7th Citadel, The

xxxxxxxxxx hodnoceno 5x (Seznam vlastníků)

7th Citadel, The - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy, Středověk
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: není
Vydavatelé: Serious Poulp
Autoři: Bruno Sautter
Ludovic Roudy
Rok vydání: 2024
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak nám za sebou úvodní scénář. Sólo, jedná postava. Dokončil jsem ho s 1 životem:) 

Nehrál jsem kontinent, takže jsem byl zvědav a jak nám příběhové hry rád, tak to na mě funguje. 

Dělo se hodně věcí. Hra na mě byla zlá, ale měla zajímavý vývoj a těším se co bude. 

22.2.2024 18:53:23

Znovu jsem dohrál úvodní scénář s tím,abych  mohl korektně začít první hrozbu. Věděl jsem co a jak a po čem jdu a překvapilo mě jak je hra jemně náhodná a vlastně i ve stejných situacích odlišná. Palec nahoru. 

Poté jsem zahájil první hrozbu. Odehrál jsem první scénář (cca 2,5h)a začal objevovat zemi. Vše velmi příjemně odsýpalo, nenarazil jsem na žádný problém ani s hrou, ani s pravidly. Vývoj Citadely je nečekaně rychlý a zábavný. 

Zatím mi to vychází i lépe než Bohové. Méně možností a kartiček. Je to méně sandboxové a přesto neomezující. Minimálně nyní je obtížnost velmi rozumná a podporuje průzkum.

Zatím nadšení. 

24.2.2024 15:56:48

Konečne nejaké dojmy.

Som rád , že sú pozitívne.

Ako hodnotíš príbeh?

Vlastním aj 7th Continent, kde je prístupnejšia téma. Tak snáď ma chytí aj toto. Len nechápem, prečo tie postavy sú akoby ich kreslil škôlkar, keď mapa je úplne iný level.

27.2.2024 21:21:16

Příběh bych se zatím hodnotit neodvážil. Přeci jen jsem dohrál jen 3 scénář. Svět je popsaný hezky a nic podobného neznám. Cíle scénářů a celkový vývoj je zatím jednoduchý, ale láká ke zjištění co bude dál.

Opravdu se mi líbí průzkum mapy a vývoj citadely. To mají vymyšlené moc hezky.

Grafiky jsem se bál, protože je opravdu zvláštní a už se mi stalo, že mě grafika naprosto odradila, ale tady mi nakonec vůbec nevadí. Stejně člověk většinou čte, případně kouká na mapu.

28.2.2024 13:09:11

ty jo ja se na to sakra tesim, a porad nic, kdy uz zacnou chodit All in verze?

28.2.2024 15:55:10

Už chodí. Moje citadela v All-inu včera dorazila. Dneska jdu na úvodní scénář.

2.3.2024 09:05:22

⅔ první hrozby, objevena asi ⅓ mapy. Nadšení trvá. Spoustu věcí je náhodných a věřím, že v dalších hrál může být jiná a tím i znovu hratelnost může docela fungovat. Každý scénář byl hodně odlišný a zatím jsem nenašel nic, co by mě trápilo.

Takže za mě příběhová bomba.

2.3.2024 20:49:36

Aj my máme za sebou úvodný scenár. Rovnako nadšenie. Pravidlá ako hráčom Kontinetu stačilo prečítať a bez problémov začnete hrať, po pár otočených kartách ide všetko hladko. Hráme vo dvojici a každý má svoje životy a balíček kariet - a v tomto ohľade je v Citadele oveľa prehľadnejšie kto používa karty a predmety, kto je zapojený do akcie, keď sa niečo stane a koho sa týkajú prípadné následy/výhody. Najviac času nám zabralo vybrať si skilly a výber kariet na ruku, kým je príležitosť vybrané využiť a zistiť, čo ako funguje.

Hra je rovnako náhodná, odmeňujúca a zlá, keď si nedáte pozor. Neplytvať energiou platí rovnako ako v Kontinente, ale tvrdý survival vymizol a nahradili ho životy a recovery (a aj tu máte možnosť sa na začiatku rozhodnúť, akú cenu v životoch za nové karty zaplatíte, takže je možnosť dýchať voľnejšie alebo ísť hardcore mód). Výborná zmena, rovnaká atmosféra a máte jednoducho viac možností - pretože môžete skúsiť aj náročnejšie úlohy a viac objavovať.

No a produkčne jednoducho pecka. A tá parádna obrovská kniha dialógov, množstvo obsahu, popisov a detailov aj na kartách aj v bookletoch! Ja sa nečudujem, že chudák Bruno to písal o pol roka dlhšie než plánoval - ale nevzdal to a spravil to poriadne, fakt klobúk dole, už sa tešíme na prvé kroky do neznáma z našej citadely :)

3.3.2024 11:08:14

Citadelu jsem ještě nehrál, ale z toho cos popsal mi to od sedmého kontinentu přijde jako cesta vzad. Právě ten společný balík energie byl super, že hráči u stolu neusínali a zajímali se o dění, protože ten kdo zrovna hrál, hrál s jejich zdravím. Ty recovery, tuším že jsem v nějaké alfaverzi pravidel četl, že hráč může mrtvého kámoše odnést do chrámu kde se ořiví. To je vážně super...sólisti, které nemá kdo odnést tohle ocení. A kniha dialogů...ech...tohle je v každý druhý hře. Sedmý byl unikátní v tom, že se to fakt všechno hrálo na plátně. Bohužel, jak je to dedikovaná kniha, tak to vždycky trhá pozornost od herní plochy. Věřím, že to ve finále bude dobrá hra, ale maximální blaho zatím nebudí.

4.3.2024 10:24:08

My doma veľa hier nemáme, takže nemám doma žiadnu s knihou dialógov :) Ale chápem, od začiatku kampane už ubehli roky a odvtedy vyšlo mraky rôznych príbehových hier. Viac dojmov sa pokúsim pridať, keď budeme mať za sebou podstatnú časť prvého threatu. Počas scenára sme ju mali v ruke 2x, nemyslím si, že by až tak odpútala od hrania hry. Je to podobné ako keď máš za sebou vyhľadať niekoľko kariet v krabici (napríklad pri riešení hádanok).

Chcela som sa vyhnúť priamemu porovnávaniu s Kontinentom, sú to dve iné hry. Z pohľadu sólo hráča tvoje obavy chápem, možno napíšu viac iní. Z pohľadu dvojice je to dobré riešenie, pretože každá postava má inú špecializáciu - mimo kariet pre vlastný charakter si do balíka vyberiete ďalšie zo spoločnej zásoby, kde je každý skill iba raz. Áno máme svoje životy a robíme akcie na striedačku, ale sústredenie na hru a spoločný záujem nie je menší. Nové zreťazené akcie (najmä boj) sú teda výzva najmä pre dvojicu. Kto má dosť energie, aby zvládol ďalšie kolo, a kto má aké karty, či je ju výhodnejšie použiť teraz alebo mu ty urob čo najväčšie zranenie a ja ho týmto dorazím (alebo nejdeš schytať tu ranu radšej ty ako aktívny hráč, máš oveľa viac životov?). Tie isté dilemy pri náročných úlohách (napríklad zámok od dverí) ako v Kontinente zostávajú. Tam sme mali tiež každý rôzne predmety a bonusy. Máš väčšiu šancu? A máš aj dosť energie? Nebude chýbať neskôr? Sólo hráč začína s oveľa viac životmi, tu je energia rozdelená medzi dvoch, takže to chce naozaj dobre (a výhodne) spolupracovať. 

4.3.2024 23:55:19

ja jsem z hry nadsenej. necekal jsem nic (nehral jsem 7. kontinent) a tohle je fakt skvely. mam z toho podobne pocity jako kdyz jsem pred spoustou let hral pocitacovy fallout 1. putovani pustinou s hledanim cilem questu. mistama to je trochu repetitivni, ale vlastne mi to az tolik nevadi. 

Oskar,
občas se objevuju v JOUOB.castu

5.3.2024 07:00:45

@louza 

Hru jsem nehrál ale už házím rozumy :D klasika, co teď tady jede ve velkym. 

 

Btw všechno co tady vyvracíš nebo zpochybňuješ  tak většina hráčů vítá :D Pokud půjdeš true solo do lesa na houby a omdlíš tam tak tě taky nikdo neodnese :D toť údělel sólistů.

 

Já hrál chviličku a je to hodně fajn a lepší než Kontinent, který mám doma taky komplet… 

5.3.2024 14:34:58

twix : A to si představ, že já Kontinent nejen mám komplet, ale dokonce jsem ho i dohrál. Komplet. Všechny kletby. Takže dobře vím, co mi tam fungovalo a co bych za žádnou cenu neměnil. Ale ano, jde o 7th Citadel, což je jiná hra a pokud se ukáže, že tvůrci změnili to co změnili důvodně pro stabilizaci jiných mechanik ve hře, tak je vše v pořádku. Zahrajeme a uvidíme, ale asi počkám než ten emoční hype z nové hry trochu opadne a lidi začnou zase používat mozek a přestanou se bezdůvodně napadat v diskusích. Navíc se teď věnuju Etherfields což je pořádná kláda (taky v podstatě dialekt sedmého) a až to budu komentovat, tak to prosím nečti, protože tam s tebou můj seznam nespokojenosti spolehlivě flákne ;-)

5.3.2024 16:24:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Za mě je to hrozně super. Už týden to leží na stole, a asi to jen tak neuklidím. Furt musím otáčet nějakou kartičku, i když bych měl pracovat. O proti kontinentu, mám teda jen osekanej základ, je to takové volnější. Díky recovery, lze karty točit více a více jich i lze použít. A není to jakože lehčí, spíš toho můžeš víc udělat. Ale pokud nevyjde nějaký test, bolí to stejně. Například při duelu ve městě (docela vtipný lore), jsem se skoro 2x vyházel a pak běžel do citadely s posledníma 3 životama. Ta knížka občas v ruce je, ale i tam jsou testy nebo další rozhodnutí, vůbec to neruší, prostě další vrstva hratelnosti. A přesně - fallout feel je tam obrovský.

7.3.2024 23:05:24 | Upraveno autorem (porovnej)

@Oskar999 

Presne toto isté mi napadlo, atmosféra pôvodného Fallout :D

8.3.2024 18:06:51

Neštvěte mě původním Falloutem, protože mě bude ještě více ****, že mi to ještě nedorazilo :-D

IG @deskove.hry

8.3.2024 19:17:21

Koukám, že @Oskar999 je z citadely regulérně nadšen. Takhle rozjařeného už jsem ho z deskovky v JOUBu roky neviděl. Jsem rád že se líbí. Doporučuju vyzkoušet Earthborne Rangers. To by ti taky mohlo sednout. Akorát s tím sedmým kontinentem bys měl něco udělat, to je přece vostuda. Můj úhlavní deskoherní idol by měl znát mé oblíbené hity.

8.3.2024 23:03:15

Tak jo, poslední dojem a už to nechám ostatním. Jsem před koncem první hrozby, mám odehráno k 20h (což je pro širokohráče u jedné krabice věčnost).

Hra je gamebook. Texty jsou na kartách i v knize a je jich dost. Nicméně angličtinu mi přijde, že to nemá složitou. Čím se to od GB liší je mapa. Je otevřena. Teoreticky je člověk omezen jedním mechanismem, ale prakticky můžete kamkoliv. Je obří. Cesta mezi dvěma kartami na “mapě” je třeba 6 karet ve světě.. Jdete kus? Tak je to na stole opravdu kus. Je interaktivní. Vidíte na mapě kytku? No, pokud máte knihu, která ji popisuje, tak ji můžete využít. Má mapu. Míříte někam, kde jste nebyli, tak opravdu pravidelně koukáte na mapu a hledáte body a místa kudy jít.

Jednoduchost, ale zároveň provázanost toho designu je geniální. Prohrál jsem jednou, ale opravdu to bolí.

Chápu, že mnoho z toho bude mít už Kontinent (který už čeká na policii), ale to nic nemění na tom, že toto je skvělá hra. 

9.3.2024 08:28:17

Tak dneska dorazil all in. Unboxnuto, roztřízeno. Zahraju až bude chuť. Dojmy z unboxingu. Nevěřte pohádkám o rozšíření. Hra 7th Citadel žádné rozšíření nemá. Je to stejné jako u kontinentu. "Rozšiřující" karty krásně padnou do celého rozpětí řady a celé se to přesně vejde do připravené krabice (která má mimochodem jiný formát než sedmý). Buď máte tedy all in a tedy kompletní hru, nebo jen nějaký druh kastrátu. Figurky jsou vyloženě směšný. Už v kontinentu to nebyli žádní Awakeni, ale tohle je fakt hnus. Hráčské v coru úplně (vypadají jak skulptované figurky z člobrďa), ty v přídavných boxech jsou o dvě třídy lepší, ale dost titěrné a hlavně je jich málo. Tři robůtci a dva druhy chapadel.  A bohužel i přiložené standies jsou dost zbytečně prťavý. Pro každého kdo v sedmém lítal balónem je tohle bolestivý downgrade. Počítadla životů jsou pěkný. Jinak jsou tu fascikly brožurek, místo karty hrozby je kniha hrozby a fakt pěkný mapy. Produkce karet je stejně pěkná jako v kontinentu a stejně tak mapové dílky. Grafika ostatních karet mi ale přišla trochu...hmm...řekněme vizuálně jiná a hlavně co jsem tak prošel, je jí méně. Zato textu výrazně přibylo, tak snad příběh bude stát za to. Jo a je tu jedna malá legacy krabička ve který něco chrastí :-)

13.3.2024 14:17:04

@louza jo jaky ty figurky jsou vazne funny. ty jsou o hooodne horsi nez u kontinentu. az se nad nimi clovek zasmeje, nicmene o ne tu tolik nejde tak co uz… jakou legacy krabicku myslis? bral jsem all in a zadnou krabicku kde by neco chrastilo krome krabicek co maji napsano na sobe expansion nemam.

the Final throne

Knowledge is power

the unveilers

the alembic of Valengarde

tyhle byli bokem a jedna uvnitr velke krabice, ted si nevzpomenu co je na ni napsano

14.3.2024 22:17:24

Malá krabička v boxu The Alembic of Valengarde. Má na sobě písmeno A a instrukci neotevírat dokud nejsi vyzván. Něco v ní chrastí a je hmotnější do ruky. Typuju že v ní bude ještě jedna figurka.

14.3.2024 23:08:04

@louza tak to sedí já tyhle malé ještě neotviral.diky

15.3.2024 00:08:59

Klidně můžeš. Tohle jsem vlastně nenapsal. Všechny "rozšíření" jsou podle průvodního letáčku hratelné od začátku hry s výjimkou jediného a to je to malé co je balené v základním boxu, co dostali nejspíš všichni. Tam je doporučení, že až pro zkušenější hráče pro ozvláštnění.

Jinak souhlas s tím, že tahle hra fakt není o figurkách i když kontinent jsem s figrukama hrál a tam byly sice hezčí, ale taky extra prťavý, takže to asi nějak půjde. Ty standies jsou docela pěkný, škoda že takový mrňavý. 

15.3.2024 08:19:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Hra konečně dorazila, takže si po prvních cca 4 hodinách taky dovolím první dojem: je to naprosto boží! 

V 7. kontinentu jsem strávil určitě přes 100 hodin a musím říct, že Citadela je designově rozhodně krok vpřed. Víc textu, víc příběhu, větší rozdílnost postav (je jich méně, ale jsou unikátní skillsety), víc sandboxu. Prostě mi to přijde po všech stránkách na první zahrání lepší hra, snad jen s výjimkou tématu (postapo fantasy mě zas tak nebere).

Výkřiky, že mechanika separátních balíčků a jejich obnovování jsou krok vzad, mi přijdou mimo. Ta hra se zkrátka i při zachování základních mechanik 7. kontinentu hraje jinak. Chybí crafting, jsou jinak (lépe) řešené souboje, je víc možností taktizovaní s balíčkem. Uvidíme, co budu psát po dohrání pár dalších scénářů, zatím ale každopádně velká spokojenost a jsem fakt rád, že jsem do toho šel all-in.

20.3.2024 00:03:40 | Upraveno autorem (porovnej)

7th Continent jsem hrál hodně, ale dokončenou mám asi jen půlku kleteb.

V 7th Citadel jsem zatím ve čtvrtém scénáři a jsem hodně nadšen. Je to taková hezká evoluce systém z Continentu. Je to takové dopilování systému testů a využívání bonusů z karet a předmětů. Větší zaměření na příběh, je tu celá knížka dialogů. Herně to je o něco svižnější. Je dobré to dělení na menší scénáře s definovaným cílem a průběžné budování základny.

Odpadlo tu hledání surovin na předměty, jejich výroba a využívání. To byl zajímavý herní prvek, ale vždy mi tématicky vadilo, že lze zkombinovat raft s lopatou a čelenkou.

Asi jediná výtka je, že specializované karty v ruce třeba na boj se využijí jen málokdy. Karty využitelné pro libovolný test jsou obvykle daleko použitelnější.

---
Pomáhám s překlady pro Fox in the Box a testováním her pro Ion Game Design.

20.3.2024 13:28:04

O víkendu mi kamarád přivezl moji zásilku a nevím, kam ty první pocity jinam napsat. Jenom materialisticky, nikoliv herně:

  1. V porovnání s T7Continent mi přijdou karty kvalitnější (tužší na omak, okraje se netřepí). Velká spokojenost!
  2. Kompletně obaleno – a že to dalo zabrat – a rozděleno do dvou krabic. Vejde i s expanzemi a figurkami. Slušná nálož!
  3. Ještě jsem pořádně nečetl pravidla, ale to tam jsou fakt jenom 2 (3 s expanzí) hrozby (řečnická, jsou)? Hlodá mě červík, jestli to není málo. V T7Continent bylo mnohem víc kleteb. Možná srovnávám nesrovnatelné, nevím…
  4. Plastová mapa s kapsami – na 2× přeložená – ve mě nebudí velkou důvěru. Bojím, aby ve skladech neměla tendenci praskat. Při ji opatrně srolovat vzniká zvlnění (dvojitý materiál) a hlavně se to nikam nevejde. Nevím, jestli nenastane potřeba ukládat poskládané i s kartami a jestli to bude možné…

Rozhopádně se těším na hraní. Doufám, že ještě tento týden. :)

15.4.2024 10:08:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Suburbia + rozšíření (Second edition)
Suburbia + rozšíření (Second edition)
Akt. cena: 2190 Kč
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas