rbx
rbx - avatar

Mobilní operátoři

trable a strasti s mobilnimi operatory, aneb na co by si mel clovek dat pozor!
26.10.2011 20:27:01

som

GPS vs net
To Ringo: pro člověka co se tím aspoň trošku zabývá opravdu motáš dvě věci dohromady, ikdyž pro laika je to možná slovíčkaření (to není urážka, to je prostě fakt).
Dalším faktem bezesporu je, že pokud jsi něco takového zařizoval v obchodě, měl ti to ten prodavač vysvětlit - že gps je zdarma, ale že MŮŽE využívat datových přenosů (zpoplatněných) u některých funkcí. Bohužel na tohle je jediný metr - příště tam nejít.
Na druhou stranu možná někde v návodu bude něco málo o přenosech dat při používání GPS ?

27.10.2011 16:15:59

som
fakt je, že mi to motání akorát podsouváte, fakticky jsem to dohromady nemotal nikde a problém jsem popsal povrchněji, protože mi o detaily, jak GPS funguje vůbec nešlo. GPS stahuje mapy z internetu, je to tak nebo není? Další věc je, že když už se bavíme o lidech, kteří se tím aspoň trochu zabývají, tak ja se tím nezabývám ani trochu. Jsem tedy kvůli toho povinen zaplatit nějakou palbu jen proto, že se tím nezabývám? O GPS vím jen to, že polohu určuje z družic, mapy aktualizuje přes net. OK. Jak se přečtením návodu dozvím, že to bude čerpat mapy za poplatek, byť je avizováno, že je to zdarma, fakt netuším.

27.10.2011 16:23:04 | Upraveno autorem (porovnej)

návod
ok, zkonzultoval jsem to tedy s návodem, v kterém se dočtu dvě věty které se toho týkají -

"Používání služeb nebo stahování obsahu může vyžadovat přenos velkého množství dat,
který může být zpoplatněn." - 1. - mapy jsem zaktualizoval doma na compu + GPS mám zdarma = počítám, že se mě tohle netýká.

"Vypnutí automatického stahování nových map měst
V hlavním menu zvolte možnost > Internet > Připojení > offline." - hezké, nicméně i po přečtení návodu by mě tahle věta v návodu jak to vypnout nedovedla k tomu, abych to šel dělat, protože by mě nenapadlo, že by to mohlo být automaticky zapnuté. (mimochodem úplně nádherný příklad, jak to GPS s internetem vůbec nesouvisí;-)

No a to je vše, co se k tomu člověk v návodu dočte. Nikde není nic psáno ve smyslu - stahování aktuálních map je defaultne nastaveno v režimu online a proto je ho třeba nejdříve vypnout, jinak GPS primárně mapy stahue přes internet.

No a pravda, návod jsem původně nečetl a i kdybych si jej přečetl, nic by se nezměnilo. Návod podává jen suché info, jak kterou funkci spustit. Na což jsem si zkoušením, když jsem danou funkci potřeboval, přišel sám i bez návodu.

27.10.2011 16:24:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

Ringo
Máš nosiť papierovú mapu!!!

Tá dnešná mládež...

27.10.2011 16:36:33

som

Ringo
GPS nestahuje žádné informace a tedy nevyžaduje datové přenosy, nicméně některé aplikace (ktetré GPS využívají) MOHOU tyto informace stahovat - to ostatně říká i ta tvoje první citace z návodu.

Ty sám jsi o několik příspěvků napsal, že GPS je nastaven přes net (to je to motání). V dalším příspěvku už relativně správně píšeš že si to stahovalo mapy z netu. Jak říkám, pro laika možná slovíčkaření, ale technicky je to něco úplně jiného.

Znova opakuju, že jsem na tvojí straně - v návodu to má být výslovně napsáno a měl tě na to upozornit i prodavač.
Jelikož mám v rodině netechniky, kterým musím vysvětlovat např jak přepínat prog. na satelitu (zdůrazňuju že Tě s nimi nesrovnávám) dovedu pochopit , že hromadu lidí nechá takhle napsaný návod v iluzi, že "mají GPS zdarma" = nemusí nic platit.

27.10.2011 16:41:51

som
v pořádku, ja to chápu, že terminologicky jsem nezvolil ta nejsppravnejsi slova, nicméně jsme se očividně pochopili úplně všichni od samého počátku, takže mi ta vysvětlovačka, že ne "jede" přes net, ale "stahuje přes net" přišla taková trochu mentorská, s potřebou zahrát chytrého, protože někdo nezvolil přesná slova, ale spíše jen přibližná. Pokud bysme řešili technologii samotného GPS, nechám se rád poučit. Mě osobně šlo o proncip jiný a to ten, který taky sám zmiňuješ. Že zákazník by neměl být uváděn v omyl, že když je GPS zdarma, tak si jej při spuštění může v klidu a pohodě zdarma užívat. To, že je kolem toho taky třeba ještě něco udělat, to prostě psáno nikde není a člověk se to dozví buďto z té špatné zkušenosti jakou jsem měl, nebo z toho, že mu to řekne někdo, kdo tu zkušenost již má nebo se dano věcí hlouběji zabývá. Takže slova typu - plantáš, nečteš návody, nevíš nebo snad dokonce nechápeš, zatímco já ano, takže dobře ti tak, mi příjdou mimo mísu toho, o čem jsem původně psal.

27.10.2011 16:56:18

Ringo
Podle mě je tou reklamou myšleno, že je zdarma ten GPS modul co je zabudovaný v mobilu + možnost zdarma stahovat mapy.

To, že si mapy třeba nestáhneš a zapneš GPS se zapnutou on-line asistencí už zdarma není. Chápu, že by bylo super kdyby tohle bylo ideálně na krabičce obrovským písmem napsané, ale to už by ta reklama nezněla tak pozitivně.

Mě osobně by už ta věta "Vypnutí automatického stahování nových map měst" v návodu přiměla k tomu abych se raději podíval, jestli to náhodou není zapnuté.

27.10.2011 17:05:45

Ringo
Jeee s tebou je to vždy těžké :)

Naprosto ve zkratce funkce GPS a aplikací:


GPS je příjmač který určí podle družic tvou polohu. Vypadne z něj číslo = souřadnice. Tečka. Nepotřebuje nic. Jen elektriku. (Tím považuju za vysvětlené všechny narážky na souvislost netu a gps = prostě žádná)

Druhá věc je aplikace, kterou si budeš zobrazovat svou polohu. Je jich hafo v telefonu bývají mapové podklady. Ale nic ti nebrání si stáhnout jiné, komerční aplikace. Ta aplikace vezme souřadnici z gps a reprezentuje ti jí. Co k tomu použije, je věcí konkrétní aplikace (zda se doptá na net na novější mapu, nebo zda je v okolí restaurace atd ... ) Prodejce neví co budeš používat = nemůže vysvětlit.

To je jako by sis koupil komp a chtěl vysvětlit co to dělá. To aby sis ty i prodejce vzali dovolenou.

A za další. Je spousta lidí, co má paušální tarif a CHCE stahovat obsah z netu, CHCE nejnovější mapy a přidanou hodnotu. Zaplatí za to fixní cenu. Takže proto, je to defaultně zapnuté. Ve vyspělých zemích je už normální mít neomezený tarif. Ty si mél zjevně placení po přenesených datech.

Tak a teď odpovědi na tvé otázky z textu.


Neprotiřečím: GPS s internetem opravdu nesouvisí.

"A navod na to jak funguje GPS mam jako prosty uzivael cist proc?"
-- Protoze pak nebude platit 4000 za telefon a nebude se divit co se stalo.

"Pokud dostanu GPS zdarma, opravdu nevidim jeden jediny duvod, proc by mel byt napojen na aplikaci, ktera je zpoplatnena"
-- Protože pokud neumíš z hlavy používat několika místné číslo reprezentující souřadnici gps, potřebuješ něco, co to umí a to je ta aplikace. Nikdo té nenutí pouźívat zpoplatněné části.

"jako uzivatel jsem vubec nevedel, ze to nejake internetove sluzby cerpa"
-- Čerpalo to jen připojení, platil si asi za objem přenesených dat.

"Hlášku o online spojeni jsem povazoval za hlasku GPS" Nečetl si návod. Považování je drahé

"Ze to bude pres internet jsem mel tusit jak"
-- Tak, že si přečteš návod


"fakt je, že mi to motání akorát podsouváte, fakticky jsem to dohromady nemotal nikde"

... laskavý soudný čtenář zda určitě zhodnotí, kdo ti zde co podsouvá :) My co víme jak to funguje a snažíme se ti poradit jsme natěšeni na to něco podsouvat.

"GPS stahuje mapy z internetu, je to tak nebo není?" Není

27.10.2011 17:12:00

Krucíš ...
... to je tak těžké přiznat chybu? Ano, operátoři se nás snaží sedřít z kůže, ale toto nebyl ten případ. Nepřečetl si si, jak to funguje, stane se. Chápu že tě to vůbec nezajímá. nenutím ti to vysvětlení. Ale sakra neřikej že to není tvá chyba.

Měl si napsat: Kucí sem to nechal zapnutý a sežralo mi to dost peněz.

Proč reaguju takhle je proto, že hledáš viníka tam, kde jsi jím sám. To nejde uznat vlastní chybu??? Nikdo za to nemohl a ty si osočil operátora / prodejce. Chceme ať jsou k nám fér? Buďme i k nim ...

Jo a nejsem žádný prodejce founů jen nemám rád když se někdo hádá o něčem čemu nerozumí, vysvětlit si to nenechá a myslí si že je poučován.

Nechť je ti ten text k užitku a ne jako urážka ...

howg ...

27.10.2011 17:17:46

som

Ringo
Ty nedorozumnění jsou opravdu často zbytečná, jenže kolikrát si člověk nepomůže.
Teď se mě na něco ptal kolega, já mu odpověděl, jenže on je laik a moje odpověď ho přednasrala, protože měl jiné představy a zhurta mi odpověděl. A co udělám já, když někdo se skreslenými představami (alespoň podle mě, protože já to přece musím vědět mnohem líp než on)? Vyrazím s ním dveře! No a tak normálně funguje mezilidská komunikace... :(

K té GPS - velice zjednodušeně - na nebi je několik geostacionárních satelitů (tzn že pořád "visí" nad stejným místem na Zemi). Každý satelit vysílá k zemi svůj jedinečný signál. GPS přijímač tyto signály zachytává a určuje z nich polohu jednotlivých satelitů. Podle vzájemné polohy satelitů pakurčí svou polohu na zemi.
Zdarma je právě jen ten příjem signálu z družic ...

27.10.2011 17:19:58

The Chosen
hele, ty jsi ocividne nepochopil pointu a jal ses mi opet vysvetlovat technologii GPS, tedy tema, ktere jsem ani naznakem nenacal. Takze bych rekl, ze tezke je to s tebou. A kdyz uz chces tedy jako delat chytreho, co to delat s gracii a nez nekomu zacnes rikat, ze plantnta, zkus bez techto nenapadnych sluvek, rikajicich, clovece, ty o tom nic nevis, ja jsem chytrejsi a vim o tom vse, rovnou zacit rikat ta fakta a treba na zaver odotknout - vyjadril ses ne zcela presne, GPS a Internet jsou dve oddelene veci a GPS muze vyuzivat internetove aplikace k aktualizaci svych dat..bla bla bla. Pak bysme se mozna normalne domluvili a nemusel si tu nahanet ego a cekat, abych priznaval nejakou chybu. Ja si nejsem vedom, ze bych se nejake dopustil. Ty tu ze me chces lamat priznani. O cem se to tu proboha bavime? To je nejaky zamer vzdycky z nejake blbosti udelat kovbojku?

To co sji popsal mi netreba vysvetlovat, v kostce to prakticky vim. Mozna jsem mel dodat, ze ma jit o GPS s aktualizaci map zdarma. Ale ve zkratce jsem proste pouzil jen GPS a proste jsou na internetu lide, kteri na takove drobnosti cekaji a udelaji z toho pak to, co se tu stalo. Lituji, ze jsem sem vubec neco napsal.

Mimochodem, vsem nize muzes rovnez vycist, ze si o tom neco poradne neprecetli, od legislativy po stanovy jednotlivych operatoru, reklamacni rqdy atd. atd. a vsem se muzes vysmat, ze si za to mohou sami. Je to prakticky totez.

27.10.2011 18:18:36 | Upraveno autorem (porovnej)

som
ok, ja pouzil ve zkrtatce termin GPS s tim, ze jsme to jasne vsichni zjevne pochopili. Co se tyce tech map, maji byt dle reklamy na telefon take zdarma. Daji se zdarma aktualizovat pres OVI. To, ze si ale GPS stahuje ty mapy z netu i sam, kdyz je telefon v rezimu online, to jiz nikdo nekde nejak nespecifikuje, ani v tom navodu, kde je jen jedna nenapadna prakticky nic nedefinujici veticka.

27.10.2011 18:21:21

Ringo
Chtěl jsem ti rošířit obzory a třeba ti říct něco nového. Že jsi vztahovačný a bereš to jako že si něco dokazuji je tvůj problém. Ve všech diskuzích je to s tebou stejné ...

Dál mi to za komentáře nestojí ...

27.10.2011 21:47:25

Ringo
no, nevim, v diskusi se s tebou setkavam snad poprve, takze na slovo "pokazde" je rekl bych kapku brzy. Kdybys trochu zmenil akcent, s kterym pises prispevky, mozna bych nemusel byt vztahovacny. Ja se akcent svych prispevku snazim menit k lepsimu posledni dobou neustale, nebot mi bylo vycitano, ze vedu diskuse apriori nenapadne jizlivym stylem (priznam se ze zcela nevedomky, takze se to snazim sledovat a vyvarovavat se toho). Zkus se tedy zamyslet, jak pises sve prispevky take, nebylo by to na skodu. Trochu mam pocit, ze si o sobe myslis, ze jsi opravdu The Chosen. Pokud chces nekomu rozsirit obzory, zkus to bez toho, abys dotycnemu nejdrive naznacil, jaky je to plantal. Mozna priste tebou rozsirovane obzory vezme pozitivne. Obzvlaste zacit samozvane rozsirovat obzory, kdyz podstatou problemu je neco jineho nez to, v cem se mi snazis ten obzor stale rozsirit, vyzni spise negativne nez pozitivne. Musim rici, ze v tom rozsirovani jsi mi stale neprinesl nejakou novou informaci a uz vubec ne novou informaci, ktera by jakkoliv mohla ovlivnit to, co se mi prihodilo, i kdybys mi ji sdelil pred tim, nez se to prihodilo. Takovou informaci mi sdelil Beholder, skoda, ze mi ji nekdo nesdelil pred tim, nez jsem se toho musel dopidit po neprijemne fakture sam. Mozna jeto cele jen nedorozumeni, mozna jsme se od pocatku preci jen celkove spatne pochopili, tezko rici. Dale bych to uz nerozmazaval.

27.10.2011 22:16:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo
Ano diskutujeme spolu poprve, ale ja te nevidim poprve diskutovat a ano narazim na styl ktery si o sobe popsal sam.

Mé příspěvky byly naprosto ve věcné rovině, přátelské, vysvětlující, nechápu proč si myslíš, že tě každý napadá, povyšuje se nad tebe či tě poučuje. Ale, jak už jsem psal s tím nic neudělám.

btw. The Chosen je vypůjčeno z Falloutu :) Tak doufám, že nás to nečeká .)

27.10.2011 22:25:49

The Chosen
hele, ja to nechci uz dale resit, ja jsem se bavil o jedne veci, ty jsi nacnul druhou a jestli to bylo pratelkse nevim, nasledne reakce o tom jak si mam priste precist manual a dalsi narazky mi moc jako pratelsky minene rady neprisly. Obzvlaste kdyz ja se bavim o jedne veci a ty resis vec upne jinou, coz dost zavani snahou dokazovat svou pravdu, byt ti ji nikdo nijak zasadne neodporoval. A nemyslim si, ze me kazdy napada a poucuje, to mi tady neco zase podsouvas. A narazis na styl, pritom bych nerekl, ze se tu s tebou bavim nejak jizlive. Koukam, ze umis vyuzit i mou sebekritiku, no co uz:-) Zminil jsem ji hlavne proto, ze by ses mohl trochu sebekriticky podivat na sve prispevky i ty;-)

27.10.2011 23:07:55 | Upraveno autorem (porovnej)

Tak neřeš .)
...

27.10.2011 23:50:22

umím zařídit
bez nějakýho dohadování

Umím zařídit toto (platí dohromady)
60% sleva na paušál, 200 sms zdarma, volání mezi svými čísly zdarma, ADSL internet domů zdarma, 4500 Kč na mobily, slevu na internet do notebooku či mobilu 25%, 2 internety do notebooku za cenu 1 a ještě se slevou 25%, dvojnásobná sleva na dotovaný mobily - příklad berete si mobil jako když platíte 600 Kč, ale reálně budete platit jen 300 Kč

A mimo to:
Volání do zahraničí na vlastní česká čísla zdarma
Zlevnění pevné linky a ADSL.
+ pár dalších věcí.

Kdyžtak mi dejte vědět. Předám.

25.11.2011 18:11:54

...
"umím zařídit
bez nějakýho dohadování"

úplný jedi :))

25.11.2011 19:21:54

....
mozna prijde i kouzelnik!

25.11.2011 23:58:43

Děkuji
Děkuji za tuto diskuzi lidičky. Právě jsme si pořídil nový telefon, s tím že je můj 7mi letý dědeček již odstatečně opotřebovaný a zaslouží si jít do důchodu a tak jsem koupil C05-00 Nokia. Když jsem jí rozbalil a natěšen na GPS (aš mám svou vlastní turistickou) na mě vyskočilo, že musím souhlasit s podmínkami služby. Vzpomněl jsem si , že se něco podobného kdysi řešio na ZH a podmínky omítl. Teď se mi podařilo diskuzi najít a dobře jsem udělal, našel v nastavení kde se dá zakázat využívání GPS přes internet a vše co vypadalo jenom trochu podezřele :-). Děkuji vřele.

1.5.2012 20:29:23

cholerus
Tenhle telefon mam už 2 roky a musím říct, že zajímavější přístroj neznám. Pokaždé, když s ním manipuluji si musím dvakrát všechno promyslet, protože už několikrát se mi stalo, že jsem smazal několik kontaktů jedním tlačítkem a ani se mě to nezeptalo jestli to opravdu chci udělat. veškerá nápověda je taková nicneříkající a nejvíc mě vždycky pobaví struktura složek. Třeba Nastavení v Nastavení :D Foťák příšernej a GPS bez internetu ukazuje poměrně náhodné informace. Když mi chodil účet o 200% vyšší než normálně, tak jsem zjistil, že je to tím, že se telefon připojuje jen tak z rozmaru a hledá nejnovější aktualizace prakticky nonstop. Všechno zakázat, nepřijímat a nejlépe zahodit. Hodně štěstí a pevné nervy s novou hračkou :)

1.5.2012 20:56:43

Havelock
neee, to neee! "Všechno zakázat, nepřijímat a nejlépe zahodit" -- dlouho bych se tak nepobavil, kdyby to bylo na cizí účet, ale vypadá to, že je to na můj účet. Inu, snad jsem zakázal úplně vše a wapovou aktivační sms jsem raději ani neuložil. :-) Ikdyž teď jsem zjistil, že ač mám smazané úplně všechny přístupové body, tak je možné se stále připojit na net... No teď nemám čas, ale pak to musím ještě důkladněji promazat a zakázat, telefon nemám na internet...

2.5.2012 07:09:05

cholerus
I přestože jsem telefonu zakázal se připojovat a hledat aktualizace na několika místech, kde to šlo, tak mi stále chodily podivné účty. Nechal jsem si dokonce poslat detailní výpis, za který chtěli zaplatit, ale to jsem už zvýšil hlas úměrně zvýšení měsíčnío paušálu a tu se všechno teprve začlo řešit. Nakonec jsem ztratil nervy a po několika měsících nechal telefon odstřihnout od internetu u operátora a pak teprve nastal klid.

2.5.2012 07:17:32

Havelock
Již jsem na operátora zavolal a net nechal odstřihnout. Ale to te jedy divočina...

2.5.2012 08:38:05

Vybíráme z Bazaru

Zvířátka pana Holmese
Zvířátka pana Holmese
Akt. cena: 560 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas