješ, neobsahují některé druhy terénů, které se používají v plném ASL.

BV ti dá všechny administrační žetony a komplet ruskou a německou armádu. Já jsem na tom byl podobně jako ty, fascinuje mě Stalingrad, tak jsem rovnou koupil i VotG, je tam pár žetonů speciálních jednotek navíc plus samostatná kapitola pro terén ve Stalingradu a pravidla pro tamní kampaň.

Pravidla a BV ti vystačí na HODNĚ dlouho, ostatní moduly ti přinesou nové armády a k nim i scénáře a mapy. Ale některé moduly jsou závislé na jiných, i když je v tom zmatek - třeba spousta modulů píše, že jsou k nim třeba Yanks, ale některé z nich je potřebovaly jen kvůli kapitole "E", která je nyní v 2. edici pravidel.

Asi takto - pokud chceš začít, kup pravidla a BV a jsi v cajku, pokud nemáš averyi vůči východní frontě. Já mám yatím:

pravidla,
BV
VotG
Yanks a nemyslím, že to v dohledné době stihnu zahrát ze desetiny. Navíc na webu jsou mraky scénářů.

21.3.2011 17:30:30

sydo
Super, díky moc!!!

Ještě mi napadá... Ve VotG jsou i menší scénáře než jen ta hlavní kampaň s tím pekelným herním časem? V BV je zahrnut i ten Stalingrad?

22.3.2011 02:03:57

Sjone
JJ, jsou tam i male scenare, nektere treba jen v 4patrove budove.

Jak to myslis s tim Stalingradem? Jsou tam nektere scenare ze Stalingradu, ale neni tam ta historicka mapa z VotG. A VotG ma podrobnejsi pravidla primo k tem scenarum z nich, jelikoz je tam situace ve Stalingradu rozpitvana vice. Rekl bych, ze ty historicke moduly jsou jeste o dost narocnejsi, nez standardni ASL.

22.3.2011 08:21:31

sydo
Odpověděl jsi přesně na to, co mi zajímalo. :)

Asi jsem to napsal špatně, ale chtěl jsem vědět, jestli i ve VB jsou scénáře ze Stalingradu a jestli VotG obsahuje i menší scénáře než ten jeden mega velký.

Teď trochu OT ale proč si pořizuješ ještě další žetonkové hry z WWII, když máš ASL?

22.3.2011 09:35:49 | Upraveno autorem (porovnej)

sjone
protože je to závislák a neví, kdy má dost :)

22.3.2011 10:27:32

Sjone
krome kandelabrem zmineneho duvodu je tu jeste jiny :) Z WWII mam ASL jako taktickou hru, ta mi z zanru taktickych veci staci. Pak porizuji Barbarossa serii, jelikoz me zajima vychodni fronta a chci poradne promakanou strategickou az operacni hru. No a jeste uvazuji o Battle of Normandy, ta me take zajima tematicky. Takze tech WWII her zas tolik nemam. Ale z tech taktickych o jine nez ASL neuvazuji.

22.3.2011 10:48:49

Joe

sydo
Včera som hral po prvý krát Valor and Victory (stiahnuteľná a vytlačiteľná) a musím povedať, že je to výborný zážitok... V ASL by som sa určite stratil, hlavne v tých detailoch a postupoch, zatiaľčo V&V balansuje presne na hrane toho, čo je pre mňa ešte zaujímavé a pritom zvládnuteľné ;)

Hrali sme to cez Vassal online, takže to bolo rýchle a hlavne, je tam chat, takže ma mohol môj skúsenejší protivník opravovať (celkom často, ale zlepšuje sa to, už som ho potom opravoval aj ja v detailoch pravidiel ;).

To len tak na okraj toho "o jiné než ASL neuvažuji", keďže V&V je asi omnoho prístupnejšia alternatíva, ak chceš na bojovky niekoho namotať ;)

22.3.2011 11:03:28

...
Vážně o té hře uvažuji, ale stále si nejsem úplně jistý, jestli nemám moc velké oči a nepřeceňuji své síly. Moc lidí tu hru nemá, takže i pak hrozí, že by se několika měsíční studium pravidel nezúročilo a ASL by leželo v koutě pod nánosem prachu. Jsem spíš hráč než sběratel :) Nevím, jestli se tahle hra úplně vyplatí, když se jí člověk bude věnovat jen příležitostně. Na druhou stranu je to klasika Avalon Hill a snad ani lepší hra v tomhle žánru není...
Jsem rozpolcený, až jsem si z toho musel objednat MoI, aby se mi nad tím ASL lépe přemýšlelo.

22.3.2011 11:57:15

Sjone
Ja se chystam pristi tyden zlanarit na hru Falca, tak kdybys chtel, prijd tez, uvidis jak to funguje a muzes zahrat proti Falcovi - velmistrovi panzerfaustu :) spoluhracu zatim moc neni, ale delam velkou osvetu a zatim to vsechny nadchlo. No a minimalne ja bych uvital dalsiho jedince s pravidly, hra pak bude hned lepsi, kdyz se budeme opravovat navzajem :)

Joe: VaV se mi tez libi, ale ja uz tomu ASL propadl, hlavne kvuli tem historickym scenarum :)

EDIT: Z tech mych WWII her jsem vlastne jeste zapomnel na Burning Blue, ale to je letecka hra, takze je tez odlisna :)

22.3.2011 12:14:40 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
No to by bylo super. Rád bych se mrknul na hru a její systém. Btw. večer se máme stejně vidět v Outpostu, tak bychom se domluvili tam.

Btw. jestli náhodou nevíte někdo, dostupné jsou teď jak pravidla, tak BV?

22.3.2011 12:43:16 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
a kolikátýho budete hrát ještě nevíte? já bych se taky stavil a možná i zahrál. bohužel mohu nabídnout jen znalost ASLSK1

to Sjone:k tomu pořízení :-) pravidla jsou to vskutku složitá, ále díky tomu když rozestavuju jednotky (což dělám často, jelikož hraju proti sobě :-)) koukáš na terén a zvažuješ jestli ta MG42 pokryje co největší prostor, do slepých míst pošleš nějaké vojáky, no možná stačí tyhle zelenáče protože druhý MGéčko je pojistí z týhle budovy. nemůžu si pomoct, ale takhle nějak podle mě uvažuje velitel před bitvou.
Díky těm složitým tabulkám nepřemýšlím kupodivu v číslech, ale opravdu v šancích.
Esesáci maj támhle těžkej kulomet, poslat proti němu jednotku (což jsem ze začátku udělal a nikdo nepřežil) tak zařvou, rozdělím je na tři družstva, tyhle to maj nejjedodušší tak po těch asi půjde. Plamenomet dostane tedy seržant Gordon... no a takhle uvažuju a vůbec nevidím čísla a složitá pravidla, byť by to bez nich takhle nevypadalo. Ta složitost hrozně zjednodušuje představování si boje :-)
tfuj tolik reklama :-D

22.3.2011 13:14:51

...
Tak a teď mi řekněte pánové kolik Vám za to MMP platí :D :D

22.3.2011 13:29:36

Sjone
OK, vecer se domluvime a dam pak vedet Boldrickovi, s jehoz popisem se plne ztotoznuji.

Jinak k dostupnosti - jak je u MMP dobrym zvykem, je momentalne dostupny pouze Beyond Valor, ale uz je to dele, takze pravidla snad budou jiz brzy (az nebude BV :))

22.3.2011 13:46:45

nákup
No já už jsem v podstatě zlomen k SK1 ... jenomže teď není, jak píše sydo, takže jsem zatím v klidu a proto si asi vytlačím Valor and Victory ... na to se chystám už rok, tak si tu druhou světovou zatím vyzkouším na tomhle jednoduchém modelu. Třeba do prázdnin ten SK1 bude ... nebo na vánoce :).

22.3.2011 19:41:13

Vybíráme z Bazaru

Kmotr: Impérium Corleonů CZ
Kmotr: Impérium Corleonů CZ
Akt. cena: 840 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas