Výukové hry - váš názor

Vážení a milí,
pro svůj projekt do školy bych potřebovala několik vašich názorů. Ráda bych, abyste mi napsali, s jakými výukovými hrami máte nejlepší zkušenosti a hlavně proč. Mírně popsat mechanismus by také neuškodilo a kdybyste i připojili, zda vás ta hra opravdu něco naučila (a co), budete úplně nejskvělejší. Když se hodně rozepíšete, vůbec to nevadí, právě naopak. Potřebuji komplexnější materiál než pouhé kroužkování do dotazníků. Věnujte mi prosím pár minutek svého času. Děkuji.
13.12.2012 18:12:21

Wargames
Here I Stand, Twilight Struggle (Studená válka), Successors atd.

Historie pro mě na střední byla hroznej vopruz a pamatovat si data bylo fakt jen na pár dní. Unikaly mi souvislosti, ale nevadilo mi to. Na všeobecném gymnáziu jsem se nemohl věnovat něčemu více a něčemu méně. Nakonec mám povědomí o všem, ale nerozumím pořádně ničemu.

Wargames pro mě byly ohromným překvapením, že i historie může být zábavná. Věechny události do sebe najednou zapadají a člověk si hledá materiál navíc.

Za TS (Studenou válku) jsem hrozně rád, protože je to nedávné a hlavně nesmírně zajímavé období lidských dějin. Na středních školách se k němu ale většinou nikdy nedostanete. Plaval jsem v tom a vůbec nevěděl, co se vlastně dělo. Ale po pár odehraných partiích jsem z toho úplně nadšen. Stejně tak všechny historické hry, které jsem kdy hrál. Tomuhle říkám Schola ludus. :)

14.12.2012 03:52:25

TS
Plně souhlasím s Havelockem. I ohledně školy, opruzu v dějepise atd. :). Jen s tím rozdílem, že jsem skončil na soukromém gymplu, kde jsem se právě naopak mohl věnovat něčemu více a něčemu méně a učitelé vycházeli vstříc. Ale jinak mě ten syndrom "učme se všechno, ale ve výsledku budete rozumět ho*nu" doprovází celé studium (na střední i VŠ). To už je bohužel bordel v českém školství.

Každopádně není to jen o (výukových) hrách. Člověk musí být ještě zvídavý a mít chuť dozvědět se novou informaci. Někdo se úplně v pohodě smíří s tím, že něco neví a nemá potřebu to zjišťovat. Mě dost často při situaci, že něco nevím okamžitě cuká ruka k tabletu, noťasu nebo PC (záleží kde jsem a co je nejblíže po ruce) a už googluji :).

Takže to jsem chtěl jen poznamenat. "Výukové" hry jsou určitě fajn, ale člověk musí mít ještě kapku zájem.

A taky ten TS je dobrý příklad, jak se dozvědět něco více blíže ohledně tohoto temného a ne zas tak starého období, o kterém se, jak poznamenal Havelock na školách moc nemluví, protože se na to přes všechny generace Přemyslovců, Lucemburků a dalších nedostane :). Hlavně tomu pomáhají ty popisky všech karet co jsou v pravidlech.

14.12.2012 08:36:14

Timeline serie
Určitě bychom měli zmínit serii Timeline, což je typická výuková hra. Velmi dobré zkušenosti mám zejména s Vynálezy. Perfektní je právě ten princip řazení do časové osy. Nejde ani tak o to, aby si děcka zapamatovala přesné letopočty, ale dostávají určitou představu, kdy a co měli v jakém období lidi k dispozici. Tuhle hru vozím na různé akce s dětmi a je velmi žádaná i ve věkové katergorii, která nemá o dějinách ani páru a vlastně jenom hádají co je starší a co mladší. Přesto po několika hrách už mají hrubé povědomí co kdy bylo vynalezeno. Objevy jsem vynechal, ale Historické události jsou z hlediska přehledu o světové dějepravě také přínosem (i když je tam pár špeků). A smíchání Vynálezů a Událostí pomáhá takovému širšímu pohledu na dějiny.
Jinak jak bylo zmíněno níže, jsou dobré hry které se snaží zachytit nějakou část reality (např. ty historické konflikty) ač nejsou primárně označeny jako výukové a pak záleží jen na hráči, jestli se spokojí s hrou, nebo jestli je pro něho hra popudem, aby si o dané tematice nastudoval něco více. Např. pro mě byla docela překvapením hra Giants, díky které jsem si něco načetl o Velikonočním ostrově a zpětně mě velice příjemně překvapilo, co všechno se autorovi do hry podařilo dostat (včetně devastace lesního porostu).

14.12.2012 09:19:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Wargames
Ja jen dodam k panum wargameristum ze s nimi naprosto souhlasim. A nez prisli hry tak to byli valecne hry na pocitaci, dejepis byl strasna pruda ale ve chvili kdy se dostalo na radu tema hry co jsem zrovna hral tak jsem zaril. :)

Za wargames "uceni" nejlepe povazuji casopisy (Agains the odds a dalsi) ktere obsahuji materialy pojednavajici o danem casovem useku historickeho obdobi. Naposledy jsem se takhle naucil Boudiccu a pak se znalostmi machruji na ostatni :) (ve skole jsme se o ni zminili maximalne tak jednou).

14.12.2012 14:59:32

jiný pohled
nevím jak přesně chceš toto téma zpracovat, ale asi bych si hry rozdělila do nějakých základních skupin a pak se třebas o konkrétní skupině her více rozepsala. Výukovou hrou se může myslet cokoliv. podle mě jsou více či méně všechny naučné akorát každá dává něco jinýho. Já bych to zkusila asi takto tématicky rozdělit
1. war... (studená válka - plně souhlasím, sama jsem o tomto období nic nevěděla, dokud se tato hra neobjevila)
2. logické - jako např. od Smart Games hlavolamy - nejde tu jen o logigu, ale hodně často o představivost 2D a 3D.
3. Paměťové - Ramses, Sphinx,...
4. Kooperativní - naučit se domluvit a prosadit svůj názor (ne za každou cenu samozdřejmě) - tomu říkám psychologie jak vyšitá. Ghost Stories, Arkham Horor, apod.
5. Eurovky - tak tady prostě není co codat. ekonomika, převaha, počítání...
6. Edukativní - hry výukové. Těmto hrám se tak přímo říká. Jsou to většinou hry pro děcka předškolního a školního věku . Předškoláci se v nich učí základní věci jako barvy, počty písmena, nejrůznější hračky na hmat, tvar..., různé skládačky atd... je jich prostě hromada. Pro školáky bych vybrala zmiňované Timeline, nebo jsou dsalší jako Česko, Sealife apod.

Které téma by se ti líbilo? O čem se rozepsat? A nebo by se ti líbilo z každé skupiny vybrat příkladnou ukázku

14.12.2012 17:21:39

re
Díky vám za cenné rady, wargames mě třeba vůbec nenapadly :-). Potřebuju do jednoho více méně pedagogického předmětu napsat miniprojekt v podstatě na cokoliv, abych to upřesnila, jde mi spíše o budování takového toho všeobecného přehledu. Měla jsem v plánu rozepsat se vyloženě jen o (jak Pamir hezky napsala) edukativních hrách typu Timeline a spol. Jak tak čtu, spíše bych to asi pojala obecněji, v obecnějším hledisku mám širší záběr než jen v edukačních hrách. Klidně hrňte další nápady a postřehy. Moc díky!

14.12.2012 19:02:05

Dixit
Trochu z ineho smeru, hra Dixit spociva v tom ze "rozpravac" si vyberie z ruky obrazok a da k nemu nejaku zvukovu indiciu(slovo, vetu, zvuk, zaspieva...), kazdy zo spoluhracov zo svojej ruky tak isto prida na kopku obrazok ktory sa najviac podoba danej indicii a obrazky sa zamiesaju. Hraci sa potom snazia prist na to ktory obrazok bol "rozpravacov". najviac bodov ziska rozpravac vtedy, ak na spravnu odpoved pride aspon jeden alebo viaceri. Ak ale uhadnu vsetci/nikto nedostane nic - zaujimave spracovanie, zahrna mozno trochu iny "vyukovy" smer, ilustracie su krasne, je to vela o rozmyslani a vzivani sa do ulohy druheho. Hra roka 2010.

http://www.youtube.com/watch?v=J6UlbxeDE0w gameplay v anglictine (TableTop)

14.12.2012 21:20:54 | Upraveno autorem (porovnej)

...
vzato kolem a kolem, každá hra má v sobě určitý prvek edukace, ne nadarmo komenský měl školu hrou... je jen málo stolních her, které by člověku něco nedaly, takže bych nepřemýšlel o tom, které hry mají edukativní prvky a jaké, ale zamyslel bych se nad náhodným vzorkem her a hledal v nich ten edukativní prvek :-)

14.12.2012 21:54:48

souhlasim s vami se vsemi
Kazda hra me neco uci ale urcite bych vyzdvihnul wargames, jelikoz ty krom toho ze se neco ucim primo u hry resp ze me neco trenuje jako treba logicke mysleni atp tak me taky motivuje a vede k dalsimu vzdelani. Clovek nad tim stravi tolik casu a pravidla jsou vetsinou pasovana na danou dobu takze uz v pravidle se objevuji poznamky o tom proc je to pravidlo tak a tak a ze to souvisi s danou dobu. To cloveka hrozne zaujme a zacne se zajimat o cele pozadi hry. Na me tak napriklad pusobil Infidel, od te doby sem se hodne zacal zajimat o krizove vypravy a pozdaji. Taky Pax Romana.

wargames jsou vyjimecne v tom ze to tema historicke je tam vetsinou tak silne ze to cloveka motivuje k dalsimu vzdelavani

14.12.2012 23:03:50

re
Jasný, wargames jsou v tomhle neskutečný, jak vtahujou do historie. Co já se všechno na starý kolena dozvěděl o WWII díky ASL... Jinak vyloženě edukativní hry mám taky rád, třeba podle mě moc hezká Bez Hranic

15.12.2012 14:19:52

Vybíráme z Bazaru

Human Interface Be a Better Human: Cyberpsycho ed.
Human Interface Be a Better Human: Cyberpsycho ed.
Akt. cena: 3000 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas