Začít s Magic the gathering?

Ahoj!

Lákalo by mě začít s MTG, potřeboval bych radu jestli na začátek koupit Magic: The Gathering - Core Set 2020 Starter Kit? Viděl jsem různá videa, kde se názory liší.

Případně - je nějaká česká (v češtině) alternativa této kartní hry? Děkuji
8.7.2020 10:26:41

never say never

Nie je to take ciernobiele ako to tu vsetci opisuju.
Hram MtG neturnajovo. Ano, dal som do toho nejake prachy - urcite nie tolko co Turnajovy hrac - a uzil som si kopec zabavy. Mam spoluhracov s ktorymi sme sa dohdoli, ze si ziadne single karty nebudeme kupovat - cize sme zavisly na tom co otvorime v boostroch. samozrejme niekto, ako ja, si boostrov kupil viac, ale da sa zahrat aj s mensou investiciou.

3 draft boostre noveho balicka vyjdu tolko co jeden balicek keyforge. zatial co keyforge mozes po odohrani rovno vyhodit do kosa, v boostroch mozes mat sancu na nejaku kartu, ktoru ti pro hrac MtG rad kupi a niekedy sa ti vie vrati aspon cast nakladov (povedzme ze priemerne 1-2e) ale mozes mat stastie aj na 35eurovu kartu. Odhlidnuc od tohto, tych 10,50 za draft je stale lepsie ako keyforge.
Keyforge trpi neuveritelnou nevyvazenostou balickov. Doslova a do pismena si s kamaratom otvorite balicek pozriete zoznam kariet a vopred viete povedat ktory balicek je silnejsi. Nemusite ani hrať. Toto ma na KF velmi hnevalo.

S kartami z boostrov si viete zahrat draft. Ano, skuseny hrac si vie postavit lepsi balik ako jeho super a ano, mana nemusi chodit a je to potom frustrujuce. Ale ked sa zide partia kamaratov na pive, tak to vobec nevadi. Zahras dalsiu hru s dalsim hracom a postupne sa vies naucit ako balik skladat. nebudes si do baliku davat velmi drahe karty a na drafte sa da zahrat aj s menej drahymi kartami ak si schopny deckbuilder :) treba iba odhadnuc o com je dany set a ide to. Ak chces mat viac pod kontrolou to co stavias a nespoliehat sa uz na to co si nadraftil, mozes skusit sealed. Ten je na deckbuilding menej narocny a nemusis sa rozhodovat pocas draftu aku strategiu chces zvolit. Ak sa dohodnete, kazdu hru si mozete zahrat iny balik :)

Ak sa takto zidete parkrat do roka, pripadne si kupis ten deckbuilder toolkit, ziskas par zaujimavych kariet a mozete skusit Brawl a neskor ked sa zbierka rozsiri tak commandera. pri commanderovi je velmi dolezite to rozhodnutie o nekupovani si kariet, pretoze mozu vznikat infinite komba (asi najvacsi pain x a je sposobeny tym ze Wizards naozaj malo playtestuje), pripadne si dohodnut nejake house deckbuilding rules.

Zhrnute podciarknute:
S dobrou partiou nemusis na Mtg minut majlant a vsetky ziskane karty vies prepouzit vo velkej kope roznych formatov (stndard, pauper, brawl, commander, a existuje TONA funformatov) a zaroven obcas sa ti stane se mas stastie na nejaku rare/mythic rare, ktora ti cast nakladov vrati naspat :)

v cislach:
zahral som asi 100 fyzickych hier (z 90% tvoria drafty), investoval asi 300 Eur do vsetkych kariet co mam (spolu cez 4000 kariet), ale R/M ktore mam - ktorych je oriblizne 90ks (maju spolu aktualne hodnotu cez 250 eur) niektore som uz predal ( tie najvzacnejsie ) a ziskal na tom enjakych 100 eur, takze ma cela sranda vysla na 200eur. s tym, ze ak predam aj zvysne karty povedzme za 50eur, ja budem spokojny - zabavy bolo dost :)

10.7.2020 10:12:04

dodatok
ak by si niekto povedal, ze 300eur za 100 hier mtg je strasne mnozstvo prachov, treba sa pozriet na policku s hrami kolko Rising sunov a Death May Die mu na nich sedi a ma na sebe cislovku aspon 30 ;)

inak este dodam, ze na tie rare/mythic rare mam naozaj stastie, inak je to velky hazard a radsej to treba brat tak, ze zarobit sa na tom neda a ta investicia sa nevrati. ale ako som pisal, keby si mam vybrat medai KF za 10eur a mtg 3x booster, tak KF neberiem, lebo prepouzitelnost kariet z MtG je daleko vacsia.

10.7.2020 10:22:24

danchi
Ne že bych zcela nesouhlasil, ale pro přesné porovnání, jedna partie RS odpovídá tak 6-8 hrám MTG a to neřeším že to nejspíš hraješ ve 4-6 hráčích, ne ve dvou :-)

10.7.2020 11:39:23

Danchi má pravdu
Pokud chceš hrát s kamarády, tak moc nechápu, proč tu ostatní řeší turnaje...
V rámci kamarádského hraní MtG není nijak drahá záležitost, svou sbírku mám dodnes a stále je to super zábava.
Možná bych doporučil koupit něčí sbírku třeba i tady v bazaru a hrát se slabými kartami, ideálně neopakujte jednu kartu v balíku a vyhněte se kombům, ať je každá hra jiná.
I taková hra je zábavná i kompetitivní, zrovna mně připadá turnajové hraní naprosto nezajímavé

10.7.2020 12:12:01

.
toto je hra na, ktorú sa radšje nepýtaj :D
Určite to stojí za zahranie...
vyhýbaj sa luďom, ktorý to moc žerú a hádžu machrov.
A na domáce hranie je to rovnako fajn ako ktorá koľvek iná kartovka aj bez dokupovania boostrov alebo nových kariet.

10.7.2020 14:01:33

FnB
Případně bych počkal až se do Evropy dostane:
Flash and Blood TCG

10.7.2020 18:35:46

.
Ja bych se jenom pridal ke skupince, ktera tvrdi, ze zacit s MTG je kanon na vrabce a snazil bych se mu vyhnout jako cert krizi, pokud jina karetka vystaci tvym potrebam, coz pravdepodobne ano.

Strasne dobry je krome vsech tipu od ostatnich treba i Unmatched. To ma sice malou desku, ale v kavarne to vybalis za minutu a charakteru na hrani muzes koupit taky dost, je to fakt pecka ktera pro me skoro nahrazuje mnohem vetsi skirmishovky.

Pripadne ja mam rad i Blue moon legends, coz je kompletni sbirka hry, ktera predtim byla sberatelska. Ze zacatku to vypada trivialne, ale strategie tam je... a mas 9 dost jinych narodu vcetne vsech prom rovnou v zakladni krabici, takze variabilita az na pudu a mas to zkompletovany jednim nakupem, po nauceni k pivu idealni velmi rychla hra.

Z tipu ostatnich se mi nejvic libi Hero realms.

11.7.2020 09:54:59 | Upraveno autorem (porovnej)

K MTG jsem přičichl docela nedávno a musím říct, že je to docela super hra. Konkrétně formát Comander se mi zdá uživatelsky friendly. Za pár set koupíš precon balík se stovkou karet, kde je každá (krom many) jiná. Balíky jsou docela vyvážené, případně si jej za pár korun doladíš. Pro objevení herní mechaniky a kouzla MTG to myslím bohaté stačí. Do nějakých větších investic a hlubšího ponoru bych ale nešel. Možná ještě free Arena na PC pro lepší přehled, ale abych někde studoval a kupoval jednotlivé karty kterých jsou tisíce, to raději ne.

21.4.2022 22:36:20

Vybíráme z Bazaru

Warhammer Underworlds - Harrowdeep
Warhammer Underworlds - Harrowdeep
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas