nepřihlášený

přihlásit

registrovat

1775: Rebellion

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Academy Games
Asyncron Games
Schwerkraft-Verlag
Autoři: Beau Beckett
Jeph Stahl
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

1775: Rebellion je lehká válečná hra, která nechá hráče prožít americký boj za nezávislost, ať už v roli „rebelů“, tj. kontinentální armády a milic patriotů, nebo v roli britské armády a jí věrných milic loajalistů. Tyto čtyři frakce tvoří dvě znepřátelené strany, které spolu bojují o vojenskou kontrolu nad americkými koloniemi, na hracím plánu rozdělenými na různý počet sektorů.

Délka hry není pevně stanovena a může trvat od 3 do 8 kol (válečných let). V každém kole se pořadí hráčů (frakcí) určuje náhodně. Každá frakce má k dispozici svůj balíček 12 karet, které slouží primárně jako „rozkazy pohybu“, a sadu speciálních kostek, které se používají v boji.

Hráči mají na začátku každého kola v ruce 3 karty. Na začátku svého tahu může hráč dané frakce nasadit na hrací plán dvě nové jednotky posil a pak musí zahrát z ruky právě jednu kartu pohybu, popř. i karty speciální s jednorázovým efektem. Na kartě pohybu je vždy uveden typ pohybu (pozemní x námořní), počet oddílů a počet sektorů, o které se může každý z uvedeného počtu oddílů posunout. Pokud se oddíl dostane na pole s nepřátelskými jednotkami, dochází k boji. Jako první háže kostkami obránce, pak útočník, a oba se střídají tak dlouho, dokud se v daném sektoru nenachází jen jednotky jedné strany. Bojové kostky mají na stěnách 3 různé symboly - zásah (jedna ze soupeřových jednotek je mrtvá), útěk (jedna vlastní jednotka uteče z boje) a taktické rozhodnutí (hráč si může vybrat, zda jeho jednotka bude pokračovat v boji, nebo z boje ustoupí na sousední pole neovládané nepřítelem). Počet kostek i zastoupení symbolů na jejich stěnách se liší dle frakce - např. britské jednotky nemají na kostkách ani jeden symbol útěku z bitvy. Jednotky, které utekly z boje, se vrací do hry na začátku následujícího tahu dané frakce. Na mapě jsou na začátku hry kromě čtyř základních frakcí i jednotky neutrálních indiánů, které mohou být v průběhu hry připojeny k libovolné frakci a poté využity v boji. Pomocí speciálních karet mohou do hry přijít i francouzské jednotky na straně rebelů a němečtí žoldáci v britských službách.

Každá frakce má v balíčku jednu speciální pohybovou kartu - kartu dohody. Po jejím zahrání se tato karta neodhazuje jako ostaní, ale položí se vedle hracího plánu. Pokud obě spřátelené frakce mají vyloženou kartu dohody, hra v daném kole končí a vítězem se stává ta strana, která ovládá více kolonií. Hra může skončit i remízou.

Kromě základního scénáře obsahují pravidla i scénář dobývání Quebecu s lehce upravenými pravidly.

 

Autor: btk

Další názvy této společenské hry

  • 1775: Der amerikanische Unabhängigkeitskrieg